En elegant och tidlös lampa i munblåst opalglas som sprider ett mjukt och behagligt ljus i rummet. Denna designklassiker av Jasper Morrison fungerar utmärkt både som vägg- och takbelysning, särskilt i badrumsmiljöer.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper flos mini glo-ball cw vägg-/taklampa spegel - plafonder glas vit?
Bordslampa från Flos med en stilig design i munblåst opalglas som aldrig går ur tiden med ett mysigt ljus för att skapa en harmonisk atmosfär i rummet. Den har en rundad form med en svart sladd med en av- och påknapp. Mixa och matcha med andra delar ur serien för att skapa en vacker kombination. Originaldesign från år 2009. Formgivning av Jasper Morrison. Om bordslampan från Flos- Glo-Ball B0 uppskattas för den klassiska designen.- Glo-Ball B0 är också omtyckt för det diffusa ljuset.- Från serien Glo-Ball.- Formgivning av Jasper Morrison.- Svart sladd. Shoppa Bordslampor och mer Bordsbelysning hos Royal Design.
Lampan är skapad för att sprida ett mjukt, stämningsfullt ljus och riktar sin ljusstråle direkt mot ytan under sig utan att blända. En specialdesignad öppning i lampans botten, skyddad av ett aluminiuminslag, styr ljuset effektivt och gör det enkelt att byta ljuskälla. Inuti Bellhop Glass bildas en harmonisk ljuskon som sprider sig jämnt åt alla håll och landar med precision på bordet eller underlaget. Resultatet är en varm och inbjudande atmosfär som lyfter både hem och offentliga miljöer.Om taklampan från Flos- Skapar ett bländfritt och stämningsfullt ljus.- Designad av Edward Barber och Jay Osgerby.- Specialutformad öppning för riktad ljusspridning.- Elegant kombination av glas och aluminium.- Perfekt för att belysa bord och samlingsytor med precision. Shoppa Plafonder och mer Takbelysning hos Royal Design.
Glo-Ball F2 är en golvlampa från Flos, formgiven av Jasper Morrison år 1998. Det enkla konceptet bakom Glo-ballfamiljen är att uppnå maximal spridning av ljus. Det uppnådde Jasper Morrison när han designade Glo-Ball genom att använda sig av handblåst etsat vitt opalglas som sedan är formsprutad av polykarbonat och förstärkt med 30 % glasfiber. Inspirationen kommer av fullmånen, både med sina former och mjuka belysning. Modellen är lika modern och aktuell idag som då den formgavs under sent 1990-tal. Shoppa Golvlampor och mer Golvbelysning hos Royal Design.
Vägg-/Taklampan från Foscarini har en unik design med en lampskärm i munblåst glas med en asymmetrisk form och ett diffust ljus. Gjord för fast installation. Kombinera olika storlekar för att skapa din egna personliga look. Formgiven av Ludovica & Roberto Palomba. Om Vägg-/Taklampan från Foscarini- Unik design.- Tillverkad av munblåst glas.- Diffust ljus.- Gregg uppskattas för den asymmetriska formen.- Finns även som en pendel.- Finns även som en bordslampa.- Finns även som en golvlampa.- IP-klassificering: IP20.- Certifiering: CE, ENEC.- Ljuskälla ingår inte. Shoppa Plafonder och mer Takbelysning hos Royal Design.
Material: lampkupa i blåst glas och en central knapp-funktion i förnicklad metall. IP-klass: IP20. Att tänka på: Studera monteringsanvisningen ordentligt innan montering. Shoppa Plafonder och mer Takbelysning hos Royal Design.
Pendel från Flos med en elegant, poetisk design med en typisk sfär i munblåst glas på kanten av en metallstång. Oavsett om den kastar ett mjukt, stämningsfullt sken över en mysig läshörna eller ger en sofistikerad touch till din matplats, förvandlar IC-pendellampan alla utrymmen med sitt lugna och atmosfäriska ljus. Dess design är en perfekt harmoni mellan form och funktion, vilket gör den idealisk för dem som uppskattar konstnärlighet i sin livsmiljö. Kom ihåg att varje pendel är unik, med små variationer i det handblåsta glaset som ger karaktär och individualitet. Lys upp ditt hem med IC Lights pendellampa - där design möter ljus på det mest magiska sätt. Formgivning av Michael Anastassiades. Originaldesign från år 2024. Om pendeln från Flos- IC Lights S2 uppskattas för den svävande känslan.- IC Lights S2 är också omtyckt för den poetiska, visionära designen.- Från serien IC Lights.- Finns i flera varianter.- Tillverkad i Italien.- Formgivning av Michael Anastassiades.- Ljuskälla ingår inte. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Taklampa från Flos med en klassisk design med ett diffust ljus perfekt i vilket rum som helst. Den är tillverkad av syraetsat, munblåst, blästrat opalglas med en pressgjuten, gängad ringmutter i aluminium med en alodinplätering. Formgivare är Jasper Morrison. Originaldesign från år 1999. Om taklampan från Flos- Formgivare är Jasper Morrison.- Glo-Ball C1 uppskattas för den klassiska designen.- Glo-Ball C1 är också omtyckt för det diffusa ljuset.- Kombinera taklampan med andra Glo-Ball lampor från Flos.- Ljuskälla ingår inte. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.
Glo-Ball C1 Taklampa från italienska Flos, formgiven av Jasper Morrison. Det enkla konceptet bakom Glo-ballfamiljen är att uppnå maximal spridning av ljus. Det uppnådde Jasper Morrison när han designade Glo-Ball för Flos genom att använda sig av handblåst etsat vitt opalglas. Glo-Ball ger ett underbart mjukt och fint ljus och finns i flera olika utföranden. Kombineras utmärkt med andra modeller i Glo-Ball kollektionen. Shoppa Pendellampor och mer Takbelysning hos Royal Design.