En exklusiv och handgjord vinkaraff från Riedel med en unik, ringlande form som verkligen drar blickarna till sig. Den är skapad för att ge vinet optimal syresättning genom en speciell teknik som kallas dubbel dekantering. Karaffen rymmer en hel magnumflaska och är tillverkad i högkvalitativt optiskt glas av skickliga hantverkare.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper riedel cobra magnum dekantör / vit - vinkaraffer glas svart?
Karaffen från Riedel har exklusiv, hjärtformad design i glas perfekt för rosé, vitt och rött vin. Den har elegant, unik form med smal, svart rand perfekt för middagsbjudningar. Den har bekväm, enkel användning. Det omsorgsfulla hantverket gör varje produkt unik och innebär att små variationer kan förekomma. Om karaffen från Riedel- Munblåst karaff.- Exklusiv design.- Tillverkad av glas.- Det omsorgsfulla hantverket gör varje produkt unik och innebär att små variationer kan förekomma.- Höjd: 365 mm.- Kapacitet: 140.0 cl. Skötselråd för karaffen- Handdisk rekommenderas. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.
Cobra Magnum är en exklusiv vinkaraff med en elegant, ringlande design där form och funktion samspelar på bästa sätt. Modellen är en vidareutveckling av Riedels ikoniska karaff Eve, men rymmer mer och är tillverkad i lätt optiskt glas. Tack vare det inbyggda vakuumet påskyndas dekanteringen och vinet blir maximalt luftat – en teknik Riedel kallar "double decanting". Karaffen portionerar dessutom ut perfekt mängd vin i glaset genom ett enkelt varv på karaffen. Den rymmer två vanliga flaskor eller en Magnumflaska på 1,5 liter.Varje Cobra Magnum är handgjord av skickliga glasblåsare i Tyrolen i Österrike, vilket gör varje exemplar unikt. Karaffen är framtagen för att ge vinet bästa möjliga syresättning – unga viner utvecklas och öppnar upp sina aromer, medan äldre viner separeras från sin bottensats.Om dekantören från Riedel- Handgjord i munblåst glas.- Elegant ringlande design.- Portionerar vin i perfekt mängd.- Rymmer två flaskor eller en Magnumflaska (1,5 liter).- Tillverkad av skickliga hantverkare i Tyrolen, Österrike. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.
<p>Tradition och innovation - Riedel kan stolt se tillbaka på sin 250-åriga framgångssaga. Från starten i norra Böhmen fram tills idag. Riedel har i 11 generationer stått för den fina konsten att tillverka exklusiva och tidlösa vinglas, whiskyglas, cocktailglas, karaffer och ölglas.</p>
<p>1673, när Johann Christoph Riedel föddes i den böhmiska staden Neuschloß, kunde man redan då ana att detta var födelsen av något unikt. Sedermera blev det också en av de största och anrikaste glasföretaget i världen. Varje Riedel i denna långa kedja har sedan bidragit med sina personliga färdigheter och visioner för att expandera företagets framgångar och göra det till vad det är idag.</p>
<p>Volym: 1,5 liter<br/>Höjd: 19,5 cm </p>
Amadeo är en ikonisk dekantör med en skulptural form som påminner om en harpa – elegant och funktionell på samma gång. Modellen lanserades i samband med Riedels 250-årsjubileum 2006 och har blivit en symbol för varumärkets långa hantverkstradition. Det smala partiet fungerar som hällpip och gör karaffen enkel att använda.Varje Amadeo-dekantör är handgjord av skickliga glasblåsare i Tyrolen i Österrike, vilket gör varje exemplar unikt. Karaffen är framtagen för att ge vinet bästa möjliga syresättning – unga viner utvecklas och öppnar upp sina aromer, medan äldre viner separeras från sin bottensats.Om dekantören från Riedel- Handgjord i munblåst glas.- Unik design inspirerad av en harpa.- Förbättrar vinets arom och smak.- Tillverkad av skickliga hantverkare i Tyrolen, Österrike. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.
Cobra Magnum är en exklusiv vinkaraff med en elegant, ringlande design där form och funktion samspelar på bästa sätt. Modellen är en vidareutveckling av Riedels ikoniska karaff Eve, men rymmer mer och är tillverkad i lätt optiskt glas. Tack vare det inbyggda vakuumet påskyndas dekanteringen och vinet blir maximalt luftat – en teknik Riedel kallar "double decanting". Karaffen portionerar dessutom ut perfekt mängd vin i glaset genom ett enkelt varv på karaffen. Den rymmer två vanliga flaskor eller en Magnumflaska på 1,5 liter.Varje Cobra Magnum är handgjord av skickliga glasblåsare i Tyrolen i Österrike, vilket gör varje exemplar unikt. Karaffen är framtagen för att ge vinet bästa möjliga syresättning – unga viner utvecklas och öppnar upp sina aromer, medan äldre viner separeras från sin bottensats.Om dekantören från Riedel- Handgjord i munblåst glas.- Elegant ringlande design.- Portionerar vin i perfekt mängd.- Rymmer två flaskor eller en Magnumflaska (1,5 liter).- Tillverkad av skickliga hantverkare i Tyrolen, Österrike. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.
Iconics dekantör från Zwiesel bär med sig själen från Bayerischer Wald – en plats där naturen fortfarande är orörd och där glasblåsartraditionen lever kvar. Med sin äkta och avskalade design lyfter dekantören fram glasets grundelement och hantverkets innersta väsen. Den skulpturala formen är inte bara vacker, utan även funktionell – den ger vinet möjlighet att andas och utveckla sin fulla aromprofil. En perfekt kombination av tradition, estetik och njutning.Om dekantören från Zwiesel- Inspirerad av Bayerns orörda natur och hantverkstradition.- Autentisk och tidlös design.- Förhöjer vinets doft och smak genom effektiv dekantering.- Skulpterad form som förenar estetik och funktion.- En del av den karaktärsfulla Iconics-serien från Zwiesel. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.
<p>Låt denna vinkaraff framhäva de bästa smakerna i ditt vin. Zaltos Mystique dekanteringskaraff är gjord i en elegant, pompös och extravagant design. Mystique är gjord av munblåst blyfritt kristallglas, vilket ger en fjäderlätt design som nästa känns svävande i händerna. Den handgjorda produkten kan därför har små skillnader vilket gör varje karaff helt unik.</p>
<p>Den unika formen på karaffen har en stor yta vilket gör den särskilt bra för kraftiga och koncentrerade viner som tillåts att utveckla hela sin stora potential. Decanter Mystique rymmer nästa två liter vilket gör den perfekt till magnum flaskor. Ditt vin kommer utan tvivel skämmas bort när du börjar hälla den i karaffen. Därefter är det du som blir bortskämd med den goda smaken när den sedan hälls i glaset.</p>
Vinkaraff från Zalto med en väl genomtänkt design i kristallglas perfekt för både rött och fylligt vitt. Denk'Art är perfekt för alla, från nyblivna vinentusiaster till erfarna sommelierer, och säkerställer att ditt vin får den perfekta luftning det behöver för att blomma ut. Föreställ dig att du är värd för en middagsbjudning; den unga Cabernet du har valt att servera får komplexitet och djupare aromer tack vare försiktig syresättning i denna eleganta karaff. Eller kanske är det en speciell årsdag och du firar med en värdefull årgång Chardonnay - Denk'Art har en sofistikerad design som minimerar oxidativ påverkan, vilket säkerställer att ditt vin visas upp när det är som allra bäst.Tillverkad i Österrike.Om vinkaraffen från Zalto- Denk'Art vinkaraff från Zalto är tillverkad i Österrike och garanterar förstklassig hantverksskicklighet.- Tillverkad av högkvalitativt kristallglas, vilket förbättrar både estetiken och hållbarheten.- Den eleganta designen minimerar oxidativ påverkan, vilket gör den perfekt för dekantering av mogna viner.- Ger en mild luftning som gör att unga viner snabbt kan utveckla sin komplexitet. Shoppa Vinkaraffer och mer Drink- & Bartillbehör hos Royal Design.