Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Mortel & mortelstöt, granit

Marelds mortel i granit är ett robust och stilrent köksverktyg. Den är perfekt för att krossa kryddor och örter, men kan även användas för att göra smakrika röror och servera dem med stil.

299 kr

Köksredskap
Mortel
Servering
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Birkedal Granit Mortel
291 kr
Bagaren och Kocken

Krossa kryddor och mixa ingredienser till en grov pesto i Birkedal mortel från Dorre. Denna praktiska och funktionella mortel med stöt i robust granit mäter 22 cm i diameter och 12 cm på höjden, vilket är den perfekta storleken till att krossa diverse örter och liknande.

Krossa hela kryddor, som kardemumma, senapsfrön, korianderfrön och mycket mer, så att du alltid får ut bästa möjliga resultat när du lagar mat. Morteln passar även utmärkt för att blanda pesto med basilika och andra färska örter. På så sätt får du en grövre pesto fylld med smak. Det rekommenderas att du diskar morteln och stöt för hand.

 

X-Plosion gjutjärnsmortel
863 kr
Bagaren och Kocken

Krossa enkelt och problemfritt dina färska örter och uppnå ett bättre och finare konsistens som passar perfekt till maten eller såsen. Denna eleganta mortel är tillverkad i högkvalitativt gjutjärn och vackert akaciaträ, och du får hela 5 års garanti. En mortel passar utmärkt när du ska blanda pesto, guacamole, salsa, kryddörter och mycket mer till matlagningen. Så med denna mortel kan du blanda mängder av läckra smakupplevelser.

Hög Mortel, gjutjärn
399 kr
Bagaren och Kocken

Marelds mortel och mortelstöt i gjutjärn är ett praktiskt och slitstarkt köksredskap som gör det enkelt att krossa och mala kryddor och örter till perfektion. Med en höjd på 9 centimeter är denna modell idealisk för att skapa extra fylliga och aromatiska smaker i dina maträtter. Använd den för att mala kryddpeppar till julens köttbullar för en rikare smakupplevelse, eller krossa kanel för dina hembakta kanelbullar. Morteln och stöten är tillverkade av robust gjutjärn, vilket garanterar stabilitet vid användning och ger en stilren touch till ditt kök. För att bevara dess kvalitet rekommenderas det att skölja den i varmt vatten efter användning och torka noggrant med en kökshandduk.

Mortel & mortelstöt, gjutjärn
249 kr
Bagaren och Kocken

Marelds gjutjärnsmortel är ett oumbärligt köksredskap för att krossa kryddor och örter, oavsett om du lagar mat eller bakar. Med sin robusta konstruktion i hållbart gjutjärn står morteln stadigt under användning och ger effektiv krossning. Den är även perfekt för att skapa smakrik pesto, som enkelt kan hällas över i en burk eller skål tack vare den praktiska hällpipen. Förutom sin funktionalitet är morteln också en vacker dekoration på köksbänken med sin tidlösa, klassiska design. För att bevara mortelns kvalitet rekommenderas att skölja den i varmt vatten efter användning och torka den noggrant med en kökshandduk.

Mortel Svart Granit Liten
200 kr
Bagaren och Kocken
Liten mortel i polerad svart marmor från ERNST. 
Klassisk mortel i mindre modell, perfekt för små mängder.  
 
Snygg design, lämnas med fördel kvar på bänken och blir en del av inredningen i ditt kök.  
 
Höjd: 5 cm
Dia: 9,5 cm  
Mortel Svart Granit Stor
259 kr
Bagaren och Kocken
Klassisk mortel i polerad svart marmor från ERNST. 
 
Snygg elegant design, lämnas med fördel kvar på bänken och blir en del av inredningen i ditt kök.  
 
Höjd: 7,5 cm
Dia: 14 cm  
Grovt rivjärn
179 kr
Bagaren och Kocken

Grovt rivjärn från Mareld som lämpar sig väl för att riva till exempel ost och grönsaker som morötter, gurka eller zucchini. Utmärkt för rätter där du behöver ost eller grönsaker grovrivna, till exempel lasagne, gratänger, grönsaksbiffar, sallader och mycket mer.

Rivjärnet är tillverkat av rostfritt stål och levereras med ett praktiskt plastskydd så att du kan förvara det säkert. Det är 32 centimeter långt, 6,5 centimeter brett och har en höjd på 1,5 centimeter. Järnet tål maskindisk, men handdisk rekommenderas för att hjälpa knivbladen att hålla skärpan så länge som möjligt.

Stenmortel
379 kr
Bagaren och Kocken

Stenmorteln från Sagaform är ett elegant och praktiskt tillskott till ditt kök. Den kompakta morteln i slitstark travertinmarmor kombinerar robust design med en estetisk look. Med en diameter på 11 cm är morteln tillräckligt kompakt för att stå framme som en del av din inredning, och materialet ger motståndskraft mot både värme och repor, vilket gör den idealisk för daglig användning. Perfekt när du vill krossa kryddor som peppar och kardemumma eller göra pesto av färska örter.

Med sin naturliga beige nyans och unika marmorering tillför stenmorteln ett exklusivt inslag i köket. Den levereras i en klassisk presentförpackning, vilket gör den till en perfekt gåva för matälskaren som uppskattar kvalitet och funktionalitet i vardagen. Studio Sagaform har designat morteln i en kombination av traditionell och modern stil, vilket resulterar i ett tidlöst redskap som kan hålla i generationer.

Skäm bort dig själv eller någon du tycker om med denna eleganta och funktionella köksfavorit från Sagaform.

Mortel med stöt 10 cm
309 kr
Bagaren och Kocken

Den större morteln från Funktion. I paketet finns också en praktisk stöt som du använder för att krossa örter och kryddor med. En utmärkt produkt för den matintresserade som samtidigt håller hög kvalité. Tillverkad i granit och diskas för hand.

Dia. top: 15 cm.

Dia. bund: 11 cm.

Höjd: 10 cm.

Akio skalkniv 9 cm, svart
499 kr
Bagaren och Kocken

Liten, men otroligt vass – det är kärnan i Mareld Akio skalkniv. Även om en skalkniv ofta är den minsta och mest prisvärda bland köksknivarna, är den inte mindre viktig för det. Tvärtom är skalkniven ofta en av kökets mest använda knivar, eftersom den kommer väl till pass för många olika uppgifter. Perfekt för att rensa svamp, hacka örter och chili, öppna förpackningar, skala potatis och mycket mer. Tack vare den lilla storleken är kniven dessutom både lätt att hantera och enkel att rengöra.

Mareld Akio är en serie knivar som är noggrant utvalda för att uppfylla alla tänkbara behov när du skär, skivar, tärnar och hackar i köket. Knivarna i serien är tillverkade med hjälp av 67-lagers damaskusteknik, vilket ger varje kniv sin egen vackra och unika touch. Knivbladen har en hårdhet på 60-62 HRC vilket innebär att de håller sig vassa under lång tid, men behöver lite extra kärlek vid slipning. Du rekommenderas därför att köra din Akio-kniv över ett diamantslipstål innan varje användning. Knivarnas handtag är tillverkade av pakkaträ, ett hårt och kompakt material som är både vattenavvisande och bakteriehämmande. Handtagets form är rundad i mitten och smalnar av mot bolstret, vilket ger ett stadigt grepp oavsett vilken teknik du använder. Den snygga designen gör dessutom att du med fördel kan låta dina Akio-knivar hänga framme på en knivlist när du inte använder dem.

Genom att ta hand om dina knivar på rätt sätt kan du se till att de håller i många år framöver. Regelbundet underhåll med slipstål samt slipning med våtsten vid behov rekommenderas. För våtstensslipning kan du till exempel använda Mareld Slipsten 1000/3000, som är särskilt lämplig för underhållsslipning. För att nå en riktigt rakbladsvass egg kan du avsluta slipningen med en sten med finare grit, till exempel Mareld Slipsten 4000/8000.

Mediumgrovt rivjärn 6,5 x 32 cm
199 kr
Bagaren och Kocken

Mareld mediumgrovt rivjärn är ett praktiskt allroundrivjärn i rostfritt stål. Det passar utmärkt för att riva alla möjliga råvaror i köket, till exempel hårdost, morötter och choklad.

Rivjärnet mäter 32 x 6,5 centimeter och levereras med ett praktiskt plastskydd för säker förvaring. För att hålla knivbladen i bästa möjliga skick rekommenderas att du diskar rivjärnet för hand. Om du vill kan du komplettera ditt rivjärn med ett fingerskydd från Mareld för extra säker användning.

Cilio Giant Green Granit Mortel med Stöt 21 cm
1658 kr
Bagaren och Kocken
Blanda dina egna kryddblandningar och gör din egna grova pesto med denna mortel från Cilio. Morteln är av hård granit med en grov finish och är 21 cm i diameter. De höga väggarna ser till att du slipper onödigt spill. Med en mortel är det bara att krossa och mala kryddor, örter osv., vilket gör den perfekt för att göra till exempel pesto och färsk guacamole. En mortel är ett måste för dig som älskar matlagning och goda smaker då dina kryddor kommer att vara fulla av smak och naturliga oljor genom att bli krossade av en mortel. En mortel är ett praktiskt redskap om vill krossa torkade, hela kryddor så som stjärnanis, bockhornsklöver eller kardemumma.
Valley mortel 18 cm, grå/natur
549 kr
Bagaren och Kocken

Valley mortel från Muubs har en vacker design som både är dekorativ och hjälper dig att ta fram den bästa smaken i dina kryddor och örter. Morteln är tillverkad av riverstone-sten och har en rå yta som står i stilren kontrast till den polerade interiören. Perfekt för att peppar, färska kryddor och mer, men även bra för att göra till exempel dressing, guacamole och pesto. Eftersom produkterna i Valley-serien är tillverkade för hand av naturmaterial är varje produkt unik och kan variera något i mått och färg.

Mortel
249 kr
Bagaren och Kocken

Mortel som gör det lätt som en plätt att krossa örter och kryddor. Morteln och den tillhörande stöten är i granit, vilket gör den både snygg och otroligt effektiv.

Mortel Svart Granit Mellan
349 kr
Bagaren och Kocken
Liten mortel i polerad svart granit från ERNST. 
Klassisk mortel i mindre modell, perfekt för små mängder.  
 
Snygg design, lämnas med fördel kvar på bänken och blir en del av inredningen i ditt kök.  
 
Höjd: 6,5 cm
Dia: 11,5 cm  
Mortel i granit och mattborstat RF.15x10 cm
449 kr
Bagaren och Kocken

Vacker mortel från Zwilling i granit och mattborstat rostfritt stål. Vacker detalj i ditt kök som även har en funktion att fylla. Mortla dina kryddor för att få bättre smak på din mat. 

Material: granit

Färg: svart 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.