Hestra Jon är en varm och bekväm vinterhandske, fodrad med Primaloft Gold för extra värme under kalla dagar. Tillverkad i mjukt och tåligt europeiskt getläder med naturligt vattenavvisande egenskaper. En klassisk modell för herrar med fina detaljer som utåtvända sömmar.
Hestra Sheepskin Mitt är en snygg och varm tumvante med nedvikbar krage för damer, som tillverkas för hand av lammpälsmocka i en tidlös design med mockasidan utåt och pälsen inåt. Den mjuka pälsen fungerar därför även som foder och gör att vantarna värmer skönt under kalla vinterdagar. Att sy vantarna för hand tar nästan två timmar, men det ger en vacker och karaktäristisk söm, som dessutom är enkel att laga. Specifikation: Material: Lammpälsmocka
Nyhet för säsongen.
Isolering: UltraloftVind- och vattentätt materialSilikon- handflataBorstat, fukttransporterande foderFörböjd passformVind- och vattentäta handskar med justerbara handledsremmar och dragskor på muddarna.
Hestra Seam Sealed - Mitt är en vind- och vattentät outdoorhandske för både damer och herrar, som är enkel att ta med sig i fickan under vandringen och använda som ett lättviktigt skal när förhållandena kräver det, till exempel när det börjar blåsa, regna eller snöa, eller när du behöver hantera blöt natur. Handskarna går att kombinera med många av Hestras innerhandskar, och går även att använda som ett extra skal över grundhandskar. Handskarna kommer även med handcuffs, reflexdetaljer och tejpade sömmar. Material: 100% polyamid
Norröna /29 Highloft Gloves är ett par varma och sköna handskar som du både kan använda på egen hand, eller som en isolerande liner under andra handskar eller vantar. Baksidan tillverkas av Polartec Thermal Highloft som tillför en god andningsbarhet till handsken, medan Polartec Powerstretch Pro i öppningen och på handflatan ger god elasticitet och full rörelsefrihet i händerna. Tumme och pekfinger är touchscreen-kompatibla. Material: Polartec Thermal Highloft, Polartec Powerstretch Pro
ISFOG Winter-handskar är designade för aktivt vinterbruk. De har en separat fingervante inuti och en vattentät dragkedja för att enkelt frigöra fingrarna!
Hestra Fält Guide Glove är en slitstark handske gjord helt i läder med ett löstagbart foder och är döpt efter en av Sveriges främsta överlevnadsexperter, Lars Fält, som också varit med och utvecklat handsken. Handsken kan även kombineras med andra foder. Andra praktiska egenskaper är öljett med karbinhake, fästpunkt för handcuffs etc. Specifikation: Material: Yttermaterial: Impregnerad nötnappa på ovanhanden Handflata: Impregnerat Army Leather-getskinn Foder: Löstagbart foder med ullfrotté/ullpile
Hestra Skullman - 5 Finger är en mångsidig handske helt i skinn. Den är ofodrad men vindtät och gjord med en lång och kraftig krage som gör det enkelt att ta av och på handskarna. Handsken har även försetts med en så kallad hanging loop som är en liten ögla på fingret och används tillsammans med en karbinhake för att hänga handskarna upp och ner. På så vis skyddar du dem från regn eller snö. Lämplig för de flesta friluftsaktiviteter och är utvecklad tillsammans med Johan Skullman. Material: Impregnerat getskinn (Ett impregnerat och vattentåligt getskinn med slitstarka egenskaper som ofta används i våra sporthandskar).
Hestra Heater Gauntlet är en r ejäl och vattentät skidhandske med extra långa värmepaneler på fingertopparna för skön värme under kalla vinterdagar. Slitstarka material och tidlös design gör den perfekt för skidåkare och andra som lätt fryser om fingrarna. Ett CZone-membran skyddar mot väta och getskinn ger slitstyrka och bra grepp. Specifikation: Eluppvärmda handskar för skidåkning och snowboard. Värmepaneler på fingertoppar och tumme. Uppladdningsbara batterier och USB-laddare följer med. Impregnerat getskinn ger slitstyrka och bra grepp. Ovandel i slitstark, vädertålig softshell av polyamid. Vattentätt och ventilerande CZone-membran. Förstärkningar på pekfinger och tumme. Insida i mikrofleece med värmande syntetfyllning (G-Loft). Kardborrjustering på handledens insida. Hög krage med dragskojustering. Karbinhake, öljett och hängögla ger flera fästmöjligheter. Hestra handcuffs (handledsrem) medföljer.