
Dekorera barnkalaset med en söt pastellrosa sifferballong! Denna folieballong är formad som en sjua och har en praktisk ställning så den kan stå på bordet. Perfekt för att fira födelsedagen.


Placera dina blommor i en vacker vas från Kähler! Den här bedårande vasen är av den mindre storleken med en höjd på 10 cm. Den är en del av Hammershøi-kollektionen, vars design präglas av ikoniska räfflor. Vasen har en lite snävare hals som gör att blommorna presenteras på ett elegant sätt. Utformningen har skapats i ett samarbete mellan Kähler och den talangfulla designern Hans-Christian Bauer. Den visuellt tilltalande vasen är gjord i keramik och finns i ett antal storlekar. I ditt blickfång ser du vasen i en förtrollande indigo-nyans som adderar en mysig atmosfär till varje hem. Kählers produkter är handgjorda, vilket ger dem en unik och personlig utformning. Här finns ett starkt fokus på konstnärligt uttryck och hantverksmässig hög kvalitet.
Specifikationer:
- Färg: Indigo.
- Material: Kermaik.
- Höjd: 10 cm.
- Bredd: 8,5 cm.
- Produkten är handgjord, vilket gör att små variationer i formuttrycket kan förekomma.
- Tvätta produkten efter användning för att undvika beläggningar på insidan.
- Produkten tål ej maskindisk. Diska den för hand. Använd en mjuk trasa, det är skonsamt för produktens yta.
- Produkten bör torka med botten upp.
- Möbeltassar under produkten rekommenderas.
-

Dekorera matbordet, soffbordet eller fönstret denna jul med Hammershøi Christmas vasen från Kähler. Vasen fungerar som den perfekta, diskreta juldekorationen och kan användas för sig själv eller med blommor i. Den dekorativa vasen mäter 10,5 cm på höjden och levereras med 2 års garanti.
Den klassiska Hammershøi-serien är från början designad av Hans-Christian Bauer men har sedan 2018 lanserats med härliga, unik julmotiv. I år har Rikke Jacobsen illustrerat julstrutar, stjärnor, fåglar, kulor, valnötter och änglar i fina nyanser som dekorerar det vita porslinet. Kombinera gärna vasen med övriga delar i serien och skapa den perfekta dukningen för en riktigt härlig julmiddag.

Tulle vas 10,5 cm från Kähler är en hyllning till nostalgi och romantik, med handmålade dekorationer som hämtat inspiration från Kählers äldre vaser. Vasen har en gräddvit grundfärg och är dekorerad med blå virvlar, som med sina klara penseldrag bidrar till att ge vasen ett unikt och originellt uttryck. Tack vare de vackra färgerna och den skulpturala formen framstår vasen som ett litet konstverk både i sig själv och med blommor i. Ett klassiskt uttryck i en modern kontext som får extra liv genom den djupa, rika glasyren som härstammar från den gamla Kähler-verkstaden.

Placera Hammershøi Christmas vasen på matbordet, soffbordet eller i fönstret och skapa en vacker, diskret juldekoration. Vasen är fin för sig själv eller med en bukett blommor i. I år har Rikke Jacobsen tecknat fåglar, julstrutar, stjärnor, änglar, kulor och valnötter i fina nyanser, som elegant pyntar det vita, enkla porslinet.
Den klassiska Hammershøi-serien, designad av Hans-Christian Bauer, genomgick 2018 en jul-makeover. Sedan dess har den utkommit med nya, eleganta julmotiv varje år, och gör det lätt för dig att skapa en personlig kollektion för en elegant bordsdukning. Vasen mäter 13 cm på höjden och levereras med 2 års garanti.


Kähler Hammershøi är ett förtjusande set av tre minivaser som speglar Kählers djupa respekt för konstnärligt arv och designhistoria. Skapade av Hans-Christian Bauer, med inspiration från den ikoniska konstnären Svend Hammershøis arbete i början av 1900-talet, är dessa vaser en hyllning till klassisk skandinavisk design och hantverkstradition.
De tre vaserna, i harmoniska färger av rött, grönt och vitt, är inte bara vackra tillsammans som ett set, utan fungerar även utmärkt var för sig. Placera dem på bordet, i fönstret eller på en hylla för att tillföra en touch av sofistikerad enkelhet till ditt hem. Vasernas distinkta räfflor är en karakteristisk detalj från Hammershøi-serien och ger varje vas en unik textur och känsla.
Dessa miniatyrvaser är inte bara dekorativa objekt; de är också mångsidiga i sin användning. Kombinera dem med andra föremål från Hammershøi-serien, skapa ett vackert arrangemang med säsongens blommor, eller använd dem som en del av ett stilrent stilleben. De matchande färgerna gör dem till en perfekt komplement till Hammershøi Spring-kollektionen, vilket ger dig möjlighet att skapa en harmonisk och genomtänkt inredning.
Kähler Hammershøi är mer än bara en dekoration; det är en konstnärlig touch som förhöjer varje rum med sin tidlösa skönhet och elegans. Perfekt som en present till någon med en passion för skandinavisk design eller som ett lyxigt tillskott till ditt eget hem.

Designern MeyerLavigne har använt naturen som inspirationskälla i skapandet av den nya vasen för Kähler med en speciell blomtrattsform. Vasen har en medföljande keramikplatta med hål som gör det enkelt att forma blommorna precis som du själv vill ha dem. Vasen kan också användas på det vanliga sättet utan platta till en vanlig bukett.
Vasen är tillverkad i stengods och har en handmålad dekoration, den bör därför diskas för hand.

Ge dina buketter ett perfekt hem med den här svartglaserade vasen i serien Hammershøi från Kähler. En modern klassiker, inspirerad av Svend Hammerhøis tidlösa estetik. Vasens hals omfamnar blommorna i en vacker krage, medan det delikata mönstret och den harmoniska ger en naturlig förlängning av buketten.
Vasen är tillverkad av massivt stengods och finns i två storlekar: 21 x 17 eller 13 x 13,5 centimeter. Fina för sig, men även att kombinera med varandra. Placera vasen som enskild dekoration, eller kombinera den med andra inredningsdetaljer för att skapa ditt eget unika uttryck. Rengör vasen genom att torka av den med en fuktig trasa, så att den alltid är redo för nya vackra buketter.

Primula-vasen från danska Holmegaard är en tidlös klassiker som står sig vacker i alla rum. Tillverkad i klart, munblåst glas med ett elegant optiskt mönster blir varje vas en unik produkt fylld med livfullhet och karaktär. Med en höjd på 25,5 centimeter får du gott om plats med vackra stjälkblommor, både för sig själva eller i grupp. Det transparenta glaset sätter dina växter i fokus och gör att du enkelt kan njuta av hela blomman från rot till topp. En stilren detalj som blir ett uppskattat lyft i ditt hem!
Vasen är designad av Jacob E. Bang, en arkitekt som år 1928 blev den första designern och konstnärliga ledaren på Holmegaard. Under åren 1936-1938 producerade företaget vasen Primula och idag har Holmegaard återlanserar denna vackra skönhet. Modellen är trogen Jacob E. Bangs originaldesign, men idag finns den även tillgänglig i en mindre storlek med färgerna smoke och plommon.
Specifikationer
Färg: Klar
Material: Munblåst glas
Höjd: 25,5 cm
Designer: Jacob E. Berg
Tål ej diskmaskin


Glasvaserna i Kählers Hammershøi-serie har den karaktäristiska profilen och de tydliga räfflorna som är ikoniska för Hammershøis vaser. Glasvasen är tillverkad i munblåst glas och här i en vacker valnötsfärg med djupbruna nyanser. Kombineras med fördel med andra produkter ur samma serie. Design av Hans-Christian Bauer.

Dekorera hemmet med denna vackra vas från Holmegaard, en del av den eleganta Primula-serien. Bakom serien står Jacob E. Bang, som fyllt denna kollektion med fina vaser i munblåst glas. Designen är minimalistisk och sofistikerad, och den ovala vasen är därutöver inspirerad av originalvasen med namnet Primulavasen. Den nya, ovala formen gör att den passar utmärkt i nutidens moderna bostäder.
Den ovala vasen mäter 17,5 cm på höjden och finns i färgerna: klar och smoke. Den räfflade ytan är en perfekt kombination tillsammans med grenar, och blommor från vägkanten, vackra buketter m.m. Dessutom är vasen otroligt elegant också för sig själv, på middagsbordet eller i fönstret.

Serien Tulle från Kähler är en hyllning till nostalgi och romantik, med handmålade dekorationer som är inspirerade av äldre vaser från Kähler. Vasen har en gräddvit grundfärg och är dekorerad med blå virvlar, med klara penseldrag som bidrar till att ge vasen dess unika uttryck. Den skulpturala siluetten gör vasen till ett litet konstverk i sig själv, som passar perfekt både i sig själv och med blommor i som del av en romantisk och modern inredning.
Tulle Emborg var en av de mest talangfulla konstnärerna på den tiden och Tulle-serien är skapad till hennes ära och namn. Ett klassiskt uttryck i en modern kontext, som får extra djup och liv genom den djupa, rika glasyren som härstammar från den gamla Kähler-verkstaden. Dekorationerna ger dig en tydlig känsla av den konstnärliga förståelsen och de intuitiva rörelserna som ger vasen sin speciella och nostalgiska äkthet.

Tillför lite vårstämning till hemmet med hjälp av Hammershi Poppy ljusstaken från Kähler. Hammershi Poppy är en vidareutveckling av den välkända Hammershi-serien och är dekorerad med ett vackert motiv som föreställer en vallmo i rosa och gröna nyanser. Det är Hans-Christian Bauser och Rikke Jacobsen som står bakom den härliga designen som vandrar sig runt det vita porslinet.
Den vackra ljusstaken är 7,5 cm. i diameter och 7 cm. hög. Den är tillverkad av porslin och har räfflor så som du känner igen från den klassiska Hammershi-serien. Den unika akvarelldekorationen har ett klassiskt och nordiskt utseende som kommer tillföra personlighet till dukningen. Ljusstaken kan användas i kombination med den resterande Poppy serien, men funkar också bra med det klassiska, vita Hammershi porslinet.

Designern MeyerLavigne har använt naturen som inspirationskälla i skapandet av den nya vasen för Kähler med en speciell blomtrattsform. Vasen har en medföljande keramikplatta med hål som gör det enkelt att forma blommorna precis som du själv vill ha dem. Vasen kan också användas på det vanliga sättet utan platta till en vanlig bukett.
Vasen är tillverkad i stengods och har en handmålad dekoration, den bör därför diskas för hand.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.