Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Pat for Back Flush Rengöringshjälp BES870/BES875

Denna rengöringspuck från Sage hjälper dig att underhålla din Sage The Barista Express espressomaskin. Den ser till att vätskan inte rinner ut direkt under rengöringen, vilket gör processen smidigare och mer effektiv.

109 kr

Kaffetillbehör
Kökstillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Handtag till filter
1333 kr
Bagaren och Kocken

Var redo med en extra bajonett till fin Sage The Oracle espressomaskin. Handtaget är ett original tillbehör som låter dig göra massor av fantastiskt gott kaffe.

SES990 The Oracle Touch espressomaskin + Brita Aluna filterkanna
27499 kr
Bagaren och Kocken

Upplev professionell kaffebryggning hemma med detta exklusiva paket, som innehåller Sage SES990 The Oracle Touch espressomaskin och Brita Aluna vattenfilterkanna. Med The Oracle Touch från Sage får du en personlig barista i ditt eget kök. Espressomaskinen brygger perfekt kaffe anpassat efter dina önskemål med ett enda tryck på touchdisplayen. Spara ditt favoritkaffe under ett namn och en ikon som du själv väljer och njut av cafékvalitet varje gång.

För att leverera det bästa kaffet säkerställer The Oracle Touch optimal dosering, temperatur, tryck och ånga. Porta-filter doserar exakt 19-22 gram kaffe per kopp, till skillnad från de flesta maskiner som bara doserar 11-13 gram. PID-temperaturkontroll upprätthåller den perfekta bryggningstemperaturen, där även 1°C kan förändra kaffets smak. Pre-infusion med lågt tryck och bryggning med variabelt tryck ger kaffet en krämig konsistens och en gyllene sötma. Rätt ångtryck skapar silkeslen mjölk, perfekt för latte art.

Brita Aluna vattenfilterkanna säkerställer att du alltid använder rent och mjukt vatten till ditt kaffe. MAXTRA PRO-filtret med BRITA MicroFlow-teknik avlägsnar orenheter och minskar kalkavlagringar, metaller och andra ämnen, vilket förbättrar kaffesmaken. Smart Ljussensor och Memo-knapp påminner dig om att byta filter så att du alltid har friskt vatten.

Uppgradera din kaffebryggning med Sage The Oracle Touch espressomaskin och Brita Aluna vattenfilterkanna för en sublim kaffeupplevelse varje dag.

Rengöringsborste
71 kr
Bagaren och Kocken

Underhåll din espressomaskins huvud med denna rengöringsborste från Cafetto. Cafetto är kända som specialister inom tillverkning av underhålls- och rengöringsprodukter till kaffe- och espressomaskiner. Dessutom erbjuder Cafetto lösningar som möter kundens behov samt garanterar en ren kaffemaskin vid regelbunden användning av produkterna.

Rengöringsborsten är designad till att ta bort kaffe rester från maskinens huvud, där den tränger in även på de minsta ställena. Det långa, ergonomiska handtaget ser till att du inte bränner fingrarna på varmt vatten medans maskinen rengörs.

Claris filter till espressomaskin
233 kr
Bagaren och Kocken

Var noga med att ha en bra kopp kaffe med rent vatten varje gång. Sage Claris filteret säkerställer att vattnet är rent och friskt för bryggning och reducerar kalk i maskinen.

NB. Dessa filter är lämpliga för alla modeller som redan har ett filter som liknar det, men det kan bara användas för maskiner med serienummer som börjar med 1752xxx och för Sage Touch espressomaskiner och Sage Barista Express espressomaskiner.

SES 450 BSS Espressomaskine The Bambino
4799 kr
Bagaren och Kocken

En bra dag startar med en riktigt god kopp nybryggt kaffe i handen, så varför inte unna dig det lilla extra och skaffa den här smidiga espressomaskinen från Sage. Tack vare ThermoJet-uppvärningen är maskinen redo att brygga på endast tre sekunder och du kan välja mellan både en och två koppar åt gången. The Bambino espressomaskin är utformad med "the 4 key formula", vilket innebär att maskinen själv använder den exakta mängden kaffe för din bryggning, värmer upp vattnet till ett exakt gradtal, optimerar vattentrycket och därefter skummar mjölken med precision till just ditt bryggval. Med den här tekniken får du garanterat bra resultat varje gång. Få att få fram aromerna på bästa sätt är The Bambino är även utrustad med en pre-infusion-funktion, vilket innebär att kaffebönorna blötläggs innan bryggningen och därmed avger extra mycket smak till ditt kaffe. 

När det kommer till rengöring behöver du inte oroa dig eftersom maskinen är utformad med en automatisk påminnelse för just detta. Var noga med att torka maskinen helt torr för att minska risken att maskinen rostar på insidan.

SES880BST The Barista Touch Espressomaskin, koksgrå
15997 kr
Bagaren och Kocken

Möt din nya barista som alltid står till tjänst: The Barista Touch™ från Sage. Espressomaskinen som brygger otroligt gott kaffe med samma kvalité som på ditt favoritkafé, utrustad med en intuitiv touch-skärm, inbyggd kvarn och automatisk mjölkskummare som ger dig perfekt mikroskum till en sammetslen café latte och en perfekta konsistensen för inbjudande latte art.

Det är enkelt att brygga en kopp verkligt gott kaffe med The Barista Touch™. Välj mellan Americano, Latte, Flat White, Cappuccino eller 

Baristaset till kvar
549 kr
Bagaren och Kocken

Känner du igen känslan när du malt dina kaffebönor och slutligen måste ta tag i rengöringen? Med denna gummimatta, tamperstation och borste har du allt du behöver för att fräscha upp dina redskap. Gummimattan ser till att du inte spiller, tamperstationen gör det lätt att pressa det malda kaffet och med borsten rensar du kvarnen.

Kvarnen ingår ej, men om du redan har en är detta set ett måste för dig som hemma-barista.

BES980 The Oracle espressomaskin + Brita Aluna filterkanna
21999 kr
Bagaren och Kocken

Upplev kaffeglädjen hemma med detta exklusiva paket som innehåller Sage BES980 The Oracle espressomaskin och Brita Aluna vattenfilterkanna. Sage The Oracle maler, doserar och stjälper automatiskt och säkerställer perfekt mjölkskum, så att du får upplevelsen av ditt favoritcafé, varje gång. Även om du inte är utbildad barista garanterar The Oracle professionella resultat som kommer att imponera på alla kaffeälskare.

För att säkerställa den bästa smakupplevelsen levereras den med Brita Aluna vattenfilterkanna, som använder MAXTRA PRO-filter och BRITA MicroFlow-teknik för att avlägsna även de minsta föroreningarna från vattnet. Jonbyteskulor gör vattnet mjukare, minskar kalkavlagringar och avlägsnar metaller som bly och koppar, vilket resulterar i renare vatten och förbättrad kaffesmak. Brita Smart Light-sensorn och Brita Memo-knappen påminner dig om när du ska byta filter, så att du alltid har friskt och rent vatten.

Uppgradera din kaffebryggning med Sage The Oracle espressomaskin och Brita Aluna vattenfilterkanna. Njut av lyxen med professionellt tillagat kaffe hemma, varje dag.

SES058 Naked Portafilter
949 kr
Bagaren och Kocken

Portafilter på 58 mm med bottenlös bas ger dig en smidig dosering samt en bättre malning så att du får ut mest möjligt av bönorna. Sage Naked Portafilter passar till SES920 The Dual Boiler och SES980 The Oracle. Du kan inte använda den till SES870 Barista Express.

SES876BSS Barista Express Impress espressomaskin
9999 kr
Bagaren och Kocken

Sage The Barista Express™ Impress espressomaskin låter dig brygga professionellt barista-kaffe hemma. Under utvecklingen av Barista Express™ Impress fanns det fyra fokusområden som har resulterat i att det är äntligen möjligt att brygga "tredje vågens" kaffe:

  • Intelligent dosering av kaffet, som också korrigeras automatiskt efter varje bryggning (inklusive 25 olika inställningar för att mala kaffet)
  • Ett pre-infusion system med lågt tryck som säkerställer optimal bryggning vid 9 bar (det går även att ställa in en tryck på upp till 15 bar med den italienska pumpen)
  • En optimal temperatur på 93°C med hjälp av PID temperaturkontroll och slutligen ger den inbyggda ångkokaren de bästa förutsättningarna för ett sammetslent mjölkskum med ånga på exakt 130°C.
  • En inbyggd, kraftfull manuell mjölkskummare som gör att du manuellt kan tillsätta mer smak till mikro-mjölkskummet, vilket är viktigt för att skapa latte art.

Barista Express™ Impress espressomaskin är en vidareutveckling av Barista Express™-modellen. Du får det bästa av den tidigare modellen och mycket mer! Något helt nytt och revolutionerande är den inbyggda halvautomatiska tampfunktionen som ger ett konstant tryck på 10 kilo och lämnar kaffedoseringen med en lutning på 7 grader. Funktionen är mycket enkel att använda och behöver bara enkelt tryckas ner. Med denna funktion slipper du det kaffespill som ofta uppstår vid regelbunden tampning. Du behöver bara koncentrera dig på att njuta av ditt välbryggda kaffe!

Sage the Puck Sucker, 58 mm
1069 kr
Bagaren och Kocken
Slipp spill, krångel och oreda – med Sage Puck Sucker™ har det aldrig varit enklare att hålla ordning runt din espressomaskin. Med hjälp av en automatiskt aktiverad sugkopp skapar Puck Sucker™ ett vaakum som tyst och snabbt frigör din kaffepuck från portafiltret. Puck Sucker™ passar med Sages portafilter på 58 mm och är kompatibel med serierna Sage Oracle™ och Sage Dual Boiler™.  Locket är enkelt att öppna för att du enkelt ska kunna kassera dina förbrukade puckar. Behållaren är dessutom enkel att rengöra eftersom den är tillverkad av Tritan och tål maskindisk.
Barista Touch™ Impress SES881 espressomaskin, black truffle
14990 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck Sage Barista Touch™ Impress, en stilren kaffemaskin som ger dig allt du behöver i köket. Den har åtta förinställda drycker och plats för att spara och namnge åtta av dina egna skräddarsydda drycker, så att du får ditt kaffe precis som du vill ha det. De förinställda dryckerna är flat white, caffe latte, cappuchino, espresso, long black, babyccino, varm choklad och te.

Med hjälp av Impress™ Puck System är det enkelt att få till den perfekta dosen tack vare den intelligenta doseringen med centrerad malning, påfyllning, assisterad tampning och en baristavridning på 7° för ett exakt polerat intryck på tio kilo. Den innovativa lösningen för tampning och dosering lär sig under arbetets gång och beräknar dosen automatiskt utifrån den senaste användningen.

Steg-för-steg-baristaguiden ger dig feedback i realtid och täcker allt från malning och tampning till extraktion och skumning av sammetslen mjölk. Perfekt för dig som vill kunna njuta av den ultimata koppen kaffe varje gång. Svep på touchskärmen och välj bland de förinställda dryckerna, eller skapa din egen perfekta kaffevariant.

Maskinen är utrustad med handsfree mjölkskumning med systemet Auto MilQ™, som är uppdaterat med ännu smartare inställningar för skumning av din favoritmjölk. Tid, lufttillförsel och temperatur kalibreras efter ditt val av mjölk, så att du får sammetslent mikroskum som både är otroligt gott och passar perfekt för latte art. Auto MilQ™ har inställningar för komjölk och för havre-, mandel- och sojamjölk.

Sage Barista Touch™ Impress är utrustad med en europeisk Baratza®-precisionskvarn och har hela 30 förmalningsinställningar att välja mellan, så att du kan anpassa malningsgraden med precision efter din önskade extraktion och smak. ThermoJet®-värmesystemet med PID-styrning ger utsökt kaffe och låter dig justera både temperatur, flödeshastighet och kontakttid för ett otroligt gott resultat.

Till maskinen medföljer en rad tillbehör och rengöringsverktyg. Skrolla ner för att se hela listan.

KSED65BE 60 cm Universal Väggmonterad Fläkt, Vit
8495 kr
Bagaren och Kocken

Den väggmonterade fläkten från Smeg har med sin bredd på 60 cm och maxhöjd på 109,5 cm en högeffektiv motor 3 hastigheter. De insatta fettfiltren är tillverkade i rostfritt stål och kan diskas i maskin. Ventilröret har en diameter på 150 mm. Ljudnivån varierar efter hastighet, som lägst ligger den på 53 dB(A) och som på 67 dB(A).

SEC 250 UK Rense tabs 8 stk
439 kr
Bagaren och Kocken

Sage rengöringstabletter till din kaffemaskin. Paketet innehåller 8 tabletter och kan användas till alla Sage espressomaskiner.

För att kaffet ska smaka så gott som möjligt är det viktigt att rengöra maskinen. Med dessa rengöringstabletter håller du enkelt din maskin ren.

SES500BST The Bambino Plus espressomaskin koksgrå
6382 kr
Bagaren och Kocken
Kompakt espressomaskin med flera kvalitéer! 
 
Bambino Plus Espressomaskin från Sage kompromissar aldrig med kaffets kvalité. Med denna maskin brygger du en kopp espresso med barista-skicklighet som balanserar arom och styrka på ett fulländat sätt. Med en snabb uppvärmning på bara 3 sekunder och en exakt espressoextraktion går du från böna till kaffe snabbare än någonsin förr. Precis som på kaféet!
 
Med den automatiska mjölkskummaren kan du justera temperatur och konsistens på din mjölk så att den blir precis som du vill ha den. Nu kan du öva upp din latte-art och servera en perfekt cappuccino när gästerna kommer på besök. Med hjälp av det 55 mm stora portafiltret som rymmer 19 gram uppnår du en perfekt konsistens och balans på kaffet. Bambino Espressomaskin är tillverkad för att vara så enkel som möjligt, samtidigt som den inte kompromissar med kvalitén!
 
Designen är enkel, modern och kompakt. Den smälter snabbt in på köksbänken och blir genast en del av din dagliga köksrutin. Inled morgonen med en perfekt och smakrik espresso eller servera den efter middagen när familj och gäster samlats runt bordet!   
 
Specifikationer:
- Färg: Stål.
- Material: Rostfritt stål. 
- Vattentank: 1,9 liter.
- Höjd: 31 cm.
- Bredd: 19,5 cm.
- Djup: 32 cm.
- Effekt: 1600 Watt.
- Uppvärmning på bara 3 sekunder!
-  
SES878BST Barista Pro Espressomaskin, grå
9990 kr
Bagaren och Kocken
Espressomaskinen med extra allt!
 
Drömmer du om att starta dagen med en perfekt kopp kaffe, precis som du skulle ha fått den på kaféet? Då har du kommit helt rätt. Med The Barista Pro från Sage brygger du alltid en perfekt espresso, cappuccino eller vanligt kaffe med ett simpelt knapptryck. Låt maskinen göra jobbet medan du gör dig i ordning för resten av dagen!
 
The Barista Pro kombinerar en stilren och modern design med förstklassiga kvalitéer och funktioner. Den inbyggda kvarnen maler alltid exakt rätt mängd kaffe för vald dryck och ser till att samtliga smaker och aromer framhävs. Kvarnen är dessutom justerbar, vilket innebär att du alltid har sista ordet om hur kaffet ska bryggas!
 
Det innovativa ThermoJet-systemet når den optimala temperaturen för kaffets extraktion på bara 3 sekunder! Du slipper vänta och kan starta dagen direkt. Den snabba funktionen gör också att du alltid är redo att effektivt servera dina gäster kaffe efter middagen! Du följer hela processen via den snygga och enkla LCD-skärmen. Här får du all information som behövs för att ditt kaffe ska bli precis som du vill ha det!

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.