
Denna vinluftare syresätter vinet snabbt och effektivt, vilket framhäver smakerna och aromerna. Den medföljande flaskhållaren gör det enkelt att hälla upp vinet. Ett praktiskt tillbehör för alla vinälskare.


Dorre Magic vinluftare är ett måste för alla vinälskare. När man luftar vin så utsätts det för syre, vilket gör vinet mjukare och ger det mer doft.
Denna vinluftare från Dorre har sex luftningslägen så att du kan anpassa luftningen för olika viner. Du häller vinet genom luftaren och får ett godare vin.
Tillverkad i akrylplast. Enkel att rengöra.
Höjd: 17 cm




Hjälp vinet att nå sin fulla potential, och förslut öppnade flaskor smidigt – med det här setet från Airtender blir det enklare än någonsin. Med setet kan du lufta vinet direkt i glaset, och bara tre pump räcker för att maximera vinets arom och smak. Du kan även försluta öppnade flaskor med vakuum, så att du kan förvara dem upp till fem gånger så länge. I setet ingår en vakuumpump, en vinluftare samt en förslutare.

Lufta vilket vin som helst direkt i glaset – perfekt när du vill låta vinet uppnå maximal smak och arom utan att behöva tänka på att dekantera i tid. I det här setet ingår en vakuumpump, en vinluftare samt en förslutare. Du kan alltså inte bara lufta vinet, utan även använda setet för att försluta öppnade vinflaskor med vakuum, vilket gör att de håller upp till fem gånger så länge. Ett utmärkt val för köket, men även en fin present till en vinälskare du tycker om.

Lufta vilket vin som helst på nolltid – med den här vinluftaren från Airtender blir det otroligt enkelt. Den praktiska konstruktionen består av en luftpump, med massor av minimala lufthål som ger vinet den syresättning som behövs för att nå maximal smak och arom. Ingen tidskrävande dekantering krävs, utan tre pump direkt ner i glaset räcker för att syresätta vinet.


Wine Aerator Pro från Airtender är den enda vinluftaren som kombinerar två luftningstekniker, för att uppnå maximal smak och arom direkt i flaskan utan krångel med dekantering och karaffer. Det här presentsetet med luftpump, kupa och luftare låter dig lufta vin glasvis, så att du slipper dekantera vinet och vänta en halvtimme eller mer för att vinet ska nå sin fulla potential. Du kan även använda setet för att lufta hela flaskan, så att du kan njuta av det bästa vinet har att erbjuda utan att behöva vänta. Ett praktiskt tillskott i köket, men även en fin present till en vinälskare du tycker om.


Med det här allt-i-ett-setet från Airtender blir det enkelt att få till en högkvalitativ vakuumupplevelse hemma. Perfekt när du vill hålla mat och dryck perfekt smaksatta och fräscha länge. Med setet kan du förvandla vilken burk som helst till en vakuumbehållare, för optimal färskhållning, marinering och infusion på nolltid. Du kan dessutom använda setet för att lufta ett glas vin och nå maximal smak och arom, eller för att förvara öppnade vinflaskor upp till fem gånger längre.
I setet ingår:
1 x Airtender vakuumpump
1 x Airtender luftpump
1 x Lid punch
6 x Nanostopper-korkar
1 x Nanostopper-förvaringsklämma
1 x Vinavluftare i rostfritt stål.
Nanostopper- och vakuumpumpen är utrustade med vakuumindikator. Produkterna är återanvändbara och BPA-fria.




Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.