Ett set med två exklusiva champagneglas från Riedels eleganta Veritas-serie, kända för sin lätta och fina design. Glasens generösa kupa är särskilt utformad för att frigöra dryckens fulla aromer och maximera smakupplevelsen. De är tillverkade i högkvalitativt kristallglas och har en integrerad punkt i botten som hjälper till att skapa vackra bubblor.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper riedel veritas champagneglas 2-pack - champagneglas kristallglas klar?
Veritas Sauvignon Blanc vinglas 2-pack från Riedel. Stilrent vinglas som passar bra till främst vittvin men även rött. Vinglasen är tillverkade i fint kristallglas och är diskmaskin säkra. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
Definition champagneglas från Spiegelau är utformat för att lyfta fram champagnens komplexa aromer och eleganta bubblor. Till skillnad från den smala flöjten ger glasets form utrymme för att aromerna ska utvecklas och intensifieras, samtidigt som en integrerad ”sparkling point” hjälper bubblorna att bildas och leva längre. Perfekt för allt från friska och torra champagner till prosecco och mousserande viner.Kollektionen Definition bygger vidare på Spiegelaus klassiska serier Willsberger (1982) och Hybrid (2011). Genom banbrytande teknik har Spiegelau skapat en modern serie maskintillverkade glas som är fjäderlätta, perfekt balanserade och framhäver dryckens karaktär på allra bästa sätt.Om champagneglaset från Spiegelau- Champagneglas som framhäver dryckens aromer och bubblor.- Idealisk för champagne, prosecco och mousserande vin.- Innovativ form med integrerad ”sparkling point”.- Tunn och elegant design i kristallglas.- Maskintillverkat med hög precision. Shoppa Champagneglas och mer Glas hos Royal Design.
Vackert vinglas från Riedel som med den tunna stammen ger ett uttryck av elegans och hög kvalité. Glasen har en rund och mjuk kupa och finns tillgänglig i flera olika varianter av glas ur samma serie. Samtliga glas ur serien Veritas tål diskmaskin. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
2-pack med Veritas New World Pinot Noir Vinglas från Riedel. Dessa vinglas tillhör serien Veritas som är en elegant serie med lättare och finare glasdesign. Den stora kupan på glasen låter aromerna från vinet frigöras, och gör varje sipp till en smakupplevelse. Passar bra till röda viner med druvor som exempelvis Point Noir Old World, St Aubin och Vougeot. Shoppa Vinglas och mer Glas hos Royal Design.
<p>Tradition och innovation - Riedel kan stolt se tillbaka på sin 250-åriga framgångssaga. Från starten i norra Böhmen fram tills idag. Riedel har i 11 generationer stått för den fina konsten att tillverka exklusiva och tidlösa vinglas, whiskyglas, cocktailglas, karaffer och ölglas.</p><p>1673, när Johann Christoph Riedel föddes i den böhmiska staden Neuschloß, kunde man redan då ana att detta var födelsen av något unikt. Sedermera blev det också en av de största och anrikaste glasföretaget i världen. Varje Riedel i denna långa kedja har sedan bidragit med sina personliga färdigheter och visioner för att expandera företagets framgångar och göra det till vad det är idag. </p>
<p><span>Tradition och innovation - Riedel kan stolt se tillbaka på sin 250-åriga framgångssaga. Från starten i norra Böhmen fram tills idag. Riedel har i 11 generationer stått för den fina konsten att tillverka exklusiva och tidlösa vinglas, whiskyglas, cocktailglas och ölglas.</span></p>
<p><span>1673, när Johann Christoph Riedel föddes i den böhmiska staden Neuschloß, kunde man redan då ana att detta var födelsen av något unikt. Sedermera blev det också en av de största och anrikaste glasföretaget i världen. Varje Riedel i denna långa kedja har sedan bidragit med sina personliga färdigheter och visioner för att expandera företagets framgångar och göra det till vad det är idag.</span></p>
<p>Volym: 23 cl<br/>Höjd 218 mm</p>
<p>Set om sex stycken lyxiga champagneglas i Special Glasses-serien från Spiegelau – ett bra val när du vill njuta till fullo av din favoritchampagne. Glasens äggformade design ger gott om plats åt champagnens komplexa aromer att veckla ut sig, med en bred öppning som låter de olika lagren växa och intensifieras på ett sätt som inte uppnås på samma sätt med ett smalt glas. Glasen har även en så kallad "mousserande punkt" som underlättar bildandet av champagne-bubblor.</p><p>Glasen är inte bara goda att dricka ur, utan har även en stilren design som gör sig fint i alla typer av dukningar. Bra när du serverar lätta och friska mousserande viner som champagne, franciacorta, sekt, cava och prosecco. Glasen tål dessutom maskindisk, så att du slipper tänka på disken när festen är slut. Eftersom glasen är maskintillverkade kan måtten variera något.</p>
Champagneglas från Spiegelau med en elegant, tidlös design perfekt för champagne och mousserande vin. Det här glaset har en diamantform som gör att ett stort antal aromer kan utvecklas eftersom de extrema vinklarna ger mer utrymme för aromutveckling.Om champagneglaset från Spiegelau- Gjort av glas.- Säljs i 2-pack.- Elegant, tidlös design.- Diamantformat glas.Skötselråd för champagneglaset- Tål diskmaskin. Shoppa Champagneglas och mer Glas hos Royal Design.