Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Medik8 Calmwise Colour Correct 50 ml

Medik8 Calmwise Colour Correct är en hudvårdsprodukt som hjälper till att dämpa rodnader i ansiktet. Den innehåller gröna pigment som neutraliserar rödheten och ingredienser som Vitamin E, Alfa-Bisabolol, Bakuchiol och Aloe Vera för att lugna och återfukta huden.

925 kr

Hudvård
Serum
Ansiktsvård
Nordic FeelKöp produkten hos Nordic Feel
Liknande produkter
Medik8 r-Retinoate Intense 50 ml
3195 kr
Eleven
Attackera ålderstecken 8 gånger effektivare och 11 gånger snabbare med ny patenterad A-vitamin teknologi! För första gången någonsin har Medik8 lyckats kombinera två olika A-vitamin typer i en och samma produkt. Det ena A-vitaminet, Retinyl Retinoate, är upp till 8 gånger effektivare på alla ålderstecken än traditionellt A-vitamin. Trots detta skapar den mycket mindre irritation och sidoeffekter. Det andra A-vitaminet, Retinaldehyde, verkar upp till 11 gånger snabbare på alla ålderstecken än traditionell A-vitamin. Dessutom är den bakteriedödande vilket gör den extra effektiv på problemhud med finnar. Symbiosen av dessa två A-vitaminer skapar en världsunik produkt som maximerar effekten och resultaten på alla ålderstecken. När huden är i vila på natten är den extra mottaglig för återfuktning och återuppbyggandet, därför är denna produkt fylld med nyttigheter som kopparpeptider, ceramidkomplex och E-vitamin.Nyckelingredienser: ​Polymerinkapslat Retinyl Retinoate - 8 gånger kraftfullare än retinol, stabilt både dag och natt, nästa generations A-vitamin som stimulerar kollagensyntesen och hjälper till att regenerera hudceller.Retinal – ett steg närmare retinsyra än retinol, vilket ger retinaldehyd resultat upp till 11x snabbare än retinol, utan ökad irritation på huden. Retinal har också antibakteriella egenskaper som gör det till det bästa A-vitaminet för aknebenägen hud.Smart Hydration Reservoir – komplex av hyaluronsyra med flera viktiga egenskaper, närande skvalan och fuktgivande glycerin som levererar återfuktning på flera nivåer och anpassar sig till din huds behov under hela natten.E-vitamin - oljelöslig antioxidant som bekämpar fria radikaler i huden samtidigt som det stabiliserar retinaldehyden för optimal effekt.Ceramidkomplex - En cocktail av ceramider som är nästan "hudidentiska" och kan enkelt bygga upp hudens naturliga barriär.Drone-targeted copper-peptides – Leveranssystem styrt som en drönare till en specifik receptorcell för optimala resultat, frigör peptiden över tiden. Stimulerande kollagen och elastinsyntes för fastare och mer ungdomlig hud.Ekologisk morotsfröolja - Ger en mjuk aprikosfärg till den storslagna cremen, morotsfröolja utgör en del av ett unikt, patentsökande stabiliseringssystem som bevarar styrkan av r-Retinoate Intense.Efter rengöring på kvällen, massera in jämnt över ansikte, hals och dekolletage. Ska gradvis vänjas in på grund av den höga mängden retinaldehyd, använd två gånger i veckan under de första två veckorna, varannan natt de kommande två veckorna och sedan varje natt.
Medik8 Crystal Retinal 1 Serum 30 ml
695 kr
Eleven
Medik8 Crystal Retinal 1 Serum, ett banbrytande nattserum med ett högeffektivt derivat av A-vitamin för outstanding antiageeffekt. Starta med styrka 1 om du är känslig mot Vitamin A eller har mycket känslig hud. Den innehåller Retinal/Retinaldehyd, som är nästa generationens form av A-vitamin som verkar 11 gånger snabbare än retinol. Retinaldehyd förstärker kollagenproduktionen, påskyndar cellförnyelsen och hämmar pigmentproduktionen för en ungdomlig hud med jämn ton. Retinal är också antibakteriellt och motverkar Propionibacterium acnes som orsakar akne. Den innehåller också hyaluronsyra har en unik förmåga att dra till sig och hålla kvar mer än 1 000 gånger sin egen vikt i vatten och drar till sig fukt från den omgivande luften och de under hudlagren till epidermis översta lager. Hyaluronsyra med olika molekylvikt används genomgående i Medik8s produkter. När molekyler med olika vikt används tillsammans fördelar de tillsammans fukten i alla hudlager för en mjuk och smidig hud. Den innehåller också C-Vitamin, antioxidativ effekt som motverkar de fria radikaler som uppstår vid UV-strålning och bekämpar synliga ålderstecken. Applicering av Retinol ska påbörjas gradvis. Använd två gånger per vecka under de första två veckorna, varannan natt under de efterföljande två veckorna och därefter varje natt. Efter rengöring på kvällen: arbeta in 1-2 pumptag direkt på ansikte, hals och dekolletage. Det går också att applicera serum-cremen på fingertoppen och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8. Bygg upp hudens tolerans för retinol genom att applicera var tredje dag under minst två veckor. Konsultera läkare innan du börjar använda en retinolprodukt om du är gravid, ammar, genomgår peelingbehandlingar eller tar receptbelagt läkemedel för akne.
Medik8 Calming Routine Sensitive Skin
2394 kr
Nordic Feel
En hudvårdsrutin för känslig hud! Rutinen innehåller Calmwise Soothing Cleanser, ett milt rengöringsskum som effektivt dämpar rodnader tack vare ingrediensen teprenone. Teprenone har bevisad klinisk effekt när det gäller att stabilisera telomererna i huden, vilket bidrar till att förlänga cellernas livslängd. Perfekt för torr lättirriterad hud med rodnader. Ultimate Recovery Bio Cellulose Mask är en djupverkande mask som innehåller hyaluronsyra och en kombination av alger som ger intensiv återfuktning och känns svalkande. Sheet masken innehåller Zink-PCA, som är en särskild form av zink som är berikad med pyrrolidonkarboxylsyra. Detta hybridämne hjälper till att återfukta huden på djupet.Även Calmwise serum innehåller teprenone och reducerar aktivt rodnad i huden. Den har en stärkande effekt på överkänslig hud som lätt blossar upp. Avsluta rutinen med Advanced Night Restore, en rik och återuppbyggande nattkräm som ger optimal återfuktning och näring. Mix av exklusiva ingredienser reducerar rynkor samt ökar fastheten. Krämen ger smidigare, fastare  hud och har lyftande effekt.Det här är ett PaketerbjudandePaketerbjudande innebär att vi erbjuder mängdrabatt på populära kombinationer av produkter.
Medik8 Calmwise Soothing Cleanser 150 ml
395 kr
Eleven
Medik8 Calmwise Soothing Cleanser Milt rengöringsskum som effektivt dämpar rodnader tack vare ingrediensen teprenon. Perfekt för torr lättirriterad hud med rodnader. Den innehåller Teprenone, som har bevisad klinisk effekt när det gäller att stabilisera telomererna i huden, vilket bidrar till att förlänga cellernas livslängd. Förstärker hudens barriärfunktion på naturligt sätt, vilket minskar hudens känslighet för yttre faktorer. I studier har teprenone visat sig kunna förlänga en cells livslängd med så mycket som en tredjedel. Den innehåller också K-Vitamin, som hjälper till att stärka bindväven i vener och kapillärer, vilket reducerar hudrodnad, och stärker även cellväggarna för att förhindra brustna blodkärl. Den innehåller också klorofyll som återställer hudens balans och förstärker den naturliga förnyelseprocessen. Antioxidanterna i klorofyllet neutraliserar försiktigt fria radikaler och skyddar huden. Varje morgon och kväll: pumpa ut en liten mängd rengöringsprodukt i handflatan och massera in på fuktad hud i ansiktet och på halsen. Skölj försiktigt bort produkten med vatten och klappa ansiktet torrt.
Medik8 Intelligent Retinol Smoothing Night Cream 50 ml
845 kr
Nordic Feel
Perfekt för alla som vill börja med Retinol! Medik8 Night Ritual Vitamin A är en mild men effektiv retinolkräm som reducerar linjer och bygger upp huden.CellföryngringÖkar hudens återfuktningGer ljusare hudtonREN TRANS-RETINOL (0,2 %): Hjälper till att främja kollagensyntesen, förbättrar hudens struktur och återfuktning.TIME RELEASE-TEKNOLOGI: Medik8 har utvecklat olika typer av gradvisa frisättningssystem som kapslar in det aktiva ämnet. Systemen frisätter gradvis A-vitaminet i långsam takt för att huden inte ska chockas och för att minimera irritation. Time Release-teknologin har dessutom en extra fördel genom att A-vitaminet skyddas från den omgivande miljön, vilket förhöjer dess stabilitet över tid. Alla våra A-vitaminprodukter har olika inkapslingssystem, som alla ger minskad hudirritation och ökad stabilitet.DRAKFRUKTSEXTRAKT: Höga halter med antioxidanter skyddar huden och extraktet är rikt på polysackarider som är naturliga sockerarter som gör huden fastare och ger spänst. Forskning visar att extraktet kan förstärka hudens naturliga återuppbyggnadsprocess för en slätare och mjukare hud.
Medik8 Retinol 3 TR 15 ml
535 kr
Nordic Feel
Medik8 Retinol 3 TR är ett A-vitaminserum (0,3%) som bygger upp huden och gör den vitalare och yngre!Minskar porernas storlekAntipigmenteringFörbättrar hudton och strukturGör huden fastareGer mindre djupa rynkorMotverkar akneALL-TRANS-RETINOL (0,3 %): Hjälper till att främja kollagensyntesen, förbättrar hudens struktur och återfuktning.TIME RELEASE-TEKNOLOGI: Medik8 har utvecklat olika typer av gradvisa frisättningssystem som kapslar in det aktiva ämnet. Systemen frisätter gradvis A-vitaminet i långsam takt för att huden inte ska chockas och för att minimera irritation. Time Release-teknologin har dessutom en extra fördel genom att det skyddar A-vitaminet från den omgivande miljön och gör det stabilt under längre tid. Alla våra A-vitaminprodukter har olika inkapslingssystem, som alla ger minskad hudirritation och ökad stabilitet.
Medik8 Retinol 3 TR 15 ml
535 kr
Eleven
Medik8 Retinol 3 TR är ett A-vitaminserum (0,3%) som bygger upp huden och gör den vitalare och yngre!Minskar porernas storlekAntipigmenteringFörbättrar hudton och strukturGör huden fastareGer mindre djupa rynkorMotverkar akneALL-TRANS-RETINOL (0,3 %): Hjälper till att främja kollagensyntesen, förbättrar hudens struktur och återfuktning.TIME RELEASE-TEKNOLOGI: Medik8 har utvecklat olika typer av gradvisa frisättningssystem som kapslar in det aktiva ämnet. Systemen frisätter gradvis A-vitaminet i långsam takt för att huden inte ska chockas och för att minimera irritation. Time Release-teknologin har dessutom en extra fördel genom att det skyddar A-vitaminet från den omgivande miljön och gör det stabilt under längre tid. Alla våra A-vitaminprodukter har olika inkapslingssystem, som alla ger minskad hudirritation och ökad stabilitet.
Medik8 Intelligent Retinol Smoothing Night Cream 50 ml
845 kr
Eleven
Perfekt för alla som vill börja med Retinol! Medik8 Night Ritual Vitamin A är en mild men effektiv retinolkräm som reducerar linjer och bygger upp huden.CellföryngringÖkar hudens återfuktningGer ljusare hudtonREN TRANS-RETINOL (0,2 %): Hjälper till att främja kollagensyntesen, förbättrar hudens struktur och återfuktning.TIME RELEASE-TEKNOLOGI: Medik8 har utvecklat olika typer av gradvisa frisättningssystem som kapslar in det aktiva ämnet. Systemen frisätter gradvis A-vitaminet i långsam takt för att huden inte ska chockas och för att minimera irritation. Time Release-teknologin har dessutom en extra fördel genom att A-vitaminet skyddas från den omgivande miljön, vilket förhöjer dess stabilitet över tid. Alla våra A-vitaminprodukter har olika inkapslingssystem, som alla ger minskad hudirritation och ökad stabilitet.DRAKFRUKTSEXTRAKT: Höga halter med antioxidanter skyddar huden och extraktet är rikt på polysackarider som är naturliga sockerarter som gör huden fastare och ger spänst. Forskning visar att extraktet kan förstärka hudens naturliga återuppbyggnadsprocess för en slätare och mjukare hud.
Medik8 Advanced Night Restore 50 ml
895 kr
Nordic Feel
Medik8 Advanced Night Restore är en rik och återuppbyggande nattkräm som ger optimal återfuktning och näring. Mix av exklusiva ingredienser reducerar rynkor samt ökar fastheten. Den ger smidigare hud, gör huden fastare och har lyftande effekt. Den innehåller Midnight Recovery Complex, som ger grundläggande antioxidativt skydd för en synbart yngre och slätare hud. Ceramidkomplex är viktigt för att bevara vatten i huden, reglera cellaktiviteten och ge hudens naturliga skydd. Ger mycket effektiv återfuktning men fungerar bäst i optimal mängd och i kombination med andra molekyler som finns i hudens naturliga lipidbarriär. Medik8s omfattande forskning kring ceramidkombinationer har resulterat i en optimal kombination av ceramid 1 och 3 samt kolesterol och fettsyror som i princip är hudidentisk och effektivt tillför näring till huden. Den innehåller också skavlan, som återfinns naturligt i hudens skyddande lipidbarriär och hjälper till att återställa hudens försvar samt återfuktar på djupet för jämnt och fast hud. Passar alla hudtyper. Efter rengöring varje kväll: använd en spatel och applicera en liten mängd på ansikte, hals och dekolletage – undvik ögonområdet. Använd lätta, uppåtgående strykningar och låt cremen absorberas helt i huden.
Medik8 Hydr8 B5 Serum 30 ml
695 kr
Eleven
Medik8 Hydr8 B5 Serum ger maximal fukt med hyaluronsyra. Även B5-vitamin som förbättrar hudens egen fuktbevarande förmåga. Den återfuktar huden, skyddar från skador till följd av miljöföroreningar, ger mjuk och slät hud. En fuktgivare som tränger djupt in i huden. Den innehåller hyaloronsyra med olika molekylvikt, en fuktgivare som kan hålla upp till 1000 gånger sin egen vikt i vatten. Hyaluronsyra med låg molekylvikt tränger in djupt i stratum corneum och för upp vatten genom hudlagren, medan hyaluronsyra av högre molekylvikt stannar kvar ovanpå huden och bildar en vätskereservoar som tillför fukt till huden. Den innehåller också Vitamin B5 (PANTENOL) som kan förbättra hudens egen fuktbevarande förmåga. Det är också antiinflammatoriskt och har klåddämpande effekt. Efter rengöring morgon och/eller kväll: applicera 6 droppar direkt på huden och arbeta in jämnt över hela ansiktet, halsen och dekolletaget. Det går även att applicera en droppe på fingret och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8.
Medik8 Crystal Retinal 10 Serum 30 ml
1295 kr
Nordic Feel
Medik8 Crystal Retinal 10 Serum är ett banbrytande nattserum med ett högeffektivt derivat av A-vitamin för en otrolig antiageeffekt. Starta med styrka 6 om du har använt vitamin A sedan tidigare. Den stimulerar cellförnyelsen, minimerar fina linjer och rynkor, fyller ut och revitalisera hudens struktur, gör huden fastare och minimerar igentäppta porer. Den innehåller Retinal/Retinaldehyd - nästa generationens form av A-vitamin som verkar 11 gånger snabbare än retinol. Retinaldehyd förstärker kollagenproduktionen, påskyndar cellförnyelsen och hämmar pigmentproduktionen för en ungdomlig hud med jämn ton. Retinal är också antibakteriellt och motverkar Propionibacterium acnes som orsakar akne. Den innehåller även Hyaluronsyra som har en unik förmåga att dra till sig och hålla kvar mer än 1 000 gånger sin egen vikt i vatten och drar till sig fukt från den omgivande luften och de under hudlagren till epidermis översta lager. Hyaluronsyra med olika molekylvikt används genomgående i Medik8s produkter. När molekyler med olika vikt används tillsammans fördelar de tillsammans fukten i alla hudlager för en mjuk och smidig hud. Dess innehåll av C-vitamin ger en antioxidativ effekt som motverkar de fria radikaler som uppstår vid UV-strålning och bekämpar synliga ålderstecken. Passar alla hudtyper. Applicering av Retinol ska påbörjas gradvis. Använd två gånger per vecka under de första två veckorna, varannan natt under de efterföljande två veckorna och därefter varje natt. Efter rengöring på kvällen: arbeta in 1-2 pumptag direkt på ansikte, hals och dekolletage. Det går också att applicera serum-cremen på fingertoppen och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8. Bygg upp hudens tolerans för retinol genom att applicera var tredje dag under minst två veckor. Konsultera läkare innan du börjar använda en retinolprodukt om du är gravid, ammar, genomgår peelingbehandlingar eller tar receptbelagt läkemedel för akne.
Medik8 r-Retinoate Day & Night Youth Activating Cream 50 ml
2195 kr
Nordic Feel
Vårdar solskador. Irriterar inte huden, även lämplig för känslig hud. Reducerar synbarheten av fina linjer och rynkor. Förbättrar hudton och struktur. AKTIVA ÄMNEN:RETINYLRETINOAT:En revolutionerande hybridmolekyl av A-vitamin som finns i r-Retinoate®. I retinylretinoat sammanfogas retinol och retinoidsyra till en ny supermolekyl. Denna inkapslade molekyl är unik för Medik8, som har världspatent på sin innovation. Retinylretinoat kan förstärka kollagenproduktionen upp till 8 gånger mer än retinol och kan även användas under dagtid tack vare sin exceptionella stabilitet i ljus.TIME RELEASE TECHNOLOGY (POLYMER ENCAPSULATION):”Time Release Technology” hjälper till att stabilisera r-Retinoatemolekylen och sakta frigöra syrorna i huden över 6 timmar. På så sätt reduceras onödiga irritationer och resultaten maximeras.C-VITAMIN:Antioxidant som bekämpar fria radikaler för att reducera synbarheten av tecken på åldrande och i kombination med E-vitamin ökar den totala antioxidanteffekten. Hjälper samtidigt till att stimulera kollagenproduktionen för en ungdomlig hy.HYALURONSYRA:En av huvudkomponenterna i vår naturliga extracellulära matris vilken är viktigt för en bibehållen fast och smidig hy. Hyaluronsyra har en unik förmåga att dra till sig och hålla kvar mer än 1 000 gånger sin egen vikt i vatten och drar till sig fukt från den omgivande luften och de under hudlagren till epidermis översta lager. Meidk8 multiviktshyaluronsyra, d.v.s. molekyler med olika vikt, som tillsammans fördelar fukten i alla hudlager för en mjuk och smidig hud.GLYCERIN: En effektiv fuktgivare som gör att huden drar till sig vatten både från de under hudlagren och luften. Håller huden återfuktad, smidig och mjuk.E-VITAMIN:E-vitamin är viktig för att skydda cellerna i våra kroppar och är en fettlöslig antioxidant som kan skydda cellernas lipida delar.
Medik8 Crystal Retinal 3 Serum 30 ml
795 kr
Eleven
Medik8 Crystal Retinal 3 Serum, ett banbrytande nattserum med ett högeffektivt derivat av A-vitamin för intensiv antiageeffekt. Starta med styrka 3 om du inte använt vitamin A tidigare. Den innehåller Retinal/Retinaldehyd, nästa generationens form av A-vitamin som verkar 11 gånger snabbare än retinol. Retinaldehyd förstärker kollagenproduktionen, påskyndar cellförnyelsen och hämmar pigmentproduktionen för en ungdomlig hud med jämn ton. Retinal är också antibakteriellt och motverkar Propionibacterium acnes som orsakar akne. Den innehåller också Hyaluronsyra som har en unik förmåga att dra till sig och hålla kvar mer än 1 000 gånger sin egen vikt i vatten och drar till sig fukt från den omgivande luften och de under hudlagren till epidermis översta lager. Hyaluronsyra med olika molekylvikt används genomgående i Medik8s produkter. När molekyler med olika vikt används tillsammans fördelar de tillsammans fukten i alla hudlager för en mjuk och smidig hud. Den innehåller också C-Vitamin som har en antioxidativ effekt som motverkar de fria radikaler som uppstår vid UV-strålning och bekämpar synliga ålderstecken.Applicering av Retinol ska påbörjas gradvis. Använd två gånger per vecka under de första två veckorna, varannan natt under de efterföljande två veckorna och därefter varje natt. Efter rengöring på kvällen: arbeta in 1-2 pumptag direkt på ansikte, hals och dekolletage. Det går också att applicera serum-cremen på fingertoppen och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8. Bygg upp hudens tolerans för retinol genom att applicera var tredje dag under minst två veckor. Konsultera läkare innan du börjar använda en retinolprodukt om du är gravid, ammar, genomgår peelingbehandlingar eller tar receptbelagt läkemedel för akne.
Medik8 Crystal Retinal 10 Serum 30 ml
1295 kr
Eleven
Medik8 Crystal Retinal 10 Serum är ett banbrytande nattserum med ett högeffektivt derivat av A-vitamin för en otrolig antiageeffekt. Starta med styrka 6 om du har använt vitamin A sedan tidigare. Den stimulerar cellförnyelsen, minimerar fina linjer och rynkor, fyller ut och revitalisera hudens struktur, gör huden fastare och minimerar igentäppta porer. Den innehåller Retinal/Retinaldehyd - nästa generationens form av A-vitamin som verkar 11 gånger snabbare än retinol. Retinaldehyd förstärker kollagenproduktionen, påskyndar cellförnyelsen och hämmar pigmentproduktionen för en ungdomlig hud med jämn ton. Retinal är också antibakteriellt och motverkar Propionibacterium acnes som orsakar akne. Den innehåller även Hyaluronsyra som har en unik förmåga att dra till sig och hålla kvar mer än 1 000 gånger sin egen vikt i vatten och drar till sig fukt från den omgivande luften och de under hudlagren till epidermis översta lager. Hyaluronsyra med olika molekylvikt används genomgående i Medik8s produkter. När molekyler med olika vikt används tillsammans fördelar de tillsammans fukten i alla hudlager för en mjuk och smidig hud. Dess innehåll av C-vitamin ger en antioxidativ effekt som motverkar de fria radikaler som uppstår vid UV-strålning och bekämpar synliga ålderstecken. Passar alla hudtyper. Applicering av Retinol ska påbörjas gradvis. Använd två gånger per vecka under de första två veckorna, varannan natt under de efterföljande två veckorna och därefter varje natt. Efter rengöring på kvällen: arbeta in 1-2 pumptag direkt på ansikte, hals och dekolletage. Det går också att applicera serum-cremen på fingertoppen och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8. Bygg upp hudens tolerans för retinol genom att applicera var tredje dag under minst två veckor. Konsultera läkare innan du börjar använda en retinolprodukt om du är gravid, ammar, genomgår peelingbehandlingar eller tar receptbelagt läkemedel för akne.
Medik8 Intelligent Retinol 3TR Serum 15 ml
595 kr
Eleven
Retinol 3TR+ Intense är ett lätt serum som förbättrar hudton och struktur och synbart minimerar fina linjer och rynkor. Supercharged All-Trans-Retinol 0.3% (Vitamin A) hjälper till att främja kollagensyntesen, förbättrar hudens struktur och återfuktning.. Minskar porernas storlek och förbättrar hudton och struktur. Serumet gör huden fastare och ger mindre djupa rynkor. Motverkar utslag.Medik8 har utvecklat olika typer av gradvisa frisättningssystem som kapslar in det aktiva ämnet. Systemen frisätter gradvis A-vitaminet i långsam takt för att huden inte ska chockas och för att minimera irritation. Time Release-teknologin har dessutom en extra fördel genom att det skyddar A-vitaminet från den ogivande miljön och gör det stabilt under längre tid. Alla våra A-vitaminprodukter har olika inkapslingssystem, som alla ger minskad hudirritation och ökad stabilitet.
Medik8 Calmwise Serum 15 ml
595 kr
Nordic Feel
Medik 8 Calmwise Serum reducerar aktivt rodnad i huden. Den har en stärkande effekt på överkänslig hud som lätt blossar upp. Den innehåller Teprenone, som har bevisad klinisk effekt när det gäller att stabilisera telomererna i huden, vilket bidrar till att förlänga cellernas livslängd. Förstärker hudens barriärfunktion på naturligt sätt, vilket minskar hudens känslighet för yttre faktorer. I studier har teprenone visat sig kunna förlänga en cells livslängd med så mycket som en tredjedel. Den innehåller också ekologiskt salviaextrakt, ett effektivt ämne som hjälper till att minska blodflödet i ansiktshuden för att minska rodnad, inflammation och ömhet. Efter rengöring på morgonen: applicera 4 droppar direkt i ansiktet. Det går även att applicera en droppe på fingret och sedan massera in serumet i huden. Låt sjunka in i huden innan du applicerar din vanliga fuktgivare från Medik8. Kan användas i hela ansiktet eller på utvalda områden.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.