Fischer Twin Skin Speedmax 3D är ett längdskidpaket designat för tävling och högintensiv träning. Skidorna är konstruerade för maximal hastighet och kraftöverföring, med hjälp av Cold Base Bonding och Gliding Sidewall-teknik. Twin Skin mohairremsor ger bra grepp för att optimera din prestation.
Den lätta TRANSNORDIC 59 Twin Skin Xtralite är en pålitlig resepartner för skidturer som vill komma bort från allt på långa utflykter i vildmarken. Den klassiska smala skärningen i kombination med Twin Skins möjliggör enkel framåtrörelse i måttlig terräng. Grundläggande utförsåkning hanteras enkelt med hjälp av solida stålkanter.
Fischer Speedmax 3D Cl Plus 902 Det rätta valet för att åka snabbt i våta eller grova snöförhållanden är Speedmax 3D Classic Plus 902. Glidande sidoväggskonstruktion ger en sömlös, slät yta på båda sidor av skidan, vilket minimerar friktion för bättre prestanda. Optimerad för varma vaxförhållanden. Naturligtvis en skida som bär RACE CODE. Den glidande sidoväggen kan förberedas med flytande vax. Features: Item no. N07519 Base / Climbing zone World Cup Plus / Wax Plate IFP Sidecut 41-44-44 Stamp 9Q2 Construction 902 Weight/Lenth 1030 Lengths 187, 192, 197, 202, 207
Salomon S/LAB CLASSIC RED är en tävlingsinriktad längdskida som är konstruerad för att maximera åkarens frånskjut och acceleration. Skidan är utrustad med Thin Ply Carbon-teknik som ger ökad styvhet i bakdelen, vilket underlättar kraftöverföringen från åkaren till skidan. Kombinationen av G5 Warm-belag och SL 32-slipning ger skidan utmärkta glidegenskaper på varm och blöt snö.
Salomon S/Max Competition Skate är en skida som är utvecklad för att ta dina ansträngningar till nästa nivå och hjälpa dig att klara av alla slags tävlingsutmaningar oavsett snöförhållanden. En smal spets och bakände tillsammans med en D-Carbon-kärna gör skidan smidig och lättkontrollerad. D-Carbon: Vår lättaste skumkärna direkt från utvecklingen av S/LAB för tävling. Det ger ett enkelt och effektivt frånskjut. G5 Universal-belag: Belag för världscupen med maximala prestanda under alla förhållanden. Thin Ply Carbon: Ökad stabilitet och lätt glid tack vare särskild 45-graders Thin Ply-vävning, som förbättrar förhållandet mellan vridning och stelhet i fristil och acceleration vid klassisk åkning Ökad stabilitet och lätt glid tack vare särskild 45-graders Thin Ply-vävning, som förbättrar förhållandet mellan vridning och stelhet i fristil och acceleration vid klassisk åkning.
Salomons otroligt lätta S/LAB CLASSIC-skida är framtagen för ökad acceleration och bättre frånskjut. Skidan är noga utvald och slipad av S/LAB-experter. Det nya G5%-belaget är snabbt på alla slags underlag, och Thin Ply Carbon-tekniken ger bättre acceleration i varje skär. Kombinationen av G5%-universalbelag och SL22-slipning ger utmärkt prestanda på alla typer av snö längs tävlingsspåret. Tester visar att denna skida är upp till 5 % snabbare än den tidigare Universal-versionen. Det strategiskt placerade Thin Ply Carbon-skiktet i bakre delen av skidan underlättar accelerationen. Punktlista med teknisk information: Otroligt lätt S/LAB CLASSIC-skida för ökad acceleration och bättre frånskjut. Noga utvald och slipad av S/LAB-experter. G5%-belag ger maximal prestanda på en mängd olika underlag. Thin Ply Carbon-teknik för bättre acceleration i varje skär. G5%-universalbelag och SL22-slipning för utmärkt prestanda på alla typer av snö. Upp till 5 % snabbare än tidigare Universal-versionen. Strategiskt placerat Thin Ply Carbon-skikt i bakre delen av skidan för underlättad acceleration. Perfekt pressjustering för varierande snöförhållanden. Thin Ply Carbon optimerar vridning och ger stabilitet och kraftöverföring vid fristilsåkning samt stabilitet och acceleration vid klassisk åkning.
En tidigare beprövad världscuputmanare, RCS Classic Plus har nu Cold Base Bonding för förbättrad absorbering av valla och slipegenskaper. DTG WC Plus-slipning ger utmärkta glidegenskaper. Optimerad för användning vid -10 °C och varmare.
Fischer Mora Speed Pants är de ultimata längskidbyxorna som kombinerar prestanda och komfort på ett oslagbart sätt! Med perfekt passform och superlätt tyg är dessa byxor designade för att möta kraven på de mest intensiva träningspassen. Den avancerade tekniken i Mora Speed Pantsen gör dom både vind- och vattentäta, samtidigt som den erbjuder exceptionell andningsförmåga. Det betyder att du kan pressa dig själv till det yttersta utan att oroa dig för överhettning eller att bli blöt. Vattentät: 20 000 mm/24h Andningsförmåga: 20 000 mm Vikt: 153 GSM
DELTA SPORT R-SKIN skin skida, designad för fitnessorienterade skidåkare med vasaloppsambitioner i något av de kortare loppen. En lågdensitets premium träkärna blandar en användarvänlig flex med en känsla för ett effektivt fäste. De utbytbara mix nylon/mohair skinsen erbjuder perfekt kombination av fäste & glid under alla förhållanden. Skidan är kompatibel med både Turnamic® & Rottefella bindningssystem för den mest naturliga skidflexen och snökänslan. Activ Cap konstruktion ger den rätta balansen mellan vridstyvhet och flex för stabilitet i alla förhållanden. Den lätta premiumträkärnan med låg densitet har luftkanaler och basaltfiberförstärkning för en livlig känsla med ökad styrka och förbättrad energiåterföring.