Svea mix är en svenskvävd matta i plast- och bomullsgarn. Den har ett melerat mönster i vackra rosa färger och är vändbar, vilket gör att den kan användas på båda sidor. Mattan är både mjuk och tålig, vilket gör den perfekt för köket.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper svea mix rosa - plast- och garnmatta?
Svea mix är en svenskvävd matta i plast- och bomullsgarn. Det gör att mattan blir både mjuk och tålig. Svea har ett melerat mönster i vackra färger. Mattan är vävd så den ser likadan ut på båda sidor vilket gör att den kan ligga med båda sidor upp. Här ser du Svea mix i färgen blå.Fotograferad i storlek 70 x 140 cm.
Svea heter Pappelinas enfärgade mattor som finns i en mängd kulörer och storlekar. Svea Black Metallic/Black är vävd med två olika band i samma kulör, en med metallisk lyster och en som är matt vilket skapar ett elegant skimmer. Alla plastmattor går att använda både utomhus och inomhus. Mattorna som är 70 centimeter breda går att tvätta i maskin. Se skötselråd för information om hur du tar hand om din matta på bästa sätt. Plastmattorna består av 90% svensk plastfolie och 10% tysk varptråd sammanvävt på vävstolar. Pappelina följer alla regler, förordningar och krav för miljö och hälsa i Sverige och EU. Inga miljöfarliga tungmetaller eller hälsofarliga mjukgörare finns i mattorna tack vare att de tillverkas av plastråvara. Pappelinas mattor vävs av svensk PVC plastfolie i Gislaved Folie AB som är miljö- och kvalitetscertifierade. Shoppa Enfärgade mattor och mer Mattor hos Royal Design.
<p>Matta i vävd plast från svenska Pappelina. Mattan är både praktisk och slitstark. Använd den i hallen eller på terrassen, inne eller ute då den inte tar skada av att bli blöt. Med en dämpad, skandinavisk färgpalett passar mattan vackert in i alla hem. Den är dessutom skön att gå på då den är 0,5 cm tjock.</p>
<p>Tillverkad i Dalarna i Sverige vilket ger en produkt helt från Sverige. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare som är vävt i traditionella vävstolar vilket ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkningstejp säkerställer att mattan är slitstark samt ligger snyggt på golvet. Loggan är graverad i båda ändar. Dessutom är den lätt att hantera och rengöra då den kan dammsugas samt tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifug. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.</p>
Svea Matta vävd i vit plastfolie. Varvat metallisk vit med matt vit färg ger en lätt skimrande effekt som ger mattan liv och ett djup. Den ljusa mattan är lätt att hålla ren med en våt trasa och dammsugning. Kan även maskintvättas. Mattorna från Pappelina tål både utomhus- och inomhusbruk. Plastmattorna består av 90% svensk plastfolie och 10% tysk varptråd sammanvävt på vävstolar. Pappelina följer alla regler, förordningar och krav för miljö och hälsa i Sverige och EU. Inga miljöfarliga tungmetaller eller hälsofarliga mjukgörare finns i mattorna tack vare att de tillverkas av plastråvara. Pappelinas mattor vävs av svensk PVC plastfolie i Gislaved Folie AB som är miljö- och kvalitetscertifierade. Shoppa Enfärgade mattor och mer Mattor hos Royal Design.
Dörrmatta från Pappelina i plast. Mattan är vändbar och kan tvättas i maskin. Plastmattorna består av 90% svensk plastfolie och 10% tysk varptråd sammanvävt på vävstolar. Pappelina följer alla regler, förordningar och krav för miljö och hälsa i Sverige och EU. Inga miljöfarliga tungmetaller eller hälsofarliga mjukgörare finns i mattorna tack vare att de tillverkas av plastråvara. Pappelinas mattor vävs av svensk PVC plastfolie i Gislaved Folie AB som är miljö- och kvalitetscertifierade. Shoppa Dörrmattor och mer Mattor hos Royal Design.
PVC-plast och polyestertrådar. Hand eller maskintvätt vid 30 grader. Får inte torktumlas. Sträck mattan hårt när den är blöt och dropptorka. Shoppa Enfärgade mattor och mer Mattor hos Royal Design.
Goose mix är en svenskvävd matta i plast- och bomullsgarn. Kombinationen av garn i plast och bomull gör att mattan är mjuk och skön och ger rummet en ombonande känsla. Goose mix har ett klassiskt gåsögamönster, ett mönster som aldrig går ur tiden. Här ser du Goose mix i färgen röd.Fotograferad i storlek 70 x 150 cm.
Goose mix är en svenskvävd matta i plast- och bomullsgarn. Kombinationen av garn i plast och bomull gör att mattan är mjuk och skön och ger rummet en ombonande känsla. Goose mix har ett klassiskt gåsögamönster, ett mönster som aldrig går ur tiden. Här ser du Goose mix i färgen blå.Fotograferad i storlek 70 x 150 cm.