En exklusiv japansk kiritsuke-kniv från Yaxell med ett blad i tre lager stål som ger enastående skärpa. Handtaget är tillverkat i hållbart pakkaträ och har en ergonomisk design för bästa möjliga kontroll vid skärbrädan. Denna kniv kombinerar traditionellt hantverk med modern prestanda för alla typer av matlagning.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper yaxell ketu kiritsuke kniv 20 cm - grönsaksknivar rostfritt stål svart?
Kuro är en serie knivar från japanska Satake med grovt hamrat knivblad som har en rå och vacker finish, vilket ger designen en tuff attityd med sitt hårda stål. Bladets ojämna yta motverkar att större mängd vakuum bildas, vilket gör att kniven lätt glider genom alla sorters råvaror. Med ett kärnstål av VG-10 är knivbladet mycket tunnslipat för en knivegg vass som ett rakblad, en skärpa som även håller länge. Egenskaper Handsmidd kniv tillverkad av 67 lager damascusstål Grovt hamrat blad Långt handtag med bränt bolster Designad enligt ledorden balans, precision och kraft Levereras i fin trälåda Shoppa Förskärare & Trancherknivar och mer Köksknivar & Knivtillbehör hos Royal Design.
<p>Yaxell trancherkniv 23 cm har en design som liknar en kockkniv, med skillnaden att trancherkniven har ett längre och smalare blad. Formen på kniven gör det enkelt att skära kött i tunna skivor, vilket gör att den passar utmärkt till att skära såväl rått som tillagat kött, samt för att laga sushi och sashimi. Handdisk rekommenderas.</p>
Kiritsukkniv från Yaxell med en exklusiv design med ett imponerande, hårt knivblad med 161 lager i stål. Den har ett svart, vattentätt handtag i micarta med röda detaljer och en knapp i rostfritt stål i änden med en perfekt balans. Perfekt för att skära grönsaker, fisk eller kött. Kombinera kiritsukekniven med en knivskydd från Yaxell. Om kiritsukekniven från Yaxell- Från serien Super Gou.- Hårdhet: 63 HRC.- Exklusiv design.- Knivblad i stål.- Svart handtag med röda detaljer. Skötselråd för kiritsukekniven- Handdisk rekommenderas för att vidhålla produktens livslängd. Shoppa Grönsaksknivar och mer Köksknivar & Knivtillbehör hos Royal Design.
Kniv från Satake med ett tunt, starkt knivblad i damascusstål med en exklusiv känsla perfekt för att skära grönsaker, fisk eller kött. Den har ett långt handtag i trä med ett perfekt grepp. Kniven har en optimal balans och en extra skärpa med rejäl hårdhet för optimerad prestanda.Om kniven från Satake- Från serien OMO.- Stabilt handtag i trä.- Högkvalitativt knivblad i damascusstål.- Hårdhet: 58-60 HRC.Skötselråd för kniven- Handdisk rekommenderas. Shoppa Kockknivar och mer Köksknivar & Knivtillbehör hos Royal Design.
<p>Bladets längd: 12,5 cm<br/><br/>Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden.<br/><br/> Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö</p>
Knivskydd från Yaxell med en skyddande design i lönnträ med en magnetisk insida för bättre grepp. Kombinera knivskyddet med en kiritsuke-kniv från Yaxell. Om knivskyddet från Yaxell- Gjord av lönnträ.- Skyddande design.- Magnetisk insida. Shoppa Kockknivar och mer Köksknivar & Knivtillbehör hos Royal Design.
<div>En kvalitetskniv som gör jobbet lättare och roligare!<br/><br/>En riktigt bra kniv är något som alla hemmakockar borde ha. Det är en otrolig skillnad i arbetsbörda om du alltid måste ta i för att skära i en tomat, än om du enkelt kan låta kniven glida igenom den. Med denna kiritsuke från Yaxell kommer du snart märka hur lätt och roligt hackandet kan vara!<br/><br/>Super Gou är en knivserie med imponerande 161 lager damaskerat stål. Bladet är lika sylvasst som det är av hög kvalité och har en kärna av det japanska pulverstålet SG2 Micro Carbide. Det exklusiva pulverstålet innehåller en hög andel kol vilket är både rent och hårt - utmärkt för att kunna slipa kniven sylvass! Bladet är även pyntat med ett fascinerande damaskusmönster som utstrålar en unik karaktär.<br/><br/>Diska aldrig din kiritsuke i maskin, diskmedlet fräter på knivens egg. Rengör istället kniven direkt efter rengöring i ljummet vatten, det hindrar risken för syreangrepp och att bladet ska rosta. Super Gou Kiritsuke är kniv att räkna med, perfekt för dig som brinner för köksarbetet!</div>
<div> </div>
<div><strong>Specifikationer:<br/></strong>- Färg: Röd.<br/>- Material: Rostfritt stål & canvas-micarta.<br/>- Längd: 20 cm.<br/>- Hårdhetsgrad: 63 HRC.<br/>
<div>- Handdiska i ljummet vatten direkt efter användning! </div>
</div>
<p>Bladets längd: 16,5 cm<br/><br/>Den mycket vassa eggen på Ran damaskusknivar har uppnåtts genom att kombinera det bästa av avancerad teknik med hantverkarens oöverträffade kunskap och expertis. Deras kompetens har utvecklats genom den traditionella japanska svärdsmedstekniken. Tekniken har förts vidare från svärdens och knivarnas huvudstad Seki i Japan från generation till generation under sju århundraden.<br/><br/> Ran består av 69 lager damaskerat stål där 68 lager mjukt stål omgärdar en kärna av hårt VG10-kobolt/vanadium rostfritt stål för ett blad med oslagbar styrka och tålighet. Handtaget är tillverkat i svart Mikarta med nitar. Mikarta är ett mycket vattentåligt och hygieniskt material som lämpar sig väl i köksmiljö</p>