Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Tropez Pendel 82 cm, natur

Tropez från Globen Lighting är en handgjord pendellampa med en unik och vacker design. Inspirationen kommer från medelhavet och den franska rivieran, vilket återspeglas i det vågiga materialvalet. Lampan finns i färgerna svart och natur och ger ett behagligt ljus.

1363 kr

Inredningsdetaljer
Taklampor
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Fiji bordslampa, 25 cm, natur
1121 kr
Bagaren och Kocken

Lys upp ditt hem med den här vackra bordslampan i modellen Fiji från Globen Lighting. Lampan har en fot i naturfärgad rotting och levereras färdigmonterad med en lampskärm i vitt stretchtyg. Designen är inspirerad av sydliga breddgrader, med tropisk grönska, susande palmblad och vågor som slår in över vita sandstränder. Ger ett varmt och behagligt sken till vardagsrum, sovrum eller uteplats.

Eftersom lampans tyg är vattenavvisande, kan du också använda lampan utomhus om du kompletterar den med en lämplig kabel. Lampan kan alltså uppnå IP44-klassificering, så länge du använder en kabel av den standarden. Notera att väder och vind kan förändra utseendet på foten eftersom rotting är ett naturmaterial.

Lampan har en diameter på 25 centimeter och är 25,5 centimeter hög. Lamphållare: E27. Rekommenderad ljuskälla: L203. Kabel medföljer ej, utan behöver köpas separat.

Cobbler Pendel 25 cm, rök
1199 kr
Bagaren och Kocken

Vacker pendel i skomakarstil från Globen Lighting. Cobbler-lampan är inspirerad av stilen från slutet av 1800-talet med plisserat glas och metalldetaljer. Cobbler mäter 25 cm i diameter och 13 cm på höjden. Den finns i tre olika färger: vit, rök och klar. 

Tillför en romantisk känsla i hemmet med denna unika taklampa med tidlös och unik design. Den fina pendeln har detaljer i mässing och mattsvart, som skapar en vacker kontrast. Lampan har en svart textilsladd som mäter 120 cm.

Roots 70 pendel, borstad mässing
2546 kr
Bagaren och Kocken

Pendeln Roots från Globen Lighting har en elegant och tidlös design av borstad mässingsfärgad metall. Du kan själv experimentera med vilken ljuskälla du väljer till lampan, för att hitta det uttryck och den ljusbild som passar bäst i just ditt hem. Lampan har en 300 centimeter lång transparent kabel med vajer samt en matchande takkopp i metall. Kronkoppling för takanslutning och ljuskällor ingår ej.

Iris pendel taklampa 50 cm, creme
2799 kr
Bagaren och Kocken

Iris från Globen Lighting är en stilfull och tidlös taklampa som blir en elegant detalj i hemmet. Med sin mjuka, organiska form och varma cremefärg skapar den en ljus och inbjudande atmosfär i rummet. Den vackra textilskärmen är tillverkad för hand i bomull och kompletteras med detaljer i mässing, vilket ger ett sofistikerat och exklusivt uttryck.

För att sprida ett mjukt och behagligt ljus är skärmen försedd med ett bländskydd i bomull, vilket minskar insynen i ljuskällan och ger en jämn ljusspridning. Lampan har en 120 cm lång beige pärlemorfärgad textilkabel och en takkopp i mässing som harmoniserar med den eleganta designen. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

Skötseln är enkel – torka den försiktigt med en torr microfiberduk för att bibehålla dess vackra yta. Med sin stilrena cremefärg blir Iris en perfekt ljuskälla i vardagsrum, sovrum eller matsal. Dessutom finns den i flera andra färgvarianter, vilket gör det enkelt att välja en modell som bäst kompletterar hemmets inredning.

Pendel Maché, 30 cm, vit
1065 kr
Bagaren och Kocken

En vacker handgjord lampa från Globen Lightning. Designad av GL Studio och lampan är inspirerad av Medelhavet och kalkstensklipporna. Lampan har en grov struktur och öronen på den övre delen ger ett trendigt utseende. Produkten är gjord av återvunnen Papier-maché, franska för tygpapper, med andra ord papper och lim.

Lampan har en 120 cm lång svart textilsladd och takkopp i svart plast, kronanslutning för takanslutning ingår ej. Du får en extraordinär produkt där formen kan variera tack vare det handgjorda pappret och den unika designen. Vi rekommenderar att du är extra försiktig vid uppackning och endast rengör produkten med en torr trasa. Lampan är 1 x E27 Max 60W, men vi rekommenderar L210 som kan köpas separat.

Torrano Pendel 15 cm, brun
1233 kr
Bagaren och Kocken

Med sina runda form och hård marmor skapar Torrano-lampan en spännande kontrast som gör den särskilt lämpad som mittpunkt i rummet. Det kraftiga materialet gör den till en exklusiv inredningsdetalj i alla hem. Torrano från Globen Lighting finns i 4 olika färger: svart, vit, brun och grön.

Den unika taklampan är designad av Patrick Hall och har en lampskärm av opalvitt glas med metalldetaljer i borstad mässing. Lampan levereras dessutom med en 350 cm lång genomskinlig kabel med tänd/släck-knapp. Torrano mäter 15 cm i diameter och 40 cm på höjden.

Tomteskog Lösgodis 1 kg
129 kr
CoolStuff
Gör julen extra skum och speciell med denna goda tomteskog! Tomteskogen består av ett storpack med skumgodis i olika fruktsmaker som både stora och små kommer uppskatta.
Linnea pendel, natur
1135 kr
Bagaren och Kocken

Unik Linnea-pendel från Globen Lighting, perfekt att ha hängande ovanför matbordet eller soffbordet. Lampan föreställer den klockformade Linnea-blomman i sin form och det delikata materialet. Lampskärmen är nämligen tillverkad av Papier-maché - papper och lim. Därtill är pappret av mycket bra kvalitet och dessutom FSC-märkt vilket gör det bättre för miljön.

Linnea har en fina detaljer, både när det gäller val av träslag och den svarta textilkabeln på 120 cm. Då lampan är tillverkad fint papper ska man var försiktig när den packas upp. Samtidigt betyder tillverkningen också att den kan variera i form och att varje lampa är helt unik. Pendeln mäter 40x40x26 cm och har E27-fattning.

 

Iris pendel taklampa 50 cm, grön
2799 kr
Bagaren och Kocken

Iris från Globen Lighting är en elegant och tidlös taklampa som blir ett stilfullt smycke i taket. Med sin mjuka, organiska form och gröna nyans skapar den en harmonisk och inbjudande atmosfär i rummet. Den vackra textilskärmen är tillverkad för hand i bomull och kompletteras med detaljer i mässing, vilket ger en lyxig och sofistikerad känsla.

För att ge ett mjukt och behagligt ljus är skärmen täckt i botten med ett bländskydd i bomull, vilket förhindrar direkt ljusinsyn och skapar en jämn ljusspridning. Lampan har en 120 cm lång beige pärlemorfärgad textilkabel och en takkopp i mässing som förstärker den eleganta designen. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

Skötseln är enkel – torka den försiktigt med en torr microfiberduk för att bibehålla dess eleganta finish. Med sin stilfulla gröna färg blir Iris en perfekt ljuskälla i vardagsrum, sovrum eller matsal. Dessutom finns den i flera andra färg- och storleksvarianter, vilket gör det enkelt att välja en modell som bäst kompletterar hemmets inredning.

Iris pendel taklampa 25 cm, creme
1499 kr
Bagaren och Kocken

Iris från Globen Lighting är en stilfull och elegant takpendel som blir ett vackert smycke i taket. Med sin mjuka, organiska form och vackra cremefärg skapar den en harmonisk och inbjudande atmosfär i rummet.

Den handgjorda textilskärmen i bomull kompletteras med detaljer i mässing, vilket ger lampan ett exklusivt uttryck. För att skapa en behaglig och jämn ljusspridning är skärmen försedd med ett bländskydd i bomull, vilket dämpar insynen i ljuskällan.

Lampan har en 120 cm lång beige pärlemorfärgad textilkabel och en takkopp i mässing, vilket förstärker dess sofistikerade design. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

För att bibehålla dess vackra finish rekommenderas att den torkas av med en torr microfiberduk. Med sin kompakta storlek på 25 cm i diameter passar denna pendellampa perfekt i mindre rum, över en köksö eller som en del av en grupp av lampor i större utrymmen.

Utöver denna eleganta cremefärgade variant finns Iris även i andra färger, vilket gör det enkelt att välja en modell som bäst passar hemmets inredning.

Ritz Plafond, klar/svart
928 kr
Bagaren och Kocken

Ritz Plafond från Globen Lighting har en stilren och tidlös design som passar utmärkt i de flesta hem. Taklampan är tillverkad av klart glas med detaljer i mattsvart, vilket ger den ett otroligt modernt uttryck.

Ritz är designad av Tess Palm och mäter 26 cm på höjden samt 25 cm i diameter. Välj med fördel en elegant glödlampa, som t.ex. L202 Filament, då den kommer att synas genom det klara glaset. Den enkla, minimalistiska designen gör att Ritz passar tillsammans med många olika inredningsstilar och i nästan alla rum. Lampan passar även utmärkt om du vill ha ett diskret lus som inte kör över övrig inredning.

 

Omega pendel, 35 cm, mud
975 kr
Bagaren och Kocken

Med pendeln Omega från svenska Globen Lighting får du en lampa som verkligen tar för sig i rummet. Lampan finns i två olika storlekar, så att du kan kombinera precis som du vill. Den veckade metallskärmen går i en elegant beige nyans, och är snygg både för sig själv och i ett kluster av flera lampor – mysig belysning och vacker stildetalj i ett. 

I den större storleken är lampans diameter 50 centimeter, och den mindre storleken har en diameter på 35 centimeter. Pendeln har en 120 cm lång kabel i svart textil, och en matchande takkopp i plast. Kronkoppling för takanslutning medföljer ej. Rengör genom att torka av med mikrofiberduk. Lamphållare: 1 x E27, max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: E112.

Iris pendel taklampa 25 cm, grön
1499 kr
Bagaren och Kocken

Pendeln Iris från Globen Lighting är en stilfull och tidlös taklampa som blir ett vackert smycke i taket. Med sin mjuka, organiska form och djupa gröna färg skapar den en harmonisk och inbjudande atmosfär i rummet. Den vackra textilskärmen är tillverkad för hand i bomull och kompletteras med detaljer i mässing, vilket ger lampan ett sofistikerat och exklusivt uttryck.

För att sprida ett mjukt och behagligt ljus är skärmen försedd med ett bländskydd i bomull, vilket dämpar insynen i ljuskällan och ger en jämn och stämningsfull ljusspridning. Lampan har en 120 cm lång beige pärlemorfärgad textilkabel och en takkopp i mässing, som ytterligare förstärker den eleganta designen. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

För att bibehålla dess vackra yta och kvalitet rekommenderas att den torkas av med en torr microfiberduk. Med sin kompakta storlek på 25 cm i diameter är denna pendellampa perfekt för mindre rum, köksöar eller som en del av en grupp av lampor i större utrymmen.

Förutom denna eleganta gröna variant finns Iris även i andra färger, vilket gör det enkelt att välja en modell som passar perfekt i hemmets inredning.

Omega pendel, 50 cm, mud
1000 kr
Bagaren och Kocken

Med pendeln Omega från svenska Globen Lighting får du en lampa som verkligen tar för sig i rummet. Lampan finns i två olika storlekar, så att du kan kombinera precis som du vill. Den veckade metallskärmen går i en elegant beige nyans, och är snygg både för sig själv och i ett kluster av flera lampor – mysig belysning och vacker stildetalj i ett. 

I den större storleken är lampans diameter 50 centimeter, och den mindre storleken har en diameter på 35 centimeter. Pendeln har en 120 cm lång kabel i svart textil, och en matchande takkopp i plast. Kronkoppling för takanslutning medföljer ej. Rengör genom att torka av med mikrofiberduk. Lamphållare: 1 x E27, max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: E112.

Curve pendel taklampa 50 cm, svart
2699 kr
Bagaren och Kocken

Curve från Globen Lighting är en elegant och modern takpendel som balanserar mjuka, rundade bågar med en skarpt triangulär skärm, vilket ger en dynamisk och iögonfallande design. Den generösa diametern på 50 cm gör lampan perfekt för att placeras över matsalsbordet eller köksön, där den både fungerar som en praktisk ljuskälla och en stilfull inredningsdetalj.

Lampan är tillverkad av mattlackerad metall, vilket ger den en exklusiv och sofistikerad yta. Den har en 120 cm lång svart textilkabel samt en matchande takkopp i metall, vilket förstärker den genomtänkta helheten. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

För att bevara dess eleganta finish rekommenderas att lampan torkas av med en torr microfiberduk. Den är avsedd för fast installation, och en monteringsanvisning medföljer för smidig uppsättning.

Med sin stilrena design och högkvalitativa materialval är Curve ett perfekt val för dig som vill ha en modern och distinkt belysningslösning i ditt hem.

Torrano pendel, 30 cm, grå
1924 kr
Bagaren och Kocken

Med pendeln Torrano får du en exklusiv inredningsdetalj som skänker vacker belysning och samtidigt verkligen tar för sig i rummet. Lampan är tillverkad av solid grå marmor med vit marmorering, med svarta metalldetaljer och en kupa i mattvitt glas. Finns i två olika storlekar. Perfekt för att skapa en lyxig atmosfär i både vardagsrummet, sovrummet eller köket.

I den större storleken har lampan en diameter på 30 centimeter, en höjd på 60 centimeter och en 120 centimeter lång transparent kabel och vajer samt en svart takkopp. Kronkoppling för takanslutning medföljer ej. Lamphållare: 1 x E27, max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L224. 

I den mindre storleken har lampan en diameter på 15 centimeter, en höjd på 40 centimeter och en 350 centimeter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Lamphållare:  1 x E14, max 40 watt. Rekommenderad ljuskälla: L169.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.