Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Gjutjärnskastrull med lock 2 liter

Denna gjutjärnskastrull från Petromax är perfekt för att laga mat både inomhus och utomhus. Gjutjärnet ger en jämn värmefördelning och det medföljande locket hjälper till att hålla maten saftig. Kastrullen är robust och tål höga temperaturer, vilket gör den idealisk för matlagning över öppen eld.

663 kr

Köksredskap
Kastruller
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Somme kastrull med lock 1,5 liter, rostfritt stål
1099 kr
Bagaren och Kocken

Somme kastrull från Pillivuyt Gourmet är tillverkad av 18/8 rostfritt stål och kommer väl till pass för många olika kulinariska uppdrag i köket. Kastrullen är tillverkad i en stabil treskiktskonstruktion av aluminium och rostfritt stål, med ett svetsat stålhandtag med non-heat-funktion som inte blir varmt. Den är även utrustad med invändiga måttstreck, vilket gör det enkelt att lägga i rätt mängd råvaror och vätska. Till kastrullen medföljer även ett praktiskt lock med ånghål. Passar alla slags spisar. Tål maskindisk.

Kastrullset, rostfritt stål
1749 kr
Bagaren och Kocken

Ett set med kastruller som är perfekta för att laga olika rätter på alla spisar, inklusive induktion. Setet innehåller en 16 cm/1,5 liter såskastrull, en 16 cm/1,5 liter gryta med lock, en 20 cm/3,1 l gryta med lock och en 24 cm/4,8 liter gryta med lock. Kastrullerna har en rostfri stålinduktionsbotten med en aluminiumkärna som ger snabb och jämn värmefördelning. De har också ett non-stick-beläggning och en böjd kant för att undvika spill vid hällning samt ett värmebeständigt glaslock för att övervaka matlagningen utan att lyfta locket. Här finns även ett V-format och värmebeständigt rostfritt stålhandtag för komfort och säkert grepp. Kastrullerna är ugnssäkra upp till 220°C och diskmaskinssäkra. 

Kastrull 1,8 liter, rostfritt stål
450 kr
Bagaren och Kocken

En slitstark kastrull i rostfritt stål är ett riktigt måste i varje kök. Den här varianten i rostfritt stål från Eva Trio finns i två storlekar: 1,1 liter och 1,8 liter. Den mindre kastrullens nätta storlek gör den perfekt för att till exempel göra sås, koka gröt och smälta smör eller choklad. Den större kastrullen är lämplig för att koka pasta och ris, göra soppa och mycket mer.

Kastrullen är tillverkad av 90% återvunnet rostfritt stål, med en inkapslad sandwichbotten i aluminium som säkerställer en jämn och effektiv värmefördelning. Designen är baserad på den klassiska Ole Palsby/Eva Trio-designen från 1977, vilket gör att den är kompatibel med befintliga Eva Trio-lock. Kastrullen är kompatibel med alla värmekällor och tål maskindisk.

TK2 tekanna, 1,5 liter
595 kr
Bagaren och Kocken

Den 1.5 liter stora tekannan av högkvalitativt rostfritt stål kokar vatten snabbt och enkelt - på öppen eld såväl som på en el-, gas- eller induktionsspis.

Tack vare det trevägs böjda, rörliga handtaget kan vattenkokaren hängas över en eld och är bekväm att använda. Finns här i två storlekar.

Fältugn 3,5 liter, med ben
809 kr
Bagaren och Kocken

Tung, svart och robust – Petromax fältugn är ett oumbärligt redskap när du lagar mat över öppen eld. Den här fältugnen, eller Dutch Oven som den också kallas, är tillverkad av gjutjärn vilket ger den många praktiska egenskaper och gör den enkel att använda på många olika sätt. Perfekt för att laga grytor, laga kyckling och grönsaker, koka ris, baka bröd och mycket mer. Grytan kan staplas, så att du kan laga mat i flera fältugnar samtidigt. Locket kan även användas som stekpanna, Grytan är även utrustad med hål för termometer samt handtag med skåra för säker upphängning. Du kan själv välja om du vill ha en variant med eller utan ben, beroende på hur dina behov ser ut när du lagar mat utomhus.

Kastrull + lock 1,5 liter
1393 kr
Bagaren och Kocken

Denna kastrull från Samuel Groves förenar praktisk funktionalitet med tidlös design. Den finns i två storlekar – 1,5 liter och 2 liter – och är idealisk för mindre kok, såser, soppor och små grytor. Den eleganta, borstade ytan i rostfritt stål ger köket ett stilrent och sofistikerat uttryck, medan det medföljande locket i rostfritt stål säkerställer effektiv kontroll av värme och ånga under tillagningen.

Kastrullen ingår i Classic Stainless Steel-serien, som utmärks av sin robusta trelagerskonstruktion: en aluminiumkärna omsluten av två lager rostfritt stål. Denna design ger snabb och jämn värmefördelning samtidigt som materialet är slitstarkt och motståndskraftigt mot syror och fukt. En förseglad kant skyddar aluminiumkärnan och bidrar till att förlänga kastrullens livslängd.

Med sin gedigna konstruktion fungerar kastrullen på alla typer av värmekällor, inklusive induktion. Den tål diskmaskin, men för att bevara den vackra finishen rekommenderas skonsam handdisk.

Ett pålitligt, stilfullt och funktionellt val för dig som vill lyfta både vardagsmiddagar och helgmiddagar med känsla för kvalitet och estetik.

Mathias Dahlgren Kastrull 12 cm 0,5 l
389 kr
Bagaren och Kocken

Högkvalitativ kastrull i rostfritt stål som fungerar på alla typer av värmekällor. Perfekt när du vill göra en god sås, koka ägg eller tillaga små mängder mat. Den droppfria och lättdiskade kastrullen är även fin att använda som ett litet serveringskärl.

Mått: 12 cm i diameter.

Volym: 0,5 liter.

Material: 4 mm tjockt material i tre lager med rostfritt stål ytterst.




Fältugn 7,5 liter, utan ben
1155 kr
Bagaren och Kocken

Tung, svart och robust – Petromax fältugn är ett oumbärligt redskap närhelst du vill laga mat över öppen eld. Fältugnen, eller Dutch Oven som den även kallas, är tillverkad av gjutjärn. Det ger den många praktiska egenskaper och gör den enkel att använda på många olika sätt. Perfekt för att tillaga grytor, kyckling, grönsaker, ris, bröd och mycket mer. Grytan kan staplas, så att du kan laga mat i flera lager samtidigt. Även locket kan användas som stekpanna. Fältugnen är även utrustad med ett hål för termometer och handtag med skåra för säker upphängning. Finns med eller utan ben, så att du kan välja efter dina egna matlagningspreferenser.

Gjutjärnskastrull med lock 1 liter
542 kr
Bagaren och Kocken

Gjutjärnskastrull med handtag på 1 liter från Petromax – perfekt för att tillaga en mängd olika livsmedel. Det robusta gjutjärnsmaterialet ger jämn tillagning och bakning, vilket passar lika bra för att koka sås som för att puttra kött med stängt lock. Det långa handtaget underlättar hanteringen, oavsett om du lagar mat hemma vid spisen eller över öppen eld utomhus. Lockets speciella design ser till att kondensen droppar rakt tillbaka ner i kastrullen, för ett saftigt och gott resultat varje gång.

Kockums Kastrull 2,3l
699 kr
Kockums jernverk
Kockums klassiska Kastrull med handtag passar perfekt i det dagliga köket, lantstället eller på torpet. Kastrullen rymmer 2, 3 liter vilket gör att den passar till det mesta i köket. Du behöver inga extra serveringsfat eller formar eftersom den gråfärgade kastrullen i sig är så otroligt fin att ställa fram på bordet. Kockums emaljerade kastruller har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Kastrullen fungerar på alla sorters spisar, inklusive induktions- och gashällar men kan också ställas direkt i ugnen (ej mikro). Våra produkter tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje kastrull av naturliga råvaror. Varje produkt är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Kastrullen tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk.
Kastrull, creme
519 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk och tidlös kastrull från Kockums Jernverk som garanterat dekorerar alla kök den hamnar i. Kastrullen kan användas på alla typer av spisar, inkl. induktion och den tål även användning i ugn. Den är utrustad med ett långt ergonomiskt handtag och ett praktiskt lock ingår. Den klassiska kastrullen har en kapacitet på 2,3 liter och finns i tre olika färger: grå, creme och vit. 

I likhet med märkets många andra produkter är denna kastrull tillverkad av emaljerat stål i två lager av hög kvalitet. Kastrullen tål maskindisk med handdisk rekommenderas om du vill behålla det blanka utseendet. Varje produkt är unik då emaljen görs för hand, vilket gör att det kan förekomma små estetiska färgförändringar. Kockums Jernverk tar dessutom höjd för miljön och tillverkar samtliga produkter av naturliga råvaror.

Tools Kastrull med lock 2 liter
2145 kr
Bagaren och Kocken

Denna kastrull från Iittalas Tools-serie är för dig som värdesätter hög kvalitet och vacker design. Kastrullen är tillverkad av rostfritt stål och Iittala har samarbetat med professionella kockar och materialkännare för att uppnå det bästa resultatet. Det innebär att du får en kastrull som är otroligt användarvänlig till vardagen och som är tillverkad för att göra matlagningen enklare. Kastrullen fungerar på alla spissorter och tål dessutom att köras i diskmaskin.

Iittalas designserie Tools består av grytor och stekpannor i hög kvalitet och med en modern och tidlös design. Designern bakom är den prisvinnande svenske designern Björn Dahlström och det är tydligt att att  man har lagt tid på det enkla och funktionella. Kastrullens höga kvalitet och tidlösa design innebär att den kommer att vara med dig i köket i många år.

Fältugn 3,5 liter, utan ben
799 kr
Bagaren och Kocken

Tung, svart och robust – Petromax fältugn är ett oumbärligt redskap när du lagar mat över öppen eld. Den här fältugnen, eller Dutch Oven som den också kallas, är tillverkad av gjutjärn vilket ger den många praktiska egenskaper och gör den enkel att använda på många olika sätt. Perfekt för att laga grytor, laga kyckling och grönsaker, koka ris, baka bröd och mycket mer. Grytan kan staplas, så att du kan laga mat i flera fältugnar samtidigt. Locket kan även användas som stekpanna, Grytan är även utrustad med hål för termometer samt handtag med skåra för säker upphängning. Du kan själv välja om du vill ha en variant med eller utan ben, beroende på hur dina behov ser ut när du lagar mat utomhus.

TK2 tekanna, 3 liter
824 kr
Bagaren och Kocken

Den tre liter stora tekannan av högkvalitativt rostfritt stål kokar vatten snabbt och enkelt - på öppen eld såväl som på en el-, gas- eller induktionsspis.

Tack vare det trevägs böjda, rörliga handtaget kan vattenkokaren hängas över en eld och är bekväm att använda. Finns här i två storlekar.

Travo kastrull med glaslock 1,3 liter, rostfritt stål
662 kr
Bagaren och Kocken

Stilren kastrull med glaslock i serien Travo från Pillivuyt Gourmet . Travo-serien är utrustad med en slitstark keramisk beläggning som har lång livslängd och tål metallreskap – ett utmärkt val för dig som letar efter stabila och mångsidiga kokkärl och stekpannor. Precis som övriga Travo-produkter har kastrullen en stomme i 98% återvunnen aluminium, med handtag och botten i rostfritt stål. Bottnen har en tjocklek på 3,3 millimeter, vilket ger en snabb och jämn uppvärmning för optimal effektivitet i köket

Kastrullen har en elegant mattsvart exteriör som är fin både i köket och på bordet. Den keramiska beläggningen låter dig laga mat i minimalt med fett eller olja, samtidigt som den även förenklar rengöringen. Passar alla värmekällor, inklusive induktion, samt tål ugnsvärme upp till 240°C (locket tål ej ugnsvärme). Handdisk rekommenderas.

Burger gjutjärn
482 kr
Bagaren och Kocken

Ett riktigt, "gammaldags" järn som kan användas till så mycket! Du kan värma det på elden eller på grillen och göra saftiga hamburgare med perfekt yta. Järnet kan också användas för att tillaga läckra smörgåsar eller till och med våfflor! Låshaken håller ihop järnets båda halvor på ett säkert sätt.

Gjutjärnets utmärkta materialegenskaper gör det möjligt att steka kött och sedan använda restvärmen för bakning eller annan matlagning. Själva järnet väger 2,7 kg.

För rengöring kan de två halvorna separeras vid gångjärnet och rengöras individuellt. Efter användning måste det rengöras för hand under varmt, rinnande vatten.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.