En elegant förlängningsmodul till den klassiska Season-ljusstaken från Georg Jensen, tillverkad i guldpläterat rostfritt stål. Med sina stilrena läderband ger detta tillbehör din ljusstake en svävande och lyxig känsla i rummet. Observera att själva ljusstaken säljs separat och inte ingår i detta paket.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper georg jensen season förlängning för ljusstake - tillbehör ljusstakar & ljuslyktor läder guld?
Pendeln från GUBI har en klassisk, elegant design perfekt för att sätta upp över matbord, arbetsbord och köksbänkar. Den har en generös form med ett nedåtriktat ljus perfekt ovanför matbordet eller soffbordet. Pendeln har en vit insida för att ge ett varmt och stämningsfullt ljus. Välj mellan olika färger och storlekar. Formgivning av Bonderup & Thorup. Om pendeln från GUBI- Formgivare är Bonderup & Thorup.- Semi uppskattas för den eleganta formgivningen.- Designklassiker.- Gjord av metall.- Pendeln finns i olika storlekar.- Pendeln finns i olika färger.- Certifiering: CE.- Från serien The Semi Collection.- Ljuskälla ingår inte. Pendelns egenskaper:- Sockel: E27- 60.0 Watt- Diameter: 600 mm.- Skärmhöjd: 300 mm.- Skärmbredd: 600 mm.- Sladdlängd: 2500 mm.- IP-klassificering: IP20. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Lampskärmen är gjord av stål som är täckt med en matt färg. Djupet på skärmen gör att den förhindrar bländning oavsett hur högt upp i taket den hänger. Lampskärmen har en öppning på toppen som ger ljus uppåt och lyser upp både textilsladden och upphängningsanordningen. Sladden är 3 m lång. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Lampskärmen är gjord av stål som är täckt med en mjuk högglans-färg. Djupet på skärmen gör att den förhindrar bländning oavsett hur högt upp i taket den hänger. Lampskärmen har en öppning på toppen som ger ljus uppåt och lyser upp både textilsladden och upphängningsanordningen. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Nelson Saucer Bubble Pendel designad av George Nelson 1952. En vacker lampa i mjuka former med polymer som spänts över en metallställning. Designern inspirerades av svenska lampor med silkestyg på men ansåg då att de blev lite för dyra och gjorde då en ny design. Lampan finns att få i flera olika storlekar och i samma serie finns också lampan Nelson Saucer Bubble Crisscross. Shoppa Barnlampor och mer Barnbelysning hos Royal Design.
Pendeln från Louis Poulsen har en elegant design med en estetiskt tilltalande form och klassiska material. Den är dimbar och har en inbyggd LED. Pendeln har tre reflekterande lampskärmar med ett bländfritt, behagligt ljus. En perfekt taklampa för vardagsrummet eller matrummet, för att ge lite extra ljus över bordet. Formgivning av Poul Henningsen. Om pendeln från Louis Poulsen- Elegant design.- Estetiskt tilltalande form.- Inbyggd LED.- Bländfritt ljus.- 41.0 Watt- Kelvin: 2700 K- Bredd: 500 mm.- Höjd: 430 mm.- Skärmhöjd: 430 mm.- Skärmbredd: 500 mm.- Sladdlängd: 4000 mm.- 220-240 V.- IP-klassificering: IP20. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
VL Ring Crown formgavs redan år 1940 av Vilhelm Lauritzen för Louis Poulsen. År 2019 lanserades den på nytt i ny tappning där både design och materialval är samma som i originalet. Lampan är tillverkad i obehandlad, polerad mässing med en skärm i vitt munblåst opalglas i tre lager. Denna vackra armatur finns tillgänglig med en, tre, fem och sju skärmar. Denna serie skapar en härlig känsla och lyser upp ett rum och dess inredning med ett varmt och behagligt sken. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Pendel från Louis Poulsen med en ikonisk stil med en mjuk, behaglig belysning. Den är dimbar och har ett reflekterande treskärmssystem med ett bländfritt ljus perfekt ovanför matbordet eller soffbordet. Smälter elegant in i olika inredningsstilar.Originaldesign från år 1958. Formgivning av Poul Henningsen.Om pendeln från Louis Poulsen- PH 5 uppskattas för den ikoniska designen.- PH 5 är också omtyckt för det behagliga ljuset.- Från serien PH.- Finns även som en bordslampa.- Pendeln finns i olika färger.- Ljuskälla ingår inte. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Pendel från Louis Poulsen med en mindre design med en mjuk, behaglig belysning. Den är dimbar och har ett reflekterande treskärmssystem med ett bländfritt ljus perfekt ovanför matbordet eller soffbordet. Smälter elegant in i olika inredningsstilar.Originaldesign från år 1958. Formgivning av Poul Henningsen.Om pendeln från Louis Poulsen- PH 5 Mini uppskattas för den ikoniska designen.- PH 5 Mini är också omtyckt för det behagliga ljuset.- Från serien PH.- Finns även som en större version.- Pendeln finns i olika färger.- Ljuskälla ingår inte. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.