Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Marmot PreCip Eco Jacket Navy

Marmot PreCip Eco Jacket är en regnjacka för herrar, tillverkad av återvunnet material. Den är vattentät och andningsbar, vilket gör den lämplig för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Jackan är lätt och packbar, med justerbar huva och fickor med dragkedja.

1089 kr

Jackor
Friluftsbyxor
Regnjackor
OutdoorexpertenKöp produkten hos Outdoorexperten
Liknande produkter
Marmot Wm's PreCip Eco Jacket Dark Green
1499 kr
Outdoorexperten
Marmot PreCip Eco Jacket är en vattentät och andningsbar regnjacka som är tillverkad av 100% återvunnen polyester. Jackan har en PFC-fri Durable Water Repellent-beläggning för att hålla dig torr och är perfekt för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Den är lätt och packbar, och har en justerbar huva, fickor med blixtlås och Velcro®-justerbara ärmslut Marmot NanoPro™ vattentätt och andningsbart tygmembran håller dig torr Miljövänlig PFC-fri Durable Water Repellent för premium vattenavvisande egenskaper för att hålla dig torr 100% sömförseglade för komplett läckagesäkert skydd DriClime®-fodrad hakrem för komfort Underarmsventiler för att släppa ut värme Fickor med blixtlås för att hålla saker säkra Stuvas enkelt in i sin egen ficka för förvaring Justerbar dragsko nederkant håller kall luft ute Velcro®-justerbara ärmslut Angel-Wing Movement™ Huvudmaterial: 100% återvunnen nylon Vikt: 255 g (storlek M)
Bergans Rabot Allround 3L Shell Jacket Men Warm Sand/Navy Blue
2359 kr
Outdoorexperten
Denna 3-lagers hårdskaljacka är en riktig allroundprodukt som erbjuder utmärkt rörelsefrihet och alla viktiga funktioner du behöver. Och allt detta i en normal passform som är lämplig för lager-på-lager. Den robusta och enkla designen inkluderar en slitstark tygkonstruktion med Bega Membrane Breathe™-teknologi, vilket gör den vattentät och vindtät samtidigt som den är andningsbar. Långa ventilationsdragkedjor under ärmarna kombinerat med membranets utmärkta andningsförmåga säkerställer effektiv luftcirkulation som transporterar fukt från insidan av jackan till utsidan. Den smarta placeringen av ventilationsdragkedjorna gör det också möjligt att bära jackan som en väst. En genialisk funktion för att uppnå optimal balans mellan andningsförmåga och skydd under intensiv aktivitet. Rabot Allround 3L Shell Jacket erbjuder också utmärkt rörelsefrihet för armarna tack vare den upphöjda designen i det övre ryggpartiet. Detta gör den perfekt för skidåkning, klättring och smidig navigering i brantare terräng. Om du vill ha en skaljacka som kan allt är Rabot 3L Allround det rätta valet. Rabot-produkter är mångsidiga och funktionella plagg som gör det möjligt för dig att tackla flerdagars vandringar i utmanande terräng och hårt väder med lätthet. Med beprövade material och intelligent design erbjuder Rabot perfekt samordnade och testade plagg som kan anpassas flexibelt till olika aktiviteter. Funktioner 3-lagers material Bega Membrane Breathe™ är det optimala valet för erfarna friluftsentusiaster som föredrar hög hållbarhet framför låg vikt och uppskattar en högre nivå av teknisk prestanda. Bekvämt och snabbtorkande fuktabsorberande material på hakskyddet och nacken. PFAS-fri WR-behandling: Inga skadliga kemikalier används för den vattenavvisande ytbehandlingen. Produkten innehåller bluesign® GODKÄNDA tyger och funktioner. Huva Klätterhjälmkompatibel, tät passform och fast huva. Dubbel, dold justeringssystem med en hand fram och bak. Styv skärm. Omfattande ventilationsalternativ. Långa tvåvägsdragkedjor under armarna med två reglage. Dubbel funktion, så att du kan sätta in armarna genom öppningarna och bära jackan som en väst på varmare dagar. Fickor med dragkedja på händerna. Innerficka med dragkedja. Designen förhindrar att handfickorna stör klättersele eller midjebälte när du bär ryggsäck. Normal passform, designad för extra lager. Höggreppsdragkedjor. Justerbar kardborrestängning på ärmen. Artikulerad armbågssektion för optimal rörelsefrihet. Inga axel- och sidsömmar för mindre friktion och skav. Flärp bakom framdragkedjan. Dragsko i bottenkanten justerbar med en hand. Reflekterande tryck. Förlängd baksida.
Marmot PreCip Eco Jacket Red/Yellow
799 kr
Outdoorexperten
Marmot PreCip Eco Jacket är en vattentät och andningsbar regnjacka som är tillverkad av 100 % återvunnen polyester. Jackan har en PFC-fri Durable Water Repellent-beläggning för att hålla dig torr och är perfekt för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Den är lätt och packbar, och har en justerbar huva, fickor med blixtlås och Velcro®-justerbara ärmslut. Marmot NanoPro™ vattentätt och andningsbart tygmembran håller dig torr Miljövänlig PFC-fri Durable Water Repellent för premium vattenavvisande egenskaper för att hålla dig torr 100 % sömförseglade för komplett läckagesäkert skydd DriClime®-fodrad hakrem för komfort Underarmsventiler för att släppa ut värme Fickor med blixtlås för att hålla saker säkra Stuvas enkelt in i sin egen ficka för förvaring Justerbar dragsko nederkant håller kall luft ute Velcro®-justerbara ärmslut Angel-Wing Movement™ Huvudmaterial: 100 % återvunnen nylon Vikt (storlek M): 305 g
Abisko Shell Rain Jacket W, Navy, 46,  Skaljackor
999 kr
Sportshopen
Material: 93% Polyester, 7% Elastan. Håll dig bekväm och säker när du möter alla väder med den här regnjackan! Vattenpelare: 20.000 mmAndningsförmåga: 20.000 g/m²/24hElastisk, justerbar huvaMjuk krageHellång dragkedja med hakskyddReflekterande detaljer för ökad synlighetTejpade sömmarRegnjacka från Swedemount. 2,5 lagers vind- och vattentätt material med bra andningsförmåga. Extra ventilation i sidorna. Alla sömmar är tejpade för att säkerställa att jackan är helt vattentät. Tre fickor med vattentäta dragkedjor och en vattentät dragkedja mitt fram. Dragsko i luva, nederkant och justerbara ärmslut. Reflekterande logotyper både fram och bak för ökad synlighet. Tunn och lätt känsla i tyget. Tillräckligt rymlig för att få plats med fler värmande lager under vilket gör att jackan passar bra i de flesta väder. Skontvätt 40°C.
Marmot Ridgefield Sherpa Flannel Shirt Jacket Red
739 kr
Outdoorexperten
Marmot Ridgefield Sherpa Flannel Shirt Jacket är en bekväm och varm flanelljacka med sherpafoder. Denna jacka är perfekt för en mängd olika aktiviteter, från snöröjning på morgonen till kvällsläger och avslappnade kafébesök. Det tjocka bomull/polyester-yttre och sherpafodret är lika bekvämt som en vedeldad brasa och kommer att hålla dig lika varm från sensommaren till vintern. Borstad flanell Bomull för komfort blandad med återvunnen polyester Återvunnen polyester sherpafoder Hållbara platt-fällda sömmar Dubbla bröstfickor Hand patch fickor med handvärmare fickor Rak nederkant Huvudmaterial: 53% Bomull, 47% Återvunnen Polyester Vikt (storlek M): 825 g
Lättviktsjacka herr (M,navy)
599 kr
Dunken

Pufferjackan är ett oumbärligt plagg för alla som vill hålla värmen under kallare dagar. Denna lätta och isolerande pufferjacka lever upp till sitt namn genom att kombinera både komfort och funktion. Dess högkvalitativa material och konstruktion gör den till en pålitlig allierad mot kyligt väder och erbjuder optimal värmereglering när temperaturen sjunker.

Pufferjackan är försedd med en dragkedja framtill för enkel användning och en ståkrage som levererar effektivt skydd mot kylan. Trots sin värmande kapacitet behåller jackan en lättvikt, vilket gör den idealisk för daglig användning.

Att bära denna jacka innebär att du inte behöver kompromissa mellan värme och rörlighet, du får båda delar! Den är utformad med tanke på vardagliga aktiviteter och handleder dig smidigt genom alla dina vinteräventyr.

  • Material: Oberstoff 1: 100% Polyester, 70 gsm, Fyllning: 100% Polyester
  • Storlekar: S, M, L, XL, XXL, 3XL, 4XL, 5XL
  • Färgval: Svart, marinblå, mörk olivgrön
Patagonia M's Nano-Air Jkt Black
1995 kr
Outdoorexperten
Patagonia M's Nano-Air Jacket med ventilerande FullRange® foder håller dig varm och ger dig stor rörelsefrihet vid utmanande aktiviteter. Jackan andas väl, är stretchig och det varma fodret omsluts av det lättviktiga, vädertåliga och slitstarka materialet 100% nylon ripstop. Den smidiga, mjuka stretchen ger en atletisk passform och gör att du kan röra dig obehindrat. Nano-Air jackan kan även användas som ett värmande lager under en lättviktig skaljacka för kyliga väderförhållanden där du behöver extra värme. Produktspecifikation: Yttermaterial i 100% nylon ripstop Varmt, stretchigt foder i 60-g FullRange® med god andningsförmåga Två fickor för händerna samt en bröstficka, alla med dragkedjor
Houdini M's Pace Wind Jacket Gone Green
2000 kr
Outdoorexperten
Houdini M's Pace Wind Jacket kombinerar C9 Ripstop, ett vindtåligt och andningsbart tyg, med Wish Woven, ett mjukt material som ger extra komfort och ventilation. Jackan erbjuder skydd mot vind och lätt regn samtidigt som den säkerställer god andningsförmåga. Materialet består av 70 % återvunnen och helt återvinningsbar polyester, och ripstop-tyget har en biobaserad, PFAS-fri vattenavvisande behandling. När jackan är utsliten kan den återvinnas genom återvinningssystem i butiker och hos utvalda återförsäljare. Detta bidrar till minskad miljöpåverkan och möjliggör återanvändning av råmaterial. Normal passform Vind- och vattenavvisande PFAS-fri vattenavstötning Hög andningsförmåga Snabbtorkande Mycket packbar Tumöglor för extra komfort Bröstficka för värdesaker och förvaring Tillverkad av återvunna och återvinningsbara fibrer Vikt herrstorlek Large: 224 g
Marmot Wm'S Montreaux Coat Dark Green
1819 kr
Outdoorexperten
Marmot Montreaux Coat är en varm och skön vinterjacka som är perfekt för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Jackan har en klassisk design och är fylld med 700 fill-power-down som är behandlat med Down Defender för att hålla dig torr. Jackan har också en fleece-fodrad torso och handfickor för extra värme, samt en avtagbar huva och syntetisk pälsruff. 700 Fill RDS down, speciellt behandlat med Down Defender för lättviktig värme och en extra nivå av fuktskydd Avtagbar huva med avtagbar konstpäls som blockerar vind Micro fleece-fodrade handfickor med blixtlås för värme Invändig ficka med blixtlås för att hålla saker säkra Invändig drop pocket Plush fleece-fodrad torso för extra värme Micro fleece-fodrade ärmslut för komfort Tvåvägs blixtlås förhindrar skrynkling Huvudmaterial: 100% återvunnen polyester Vikt (storlek M): 1002 g
Marmot Wm'S Oslo Gore-Tex Jacket Black
2409 kr
Outdoorexperten
Marmot Oslo Gore-Tex Jacket är en vattentät och andningsbar vinterjacka som är perfekt för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Jackan är tillverkad av 100% återvunnen polyester och har en PFC-fri Durable Water Repellent-beläggning för att hålla dig torr. Jackan är fylld med 700 fill-power-down som är både lätt och varm. Den har en justerbar huva, fickor med blixtlås och en microfleece-fodrad insida för extra komfort. GORE-TEX garanterat att hålla dig torr Miljövänlig PFC-fri Durable Water Repellent (Durable Water Repellent) finish avvisar vatten från ytan tyg 700 fill återvunnen dun för lättviktig värme och kompaktibilitet Fixerad huva med perifer kabeljustering för extra täckning Dubbla ingångsförsedda sidfickor för bekvämlighet Fickor med blixtlås för att hålla saker säkra Micro fleece-fodrade ärmslut för komfort Centrerad front blixtlås med stormklaff för att hålla kylan ute Huvudmaterial: 100% återvunnen polyester Vikt (storlek M): 932 g
Patagonia M's Nano-Air Jacket Deep Sea Blue
1995 kr
Outdoorexperten
Patagonia M's Nano-Air Jacket är en innovativ jacka som tack vare dess unika material är så varm, stretchig och andningsbar att du kan använda den under hela bergsutflykten utan att frysa, svettas eller lida av begränsad rörelseförmåga. Jackan är utrustad med två strategiskt placerade handvärmarfickor som sitter ovanför selehöjd samt en bröstficka, samtliga med dragkedjor. Andra praktiska egenskaper är en fukttransporterande stormslå i fronten med zipgarage samt stretchmaterial i ärmmuddarna. Osäker på storlek ? Se detaljerad måttabell >>> Material: Yttermaterial: 100% Nylon Ripstop Isolering: 100% FullRange, 60 gram
Patagonia M's Nano Puff Jkt Utility Blue
2499 kr
Outdoorexperten
Patagonias Men's Nano Puff Jacket är en mångsidig, lätt och varm pufferjacka som är speciellt designad för att hålla dig skyddad i alla sorters väder. Med sin vind- och vattenavvisande konstruktion är den perfekt för allt från kyliga höstpromenader till krävande utomhusäventyr. Jackans unika PrimaLoft® Gold Eco-isolering är inte bara otroligt lätt och komprimerbar, utan också tillverkad av 100% återvunnen polyester, vilket gör den till ett hållbart val som inte kompromissar med värme och komfort. Nano Puff Jacket är byggd med ett ytterlager i slitstark, återvunnen polyester ripstop med en vattenavvisande behandling (DWR) som skyddar mot lätt regn och fukt. Insidans PrimaLoft® Gold-isolering behåller sin värmande förmåga även när det är blött ute, och tack vare sin kompakta design kan jackan enkelt packas ner i sin egen innerficka, vilket gör den lätt att ta med överallt. Jackans stilrena design har horisontella quiltade paneler som inte bara ger en jämn fördelning av isoleringen, utan även ett hållbart skydd mot slitage. Med en centralt placerad dragkedja med stormflik och ett skyddande hakgarage får du hög komfort även under tuffare väderförhållanden. De två handvärmarfickorna med dragkedja håller dina händer varma, medan den invändiga bröstfickan både håller mindre tillhörigheter säkra och fungerar som förvaringspåse med en ögla för karbinhake. För att ytterligare hålla värmen inne har jackan en justerbar dragsko i fållen, som även bidrar till en smidig och bekväm passform. Patagonias Nano Puff Jacket är tillverkad i en Fair Trade Certifierad™ fabrik. Specifikationer: Material: 100% återvunnen polyester ripstop med vattenavvisande (DWR) yta Isolering: 60g PrimaLoft® Gold Eco (100% återvunnen polyester) Vind- och vattenavvisande Komprimerbar, packbar i sin egen bröstficka Två handvärmarfickor med dragkedja Innerficka som fungerar som förvaringspåse Justerbar dragsko i fållen Tillverkad i en Fair Trade Certified™ fabrik
Patagonia M's Torrentshell 3LRain Jkt Dark Walnut
2299 kr
Outdoorexperten
Patagonias Men's Torrentshell 3L Rain Jacket är en regnjacka designad för att erbjuda pålitligt skydd i tuffa väderförhållanden, samtidigt som den sätter en ny standard för hållbarhet och komfort. Torrentshell 3L Rain Jacket är byggd med Patagonias H2No™ Performance Standard i fokus för att ge ett oöverträffat vattentätt och andningsbart skydd, och erbjuder långvarig prestanda som håller dig torr och bekväm hela dagen. Jackans tre-lagerskonstruktion, som inkluderar ett återvunnet ytmaterial, ett vattentätt membran och en DWR-behandling (durable water repellent) utan PFC (perfluorerade kemikalier), ger högsta möjliga nivåer av vattentålighet och hållbarhet. Huvan är tvåvägsjusterbar och har en laminerad skärm som skyddar ansiktet från regn och vind, och kan enkelt rullas ihop och förvaras med ett smidigt snör- och krokfäste när den inte används. Halsområdet är fodrat med mikrofleece, vilket ger extra komfort samtidigt som det skyddar mot fukt och kyla. Jackan är utrustad med en slät, smidig dragkedja framtill som skyddas av både inre och yttre stormflikar för att blockera väta och vind, samt ett dragkedjegarage vid hakan för extra komfort. För ventilation har jackan dragkedjor under armarna (pit zips) som hjälper dig att reglera temperaturen under ansträngande aktiviteter. De två handvärmarfickorna med dragkedja har utvändiga stormflikar för extra skydd mot väder och vind, och jackan kan packas ner i sin egen vänstra ficka som är utrustad med en karbinhake för enkel transport. De justerbara ärmsluten med krok-och-loop-stängning och den justerbara nederkanten med dragsko håller effektivt regn och vind ute, vilket gör att du enkelt håller dig varm och torr. Torrentshell 3L är den perfekta följeslagaren för allt från vardagliga regnskurar till äventyrliga expeditioner där vädret kan förändras snabbt. Torrentshell 3L är lika miljövänlig som den är funktionell och är tillverkad i en Fair Trade Certifierad™ fabrik, vilket betyder att produktionen sker under rättvisa och ansvarsfulla arbetsförhållanden. Specifikationer: Material: 100% återvunnet, vattentätt/andningsbart H2No™ Performance Standard 3-lagers skal PFC-fri DWR-behandling (durable water repellent) Tvåvägsjusterbar huva med laminerad skärm och smidig förvaring Fodrad med mikrofleece i halsen för extra komfort Centrallåsande dragkedja med inre och yttre stormflikar samt dragkedjegarage vid hakan Två handvärmarfickor med dragkedja och stormflikar Ventilationsdragkedjor under armarna (pit zips) Självförpackande design i vänster ficka med karbinhake Justerbara ärmslut och nederkant med dragsko Tillverkad i en Fair Trade Certifierad™ fabrik
Marmot Pinnacle Driclime Hoody Trail Blue
1071 kr
Skistart.com
Marmot Pinnacle DriClime Hoody är en allvädersjacka för dina utomhusäventyr. Den är tillverkad av slitstarkt och snabbtorkande material som håller dig torr och bekväm i alla väderförhållanden. Med sin innovativa DriClime®-teknologi transporterar den effektivt bort fukt från kroppen, vilket gör att du håller dig varm och torr även under intensiva aktiviteter. Dess justerbara huva och elastiska ärmslut ger extra skydd mot vind och regn, medan de praktiska fickorna erbjuder gott om plats för förvaring av små tillbehör. Oavsett om du vandrar i bergen, utforskar skogarna eller bara tar en promenad runt kvarteret, kommer Marmot Pinnacle DriClime Hoody att vara din pålitliga partner för att möta utmaningarna utomhus. Funktioner: Återvunnen polyester med hård yta och stretchig dubbelväv är hållbar, varm och ventilerande Miljövänlig PFC-fri DWR (Durable Water Repellent) ytbeklädnad avvisar vatten från yttertyget för att hålla dig torr. Driclime®-stickning är lätt, ventilerande och fuktabsorberande för att hålla dig sval i värmen Fickor med dragkedja och förseglade ficköppningar för enkel åtkomst och smidig förvaring med en ren look Bröstficka med dragkedja och förseglad ficköppning är lättillgänglig för packning och sele för enkel åtkomst med en ren look Fast huva med perifer snörjustering för extra täckning med strukturerad skärm Elastiska muddar ger en extra touch av komfort och håller kylan ute Regular Fit • Vikt (g): 442 g Funktioner: Ventilerande, Stretch Teknologi: DriClime, Stretch Hållbarhet: Återvunnet material, PFAS-fri Material: Huvudmaterial: 89% återvunnen polyester, 11% elastan Foder: 100% återvunnen polyesternät
Marmot Wm'S Refuge Pro Jacket Purple
2069 kr
Outdoorexperten
Marmot Refuge Pro Jacket är en vattentät och andningsbar skidjacka som är perfekt för både vardagsbruk och utomhusaktiviteter. Jackan är tillverkad av 100% återvunnen polyester och har en PFC-fri Durable Water Repellent-beläggning för att hålla dig torr. Jackan är fylld med 700 fill-power-down som är både lätt och varm. Den har en justerbar huva, fickor med blixtlås och en microfleece-fodrad insida för extra komfort. Marmot® NanoPro™ för pålitligt vattentätt och andningsbart skydd 100% sömförseglade för komplett läckagesäkert skydd Fixerad hjälmkompatibel huva med justerbar öppning för extra täckning Fixerad snöskärm för att hålla snö ute Underarmsventiler för att släppa ut värme Vattentät front blixtlås håller dig torr Vattentäta bröstficka blixtlås håller saker torra Fickor med blixtlås för att hålla saker säkra Dragkedja justerbar nederkant Invändig ficka med blixtlås och mesh-förvaringsficka håller värdefulla saker säkra Huvudmaterial: 100% återvunnen polyester Vikt (storlek M): 748,2 g
Marmot Girl's Precip Eco Jacket Late Night
329 kr
Outdoorexperten
Marmot Girl’s Precip Eco Jacket är en snygg och bekväm regnjacka för tjejer, som med sitt vattentäta, andningsbara material är en perfekt jacka till regnfyllda dagar av utforskningar och äventyr utomhus. Materialet är även stadigt och slitstarkt utan att kännas stelt tack vare den innovativa mikroporösa behandlingen och den patenterade Dry Touch-finishen, samtidigt som konstruktionen med Angel-Wing Movement-teknologi gör att regnjackan sitter bekvämt över de plagg ditt barn har på sig inunder. Med tejpade sömmar, en bekväm huva och en dubbel stormslå över dragkedjan framtill ger regnjackan dessutom ett extra skydd mot regnet, medan DriClime-fodret i kragen ger en effektiv fukttransport som förhindrar att jackan skaver mot haka och hals. Regnjackan går även att packa i sin egen ficka. Regular fit Material : NanoPro Eco - 100% återvunnen nylon ripstop, PFC-fri Vikt : ca 201 g

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.