En tidlös skål från Arabia med ett vackert koboltblått mönster som hämtar inspiration från en lång hantverkstradition. Den är designad för att vara både dekorativ och praktisk nog för daglig användning vid frukost eller fika. Skålen är tålig och klarar såväl diskmaskin som mikrovågsugn och ugn.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper arabia tuokio skål cobalt blue - skålar & uppläggningsfat vitroporslin koboltblå?
24h Djup Tallrik från Arabia. Den här tallriken passar in i alla hem tack vare sin tidlösa och rena design. Den är formgiven av Heikki Orvola, och den döptes till 24h eftersom att den kan användas dygnets alla timmar. Har vunnit priset Design Plus Prize. Shoppa Djupa tallrikar och mer Tallrikar hos Royal Design.
Skål från Arabia. Den här skålen tillhör den populära serien 24h Tuokio som kännetecknas av den tidlösa designen och det ikoniska blåvita mönstret. Mönstret har fått sin inspiration från Arabias 140-åriga historia, och man får en känsla av handmålade penseldrag. Det är den finska duon Helorinne och Kallio som har tolkat Heikko Orvalas 24h-serie. Namnet 24h kommer ifrån att skålen går att använda under dygnets alla timmar. Shoppa Serveringsskålar och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.
Kaffefat från Arabia i vitt porslin med beigea penseldrag längs kanten med en handmålad känsla. Det har en modern, mångsidig design perfekt till alla tillfällen. Kombinera olika storlekar för att skapa din egen personliga look. Formgivning av Heikki Orvola, Helorinne & Kallio. Om kaffefatet från Arabia- Tillverkat av porslin.- Beigea penseldrag med en handmålad känsla.- Från serien Tuokio.- Perfekt för alla tillfällen. Skötselråd för kaffefatet- Tål diskmaskin.- Tål mikrovågsugn. Shoppa Kaffefat & Tefat och mer Tallrikar hos Royal Design.
Fat från Arabia. Det här fatet tillhör den populära serien 24h Tuokio som kännetecknas av den tidlösa designen och det ikoniska blåvita mönstret. Mönstret har fått sin inspiration från Arabias 140-åriga historia, och man får en känsla av handmålade penseldrag. Det är den finska duon Helorinne och Kallio som har tolkat Heikko Orvalas 24h-serie. Namnet 24h kommer ifrån att fatet går att använda under dygnets alla timmar. Shoppa Kaffefat & Tefat och mer Tallrikar hos Royal Design.
Skål från Arabia med en hållbar design i porslin med ett lekfullt mönster med blå växter för att lysa upp dukningen. Den har en mångsidig form perfekt för vackra upplägg av maten. Mixa och matcha med andra delar ur serien för att skapa en vacker kombination. Om skålen från Arabia- Lekfullt mönster: Armi Teva.- Blå växter.- Slitstark design.- Från serien Puutarhurit.- Tillverkad av porslin. Skötselråd för skålen- Ugn-, micro-, frys- och diskmaskinssäker. Shoppa Serveringsskålar och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.
24h oval tallrik från Arabia ingår i jubileumskollektionen som firar 24h-seriens 30-årsjubileum. Kollektionen utforskar nya ytor och färgtoner i salviagrönt och vintergrönt, samtidigt som den bevarar seriens karakteristiska rena linjer och omsorg om detaljer. Tallriken är formgiven av Heikki Orvola och kombinerar ett tydligt, enkelt formspråk med en varm och hemtrevlig känsla. Den ovala formen gör tallriken särskilt lämpad för servering och presentation, och ger dukningen ett elegant och funktionellt uttryck som håller över tid.Om ovala tallriken från Arabia- Del av 24h-seriens 30-årsjubileumskollektion.- Designad av Heikki Orvola.- Oval form – idealisk för servering och uppläggning.- Rena linjer med omsorg om detaljer.- Tidlös design för vardag och fest. Shoppa Uppläggningsfat och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.
Tallriken från Arabia är tillverkad av vitt porslin med ett rött mönster längs kanten med en handmålad känsla. Den har en modern, mångsidig design perfekt till alla tillfällen. Kombinera med andra delar i serien och skapa din personliga look. Formgiven av Heikki Orvola, Helorinne & Kallio. Om tallriken från Arabia- Från kollektionen 24h Tuokio.- Tillverkad av porslin.- Rött mönster med en handmålad känsla.- Perfekt för alla tillfällen. Skötselråd för tallriken- Tål diskmaskin.- Tål mikrovågsugn. Shoppa Mattallrikar och mer Tallrikar hos Royal Design.
Skål från Arabia i vitt porslin med beigea penseldrag längs kanten med en handmålad känsla. Den har en modern, mångsidig design perfekt till alla tillfällen. Kombinera olika storlekar för att skapa din egen personliga look. Formgivning av Heikki Orvola, Helorinne & Kallio. Om skålen från Arabia- Tillverkad av porslin.- Beigea penseldrag med en handmålad känsla.- Från serien Tuokio.- Använd den för att servera exempelvis sallad eller snacks, eller vid ugnsstekning. Skötselråd för skålen- Tål diskmaskin.- Tål mikrovågsugn. Shoppa Serveringsskålar och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.