Berättarkort är en kortlek som stimulerar fantasi och berättarglädje. Använd bilderna på korten som inspiration för att skapa egna berättelser. Det finns även blanka kort för egna illustrationer och idéer.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper berättarkort - det var en gång...?
Du kanske tror att det är roligt att spela kort med en vanlig kortlek och visst, lite roligt är det ju förstås. Men prova att spela kort med en drinkkortlek så förstår du precis vad vi menar. Det är mycket roligare och dessutom väldigt lärorikt. På varje kort finns nämligen recept och bilder på olika drinkar. Självklart måste du och dina medspelare prova en drink eller två också, eller hur? <br /><br />Drinkkortlek är en vanlig kortlek med tretton kort i varje svit – spader, ruter, klöver och hjärter, från ess till kung, men på varje kort finns också en drink med recept och bild. <br /><br />Vanlig kortlek med drinkrecept på varje kort.
Bjud hem kompisarna på en kul pokerkväll, allt som behövs är en kortlek och så något gott att äta och dricka så klart! Lite tur och kanske lite skicklighet är inte heller så dumt att ha när man ska spela poker. Hur ska man annars få till en stege, kåk eller en Straight Flush? Och du, man behöver inte spela om pengar! Ni kan slå vad om precis vad som helst. Kanske att förloraren ska diska, bjuda gänget på en krogrunda eller bjuda in till nästa pokerkväll?<br /><br />Kortlek för Poker innehåller en kortlek i papp med 54 spelkort.<br /><br />Säljs styckvis.
Ett spel som använder dina faktiska sökningar! Vågar du visa vad du har sökt på den senaste tiden? Och vill du verkligen veta vad dina kompisar har sökt på? Detta roliga partyspel lockar fram många skratt och även en del pinsamma situationer.<br /><br />Search History Sällskapsspel innehåller spelkort och det gäller att gissa vilka de riktiga sökningarna är. Skapa den mest trovärdiga sökfrågan och gissa vad den vanligaste sökningen är. Spelet kan kombineras med NSFW Edition.<br /><br />
<ul>
<li>Säljs styckvis.</li>
<li>Språk: engelska</li>
<li>Antal spelare: minst 4 personer</li>
<li>Ålder: från 10 år</li>
<li>Speltid: 30-60 minuter</li>
</ul>
Den här kortleken är perfekt för dig och din partner som vill utforska nya äventyr tillsammans. Varje kort bjuder på en ny utmaning – blanda, dra ett kort och låt fantasin (och kroppen) göra resten.<br /><br />Kama Sutra kortlek kommer med både skojiga och inspirerande motiv i standardstorlek.<br /><br /><ul><li>Material: Papper</li><li>Antal kort: 54</li></ul>
Har du en kortlek har du aldrig tråkigt! Det finns massor av spel att välja mellan. Lägg en patiens om du är ensam och om ni är flera så varför inte poker, hjärter, femhundra, bluffstopp, sjuan eller bridge? Den här lilla kortleken är enkel att ta med sig. Den är så liten så den ryms i din jeansficka utan problem! Perfekt att ta med sig på utflykter och resor!<br /><br />Kortlek Mini innehåller en minikortlek i papp med 54 spelkort. Korten är små, endast 6 x 4 cm stora.<br /><br />Säljs styckvis.
Lär känna nya människorAlla kan vara medRoligt och engagerandeMore Than One Story är ett spännande ”spel” som inspirerar till personliga berättelser. Vare sig det är mellan familj, vänner, elever eller vid ett evenemang med helt nya människor så är More Than One Story ett utmärkt sätt att lära känna människor bättre.Idén till kortspelet föddes efter en föreläsning av författaren Chimamanda Ngozi Adichies om faran som kan uppkomma när människor bara får höra en berättelse om ett folk, en grupp eller en individ. Hon belyste vikten av att höra flera berättelser om varandra för att öka förståelsen och undvika fördomar. Detta inspirerade elever och medarbetare på Kultur- och fritidsförvaltningen i Simrishamn att skapa ett roligt och engagerande kortspel för att ta fram en mångfald av historier och perspektiv.Hur man spelar:Inför spelets början ger varje deltagare en kort presentation av sig själv. Den äldsta deltagaren börjar med att dra ett kort och läser det högt. På varje kort ges förslag på vad spelaren ska berätta om sig själv för de andra deltagarna. När spelaren känner sig färdig med berättelsen lägger personen ner kortet, och så går turen över till nästa deltagare.Några exempel på kort som finns med:Berätta om någon som du beundrar och varförBerätta om någonting som du har skapat eller vill skapaBerätta en historia om ett pinsamt ögonblickBerätta om ett ögonblick som du skulle vilja återupplevaBerätta om en gång då du var i faraMore Than One Story används idag av kommuner och föreningar för att motverka intolerans, utanförskap, mobbning och psykisk ohälsa. Korten används bland elever och kuratorer, lärare och bibliotikarier, äldrepedagoger och fritidsledare samt familjer och vänner. Användningsområdet är oändligt. Korten är både på svenska och engelska.
Uppgradera ditt spel med DotCard Silver extra kortlekar! Perfekt när du vill byta ut dina utslitna spelkort. Dessa kort är designade för att ge en fantastisk spelupplevelse, oavsett om du spelar med familj eller vänner.<br /><br />DotCard Silver Kortspel Extra Kortlek innehåller en extra kortlek till DotCard Silver. Låt spelet börja och samla så få straffpoäng som möjligt medan du utmanar dina motståndare!<br /> <br />Kortstorlek: 89 x 57 mm
Spelkvällarna blev just ÄNNU roligare nu när den här gigantiska kortleken är med i bilden. Dessa överdimensionerade kort är perfekta för alla åldrar, men särskilt för mormor som börjar få lite svårt att se de vanliga små korten. <br /><br />Gigantiska Spelkort inkluderar 54 vanliga spelkort i papp med plastöverdrag, men det ovanliga med korten är deras storlek. Korten är nämligen 28 x 20,5 cm (!) stora.<br /><br />
<ul>
<li>Material: Papp</li>
<li>Mått: 20,5 x 28 cm</li>
</ul>