Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Coffee & More tekoppar 2 st, terrakotta

Sagaform Coffee & More tekoppar i terrakotta ger en färgstark touch till din fikastund. Designade i samarbete med Margot Barolo, dessa koppar har ett karaktäristiskt reliefmönster som skapar en mysig känsla. Perfekta för både te och kaffe, och tål maskindisk för enkel användning.

299 kr

Muggar / koppar
Koppar
Tekoppar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Tulipa kopp 2-pack, vit
359 kr
Bagaren och Kocken

Tulipa kopp - en njutning för både öga och fikastund

Njut av ditt kaffe eller te med en kopp från PotteryJo. Tulipa är en kollektion av handgjorda koppar utan handtag som rymmer 20 cl. Dessa koppar är perfekta för att dricka en cortado, en cappuccino, en espresso eller en kopp te. De har vackra präglade tulpaner i botten som ger en härlig känsla och ett fint mönster när du dricker upp din dryck. Du kan också blanda och matcha dem med andra kollektioner från PotteryJo för att skapa en personlig och unik kaffestund.

Tulipa kopp är tillverkad i Portugal av högkvalitativt stengods som tål ugn, mikrovågsugn och diskmaskin. PotteryJo jobbar med de bästa hantverkarna och de bästa teknikerna som finns och letar också efter de mest hållbara metoderna när det kommer till produktion.

Siirtolapuutarha espressokopp med fat
214 kr
Bagaren och Kocken

Starta dagen med uppiggande espresso! Marimekkos Siirtolapuutarha espressokopp har ett snyggt svartvitt cirkelmönster som är designat av Maija Louekari. Koppen levereras med ett tillhörande fyrkantigt, vitt fat. Espressokoppen kan med fördel kombineras med andra produkter från Marimekko.

Setet är tillverkat i stengods och tål diskmaskin, ugn, frys samt mikrovågsugn. Tänk på att ta bort klistermärket i botten då det kan innehålla små mängder av metall.

Sagaform Coffee & More temugg 2-pack, beige
299 kr
Bagaren och Kocken

Med Coffee & More temugg från Sagaform får du muggar i stengods som förenar både funktion och estetik. Muggarna är dekorerade med samma karakteristiska reliefmönster som kännetecknar hela serien, och som tillför både taktil och visuell skönhet. Den mjuka beiga nyansen, inspirerad av naturens lugn, är vacker både själv och att kombinera med fler av färgerna i serien.

Med sin generösa storlek på 50 centiliter passar muggen perfekt för dagens testunder, oavsett om du föredrar svart te på morgonen eller en kopp kryddigt örtte på kvällskvisten. Serien är skapad i samarbete med designern Margot Barolo, som fokuserat på trygghet, nostalgi och sinnesintryck – något som återspeglas i muggarnas rundade linjer och varma uttryck.

Coffee & More temugg tål maskindisk och levereras i set om två muggar. Ett både praktiskt och stilrent val, som passar perfekt för att skapa en varm och inbjudande stämning vid bordet.

Coffee & More assiett, grön
101 kr
Bagaren och Kocken

Sagaforms assiett är ett konstverk med karaktäristisk relief. Denna 20-centimeter assiett är en del av Coffee & More-serien, som är skapad i samarbete med designern Margot Barolo och är gjord av gediget stengods. Inspirerad av det lekfulla 70-talet, är serien en hyllning till direkt design.

Serien ger ett lekfullt uttryck till din servering och finns i olika delar, mönster och färger – så att du kan skapa din egen unika kombination. Tål mikrovågsugn och diskmaskin.

Inka-mugg 27 cl, beige
129 kr
Bagaren och Kocken

Inka-muggen från Sagaform på 27 cl är skapad som ett funktionellt och estetiskt inslag i din dagliga kaffe- eller tetid. Den fina muggen i stengods har en harmonisk, rundad botten och ett robust öra som ger ett bekvämt grepp, medan den karakteristiska räfflade kanten tillför en stilfull touch. Muggen finns i en rad basfärger som enkelt matchar vilken dukning som helst, vare sig det är på kontoret eller hemma. För den som gillar färg finns även ett urval av kollektionsfärger som ger en färgglad touch till bordet.

Inka-muggen är praktisk och platsbesparande, eftersom den enkelt kan staplas. Den kan också kombineras med den matchande muggen utan öra för ett varierat men sammanhängande uttryck. För extra bekvämlighet är muggen utrustad med dräneringskanaler i botten, som förhindrar vattenansamling i diskmaskinen – en smart detalj som gör den idealisk för dagligt bruk.

Sagaform har skapat Inka-serien med omsorg för detaljer, och denna mugg är inget undantag. En perfekt kombination av enkelhet, elegans och praktisk funktionalitet gör Inka-muggen till ett oumbärligt tillskott i din porslinssamling.

Inka-kopp 27 cl
129 kr
Bagaren och Kocken

När det är dags för kaffe, te eller varm choklad är Inka-koppen från Sagaform ett utmärkt val. Den fina koppen på 27 cl i stengods är designad med en rundad botten, vilket skapar en mjuk silhuett som kompletteras av en robust kant med Sagaforms karakteristiska räfflade detaljer. Det praktiska och stilrena örat ger ett bekvämt grepp, vilket gör koppen idealisk för både vardag och fest.

Koppen finns i en rad olika färger, både neutrala och mer färgstarka, som enkelt kan matchas med din dukning för att skapa en personlig stil. Den kan också kombineras med Inka-muggen utan öra för att skapa ett varierat men sammanhängande uttryck. En smart detalj är de inbyggda dräneringskanalerna i botten, som förhindrar att vatten samlas i diskmaskinen, vilket gör den extra praktisk för dagligt bruk.

Inka-koppen är ett vackert och funktionellt tillskott till din porslinssamling, designad av Studio Sagaform med fokus på enkelhet och elegans. Ge ditt kök en stilfull touch med denna charmiga kopp från Sagaform.

Coffee & More kaffemugg 2-pack, grön
179 kr
Bagaren och Kocken

Kaffemuggar i 2-pack som är en del av Coffee & More-serien från Sagaform. Skapade i samarbete med designern Margot Barolo, är dessa muggar ett konstverk med karaktäristisk relief. Inspirerade av det lekfulla 70-talet, ger serien ett friskt piff till din kaffestund. Gjorda av gediget stengods, mäter varje mugg 8 x 9 centimeter och är idealiska för ditt dagliga kaffeintag.

Utforska olika delar, mönster och färger i serien, skapade för att mixa och matcha. Denna härliga kombination ger en modern twist på klassisk design. Tål mikrovågsugn och diskmaskin.

Sagaform Coffee & More kaffemugg 2-pack, beige
279 kr
Bagaren och Kocken

Coffee & More kaffemugg från Sagaform förenar funktionalitet med en varm och inbjudande design. Den är dekorerad med seriens karakteristiska reliefmönster, som ger en taktil yta och en avslappnad känsla på bordet. Den mjuka beiga nyansen är inspirerad av naturens lugn och är fin att matcha med fler färger ur samma serie för en livfull och personlig look. Om du föredrar en lugnare, mer enhetlig look kan du hålla dig till en färg för att skapa en harmonisk helhet.

Muggen rymmer 30 centiliter och har en rymlig form som gör den lämplig såväl för morgonkaffet som för eftermiddagens kaffepaus. Coffee & More-serien är skapad för Sagaform av designern Margot Barolo, som hämtat inspiration från känslorna nostalgi och hemtrevnad – något som syns tydligt i de rundade linjerna och det mjuka mönstret.

Kaffemuggen är stapelbar och tål maskindisk, vilket gör den till ett praktiskt val i den hektiska vardagen. En kombination av estetik och funktion som skapar förutsättningar för en riktigt god kopp kaffe, oavsett tid på dagen.

Taranto kopp, large
139 kr
Bagaren och Kocken

Muggen Taranto är designad i en elegant sandfärg som passar in i alla moderna hem. Tillverkad i glaserat stengods har den unik karaktär vad gäller form, färg och känsla, dessutom håller materialet hög kvalitet och kan diskas i maskin. Taranto-serien är tillverkad för hand, vilket gör att varje produkt är unik och således också helt speciell för det individuella bordet. Taranto-muggen passar utmärkt till både te och kaffe.

Coffee & More kaffemugg 2-pack, terracotta
207 kr
Bagaren och Kocken

Kaffemuggar i 2-pack som är en del av Coffee & More-serien från Sagaform. Skapade i samarbete med designern Margot Barolo, är dessa muggar ett konstverk med karaktäristisk relief. Inspirerade av det lekfulla 70-talet, ger serien ett friskt piff till din kaffestund. Gjorda av gediget stengods, mäter varje mugg 8 x 9 centimeter och är idealiska för ditt dagliga kaffeintag.

Utforska olika delar, mönster och färger i serien, skapade för att mixa och matcha. Denna härliga kombination ger en modern twist på klassisk design. Tål mikrovågsugn och diskmaskin.

OIVA kaffekopp 2 dl, vit
108 kr
Bagaren och Kocken

Stilren och modern kopp med handtag som passar perfekt till kaffe, te eller kakao. Sami Ruotsalainen har skapat en tidlös och rymlig design som fungerar till både vardag och fest. Koppen är tillverkad i stengods och finns i olika färger, så du kan välja det som passar dig och ditt hem bäst.

Kaffekoppen tål både diskmaskin, ugn, och mikrovågsugn. Var uppmärksam på att klistermärket i botten på koppen innehåller en liten mängd metall, så det är viktigt att det tas bort innan användning.

OIVA kaffekopp 2 dl, unikko, röd
140 kr
Bagaren och Kocken

Stilren och modern kopp med handtag som passar perfekt till kaffe, te eller kakao. Sami Ruotsalainen har skapat en tidlös och rymlig design som fungerar till både vardag och fest. Koppen är tillverkad i stengods och finns i olika färger, så du kan välja det som passar dig och ditt hem bäst.

Kaffekoppen tål både diskmaskin, ugn, och mikrovågsugn. Var uppmärksam på att klistermärket i botten på koppen innehåller en liten mängd metall, så det är viktigt att det tas bort innan användning.

Coffee & More serveringsfat vit
425 kr
Bagaren och Kocken

I samarbete med den framstående designern Margot Barolo har Sagaform tagit fram den snygga och roliga serien Coffee & More. I serien hittar du bland annat muggar och skålar i stengods med olika färger och mönster. Här kommer ett ljuvligt serveringsfat som är perfekt till bullar, kakor och andra bakverk till fikat. Fatet har en enkel design med räfflad relief på kanten. Passar lika bra på festen som till eftermiddagsfikat.

 

 

Specifikationer:

- Mått: Ø 30 cm

- En del av serien Coffee & More

- Material: Stengods

- Färg: Vit

- Tål maskindisk och mikrovågsugn 

OIVA kaffekopp 2 dl, siirtolapuutarha, vit/svart
132 kr
Bagaren och Kocken

Stilren och modern kopp med handtag som passar perfekt till kaffe, te eller kakao. Sami Ruotsalainen har skapat en tidlös och rymlig design som fungerar till både vardag och fest. Koppen är tillverkad i stengods och finns i olika färger, så du kan välja det som passar dig och ditt hem bäst.

Kaffekoppen tål både diskmaskin, ugn, och mikrovågsugn. Var uppmärksam på att klistermärket i botten på koppen innehåller en liten mängd metall, så det är viktigt att det tas bort innan användning.

Barro kopp 2-pack, rosa
235 kr
Bagaren och Kocken

Kaffekoppen Barro från danska HAY har en elegant design, med en ren och enkel estetik som gör den till en tidlös klassiker. Fin för sig, men även ihop med fler delar ur Barro-serien. Koppen är tillverkad av slitstark terrakotta som tål både höga och låga temperaturer: 220°C i ugnen, en vända i mikrovågsugnen och kyla ner till -18°C i frysen. På så vis kan du snabbt värma eller kyla din dryck efter behov. Koppen finns i flera olika färger, så att du kan mixa eller matcha fritt efter din egen personliga inredningsstil. Levereras i ett set om två koppar.

Serien Barro är skapad av den portugisiske designern Rui Pereira. På portugisiska betyder Barro "röd lera" och namnet symboliserar Pereiras uppskattning för de urgamla användningsområden och traditioner som förknippas med materialet terrakotta. Resultatet är en servis som tar den vackra enkelheten och värmen från terrakotta till det moderna bordet. Barro-serien finns i flera olika glasyrer, som kan matchas eller mixas i otaliga personliga kombinationer.

Sagaform Coffee & More tallrik 27,5 cm, beige
229 kr
Bagaren och Kocken

Coffee & More tallrik från Sagaform kombinerar en inbjudande formgivning med vardagens praktiska behov. Stengodsets karakteristiska reliefmönster ger den en taktil yta och ett uttryck fullt av personlighet. Den mjuka beiga färgen är inspirerad av naturens lugn – fin att kombinera ton-i-ton för ett enhetligt och harmoniskt uttryck, eller att blanda med fler färger ur serien för en mer livfull och personlig känsla.

Tallriken är en del av servisen Coffee & More, designad för Sagaform av Margot Barolo. Serien är framtagen med fokus på trygghet, nostalgi och inbjudande stämning, något som kommer till uttryck genom seriens rundade linjer och mjuka mönster.

Med sin diameter på 27,5 centimeter är Coffee & More-tallriken ett utmärkt val för stora frukostar, middagsrätter eller som serveringsfat. Den tål dessutom maskindisk – perfekt i en hektisk vardag där estetik och funktionalitet gärna får gå hand i hand.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.