
Master Fitness TX2 är ett löpband som är designat för att ta lite plats, men ändå ge bra prestanda för löpträning hemma. Det levereras färdigmonterat och är enkelt att fälla ihop och ställa undan när det inte används.

Master T250 – Ett premiumlöpband för seriös hemmaträning
Letar du efter ett kraftfullt, stabilt och underhållande löpband för hemmabruk? Då är Master T250 det självklara valet. Med extra lång löpyta, stark motor, hög topphastighet och smarta funktioner som trådlös mobil-laddning och Bluetooth-stöd för Zwift och Kinomap, får du ett löpband som verkligen lever upp till höga krav – både för nybörjaren och den erfarne löparen.
Generös löpyta på 510 x 1500 mm – perfekt för både lugna pass och snabba intervaller
Kraftfull motor: 2 hk kontinuerlig effekt och över 3 hk i peak – ger jämnt driv även för användare upp till 150 kg
Topphastighet på 22 km/h – utmärkt för intervallträning
Lutning i 15 nivåer – simulera backträning för extra intensitet
12 träningsprogram + 3 användarprofiler – personliga inställningar för hela familjen
Inbyggd Polar-pulsmottagare – mäter din puls trådlöst (pulsband säljs separat)
Trådlös laddning av mobilen – håll batteriet laddat under passet
Bluetooth-stöd för Kinomap, Zwift och Fitshow – interaktiv träning med appar
T250 är konstruerad med smidig hopfällning och enkel montering. Endast några få bultar behövs för att komma igång – och självklart medföljer svensk bruksanvisning.


Merparten av kunden som söker efter en crosstrainer, letar efter en maskin med lång steglängd utan att redskapet tar alldeles för stor plats.
CF52 passar väl in på detta.
Steglängden är på hela 508 mm vilket gör att man få sträcka ut ordentligt under träningspasset.
Kvalitetskänslan på CF52 är mycket hög så träningen blir rolig eftersom det inte är en maskin som skramlar och låter.
Skenorna bak har en manuell lutningsfunktion - vilket lägger ytterligare en dimension till träningen eftersom träningsrörelsen blir annorlunda och jobbigare. Givetvis har maskinen magnetmotstånd som regleras manuellt eller med någon av alla programmen som erbjuds.
Mätaren har även Bluetooth funktion med vilken man kan koppla upp maskinen mot någon av apparna: Kinomap, Zwift eller Iconsole+



Hammer FlyRun 2.0 är ett kompakt löpband som kommer färdigmonterat. Bara att packa upp ur kartongen, fälla fälla ner löpytan och börja springa!
Löpytan har inbyggd dämpning för skonsam träning.
Displayen är utrustad med 26 varierande träningsprogram och den har stöd för trådlös pulsmätning via bröstbälte (tillbehör).
Snabbknappar gör det enkelt att ställa in önskad hastighet.
Med hjälp av den inbyggda Bluetooth-anslutningen kan du sammankoppla crosstrainern med surfplatta eller smartphone och träna med externa träningsappar såsom Zwift och Kinomap.

Löpbandet Master T70X är designat för att användas på ett mindre företagsgym, förening eller bostadsrättsförening.
Det är en bra avvägning när det gäller pris / prestanda.
Motorn är en AC motor på hela 2,5 hk konstant effekt, vilket gör att maskinen tål att användas många timmar i veckan.
Hastigheten kan drivas upp till 20 km/h och i kombination med lutning på upp till 15% så går det att köra riktigt tuffa intervaller med T70X.


Master T55 har en generös löpyta på hela 150 x 56 cm vilket gör att du känner dig trygg att springa även i riktigt höga hastigheter.
Löpbandet har en fast ram som inte kan fällas ihop. Detta gör att T55 är ett riktigt stabilt löpband som tål max användarvikt på 140 kg.
Displayen är enkel att använda och detta i kombination med den stora löpytan gör detta löpband till en favorit för löpare som inte är så vana att använda löpband att motionera på.
Motorn är av AC modell vilket innebär att den tåler att arbeta hårt och länge utan att bli överbelastad.
T55 passar bra för seriös hemmaträning, i träningsrummet på företaget eller i bostadsrättsföreningen.

Master T22 – Prisvärt och kraftfullt löpband för hemmaträning
Letar du efter ett löpband som kombinerar prestanda, komfort och prisvärdhet? Då är Master T22 det perfekta valet för dig! Med sin generösa löpyta, kraftfulla motor och en topphastighet på hela 18 km/h, är detta löpband utformat för att tillfredsställa även den mest ambitiösa motionären.
T22 är utrustat med allt du behöver för effektiv och motiverande träning i hemmamiljö. Med hela 15 träningsprogram, LED-display med tydlig information och lutningsfunktion i 12 nivåer, får du variation, utmaning och inspiration varje gång du kliver upp på bandet.
Kraftfull DC-motor på 2.0 hk (kontinuerlig effekt)
Toppfart: 18 km/h – perfekt för allt från gång till intervaller
Lutning: 0–12 nivåer – simulera backar för extra träningseffekt
15 förinställda träningsprogram – för variation och motivation
Generös löpyta: 1400 x 460 mm – för trygg och bekväm löpning
Smart LED-display med visning av tid, distans, hastighet, kaloriförbrukning och puls
Bluetooth-kompatibel – koppla upp din träning
Fällbart med transporthjul och soft drop-system – spara plats när bandet inte används
Inbyggda högtalare – träna till din favoritmusik
Pulsövervakning: Handpulssensorer
Display: 3 LED-fönster
Hastighetsintervall: 0,8–18 km/h
Lutning: 0–12 nivåer
Motor: DC 2.0 hk (kontinuerlig effekt)
Mått (uppfällt): 910 x 780 x 1410 mm
Mått (uppställt): 1555 x 780 x 1250 mm
Löpyta: 1400 x 460 mm
Max användarvikt: 120 kg
Vikt: 61 kg
Dämpning: 6 x 28 mm dämpkuddar för skonsam löpning
Garanti (hemmabruk): 1 år
Master T22 är ett stabilt och användarvänligt löpband som ger dig all den funktionalitet du behöver för att komma i form – hemma! Perfekt för dig som vill springa, gå eller köra intervaller med trygghet och komfort.

Master Fitness T25 är ett löpband designat för dig som löptränar regelbundet. Löpytan är 140x51 cm vilket ger bra trygghet även vid löpning i lite högre hastigheter.
Master Fitness T25 har en stark motor, vilket är en viktig egenskap som du ska titta på när du ska välja ett löpband för regelbunden löpträning.
Maxhastigheten är hela 20 km/h vilket gör att du kan köra riktigt snabba intervaller.
Om du vill spetsa till träningen med backintervaller så har du stora möjligheter att få effektiv träning eftersom du kan justera löpytan upp till 15% lutning!
Displayen är utrustad med hela 36 st varierande träningsprogram så att du kan hålla inspirationen på topp.
Löpytan kan fällas upp för att spara plats när du inte använder löpbandet. Löpbandet är utrustat med ”soft drop” vid nedfällning.
Master T25 är ett snyggt, modernt och starkt löpband med plats för t.ex. iPad på displayen.
T25 har även stöd för att kunna användas tillsammans med den populära plattformen Zwift.


Hammer Speedmotion II är en rejäl Crosstrainer med hela 50 cm steglängd. Trots sin långa steglängd så är crosstrainern kompakt och tar upp en golvyta av 160x60 cm.
En finess med Speedmotion II är att den går att vinkla i 3 olika lägen. En högre lutning ger mer träning för sätesmusklerna och en lägre lutning fokuserar mer på hamstrings.
Pulsen kan mätas via handsensorer i handtagen eller via den inbyggda pulsmottagaren (bröstbälte medföljer ej).
Speedmotion II är utrustad med 25 varierande program som kan justeras i 16 olika motståndsnivåer, från 25 till 350 watt. Det finns även möjlighet att programmera eget träningsprogram.
Med hjälp av den inbyggda Bluetooth-anslutningen kan du sammankoppla crosstrainern med surfplatta eller smartphone och träna med externa träningsappar såsom Zwift och Kinomap.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.