The Base+ är en återfuktande kräm som kan användas både dag och natt. Den innehåller pantotensyra, som naturligt finns i huden, och hjälper till att stimulera celltillväxten för en friskare hud. Krämen kan användas som den är eller blandas med boosters för att skapa en personlig ansiktskräm.
Denna lätta dagliga fuktighetskräm ger alla viktiga vitaminer för en frisk hud, inklusive klargörande B3 (Niacinamid) för att balansera olja, uppljusnanden antioxidanten C-vitamin och lugnande vitamin E. Perfekt för normala hudtyper som vill hålla huden frisk.
Grade Up Retinol 0.3%+ är vår mest potenta booster som innehåller max tillåten dosering av A-vitamin. Därför ska den inte ska blandas med andra boosters eller syror. Retinol hjälper till med att “träna trötta hudceller” och ger en återuppbyggande och förnyande effekt.NYCKELINGREDIENSERRetinol (A-vitamin) - Molekylerna i retinol är mycket små och kan med den egenskapen penetrera det yttre skiktet av huden som kallas epidermis och nå det mellersta lagret av huden som kallas dermis. Retinol ökar cellförnyelsen och är kollagen och elastin stärkande. E-vitamin - Hjälper till att öka kollagenproduktionen i huden och stärker även hudens motståndskraft. E-vitamin innehåller antioxidanter som skyddar mot fria radikaler och har även antiinflammatoriska egenskaper. Vegetabilisk solrosolja och nordisk rapsolja - Båda dessa oljor innehåller naturligt E-vitamin, som bidrar till att mjukgöra och återfukta. Om du inte är van att använda retinol, rekommenderar vi dig att börja med att applicera några droppar av boostern 1-2 gånger i veckan under en månads tid. Öka sedan gradvis användningen och kom ihåg att alltid lyssna på din hud. För en mildare effekt, blandar du 2-3 droppar av Grade Up Retinol 0.3+ i din The Base+ kräm. När din hud är van med retinol, kan du applicera 4-5 droppar direkt på huden varje kväll på väl rengjort ansikte. Obs! Vi rekommenderar dig att använda retinol kvällstid innan läggdags och att du är noga med SPF under dagtid. Använd inte retinol tillsammans med din Skin Roller eller andra syror.
The Ordinarys mest vårdande fuktkräm, Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides, är formulerad med nästan dubbelt så många fuktgivande mjukgörande ämnen som deras Natural Moisturising Factors + HA. Denna rika och återställande kräm ökar omedelbart hudens återfuktning med 68 %, hjälper till att stärka hudbarriären och ger fukt hela dagen, vilket gör den idealisk för torr hud.*Den erbjuder en trippelverkande strategi för att motverka torrhet genom att inkludera hudidentiska naturliga fuktgivande faktorer, fytoceramider och hudlipider. PhytoCeramider från växter hjälper till att förbättra hudens kvalitet och ger ett fräschare, fylligare utseende.*Oberoende effektstudie utförd på 30 testpersoner under 8 timmar
Mjuk och fuktig puddingkräm med ett olja-i-vatten-gelsystem. En återfuktande kräm som passar för torr och uttorkad hud. Det återfuktar huden och bildar en balanserad olja/vatten-skyddsbarriär. Innehåller 20 fuktgivande ingredienser för att ge långvarig återfuktning. Fungerar också som en makeupbas och bildar en tunn, silkeslen återfuktande film på huden. Låg-pH-formula för behaglig användning på huden.
The Base+ kräm är en återfuktande dag- och/eller nattkräm som ger näring, skydd och återfuktning för din hud. Med sitt innehåll av Pantotensyra som finns naturligt i hudcellerna hjälper krämen till att stimulera celltillväxten för att skapa en frisk hud. Du använder den som en fuktgivare i sin helhet eller så väljer du att blanda i dina favorit boosters och skapar på så sätt din egen ansiktskräm med önskade egenskaper.NYCKELINGREDIENSERProvitamin B5 - Eller Panthenol som den också heter är mest känd för sin förmåga att fungera som en fuktighetsbevarande ingrediens som attraherar och behåller fukten i huden. E-Vitamin - Är en olja som har egenskapen att absorberas ner i huden och är därför idealisk för en torr och fuktfattig hud. Sheasmör - Har egenskaper som närande, fuktbindande och skyddande. Kraftfull antioxidant, verkar även antiinflammatoriskt. Rikt på Omega 6- och 9.
Vi introducerar Bio-Active Ceramide Repairing and Plumping Moisturizer, en revolution inom ceramidteknologi som tar hudförnyelsen till nästa nivå.Denna rika fuktkräm är formulerad med nästa generations dubbelverkande Bio-Active Ceramides för att skydda mot synliga hudförändringar och är kliniskt bevisad att minska uppkomsten av fina linjer och rynkor. Ceramide-NP riktar in sig på både de yttre och djupare lagren av hudytan och främjar en signalkaskad i huden för att ge stöd på flera nivåer till åldrande hud.Ceramider är vanligtvis molekyler med längre kedjor som verkar i de yttersta hudlagren, men vår avancerade bioaktiva ceramid har en ny, kortkedjig struktur som bidrar till att öka dess penetration i huden. Ceramide-NP arbetar djupt ner i hudytan och bidrar inte bara till att stärka den yttre fuktbarriären och ge intensiv återfuktning, utan stöder också en snabbare hudförnyelse lager för lager, vilket synligt förbättrar dem tidiga ålderstecknen från förlust av fasthet och uttorkning till uppkomsten av fina linjer och rynkor.
Regenerating Cream fungerar både som ansikts- och kroppsbehandling för bristningar, nya och gamla ärr, rynkig, torr och skadad hud. Den aktiva ingrediensen, PCL-vätska, ökar elasticiteten och bevarar hudens naturliga fukt. Olika smärreskavanker blir mindre synliga. Du får tillbaka den fantastiska känslan av mjuk, smidig hud. Applicera krämen försiktigt och massera in på den del av kroppen eller ansiktet som kräver behandling. Massera med mjuka, roterande rörelser och se till att du täcker ytan jämnt.
Med en kombination av ceramider, kolesterol, hyaluronsyra, inulin och mBarrier™ Complex är The Barrier Cream en barriärbyggande ansiktsfuktkräm för att återställa huden. Den stärker, ger näring och skyddar hudbarriären på djupet. Tidigare The Chill Cream.