
Denna vinluftare är designad för att snabbt och enkelt förbättra smaken på ditt vin. Genom att hälla vinet genom luftaren syresätts det omedelbart, vilket frigör aromer och ger en mjukare smak. Perfekt för den som vill njuta av sitt vin till fullo utan lång väntetid.

Lufta vilket vin som helst på nolltid – med den här vinluftaren från Airtender blir det otroligt enkelt. Den praktiska konstruktionen består av en luftpump, med massor av minimala lufthål som ger vinet den syresättning som behövs för att nå maximal smak och arom. Ingen tidskrävande dekantering krävs, utan tre pump direkt ner i glaset räcker för att syresätta vinet.



Wine Aerator Pro från Airtender är den enda vinluftaren som kombinerar två luftningstekniker, för att uppnå maximal smak och arom direkt i flaskan utan krångel med dekantering och karaffer. Det här presentsetet med luftpump, kupa och luftare låter dig lufta vin glasvis, så att du slipper dekantera vinet och vänta en halvtimme eller mer för att vinet ska nå sin fulla potential. Du kan även använda setet för att lufta hela flaskan, så att du kan njuta av det bästa vinet har att erbjuda utan att behöva vänta. Ett praktiskt tillskott i köket, men även en fin present till en vinälskare du tycker om.

Man kan lugnt säga att den här korken har många användningsområden och fördelar. Den långa korken och de precisa hålen i korken säkrar att vinet luftas. Den innovativa designen gör att du inte spiller när du häller ut dem ädla dropparna. Det är en perfekt gåva till en som älskar vin. Tål ej maskindisk.

Med det här allt-i-ett-setet från Airtender blir det enkelt att få till en högkvalitativ vakuumupplevelse hemma. Perfekt när du vill hålla mat och dryck perfekt smaksatta och fräscha länge. Med setet kan du förvandla vilken burk som helst till en vakuumbehållare, för optimal färskhållning, marinering och infusion på nolltid. Du kan dessutom använda setet för att lufta ett glas vin och nå maximal smak och arom, eller för att förvara öppnade vinflaskor upp till fem gånger längre.
I setet ingår:
1 x Airtender vakuumpump
1 x Airtender luftpump
1 x Lid punch
6 x Nanostopper-korkar
1 x Nanostopper-förvaringsklämma
1 x Vinavluftare i rostfritt stål.
Nanostopper- och vakuumpumpen är utrustade med vakuumindikator. Produkterna är återanvändbara och BPA-fria.






Upplev en förbättrad vinupplevelse med Zwilling Sommelier dekanteringspropp, designad för att lyfta både smak och arom i ditt favoritvin. Med sin eleganta design är proppen ett idealiskt verktyg för att få fram det bästa ur vinet vid varje servering.
Det unika spiralsystemet syresätter vinet under upphällning, vilket mjukar upp tanninerna och framhäver de komplexa smaknyanserna. Resultatet är en mer harmonisk och fyllig smakupplevelse som kommer att imponera på både dig och dina gäster.
Tillverkad i rostfritt stål och lätt att rengöra, passar proppen de flesta vinflaskor och är ett måste för varje vinentusiast.

Dorre Magic vinluftare är ett måste för alla vinälskare. När man luftar vin så utsätts det för syre, vilket gör vinet mjukare och ger det mer doft.
Denna vinluftare från Dorre har sex luftningslägen så att du kan anpassa luftningen för olika viner. Du häller vinet genom luftaren och får ett godare vin.
Tillverkad i akrylplast. Enkel att rengöra.
Höjd: 17 cm



Pivot™ Aerator vinluftare är det perfekta tillbehöret för att få ett mer smakrikt och aromatiskt vin på bara några sekunder. Vinluftaren är designad för att användas ihop med vinsystemet Pivot™, och har en unik design som luftar vinet medan du häller upp det. På nolltid får du ett silkeslent, aromatiskt resultat som motsvarar 60-90 minuters dekantering.
Observera att Pivot™ Aerator enbart är kompatiblet med vinsystemet Pivot™, och inte med övriga vinsystem från Coravin.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.