Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
the Knockbox 20™ sumplåda, black truffle

The Knockbox 20™ från Sage® är en praktisk behållare för använda kaffepuckar. Den gör det enkelt och kladdfritt att tömma portafiltret efter bryggning. Med plats för upp till 20 puckar och en halkfri bas är den ett bra tillbehör till din espressomaskin.

769 kr

Kaffetillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kaffemaskin SDC400
3339 kr
Bagaren och Kocken

Vi kan här introducera världens första dropp-bryggare med en kokare som har plats för 1,8 liter kaffe. Med sex unika bryggmetoder har "The Sage Precision Brewer" det kompletta paketet att erbjuda kaffeälskaren och ger dig full kontroll över din kaffebryggare. Den låter dig brygga kaffe exakt som du vill ha det.

 

Den har sex förinställda program och har en noggrann och justerbar temperaturreglering. Vattentemperaturen kan ställas in på mellan 91-96 grader, enligt SCAs riktlinjer. Kaffebryggaren levereras i borstat rostfritt stål och har en effekt på 1650 watt. Den har en kapacitet på 1,8 liter och kan brygga 12 koppar kaffe.

Trixie Kattleksak Plyschmus 8 cm för dörrkarm 1,75 m 1 st
29 kr
DOZ Apotek
En leksak för katter med en mus fäst i ett gummiband och med en anordning som du lätt fäster i dörrkarmen. Pälsmusen är 8 centimeter och gummibandet 1,75 meter.
by Sage Vertuo Creatista kapselmaskin, black stainless steel
6699 kr
Bagaren och Kocken

Nespresso by Sage Vertuo Creatista kapselmaskin passar perfekt för dig som enkelt vill kunna njuta av fantastiskt goda kaffedrycker med perfekt mjölkskum. Välj mellan ett stort antal mjölkrecept, eller använd dubbelklicksfunktionen för att förkorta bryggningsprocessen och snabbt kunna njuta av en kopp riktigt gott kaffe. Maskinens snygga design gör dessutom att den får en självklar plats på köksbänken, där den alltid är redo när du behöver den. Kaffe på baristanivå – i ditt eget hem.

Maskinens har inställningar för espresso, dubbel espresso, gran lungo, mugg, karaff, caffé latte, cappuchino, flat white och latte macchiato. Det automatiska ångöret ger dig en förbättrad kaffe- och mjölkupplevelse, med möjlighet att skapa latte art-kaffe av högsta kvalitet i ditt eget hem. Du kan välja mellan tre temperaturer och tre olika texturer när du värmer din mjölk.

Vertuo Creatista har en vattentank med två liters kapacitet. Mjölkkannan rymmer 48 centiliter men bör inte fyllas över maxlinjen på 24 centiliter när du ska skumma mjölk. Maskinen stänger av sig automatiskt efter två minuter för att spara energi. Kapseltanken rymmer 10 små kapslar eller 6 stora kapslar åt gången.

Sidobord Wooden EGG Mates M
2449 kr
Bagaren och Kocken
Ge din EGG-grill vingar!
 
Att förgylla sommaren med härliga grillkvällar kan vara något av det bästa som finns. Just därför vill du att grillningen ska gå så smidigt som möjligt. Med de praktiska sidoborden från Big Green Egg kommer du snart att märka hur det extra utrymmet gör matlagningen lättare, men också roligare. Nu har du gott om utrymme till dina redskap, ingredienser och eventuella drycker. Oerhört uppskattat och smidigt!
 
Bordsskivorna är enkla att montera på din grill och håller högsta kvalité. Träet är värmebeständigt, färgfast och behöver inte lackas. Otroligt praktiska egenskaper som gör användningen så enkel som möjligt! Rengöringen kräver inte mycket och det räcker gott och väl att torka av borden med en fuktig trasa. När du ska ställa undan grillen är det bara att fälla ner borden för att de inte ska ta onödig plats under förvaringen.
 
Specifikationer:
- Färg: Trä.
- Material: Värmebeständigt trä.
- Passar till M-modell av Big Green Egg.  
- Rengörs enkelt med en fuktig trasa! 
 
Kaffemaskin SDC450
4239 kr
Bagaren och Kocken

Vi kan med detta introducera världens första dropp-bryggare med en kokare som har plats för 1,8 liter kaffe. Med sex unika bryggmetoder har "The Sage Precision Brewer" det kompletta paketet att erbjuda kaffeälskaren och ger dig full kontroll över din kaffebryggare samt låter dig göra kaffe exakt så som du vill ha det.


Den har sex förinställda program och en noggrann och justerbar temperaturreglering. Vattentemperaturen kan ställas in mellan 91-96 grader enligt SCA's riktlinjer. Kaffebryggaren levereras i borstat rostfritt stål och har en effekt på 1650 W. Den har en kapacitet på 1,8 liter vilket motsvarar 12 koppar. 

by Sage Vertuo Creatista kapselmaskin, stainless steel
6699 kr
Bagaren och Kocken

Nespresso by Sage Vertuo Creatista kapselmaskin passar perfekt för dig som enkelt vill kunna njuta av fantastiskt goda kaffedrycker med perfekt mjölkskum. Välj mellan ett stort antal mjölkrecept, eller använd dubbelklicksfunktionen för att förkorta bryggningsprocessen och snabbt kunna njuta av en kopp riktigt gott kaffe. Maskinens snygga design gör dessutom att den får en självklar plats på köksbänken, där den alltid är redo när du behöver den. Kaffe på baristanivå – i ditt eget hem.

Maskinens har inställningar för espresso, dubbel espresso, gran lungo, mugg, karaff, caffé latte, cappuchino, flat white och latte macchiato. Det automatiska ångöret ger dig en förbättrad kaffe- och mjölkupplevelse, med möjlighet att skapa latte art-kaffe av högsta kvalitet i ditt eget hem. Du kan välja mellan tre temperaturer och tre olika texturer när du värmer din mjölk.

Vertuo Creatista har en vattentank med två liters kapacitet. Mjölkkannan rymmer 48 centiliter men bör inte fyllas över maxlinjen på 24 centiliter när du ska skumma mjölk. Maskinen stänger av sig automatiskt efter två minuter för att spara energi. Kapseltanken rymmer 10 små kapslar eller 6 stora kapslar åt gången.

Barista Touch™ Impress SES881 espressomaskin, black steel
14990 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck Sage Barista Touch™ Impress, en stilren kaffemaskin som ger dig allt du behöver i köket. Den har åtta förinställda drycker och plats för att spara och namnge åtta av dina egna skräddarsydda drycker, så att du får ditt kaffe precis som du vill ha det. De förinställda dryckerna är flat white, caffe latte, cappuchino, espresso, long black, babyccino, varm choklad och te.

Med hjälp av Impress™ Puck System är det enkelt att få till den perfekta dosen tack vare den intelligenta doseringen med centrerad malning, påfyllning, assisterad tampning och en baristavridning på 7° för ett exakt polerat intryck på tio kilo. Den innovativa lösningen för tampning och dosering lär sig under arbetets gång och beräknar dosen automatiskt utifrån den senaste användningen.

Steg-för-steg-baristaguiden ger dig feedback i realtid och täcker allt från malning och tampning till extraktion och skumning av sammetslen mjölk. Perfekt för dig som vill kunna njuta av den ultimata koppen kaffe varje gång. Svep på touchskärmen och välj bland de förinställda dryckerna, eller skapa din egen perfekta kaffevariant.

Maskinen är utrustad med handsfree mjölkskumning med systemet Auto MilQ™, som är uppdaterat med ännu smartare inställningar för skumning av din favoritmjölk. Tid, lufttillförsel och temperatur kalibreras efter ditt val av mjölk, så att du får sammetslent mikroskum som både är otroligt gott och passar perfekt för latte art. Auto MilQ™ har inställningar för komjölk och för havre-, mandel- och sojamjölk.

Sage Barista Touch™ Impress är utrustad med en europeisk Baratza®-precisionskvarn och har hela 30 förmalningsinställningar att välja mellan, så att du kan anpassa malningsgraden med precision efter din önskade extraktion och smak. ThermoJet®-värmesystemet med PID-styrning ger utsökt kaffe och låter dig justera både temperatur, flödeshastighet och kontakttid för ett otroligt gott resultat.

Till maskinen medföljer en rad tillbehör och rengöringsverktyg. Skrolla ner för att se hela listan.

Tamper
285 kr
Bagaren och Kocken

Med denna tamper från Sage kan du njuta av ett underbart gott kaffe - varje gång du brygger en kopp. En tamper är det ultimata redskapet för dig som tycker om ett gott kaffe och den är dessutom lätt att använda. Passar till din Sage Barista espressomaskin.

Sage SEA 201 NEU Dosing Funnel™, 54 mm
249 kr
Bagaren och Kocken
Att mala och tampa kan lätt bli rörigt. Med Sage Dosing Funnel™ tratt för portafilter kan du förhindra att kaffepulver väller över, för en mer städad process med mindre svinn. Du fäster tratten på portafiltret, sätter in det i hållaren och doserar. När doseringen är klar kan du tampa medan tratten sitter kvar för att spara tid. Sage Dosing Funnel™ är utformad för att passa Sages portafilter på 54 mm: Barista Touch™, Barista Pro™ och Barista Express®.
T-sage SES 006 10xClean powder f/steamer
399 kr
Bagaren och Kocken
Glöm inte att också rengöra ångstaven från torkade mjölkrester med mera. Med detta pulver ser du enkelt till att också hålla espressomaskinens mindre delar rena och hälsosamma. Hygienen förblir på topp och du fortsätter att brygga strålande kaffe! 
 
Specifikationer:
- Rengör espressomaskinens ångstav!
- Innehåller 10 påsar rengöringspulver.  
SES500BST The Bambino Plus espressomaskin koksgrå
6382 kr
Bagaren och Kocken
Kompakt espressomaskin med flera kvalitéer! 
 
Bambino Plus Espressomaskin från Sage kompromissar aldrig med kaffets kvalité. Med denna maskin brygger du en kopp espresso med barista-skicklighet som balanserar arom och styrka på ett fulländat sätt. Med en snabb uppvärmning på bara 3 sekunder och en exakt espressoextraktion går du från böna till kaffe snabbare än någonsin förr. Precis som på kaféet!
 
Med den automatiska mjölkskummaren kan du justera temperatur och konsistens på din mjölk så att den blir precis som du vill ha den. Nu kan du öva upp din latte-art och servera en perfekt cappuccino när gästerna kommer på besök. Med hjälp av det 55 mm stora portafiltret som rymmer 19 gram uppnår du en perfekt konsistens och balans på kaffet. Bambino Espressomaskin är tillverkad för att vara så enkel som möjligt, samtidigt som den inte kompromissar med kvalitén!
 
Designen är enkel, modern och kompakt. Den smälter snabbt in på köksbänken och blir genast en del av din dagliga köksrutin. Inled morgonen med en perfekt och smakrik espresso eller servera den efter middagen när familj och gäster samlats runt bordet!   
 
Specifikationer:
- Färg: Stål.
- Material: Rostfritt stål. 
- Vattentank: 1,9 liter.
- Höjd: 31 cm.
- Bredd: 19,5 cm.
- Djup: 32 cm.
- Effekt: 1600 Watt.
- Uppvärmning på bara 3 sekunder!
-  
Kaffe paketerbjudande
2990 kr
Bagaren och Kocken

Det perfekta tillbehörspaketet till din manuella espressomaskin som gör att du kan känna dig som en äkta barista. I paketet ingår bl.a 2x4 Bodum Dual Wall Cappuccino-glas och 2x Bodum Dual Wall Espresso-glas som passar perfekt till varma drycker då det yttre glaset inte blir varmt. Du får också en mjölkkanna i rostfritt stål och 2x Sage Keep Cups som är enkla och praktiska att ta med i farten.

Den medföljande tampermattan från Rhinowares ser till att du inte spiller runt om kaffemaskinen medan du med rengöringstrasan av mikrofiber bl.a. rengör maskinens ångmunstycke. Du kan även förvara dina kaffebönor i Sage Bean Keeper Bean Canister och den använda sumpen kan läggas i Sage Mini Knock Box.

SES880BST The Barista Touch Espressomaskin, koksgrå
15997 kr
Bagaren och Kocken

Möt din nya barista som alltid står till tjänst: The Barista Touch™ från Sage. Espressomaskinen som brygger otroligt gott kaffe med samma kvalité som på ditt favoritkafé, utrustad med en intuitiv touch-skärm, inbyggd kvarn och automatisk mjölkskummare som ger dig perfekt mikroskum till en sammetslen café latte och en perfekta konsistensen för inbjudande latte art.

Det är enkelt att brygga en kopp verkligt gott kaffe med The Barista Touch™. Välj mellan Americano, Latte, Flat White, Cappuccino eller 

Bakform med avtagbar botten 3 delar 28 cm, mörkblå
815 kr
Bagaren och Kocken

Den här bakformen från Dr Oetker är utrustad med två olika bottnar, så att du kan anpassa formen efter vad du bakar. Perfekt för allt från tårtbottnar och sockerkakor till cheesecake och andra delikata bakverk. Formen är tillverkad av emaljerat stål, ett material som är reptåligt, syrafast och ger otroliga bakresultat tack vare sin utmärkta värmeledningsförmåga. Formen har även mycket goda non-stick-egenskaper, är temperaturbeständig upp till 400°C och tål maskindisk. 10 års garanti. Tillverkad i Tyskland.

DLSC059 Knock Box
499 kr
Bagaren och Kocken

När portafiltret ska tömmas är en sumplåda den perfekta lösningen. Har du en espressomaskin finns behovet av en plats där du kan kasta bort överbliven kaffesump, och den här sumplådan från DeLonghi är det idealiska alternativet. Lådan är både fin och praktiskt att ha stående framme.

Lådan är tillverkad i metall och svart plast. Portafiltret slås mot den svarta plastpinnen som sitter tvärs över lådan. Sumplådan är också lätt att rengöra eftersom den bara behöver sköljas med vatten eller sättas i diskmaskinen när du är färdig. Anti slip-botten garanterar att lådan står stabilt på bordet.

 

Sage the Puck Sucker, 58 mm
1069 kr
Bagaren och Kocken
Slipp spill, krångel och oreda – med Sage Puck Sucker™ har det aldrig varit enklare att hålla ordning runt din espressomaskin. Med hjälp av en automatiskt aktiverad sugkopp skapar Puck Sucker™ ett vaakum som tyst och snabbt frigör din kaffepuck från portafiltret. Puck Sucker™ passar med Sages portafilter på 58 mm och är kompatibel med serierna Sage Oracle™ och Sage Dual Boiler™.  Locket är enkelt att öppna för att du enkelt ska kunna kassera dina förbrukade puckar. Behållaren är dessutom enkel att rengöra eftersom den är tillverkad av Tritan och tål maskindisk.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.