Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Löpband Hammer FlyRun 4.0

Hammer FlyRun 4.0 är ett löpband för hemmabruk med en stor löpyta och Bluetooth-funktioner. Det har en stark motor och kan anpassas med lutning och hastighet för varierande träningspass.

16490 kr

Träningsmaskiner
Löpband
Gåband
Maxpuls.seKöp produkten hos Maxpuls.se
Liknande produkter
Löpband Adidas Treadmill T19
23990 kr
Maxpuls.se

Löpbandet T19 från Adidas är konstruerat för att vara skonsamt mot dina leder och ben. Eftersom löpbandet är utrustat med NRG-teknik som absorberar stötarna under träning. 

T19 har en kraftfull motor på 3,5 hk, vilket gör det särskilt bra att träna intervallträning. Med detta löpband kan du verkligen testa din uthållighet. Adidas T19 har en maxhastighet på 20 km / h och 15 nivåer av stigning / lutning. 

Med 24 träningsprogram och 3 användarprofiler gör Adidas T-19 att hela familjen kan ta nytta av löpbandet. 

Så vare sig du vill ut och gå en snabb promenad eller löpa tuffa intervaller, så kommer löpbandet klara av uppgiften. 

Den tydliga 8 tum LCD-skärmen visar tydligt tid, distans, hjärtslag, stigningsintervall etc. 

Löpband Reebok FR30z Floatride Treadmill
18999 kr
Maxpuls.se

Uppgradera din hemmaträning med Reebok FR30z Floatride – ett löpband som förenar den robusthet och pålitlighet du förväntar dig av kommersiella gymmaskiner med en elegant och minimalistisk design. Skapat för att passa perfekt i ditt hem är FR30z den optimala lösningen för alla löpare, från nybörjare till proffs.

Kraftfull motor och jämn prestanda

Med en eco-Kinetic motor på hela 4,0 hk levererar FR30z kraft och stabilitet. Motorn klarar hastigheter upp till 20 km/h och är designad för att vara både tyst och energieffektiv. Den är rigoröst testad för att säkerställa långvarig prestanda, vilket gör löpbandet till en pålitlig partner i din träningsresa.

Maximal komfort med Floatride+ dämpning

Inspirerad av den prisbelönta Floatride-löparskon, erbjuder löpbandets Floatride+ dämpningsteknik en otroligt mjuk och bekväm löpupplevelse. Strategiskt placerade dämpningszoner minskar belastningen på lederna och ger en energifylld känsla vid varje steg.

Uppkopplad och interaktiv träning

FR30z tar dig bortom hemmets väggar med Zwift-kompatibilitet och integrering av Kinomap. Upptäck virtuella löprutter, anta globala utmaningar och tävla med vänner – allt via Reebok Console App. Appen loggar din träning, synkar med hälsoplattformar och ger dig detaljerade insikter om dina prestationer.

Motiverande funktioner och smarta detaljer

  • Inbyggda högtalare med Bluetooth – lyssna på musik eller titta på dina favoritserier medan du springer.
  • USB-laddningsport – håll dina enheter laddade under träningspasset.
  • Touch respons LED-display – få live-statistik om hastighet, distans, kalorier, puls och mer.
  • Justerbar fläkt – håll dig sval och bekväm under hela passet.

Avancerade träningsmöjligheter

Med 24 förinställda träningsprogram, 3 målinställningar (tid, distans och kalorier), och 15 nivåer av lutning kan du skräddarsy varje träningspass för att matcha dina mål. FR30z inkluderar även en mottagare för pulsband och handpulsensorer för noggrann pulsmätning.

Enkel installation och hållbar design

Löpbandet har en extra rymlig löpyta på 150 x 51 cm, vilket gör det perfekt för alla löpare. Den robusta konstruktionen klarar en maxvikt på 150 kg, och installationen tar endast 15 minuter tack vare medföljande verktyg och enkla instruktioner. Efter träningen kan du enkelt flytta löpbandet med de inbyggda transporthjulen.

Specifikationer

  • Hastighetsintervall: 0,5–20 km/h
  • Löpyta: 150 x 51 cm
  • Maxvikt: 150 kg
  • Motor: Eco-Kinetic 4,0 hk
  • Mått uppställd: 187 x 74 x 115 cm
  • Dämpning: Floatride+
  • Kompatibilitet: Zwift, Kinomap, Reebok Console App
Crosstrainer Hammer Crossfly BT
8590 kr
Maxpuls.se

Hammer Crossfly BT är en tystgående Crosstrainer med 12 inbyggda program som enkelt hanteras via displayen.

Fotplattorna har ”Glute-Shapers” vilket gör att träningen kan optimeras för effektiv träning av sätesmusklerna.

Pulsen kan mätas via handsensorer i handtagen eller via den inbyggda pulsmottagaren (bröstbälte medföljer ej).

Med hjälp av den inbyggda Bluetooth-anslutningen kan du sammankoppla crosstrainern med surfplatta eller smartphone och träna med externa träningsappar såsom Zwift och Kinomap.

I fram finns transporthjul vilket underlättar om du vill flytta undan maskinen.

Löpband Master Fitness T22
11499 kr
Maxpuls.se

Master T22 – Prisvärt och kraftfullt löpband för hemmaträning

Letar du efter ett löpband som kombinerar prestanda, komfort och prisvärdhet? Då är Master T22 det perfekta valet för dig! Med sin generösa löpyta, kraftfulla motor och en topphastighet på hela 18 km/h, är detta löpband utformat för att tillfredsställa även den mest ambitiösa motionären.

T22 är utrustat med allt du behöver för effektiv och motiverande träning i hemmamiljö. Med hela 15 träningsprogram, LED-display med tydlig information och lutningsfunktion i 12 nivåer, får du variation, utmaning och inspiration varje gång du kliver upp på bandet.

Varför välja Master T22?

  • Kraftfull DC-motor på 2.0 hk (kontinuerlig effekt)

  • Toppfart: 18 km/h – perfekt för allt från gång till intervaller

  • Lutning: 0–12 nivåer – simulera backar för extra träningseffekt

  • 15 förinställda träningsprogram – för variation och motivation

  • Generös löpyta: 1400 x 460 mm – för trygg och bekväm löpning

  • Smart LED-display med visning av tid, distans, hastighet, kaloriförbrukning och puls

  • Bluetooth-kompatibel – koppla upp din träning

  • Fällbart med transporthjul och soft drop-system – spara plats när bandet inte används

  • Inbyggda högtalare – träna till din favoritmusik

Tekniska specifikationer:

  • Pulsövervakning: Handpulssensorer

  • Display: 3 LED-fönster

  • Hastighetsintervall: 0,8–18 km/h

  • Lutning: 0–12 nivåer

  • Motor: DC 2.0 hk (kontinuerlig effekt)

  • Mått (uppfällt): 910 x 780 x 1410 mm

  • Mått (uppställt): 1555 x 780 x 1250 mm

  • Löpyta: 1400 x 460 mm

  • Max användarvikt: 120 kg

  • Vikt: 61 kg

  • Dämpning: 6 x 28 mm dämpkuddar för skonsam löpning

  • Garanti (hemmabruk): 1 år

Master T22 är ett stabilt och användarvänligt löpband som ger dig all den funktionalitet du behöver för att komma i form – hemma! Perfekt för dig som vill springa, gå eller köra intervaller med trygghet och komfort.

Löpband Hammer Q VADIS 10.0
26990 kr
Maxpuls.se

Hammer Q VADIS 10.0 är ett mycket välutrustat löpband med 15.6" TFT-pekskärm i färg.

Displayen har förinstallerade live-rutter och appar inkl. t.ex. Kinomap. Displayen är även utrustad med 30 förprogrammerade träningsprogram + 1 individuellt pulsbaserat program.

Q VADIS 10.0 är utrustat med Bluetooth vilket öppnar många möjligheter. Bl.a. finns möjligheten att träna i en virtuell miljö.

Löpbandet är till 90% monterat vid leverans vilket gör det smidigt att komma igång snabbt och enkelt.

Löpytans storlek är 152x51 cm vilket gör att du verkligen kan ta ut steget ordentlig och mattans bredd räcker till för att du inte ska riskera att trampa utanför.

Motorn ger 3,0 hk i konstant effekt och max användarvikt är hela 150 kg så detta är ett löpband som är mycket bra dimensionerat till ditt hemmagym.

Max hastighet är 22 km/h. Detta i kombination med motordriven lutning upp till 12% gör att du kan köra riktigt hårda intervaller.

Löpytan har ett 6-punkts dämpningssystem vilket ger bra dämpning för skonsam och behaglig träning.

Med de inbyggda högtalarna kan du ansluta din mobila enhet för att lyssna på musik under tiden du tränar.

Q VADIS 10.0 kan fällas upp för att spara utrymme när du inte använder det. Tack vare de inbyggda transporthjulen kan löpbandet sedan enkelt flyttas i rummet.

FitNord Dash G3 Löpband
59149 kr
Sportproffsen
Nya FitNord Dash G3 är ett riktigt stabilt och hållbart löpband även för kommersiellt bruk – det bästa löpbandet på marknaden i sin prisklass!
Löpband Master Fitness T25
13490 kr
Maxpuls.se

Master Fitness T25 är ett löpband designat för dig som löptränar regelbundet. Löpytan är 140x51 cm vilket ger bra trygghet även vid löpning i lite högre hastigheter.

Master Fitness T25 har en stark motor, vilket är en viktig egenskap som du ska titta på när du ska välja ett löpband för regelbunden löpträning.

Maxhastigheten är hela 20 km/h vilket gör att du kan köra riktigt snabba intervaller.

Om du vill spetsa till träningen med backintervaller så har du stora möjligheter att få effektiv träning eftersom du kan justera löpytan upp till 15% lutning!

Displayen är utrustad med hela 36 st varierande träningsprogram så att du kan hålla inspirationen på topp.

Löpytan kan fällas upp för att spara plats när du inte använder löpbandet. Löpbandet är utrustat med ”soft drop” vid nedfällning.

Master T25 är ett snyggt, modernt och starkt löpband med plats för t.ex. iPad på displayen.

T25 har även stöd för att kunna användas tillsammans med den populära plattformen Zwift.

Master Löpband T250
15999 kr
Bodystore
Ett bra löpband för hemmabruk kan kräva en lång löpyta som är uppfällbar, en stark motor som klarar att hålla hög hastighet under långa träningspass samt en underhållande dator. Allt detta uppfyller modellen Master Löpband T250.
FitNord Sprint 500 Löpband *SMÖRJFRI*
14990 kr
Sportproffsen
Löpband för dig som är ute efter intensiv löpträning hemma eller till gymmet. Det har en kraftig AC-motor, ett vaximpregnerat underhållsfritt band och en robust ram som tål en belastning upp till 150 kg. Läs mer om det högpresterande löpbandet på sportproffsen.se!
Löpband Hammer Q VADIS 3.0
15990 kr
Maxpuls.se

HAMMER Q. VADIS 3.0
Smart och unikt designat löpband med innovativ, helt hopfällbar funktion och stabil konstruktion.

Q. Vadis 3.0 – Funktioner:

  • Push- och Turn-knapp för enkel kontroll
  • AUX- och USB-ingång för multimedia
  • Transporthjul för smidig förflyttning
  • Stabilt och platsbesparande tack vare en unik hopfällningsmekanism

HAMMER Q. VADIS 3.0 imponerar med genomtänkta funktioner och hög prestanda. Det är supersnabbt att fälla ihop och erbjuder ett genialt och smart designat träningsredskap. När det är utfällt kan du träna i hastigheter upp till 18 km/h och njuta av kraften från den 2 hk starka motorn. Ett praktiskt flaskhållare är också integrerat.

Med den innovativa fitness-appen Kinomap kan du motivera dig själv med virtuella träningsupplevelser. Löpbandet har ett stilrent designat LED-display som är lätt att läsa av och levereras 100 % färdigmonterat! Efter träningen kan du enkelt hitta en lämplig plats att förvara löpbandet på.

Platsbesparande förvaring:
Med den extra "Fold Button" på konsolen och fotpedalen kan du snabbt fälla ihop löpbandet och ställa det i vertikal eller horisontell position – utan att behöva skruva. Det kan smidigt förvaras under sängen eller i ett hörn bredvid en garderob.

Höjdpunkter:

  • 100 % färdigmonterat – packa upp, fäll ut och börja träna!
  • Genial hopfällningsteknik: fotpedal för vertikal eller horisontell förvaring
  • 12 träningsprogram + 2 pulsstyrda och 2 användarspecifika program
  • Lutning upp till 12 %
  • Tablethållare, USB-laddningsport och Bluetooth-funktion
  • Motiverande och gratis löpbandspass ingår

HAMMER Q. VADIS 3.0 är det perfekta valet för alla som vill ha ett högpresterande och platsbesparande löpband i sitt hem!

Löpband Assault Airrunner
56990 kr
Maxpuls.se
<p>Assault AirRunner är ett fantastiskt löpband som packar en intensiv träning i ett litet paket.&nbsp;</p> <p>Namnet säger allt - det är som att springa i luften.</p> <p>Detta löpband liknar inget annat löpband, bränner upp till 30% mer kalorier än den genomsnittliga motoriserade versioner och byggdes med intensiv träning i åtanke.&nbsp;</p> <p>AirRunner drivs av din energi, ingen elektrisk förbrukning.&nbsp;</p> <p>Du kommer bli förvånad över hur hardcore-träning kan komma ifrån dina egna två fötter.&nbsp;</p> <p>AirRunner är byggd med en stålram och räcken, korrosionsbeständig hårdvara.</p>
Crosstrainer Hammer Speedmotion II
10790 kr
Maxpuls.se

Hammer Speedmotion II är en rejäl Crosstrainer med hela 50 cm steglängd. Trots sin långa steglängd så är crosstrainern kompakt och tar upp en golvyta av 160x60 cm.

En finess med Speedmotion II är att den går att vinkla i 3 olika lägen. En högre lutning ger mer träning för sätesmusklerna och en lägre lutning fokuserar mer på hamstrings.

Pulsen kan mätas via handsensorer i handtagen eller via den inbyggda pulsmottagaren (bröstbälte medföljer ej).

Speedmotion II är utrustad med 25 varierande program som kan justeras i 16 olika motståndsnivåer, från 25 till 350 watt. Det finns även möjlighet att programmera eget träningsprogram.

Med hjälp av den inbyggda Bluetooth-anslutningen kan du sammankoppla crosstrainern med surfplatta eller smartphone och träna med externa träningsappar såsom Zwift och Kinomap.

Löpband Finnlo Performance WiFi
29990 kr
Maxpuls.se
<p>Finnlo Performance är ett interaktivt löpband med 10,1" touchskärm, USB, bluetooth och WiFi.</p> <p>Med Bluetooth kan du koppla ihop löpbandet med surfplatta eller smartphone du kan även surfa, t.ex. se på Youtube eller Facebook direkt i displayen tack vare den inbyggda WiFi-enheten.&nbsp;</p> <p>Displayen är utrustad med 10 inspirerande och varierande träningsprogram.&nbsp;</p> <p>Den stora löpytan på 152x52 cm gör att du känner dig trygg i att springa även i riktigt höga hastigheter.&nbsp;</p> <p>Hastigheten kan drivas upp till 22 km/h och lutningen upp till 15%.&nbsp;</p> <p>Löpbandet kan fällas upp för att spara plats när det inte används.&nbsp;</p>
Löpband Finnlo Maximum TR 8000
45990 kr
Maxpuls.se

Finnlo Maximum TR 8000 är ett stabilt löpband med en kraftfull, högkvalitativ AC-motor på 4 hk (kontinuerlig effekt). Löpbandet går upp till 22 km/h och lutningen kan ställas in med upp till 15 %. Både hastigheten och lutningen ställs in via de praktiska Quick-knapparna på träningsdatorn.

Den generösa löpytan på 153 x 56 passar alla löpare, gör att du kan sträcka ut steget ordentligt, Löpytan har bra stötdämpning för skonsam och komfortabel träning. 

En stor LED-display och fem mindre displayer visar överskådligt tid, lutning, distans, hastighet, kalorier och puls. Du kan komponera din konditionsträning enligt egna önskemål eller använda de befintliga träningsprogrammen. 

De 12 träningsprogrammen väljs direkt med en knapp. Backträning, intervallträning, pulsträning – löpbandet FINNLO MAXIMUM gör garanterat träningen roligare! Pulsen mäts med handpulssensorerna eller via den integrerade Polar-kompatibla pulsmottagaren för bröstbälten (tillval).

Löpmattans tjocklek är 3 mm.

Motionscykel Hammer Cardio Motion BT
7990 kr
Maxpuls.se

Hammer Cardio Motion är en motionscykel med lågt insteg, Bluetooth-anslutning och handtag och transporthjul som gör det enkelt att flytta undan cykeln när den inte används.

Med Hammer Cardio Motion BT kan du förbättra din hälsa, minska din vikt och få bättre kondition.

Cykeln är utrustad med 12 varierande program som kan justeras i 16 olika motståndsnivåer, från 10 till 350 watt.

Styre och sadel kan justeras för en bekväm sittställning som passar dig. Det låga insteget gör det enkelt att kliva på och av. Perfekt för användare som har svårt att lyfta benet högt!

Cardio Motion BT är utrustad med ett fitness test:
Datorn beräknar en individuell konditionsgrad baserat på din återhämtningspuls. Ju snabbare din puls sjunker igen efter träning, desto bättre kondition har du. Detta visas träningsgrad från 1 till 6. På så sätt kan du följa dina framsteg och motivera dig ännu mer för nästa träningspass. (Trådlöst pulsband krävs för testet)

Styrningen av träningsdisplayen är väldigt enkel och självförklarande. Så enkel att även äldre snabbt kan lära sig att använda datorn.

LCD-skärmen visar alla viktiga träningsdata medan du tränar.

Hammer Cardio Motion BT har mottagare för trådlöst pulsband.

Med hjälp av den inbyggda Bluetooth-anslutningen kan du sammankoppla motionscykeln med surfplatta eller smartphone och träna med externa träningsappar såsom Kinomap, iConsole och BitGym.

Med hjälp av apparna får du ytterligare inspiration. Du kan t.ex. se en bana framför dig när du tränar. Även motståndet kan justeras för att bli tyngre i uppförsbackar och lättare i nedförsbackar.

Löpband Master Fitness T250
13999 kr
Maxpuls.se

Master T250 – Ett premiumlöpband för seriös hemmaträning

Letar du efter ett kraftfullt, stabilt och underhållande löpband för hemmabruk? Då är Master T250 det självklara valet. Med extra lång löpyta, stark motor, hög topphastighet och smarta funktioner som trådlös mobil-laddning och Bluetooth-stöd för Zwift och Kinomap, får du ett löpband som verkligen lever upp till höga krav – både för nybörjaren och den erfarne löparen.

Därför älskar användare Master T250:

  • Generös löpyta på 510 x 1500 mm – perfekt för både lugna pass och snabba intervaller

  • Kraftfull motor: 2 hk kontinuerlig effekt och över 3 hk i peak – ger jämnt driv även för användare upp till 150 kg

  • Topphastighet på 22 km/h – utmärkt för intervallträning

  • Lutning i 15 nivåer – simulera backträning för extra intensitet

  • 12 träningsprogram + 3 användarprofiler – personliga inställningar för hela familjen

  • Inbyggd Polar-pulsmottagare – mäter din puls trådlöst (pulsband säljs separat)

  • Trådlös laddning av mobilen – håll batteriet laddat under passet

  • Bluetooth-stöd för Kinomap, Zwift och Fitshow – interaktiv träning med appar

Enkel montering och smidig förvaring

T250 är konstruerad med smidig hopfällning och enkel montering. Endast några få bultar behövs för att komma igång – och självklart medföljer svensk bruksanvisning.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.