Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Montego lampskärm, svart

Montego lampskärm från Globen Lighting är en vacker och unik inredningsdetalj. Den är tillverkad i rotting och har en grafisk design som ger ett modernt uttryck. Lampskärmen passar i flera rum och kan även användas utomhus.

1350 kr

Inredningsdetaljer
Lampskärmar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Pendel Maché, 50 cm, mud
1880 kr
Bagaren och Kocken

Vacker handgjord lampa från Globen Lighting. Den är designad av GL Studio och är inspirerad av medelhavet och kalkstensklipporna. Lampan har en grov struktur och öronen på den övre delen ger den ett trendigt utseende. Produkten är gjord av återvunnen Papier-maché, franska för tygpapper, med andra ord papper och lim.

Lampan har en 120 cm lång svart textilkabel och takkopp i svart plast, kronanslutning för takkoppling ingår inte. Du får en extraordinär produkt som kan variera i form då det handgjorda pappret har en unik design. Vi rekommenderar att du är extra försiktig vid uppackningen och rengörprodukten med en torr trasa. Lampan är 1 x E27 Max 60W, men vi rekommenderar L210 som kan köpas separat.

Bordslampa Fungo 16 special
770 kr
Bagaren och Kocken

Låt skog och natur ta plats i hemmet på ett modernt och unikt sätt med hjälp av Fungo bordslampa från Globen Lighting. Lampan finner sin inspiration i skogen och föreställer en svamp som samtidigt har en stilren och elegant design. Fungo är tillverkad av klart glas med ränder på den nedre delen, medan den övre delen har vackra i glaset.

Bordslampans mässingsfärgade detaljer av metall passar in överallt och det ingår en 200 cm lång genomskinlig kabel med strömbrytare. Den unika lampan mäter 30x30x42 cm och passar perfekt på kommoden eller i fönstret. Det bör användas en 1xE14 Max 40W lamphållare och L117 som ljuskälla.

 

Missy Pendel, natur/vit
1999 kr
Bagaren och Kocken

Det grafiska möter det bohemiska i denna marockansk-inspirerade lampan från Globen Lighting. Missy är en pendel tillverkad i rotting som skapar ett vackert och unikt mönster med ett nästan grafiskt uttryck, mjukt och behagligt att titta på. Taklampan finns i två olika färger: svart och natur/vit.

Den svarta varianten har en matchande svart textilkabel och detaljer i mattsvart, medan den naturfärgade lampan har en vit textilkabel och vita detaljer. Lampan passar perfekt i både vardagsrum och sovrum. Missy är designad av Anna Andersson och mäter 48 cm på höjden samt 45 cm i diameter.

Mammut bordslampa, 28 centimeter, travertin
2005 kr
Bagaren och Kocken

Bordslampa i exklusiv design av modellen Mammut från Globen Lighting. Lampans fot har en skulptural form som ger den en robust känsla, samtidigt som de mjuka linjerna blir ett vackert inslag i varje rum. Foten matchas med en rund tillplattad kupa i mattvitt glas med en något överdimensionerad storlek, vilket ger lampan en lekfull och innovativ känsla. Perfekt som dekorativ belysning på soffbordet, på nattduksbordet eller i fönstret.

Lampan är 25 centimeter hög, har en diameter på 28 centimeter och har en 2 meter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Finns i flera vackra färger. I färgerna svart och brun är foten tillverkad av marmor, och i färgen travertin är den gjord av kalksten i en varmbeige nyans. Lamphållare: 1 x E27 max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L141.

Vägglampa / plafond Art Deco 24 cm, svart/vit
1650 kr
Bagaren och Kocken

Utforska en tidlös elegans med Globen Lightings vägglampa Art Deco 24 cm. Tillgänglig i färgerna mud, vit och svart, ger lampan en sofistikerad touch till ditt rum. Med en klassisk Art Deco-design och mångsidiga funktion kan den användas som både vägglampa och plafond. En perfekt kombination av stil och funktionalitet.

Skötselråd:

Torka av med lätt fuktad microfibertrasa.

Fungo Bordslampa 16 cm, beige
780 kr
Bagaren och Kocken

En vacker lampa inspirerad av naturens svampar, precis som namnet antyder - Fungo. Denna bordslampa från Globen Lighting avger ett mjukt och behagligt ljus i alla rum den placeras i, men passar särskilt bra i hyllan eller bredvid soffan. Lampan mäter 16 cm i diameter och 20 cm på höjden.

Fungo bordslampan är tillverkad i vitt glas med ett beiget mönster som skapar ett roligt och mjukt uttryck, samtidigt som det moderna alltid finns närvarande. Den svampformade lampan har dessutom en genomskinlig kabel som mäter 200 cm och har en tänd/släck-knapp. GL Design Studio står bakom designen av Funga-lampan.

Torrano pendel, 30 cm, grå
1924 kr
Bagaren och Kocken

Med pendeln Torrano får du en exklusiv inredningsdetalj som skänker vacker belysning och samtidigt verkligen tar för sig i rummet. Lampan är tillverkad av solid grå marmor med vit marmorering, med svarta metalldetaljer och en kupa i mattvitt glas. Finns i två olika storlekar. Perfekt för att skapa en lyxig atmosfär i både vardagsrummet, sovrummet eller köket.

I den större storleken har lampan en diameter på 30 centimeter, en höjd på 60 centimeter och en 120 centimeter lång transparent kabel och vajer samt en svart takkopp. Kronkoppling för takanslutning medföljer ej. Lamphållare: 1 x E27, max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L224. 

I den mindre storleken har lampan en diameter på 15 centimeter, en höjd på 40 centimeter och en 350 centimeter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Lamphållare:  1 x E14, max 40 watt. Rekommenderad ljuskälla: L169.

Tropez Pendel 82 cm, natur
1363 kr
Bagaren och Kocken

Tropez från Globen Lighting är en handgjord pendel med en vacker design. Varje exemplar är unikt och att de kan variera i form från produktbilderna. Inspirationen till lampan är funnen vid medelhavet och den franska rivieran, vilket syns tack vare det vågiga och spännande materialvalet. Tropez finns i två olika färger: svart och natur.

Den fina lampan för även tankarna till en vacker solhatt och kan dekorera alla hemmets rum. Tropez är tillverkad i papier-maché, papper och lim, där pappret är FSC-märkt. Taklampan mäter 82 cm på bredden, 80 cm på djupet och 10 cm på höjden. Den levereras med en 120 cm svart textilkabel och ett upphäng i svart plast.

 

Flora bordslampa, 46 cm
1390 kr
Bagaren och Kocken

Serien Flora innehåller unika designsamarbeten mellan kreatören Johanna Berglund och Globen Lighting. Här återspeglas naturen på ett spännande och intresseväckande sätt. Lampan passar i både lantlig och modern miljö. Lampfoten är tillverkad av terrakottafärgad keramik och levereras med en plisserad benvit textilskärm. På sidan av foten har ett mönster av blomman slösilja pressats in som en vacker detalj, vilket bidrar till en genuin hantverkskänsla. Lampan är lätt att placera tack vare en sladd på 200 centimeter. Ljuskälla ingår ej.

Fiji bordslampa, 25 cm, natur
1121 kr
Bagaren och Kocken

Lys upp ditt hem med den här vackra bordslampan i modellen Fiji från Globen Lighting. Lampan har en fot i naturfärgad rotting och levereras färdigmonterad med en lampskärm i vitt stretchtyg. Designen är inspirerad av sydliga breddgrader, med tropisk grönska, susande palmblad och vågor som slår in över vita sandstränder. Ger ett varmt och behagligt sken till vardagsrum, sovrum eller uteplats.

Eftersom lampans tyg är vattenavvisande, kan du också använda lampan utomhus om du kompletterar den med en lämplig kabel. Lampan kan alltså uppnå IP44-klassificering, så länge du använder en kabel av den standarden. Notera att väder och vind kan förändra utseendet på foten eftersom rotting är ett naturmaterial.

Lampan har en diameter på 25 centimeter och är 25,5 centimeter hög. Lamphållare: E27. Rekommenderad ljuskälla: L203. Kabel medföljer ej, utan behöver köpas separat.

Torrano Pendel 15 cm, svart
1199 kr
Bagaren och Kocken

Med sina runda form och hård marmor skapar Torrano-lampan en spännande kontrast som gör den särskilt lämpad som mittpunkt i rummet. Det kraftiga materialet gör den till en exklusiv inredningsdetalj i alla hem. Torrano från Globen Lighting finns i 4 olika färger: svart, vit, brun och grön.

Den unika taklampan är designad av Patrick Hall och har en lampskärm av opalvitt glas med metalldetaljer i borstad mässing. Lampan levereras dessutom med en 350 cm lång genomskinlig kabel med tänd/släck-knapp. Torrano mäter 15 cm i diameter och 40 cm på höjden.

Bordslampa Roccia, svart
655 kr
Bagaren och Kocken

Modern och exklusiv bordslampa från Globen Lightning. Designad av Joakim Thedin som har varit produktdesigner i över 20 år och är intresserad av lampans skulpturala form. Den vackra glänsande vita glaskupolen vilar elegant på metallstativet och ger hemmet en wow-faktor.

Lampan passar perfekt på ditt skrivbord eller i bokhyllan och har en 200 cm lång vit textilkabel med strömbrytare och stickkontakt. Produkten kan lätt rengöras med en lätt fuktad trasa. Lampan är 1 x G9 28 W, men vi rekommenderar L54 som kan köpas till.

Flora Mud bordslampa, 39 cm
1555 kr
Bagaren och Kocken

Lampserien Flora från Globen Lighting är ett unikt designsamarbete mellan kreatören Johanna Berglund och Globen Lighting. Lampan är formgiven med material, färg och form som återspeglas i naturen och som passar in i både den lantliga och moderna miljön. Lampfoten är gjord av keramik, i en varmgrå färg och har en medföljande plisserad benvit textilskärm. Ett mönster av blomman slöjsilja har också pressats in som en vacker detalj på ena sidan av lampfoten vilket skapar en geniun hantverkskänsla. Ljuskälla ingår ej.

Mammut bordslampa, 28 centimeter, brun
2112 kr
Bagaren och Kocken

Bordslampa i exklusiv design av modellen Mammut från Globen Lighting. Lampans fot har en skulptural form som ger den en robust känsla, samtidigt som de mjuka linjerna blir ett vackert inslag i varje rum. Foten matchas med en rund tillplattad kupa i mattvitt glas med en något överdimensionerad storlek, vilket ger lampan en lekfull och innovativ känsla. Perfekt som dekorativ belysning på soffbordet, på nattduksbordet eller i fönstret.

Lampan är 25 centimeter hög, har en diameter på 28 centimeter och har en 2 meter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Finns i flera vackra färger. I färgerna svart och brun är foten tillverkad av marmor, och i färgen travertin är den gjord av kalksten i en varmbeige nyans. Lamphållare: 1 x E27 max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L141.

Contur bordslampa, 20 cm, svart/vit
1020 kr
Bagaren och Kocken

Med bordslampan Contur från Globen Lighting får du en vacker och unik bordsbelysning med grafiskt mönster i svart och vitt. Perfekt för det moderna hemmet, eller för dig som vill pigga upp ett rum med en vackra kontraster. Lampan är tillverkad av glas, där hälften av glaset är laserat i en mattsvart nyans. Ljuset sipprar ut endast genom det vita glaset, vilket ger en mjuk och behaglig belysning till exempel i fönstret eller på sängbordet.

Lampan har en diameter på 20 centimeter,  är 25 centimeter hög och har en svart textilkabel på 2 meter med svart brytare och stickkontakt. Lamphållare: 1 x E14, max 40 watt. Rekommenderad ljuskälla: L118.

Pendel Maché, 30 cm, vit
1065 kr
Bagaren och Kocken

En vacker handgjord lampa från Globen Lightning. Designad av GL Studio och lampan är inspirerad av Medelhavet och kalkstensklipporna. Lampan har en grov struktur och öronen på den övre delen ger ett trendigt utseende. Produkten är gjord av återvunnen Papier-maché, franska för tygpapper, med andra ord papper och lim.

Lampan har en 120 cm lång svart textilsladd och takkopp i svart plast, kronanslutning för takanslutning ingår ej. Du får en extraordinär produkt där formen kan variera tack vare det handgjorda pappret och den unika designen. Vi rekommenderar att du är extra försiktig vid uppackning och endast rengör produkten med en torr trasa. Lampan är 1 x E27 Max 60W, men vi rekommenderar L210 som kan köpas separat.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.