MyClarins Re-Boost Matte Hydra-Matifying Cream är en ansiktskräm som minskar glansighet och ger huden en matt finish. Den innehåller ekologiskt kokosvatten och bergrosextrakt för en hälsosam lyster. Krämen passar ung hud med kombinerad eller oljig hy och har en fräsch konsistens.
MyClarins Re-Charge Hydra-Replumping Night Mask är en fräsch nattmask som hjälper till att återfukta, plumpa och återställa en ung hud. Formulan är berikad med [Healthy Plant Complex]: ekologiskt kokosvatten och ekologiskt bergrosextrakt ger huden ett hälsosamt glow. Huang qi-extrakt gör huden renare och klarare, ekologiskt fikonextrakt ger intensiv återfuktning och ekologiskt acerolafröextrakt ger en fräsch och rosig hud med ökad lyster. När du vaknar upp är huden fräsch, smidig, mjuk och fyllig – och den blir vackrare för varje gång du använder masken! Masken har en lätt, smältande och fräsch gelkrämtextur med silkeslen finish.• Återfuktar, plumpar och återställer• Ger en renare hud med hälsosam lyster• Passar kombinerad, torr, normal eller oljig hud• För åldrarna 18–29
Återfuktande och multi-skyddande ansiktsmist för alla med en fuktfattig hud och som vill skydda den mot temperatur-chocker och föroreningar. Den lätta misten, med fördelning likt ett moln, är rik på växtextrakt och ger en direkt uppfriskande effekt och hög komfort. Under endast en dag kan huden utsättas för plötsliga ändringar i temperatur och luftfuktighet, vilket resulterar i att huden blir stressad och fuktfattig med mindre lyster. Snabbt och enkelt boostas din hud med fukt och skydd närhelst under dagen med denna mist. Dag för dag ökar fukten i huden och strålar mer av lyster. Friskt blommig doft. 98% naturligt innehåll. Extrakt av ekologisk taklök, utvunnen från the Domaine Clarins (vilket står för en ansvarsfull utvinning för en biologisk mångfald), och ekologisk leaf-of-life extrakt (som ingår i ett Fair trade program med Jardins du Monde i Madagaskar) sörjer båda för att stärka upp hudens egen förmåga till återfuktning, i alla hudlager. Ekologiskt blåklintsextrakt har en lugnande effekt och Clarins anti-pollution komplex skyddar huden.● Återfuktande● Multi-skyddande (temperaturchocker och föroreningar)● Komfortgivande och uppfriskande● Lyster
Clarins Hydra-Essentiel Night All Skin Types är en intensivt återfuktande nattkräm som ger huden ett plumpat utseende. Krämen hjälper till att boosta hudens naturliga återfuktningsförmåga, samt att bevara hudens egna fuktreserver. Huden blir synbart slätare, och rynkor orsakade av uttorkning minimeras. Formulans luftiga och krämiga textur smälter omedelbart vid kontakt med huden, och när du vaknar upp strålar huden av hälsosam lyster. • Intensivt återfuktande nattkräm• Hjälper huden att bevara fukt• Slätar ut rynkor orsakade av uttorkning• För alla hudtyperClarins Hydra-Essentiel Night All Skin Types är berikad med hyaluronsyra och ekologiskt leaf of life-extrakt som ger huden rikligt med fukt och ett fylligare utseende. Hyaluronic Power Complex, utvecklat av Clarins Laboratories, hjälper till att öka hudens naturliga återfuktningsmekanismer och bevarar dess fuktreserver. På natten är hudens barriärfunktion mindre effektiv och vatten avdunstar lättare – därför innehåller krämen även växtbaserad squalane som förstärker den hydrolipidiska filmen, samt linjefyllande pärlor för att synligt jämna ut uttorkningsrynkor.
Clarins Hydra-Essentiel Matte Gel är en ansiktsgel som är berikad med ekologiskt leaf of life-extrakt och ekologiskt alpine willow-ört som återfuktar och plumpar huden, samt ger den en matt finish. Hyaluronic Power Complex, som utvecklats av Clarins Laboratories, finns i formulans hjärta och hjälper till att boosta hudens naturliga återfuktningsmekanismer och bevarar dess fuktreserver. Gelens fräscha, matterande textur smälter omedelbart in i huden och gör den fylligare, med förnyad lyster och en behaglig känsla.• Intensivt återfuktande ansiktsgel• Hjälper huden att bevara fukt• Ger ett plumpat utseende och en matt finish• För oljig/kombinerad hud
MyClarins Pure-Reset Matifying Hydrating Blemish Gel är särskilt anpassad för en ung och oljig/kombinerad hud med orenheter. Gelen hjälper synbart till att motverka glansigheter och orenheter (finnar, ojämnheter och blemmor). Den hjälper även till att släta ut hudtexturen och har en "blurring"-effekt – för en matt hud som upplevs jämnare. Den lätta och frostiga geltexturen känns fräsch på huden.• Ger en slätare hud med matt finish• Motverkar orenheter• Passar oljig/kombinerad hud• För åldrarna 18–29Formulan är berikad med [Healthy Plant Complex]: ekologiskt kokosvatten och ekologiskt bergrosextrakt ger huden ett hälsosamt glow. Blomsyra från hibiscus sabdariffa ger en slätare, klarare och matt hud.
Denna ansiktscreme med ultralätt textur ger en riktigt fräsch, återfuktad känsla och en matt finish – perfekt för en kombinerad hudtyp som är i behov av fukt! Formulan är berikad växtmjölk och olja från sötmandel som återfuktar huden i upp till 48 timmar*. Hudens textur blir slätare samtidigt som porer dras samman och blir mindre framträdande. Cremen har även en lugnande effekt på obehag eller en stram känsla i huden, och formulan respekterar hudens mikrobiom. Resultatet blir en hud som känns fräschare, samtidigt som den strålar av lyster!• Lätt och intensivt återfuktande ansiktscreme• Porsammandragande och utjämnande• Matt finish• Passar en kombinerad hudtyp*48-timmars återfuktning: instrumentellt test med 10 frivilliga testpersoner.
Multi-Active Day All Skin Types är en utslätande, glowboostande och anti-ageing dagkräm som passar alla hudtyper. Formulan innehåller en innovativ teknologi – med niacinamid och martornsextrakt – som reducerar ens första ålderstecken, stärker hudbarriärens funktion och bevarar hudens ungdomliga utseende. Huden återfuktas, får ökad lyster och förnyad energi, samtidigt som hudtexturen förbättras. Innehåller 91% ingredienser av naturligt ursprung.• Ger en slätare hud och finare hudtextur• Boostar lystern och ger förnyad energi• Motverkar stressrelaterat åldrande• Passar alla hudtyper, från 30 årNär huden utsätts för en intensiv vardag och livsstil behöver den bibehålla sin energi och motståndskraft – något Clarins Multi-Active Day All Skin Types bidrar med tack vare sin unika sammansättning av ingredienser: Skin Charger Complex innehåller niacinamid och martornsextrakt, en kraftfull duo som hjälper till att reducera ens första ålderstecken. Tistelextrakt har vitaliserande egenskaper som ger huden ny energi. Smultronträdsextrakt hjälper till att förbättra hudtexturen och reducerar synligheten av porer. Innehåller även Clarins Anti-Pollution Complex.93%* av kvinnorna upplevde att huden blev slätare.91%* av kvinnorna upplevde att huden fick ökad lyster.Tecken på trötthet och stress halverades när Multi-Active-dagkrämen och -nattkrämen kombinerades.***Konsumenttest, 105 kvinnor efter 28 dagar, Multi-Active Day All Skin Types**Självutvärdering, 106 kvinnor efter 28 dagar, användning av både Multi-Active Day och Multi-Active Night All Skin Types.
MyClarins Re-Charge Hydra-Replumping Night Mask är en fräsch nattmask som hjälper till att återfukta, plumpa och återställa en ung hud. Formulan är berikad med [Healthy Plant Complex]: ekologiskt kokosvatten och ekologiskt bergrosextrakt ger huden ett hälsosamt glow. Huang qi-extrakt gör huden renare och klarare, ekologiskt fikonextrakt ger intensiv återfuktning och ekologiskt acerolafröextrakt ger en fräsch och rosig hud med ökad lyster. När du vaknar upp är huden fräsch, smidig, mjuk och fyllig – och den blir vackrare för varje gång du använder masken! Masken har en lätt, smältande och fräsch gelkrämtextur med silkeslen finish.• Återfuktar, plumpar och återställer• Ger en renare hud med hälsosam lyster• Passar kombinerad, torr, normal eller oljig hud• För åldrarna 18–29