Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Donut pall, 45 cm

Donut pallen från Andersen Furniture är en stilren och funktionell möbel i skandinavisk design. Med sina mjuka, runda former och massiva ek ger den en varm och inbjudande känsla till hemmet. Pallen kan användas som sittplats, sidobord eller nattduksbord.

2249 kr

Pallar
Möbler
Inredningsdetaljer
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Pipe ljuslykta 20 cm & 30 cm, 2 st
595 kr
Bagaren och Kocken

Med inspiration från den klassiska lyktan har Rakel Villesen designat Pipe som en modern inomhuslykta. Lyktorna består av glas och svart metallram som är pulverlackerad och har ett läderhandtag som är tidlöst. Den svarta ramen passar bra till den skandinaviska stilen och ger lyktan ett modernt uttryck.

Rakel brinner för hållbarhet och funktionell design, vilket syns i hennes verk. Pipe ljuslykta har ett minimalistiskt utseende som använder lite material. Stylingtips: Gör det mysigt i hemmet genom att dekorera Pipe med mossa, blockljus eller julbelysning inuti.

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

ARC smörbräda 18 cm x 12cm, 2 st
300 kr
Bagaren och Kocken

Dessa brädor är inte bara användbara utan också vackra. ARC smörbrädor är designade av Rakel Villesen, en formgivare som har ett öga för detaljer och kvalitet. De är gjorda av akaciaträ som har ett naturligt fiskbensmönster som ger dem en unik personlighet. Akaciaträet har också olika nyanser och strukturer som ger liv åt brädorna.

Du får två smörbrädor i varje set, så du kan dela med dig av din goda frukost eller fika med någon du tycker om. Eller varför inte använda dem som underlägg för små rätter eller snacks?

För att ta hand om dina brädor på bästa sätt, bör du olja in dem med ofärgad matolja innan du använder dem första gången. Detta skyddar träet mot fläckar och gör det mer glansigt. Du kan upprepa oljebehandlingen då och då för att hålla brädorna i toppskick. Om du märker att träfibrerna reser sig efter användning, kan du slipa ner dem med fint sandpapper.

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

Reach pall, 25 cm
2399 kr
Bagaren och Kocken

Reach pall från Andersen Furniture är en praktisk och stilren pall som du smidigt kan ta med dig och som kan ge dig det där extra steget när du vill nå högre. Reach passar alla åldrar och kan lysa upp både köket och barnrummet.

Den här pallen är designad av Rakel Villesen som har skapat en design som är både enkel och mångsidig. Reach är tillverkad av massiv ek, ett material som ger pallen ett ljust och gediget utseende som passar in i den skandinaviska inredningen. Pallens utformning överraskar med vackra fogar och silkeslena runda hörn. De runda linjerna går från pallens botten till toppen, där de avslutas med ett praktiskt hål för att bära pallen runt i hemmet.

  • Reach kommer i ett platt paket med få delar som gör den snabb att sätta ihop

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

Servetthållare 18 x 18 cm
352 kr
Bagaren och Kocken

Låt servetthållaren från Andersen Furniture dekorera matbordet med sin stilrena och minimalistiska design. Servetthållaren har en funktionell design samt ett modern utseende. Den är tillverkad av ek och läder med en fin detalj av mässing.

Servetthållaren har måtten 18 x 18 cm och förvarar dina servetter på ett snyggt och unikt sätt så att de alltid finns nära till hands när man behöver torka fingrarna eller bordet. Dessutom är ingen dukning fulländad utan fina servetter - enkelt såväl som glatt. Servetthållaren bjuder på ett vackert hantverk, hög kvalitet och skandinavisk design, liksom resterande produkter från Andersen Furniture.

Små Döskallar
69 kr
Partyhallen.se
Tuffa små döskallar i vitt och svart med handtag som enkelt kan liva upp och snygga till din Halloween fest. Dessa döskallar är ett utmärkt val av Halloween pynt för dig som vill ha en enkel, men ändå passande dekoration till festen. Små Döskallar består av 6 stycken vita ihåliga döskallar med svarta detaljer och svarta små handtag. Dekorera med döskallarna som de är eller lägg ner något passande i dem. Tillverkade av plast. Mått: ca 6 cm höga. Säljs i 6-pack.
Circle serveringsbräda 44,5 cm x 22 cm
969 kr
Bagaren och Kocken

Med sin praktiska fåra och eleganta runda hörn är Circle skärbräda från Andersen Furniture en estetiskt vacker och funktionell skärbräda. Den har designats av Rakel Villesen, som har gett den klassiska skärbrädan ett nytt utseende och fler användningsområden. En smart detalj är det runda handtaget som gör att du kan hänga upp skärbrädan på en krok när du inte använder den. Då blir den ett dekorativt inslag som sprider värme och personlighet i köket.

Circle har två sidor för olika användningsområden: en för att servera smakrika rätter och en för att skära upp saftiga stekar. Den är tillverkad av massiv ek, ett antibakteriellt träslag med hög halt av tannin.

Skötsel
För att skydda träet mot fläckar och bevara dess lyster rekommenderar vi att du oljar in brädan med färglös matolja innan du börjar använda den. Du kan också upprepa oljebehandlingen då och då för bästa resultat. Tänk på att träfibrerna kan resa sig lite efter användning, men det är inget konstigt. Du kan bara slipa bort dem med fint sandpapper (240 eller högre). Brädan tål inte maskindisk utan ska tvättas för hand.

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

DALI OBERON VOKAL C Center
7998 kr
Hifiklubben
DALI EQUI-seriens centerhögtalare passar perfekt i en hifi-möbel. Klangen matchar alla andra modeller i systemet.
Circle serveringsbräda 44,5 cm x 22 cm
726 kr
Bagaren och Kocken

Med sin praktiska fåra och eleganta runda hörn är Circle serveringsbräda från Andersen Furniture en estetiskt vacker och funktionell serveringsbräda som även fungerar som en skärbräda. Den har designats av Rakel Villesen, som har gett den klassiska serveringsbrädan ett nytt utseende och fler användningsområden. En smart detalj är det runda handtaget som gör att du kan hänga upp serveringsbrädan på en krok när du inte använder den. Då blir den ett dekorativt inslag som sprider värme och personlighet i köket.

Circle har två sidor för olika användningsområden: servera smakrika rätter och för att skära upp saftiga stekar. Den är tillverkad av massiv ek, ett antibakteriellt träslag med hög halt av tannin.

Skötsel
För att skydda träet mot fläckar och bevara dess lyster rekommenderar vi att du oljar in brädan med färglös matolja innan du börjar använda den. Du kan också upprepa oljebehandlingen då och då för bästa resultat. Tänk på att träfibrerna kan resa sig lite efter användning, men det är inget konstigt. Du kan bara slipa bort dem med fint sandpapper (240 eller högre). Brädan tål inte maskindisk utan ska tvättas för hand.

Andersen Furniture är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

Wood wall Shelf 30 x 18 x 24 cm Liten Oak
949 kr
Bagaren och Kocken
Vacker hylla med härlig personlighet!
 
För danska Andersen är alla möbler, stora som små, värda en egen personlighet och ett unikt uttryck. Wood Wall-hyllan är tillverkad i massiv ek och utrustad med remmar i äkta kärnläder. Den moderna designen hämtar inspiration från det klassiska och får hyllan att passa in på flera olika platser i hemmet. Montera den i vardagsrummet, hallen eller i köket och upptäck dess praktiska fördelar!
 
Äkta hantverk skapas med hjärtat. Med historia, passion och kärlek till gott hantverk har Andersen i över 100 år kombinerat eleganta designval med högsta möjliga kvalité för att skapa vackra möbler och dekorativa produkter. Här skapas möjligheten att göra hemmet personligt och fyllt av stark karaktär! 
 
Specifikationer:
- Färg: Ek. 
- Material: Ek.
- Höjd: 24 cm.
- Bredd: 30 cm.
- Djup: 18 cm. 
- Remmar i äkta kärnläder! 
Tapasboard 45 cm Large Oak
979 kr
Bagaren och Kocken
Läckert tapas- och pizzabord från Andersen!
 
En elegant servering är ofta minst lika viktigt som matlagningen. Med tapasbrädan från Andersen garanterar du ett vackert upplägg och kan enkelt bjuda familjen eller gästerna på hemmagjord pizza eller vackra tapas. Tillverkad i massiv ek håller brädan hög kvalité och har lång livslängd. Andersen har alltid stått för smart tillverkning och brädan är avputsad i ena änden för att den enkelt ska kunna stå lutad mot väggen. Smart, elegant och smidigt!
 
Med en diameter på 45 cm har du möjlighet att både baka stora pizzor och servera en uppsjö av olika tapasrätter och plockmat. Behandla gärna brädan med solros- eller rapsolja regelbundet efter användning för att säkerställa kvalitén och goda materialegenskaper.  
Interior Rack hylla 70 cm, ek
1249 kr
Bagaren och Kocken

Interior Rack från Andersen Furniture är en vacker hylla som kommer att dekorera ditt kök med sitt estetiska och minimalistiska utseende. Med Andersen Furniture får du garanterat en modern design av hög kvalitet som passar perfekt in i den nordiska inredningen. Den stilrena hyllen är tillverkad av massiv ek, vilket är ett relativt tidlöst material, så du kan glädja dig av den i många år.

Hyllans mått är 70 x 10,6 x 27 cm hög och är lätt att montera. Den är väldig mångsidig så du kan placera allt från tallrikar, skärbrädor och kokböcker på den eller varför inte foton på dina nära och kära.

Interior Rack är designad av Rakel Villesen.

Industri-Standard Med Mätfunktion & Låsring
4180 kr
AstroSweden
Kvalitetskontroller, inspektioner av skadedjur, arkeologiska fynd, tekniska detaljer eller ytstrukturer. Allt görs enkelt med detta mikroskop från Dino-Lite. Mätfunktionen ger dig snabbt både vinklar, omkrets, yta och sträcka. Med 1,3 MP får du mycket snabb bildåtergivning och god bildkvalitet för förstoringar från 10 - 70x samt för 200 - 230x. Tack vare Dino-Lites mycket goda optik så får du bättre bild med denna 1,3MP kamera än du får med de flesta 3, 5 eller t.o.m. 9MP-varianter. Med sitt mycket överkomliga pris är detta en av de mest sålda professionella USB-mikroskopen.. Tekniska data: * Förstoring: 10-50x samt 220 - 240x, låsbar förstoring * Extended Depth Of Field: nej * Arbetsavstånd: 48,7mm vid 10x till som lägst 0mm (se tabell nedan) * Antireflexbehandlad: ja * Ljuskälla: 8 LED, vita, justerbara (av/på) * IR-filter: >650nm * Ljusdifuserare: inkluderas * Emmisionsfilter: nej * Polarisation: nej * Kamerahölje: Komposit/plast, 105x32mm, 105g * Kabellängd 1,8 meter * ESD-säker: nej Förstoring Arbetsavstånd Synfält Skärpedjup Inställning: 20x 48,7mm 19,8x14,9mm 3,6 W(widefield) 30x 21,7mm 13,2x9,9mm 1,9 40x 9,0mm 9,9x7,4mm - 50x 1,9mm 7,9x5,9mm 0,9 60x -2,3mm 6,6x5,0mm - 220x -0,1mm 1,8x1,4mm 0,2 230mm 1,0mm 1,7x1,3mm - 240x 2,1mm 1,7x1,2mm - OBS! Värdena kan skilja sig en aning mellan exemplar. Dataöverföring/kompabilitet * Överföring: USB 2.0 * Operativsystem: Windows XP, Vista, 7 & 8, MacOS 10.4 och uppåt * Mjukvara: DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) * Bildformat (Win): hanterar BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX * Videoformat (Win): WMV, FLV, SWF * Bildformat (MacOS): JPEG, PNG * Videoformat (MacOS): MOV * Visning: UVC - realtid * Mätning: ja * Kalibrering: ja * Fotoutlösare på kameran: ja, microtouch Leveransen innehåller: * Mikroskop * förvaringspåse * mjukvara (CD) * kalibreringsskala * manual (engelska)
Pro Grönsakskniv 9 cm
658 kr
Bagaren och Kocken

Det tyska företaget Zwilling kan det här med knivar efter 280 års erfarenhet. I Zwillings knivsortiment finns en kniv för alla ändamål och ambitionsnivåer i köket. Allt från enkla prisvärda skalknivar, till japanska proffsknivar med en otrolig prestanda. Zwilling har rubbet och allt är av hög kvalitet.

Pro är ett gäng knivar från Zwilling med en riktigt proffsig prestanda. Knivarna är specialslipade för att uppnå en så hög skärpa som möjligt. Stålet har en hårdhet på 57 HRC. Skaften är gjorde ABS och är speciellt utformade för att ligga rätt i handen.   

Bladets längd: 9 cm

AudioQuest Greyhound Subbaskabel
898 kr
Hifiklubben
Extra tunn subbaskabel som är enkel att dölja, t.ex. längs en golvlist. Längder från 2 ända upp till 20 meter.
Square ljuslykta small, 28 cm
1019 kr
Bagaren och Kocken

I massiv ek och glas presenteras Square, en inomhuslykta som är modern och elegant i två olika storlekar. Rakel Villesen, som har studerat industridesign på den prestigefyllda Designskolan i Kolding i Danmark, har designat lyktorna. Hon har en passion för funktionalitet och hållbarhet och har därför skapat en vacker design som är användbar och hållbar och har många funktioner. Den klassiska transistorradion med sin karaktäristiska form och handtag har inspirerat Rakel: hon har kombinerat det svarta handtaget på toppen med det ljusa eken och de raka glasfronterna på ett vackert sätt.

Square kan användas på flera sätt än bara att ha ett ljus eller några blommor i en vas inuti för att göra det mysigt. Du kan också använda Square som en minneslåda där du visar upp dina minnen eller dina strandfynd. Gör din heminredning mer personlig!

Andersen är ett danskt designföretag som grundades 1916 och tillverkar möbler och inredningsdetaljer av hög klass inom skandinavisk design.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.