Ett set om två tidlösa dricksglas formgivna av Aino Aalto för Iittala. Glasen har en praktisk stapelbar design och är tillverkade i ett hållbart material som tål daglig användning. Den klassiska formen är inspirerad av ringar på vattenytan och passar i alla typer av hem.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper iittala aino aalto dricks 33 cl 2-pack - dricksglas glas klar?
Dricksglaset från Iittala har ett klassiskt, tidlöst utseende som aldrig går ur tiden. Det har en stapelbar design i tåligt glas perfekt för vardagsbruk. Tillgänglig i åtskilliga färger. Formgivning av Aino Aalto. Om dricksglaset från Iittala - Formgivningsår: 1932.- Formpressad, stapelbar design.- Inspirerad av vatten.- Tidlöst, klassiskt utseende.- Observera att färgnyansen på Iittalas Water Green-glas kan variera på grund av det hantverksmässiga tillverkningssättet.- Tillverkat av glas.- Dricksglaset finns i olika färger.- Säljs i 2-pack.- Kapacitet: 22 cl. Skötselråd för dricksglaset - Tål diskmaskin. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.
Glaset från Iittala har en nordisk design med en mångsidig, funktionell användning perfekt för både hemmet och offentliga miljöer. Det är tillverkat av glas med ett avskalat utseende som aldrig går ur tiden. Välj mellan olika färger och storlekar. Formgivning av Kaj Franck. Om glaset från Iittala- Mångsidig, funktionell användning.- Ikonisk, nordisk design.- Tillverkat av glas.- Glaset finns i olika storlekar.- Tillverkat i Finland.- Säljs i 2-pack.- Kapacitet: 21 cl. Skötselråd för glaset- Tål diskmaskin. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.
Glas från Iittala med en nostalgisk, taktil design med ett unikt mönster med flera, distinkta texturer för att addera en extra dimension till designen. Det är gjort av glas med en arktisk känsla med en behändig storlek perfekt för kalla drycker.Formgivning av Oiva Toikka.Om glaset från Iittala- Från serien Tundra.- Inspirerad av arktisk natur.- Formgivningsår: 1970.- Glaset finns i olika färger.- Tillverkat i Finland.- Gjort av glas.- Säljs i 2-pack.Skötselråd för glaset- Tål diskmaskin. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.
Dricksglas från Aida med en vacker, böljande design i glas perfekt både till vardags och finare tillfällen. Välj mellan olika färger. Om dricksglasen från Aida- Tillverkade av glas.- Dricksglasen finns i olika färger.- Säljs i 2-pack.- Vacker, böljande design. Skötselråd för dricksglasen- Tål diskmaskin. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.
<div>Mycket vackra dricksglas från designern Aino Aalto. Glasen är inspirerade av ringar på vattnet och är en modern klassiker som finns i flera färger och två storlekar.</div>
Mainio dricksglas från Arabia är ett stilrent och funktionellt glas som tillför en fräsch känsla till dukningen. Glaset ingår i den mångsidiga Mainio-kollektionen och kan enkelt kombineras med Mainio-keramik eller andra föremål från Arabia. Designen är inspirerad av den finska naturen och Arabias designarv, vilket ger ett tidlöst och harmoniskt uttryck. Dricksglasen har en volym på 30 cl, är stapelbara för smidig förvaring och säljs i set om två.Om dricksglaset från Arabia- Dricksglas med generös volym på 30 cl.- Säljs i set om två.- Stapelbar design för enkel förvaring.- Del av den mångsidiga Mainio-kollektionen.- Inspirerad av finsk natur och Arabias designarv. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.
<p>De klassiska Aino Aalto glasen är kända för deras cirklar som är inspirerade av ringar som bildas på vattnet. Aino Aalto var gift med Aalto och de skapade tillsammans skandinavisk, finsk och till och med global design av hög kaliber. Klassisk och tidlös design är nyckel ord för dessa glas som kommer i ett 2- pack. De finns även i större storlek och såväl som i olika färger.</p>
Glas från Iittala med en nordisk design med en mångsidig, funktionell användning perfekt för både hemmet och offentliga miljöer. Det är gjort av glas med ett avskalat utseende som aldrig går ur tiden.Formgivning av Kaj Franck.Om glaset från Iittala- Tillverkat i Finland.- Mångsidig, funktionell användning.- Glaset finns i olika storlekar.- Ikonisk, nordisk design.- Formgivning av Kaj Franck.- Gjort av glas.- Säljs i 2-pack.Skötselråd för glaset- Tål diskmaskin. Shoppa Dricksglas och mer Glas hos Royal Design.