Ett set om två eleganta värmeljuslyktor tillverkade i blankpolerat rostfritt stål med den ikoniska räfflade ytan. Dessa lyktor är en del av den klassiska Bernadotte-serien och sprider ett vackert sken i rummet.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper georg jensen bernadotte värmeljuslykta 2-pack - ljusstakar rostfritt stål?
Termoskanna från Georg Jensen med en elegant design i rostfritt stål med en klassisk känsla och en praktisk tryckknapp med droppfri funktion perfekt både till vardags och finare tillfällen.Formgivning av Sigvard Bernadotte. Formgivningsår: 1938.Om termoskannan från Georg Jensen- Formgivning av Sigvard Bernadotte.- Från serien Bernadotte.- Formgivningsår: 1938.- Gjord av rostfritt stål.- Praktisk, droppfri tryckknapp.- Tålig insats i rostfritt stål.- Håller värme upp till 6 timmar.- Termoskannan finns i olika storlekar.Skötselråd för termoskannan- Handdisk rekommenderas.- Denna produkt tål inte mikrovågsugn. Shoppa Termosar och mer Vatten Kaffe & Te hos Royal Design.
<p><span>Klassisk design från Georg Jensen, inspirerad av Sigvard Bernadottes unika art-decó-stil. Golvljusstaken Bernadotte är tillverkad i rostfritt stål och finns i två olika storlekar, 40 cm och 50 cm. </span><span>Den eleganta designen ger ditt hem det där lilla extra.</span></p>
<p>CAFU ljuslykta är en hyllning till Georg Jensens stora designers. Lyktan har mjuka konturer som sätter prägel på inredningen och dessutom är producerad i blankpolerat, rostfritt stål vilket gör att hållbarheten är i topp.</p>
<p>Elegant ljuslykta i serien Chrome Contours från Georg Jensen, som är designad av Maria Berntsen. Ljuslyktan har en minimalistisk look med mycket karaktär, som gör designen både tidlös och unik. Perfekt för att skapa ett vackert ljusspel utomhus och skapa varm och mysig stämning under bar himmel. Ljuslyktan finns tillgänglig i flera storlekar, så att du kan kombinera flera för att skapa vackra arrangemang. Den praktiska botten går att ta bort för enkel rengöring.</p>
<p>Storleksguide:<br/>Liten – höjd 22 cm, diameter 10,5 cm. Passar ljus upp till Ø6 cm.<br/>Mellan – höjd 27,5 cm, diameter 12,5 cm. Passar ljus upp till Ø6 cm.<br/>Hög – höjd 33 cm, diameter 15,5 cm. Passar ljus upp till Ø7 cm.</p>
Ljuslykta från Georg Jensen i 18k guldpläterat rostfritt stål med en elegant, tidlös design.Formgivning av Sanne Lund Traberg.Om ljuslyktan från Georg Jensen- Passar för värmeljus.- Formgivning av Sanne Lund Traberg.- Den här ljuslyktan är en del av Georg Jensens kollektion Christmas 2024. Shoppa Julpynt och mer Julpynt & Juldekorationer hos Royal Design.
Bernadotte skål från Georg Jensen är tillverkad av rostfritt stål med blankpolerad finish, vilket betonar den karakteristiska räfflade strukturen. Skålen har en vacker skulptural design som gör den dekorativ som den är.Tillgänglig i flera storlekar. Shoppa Serveringsskålar och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.
Termoskanna från Georg Jensen med en elegant design i rostfritt stål med en klassisk känsla och en praktisk tryckknapp med droppfri funktion perfekt både till vardags och finare tillfällen.Formgivning av Sigvard Bernadotte. Formgivningsår: 1938.Om termoskannan från Georg Jensen- Formgivning av Sigvard Bernadotte.- Från serien Bernadotte.- Formgivningsår: 1938.- Gjord av rostfritt stål.- Praktisk, droppfri tryckknapp.- Tålig insats i rostfritt stål.- Håller värme upp till 6 timmar.- Termoskannan finns i olika storlekar.Skötselråd för termoskannan- Handdisk rekommenderas.- Denna produkt tål inte mikrovågsugn. Shoppa Termosar och mer Vatten Kaffe & Te hos Royal Design.
<p>Med sitt handpolerades stål blir det enkelt att lyfta dina buketter till en ny nivå tillsammans med Bernadotte-vasen från Georg Jensen. De räfflade linjerna blir en vacker kontrast mot dina färgglada blommor och skapar en slående inredningsdetalj. För oavsett om vasen står i fönstret, på vardagsrumsbordet eller är del av din förtjusande bordsdukning kommer denna pärla till danskt hantverk att bli ett blomstrande inslag som andas stil och elegans. <br/> <br/> Ända sedan 1930-talet har Bernadotte-kollektionen varit populär i både det moderna och klassiska hemmet, mycket tack vare sin sofistikerade design. Den ursprungliga kollektionen designades av prins Sigvard Bernadotte och är uppskattad för sin förtjusande tolkning av Art Deco-stilen. Tillsammans med Georg Jensens skandinaviska design är resultatet en nästan odödlig designserie vars räfflade mönster kommit att bli ikoniskt och uppskattat av designälskare över hela världen.<br/><br/>Finns även tillgänglig i en mindre storlek.</p>