Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Julie ljusbrun - plast- och garnmatta

Julie är en svensktillverkad matta från Horredsmattan, tillverkad av plast och garn. Den ljusbruna färgen och fransarna på kortsidorna ger mattan en mjuk och skön känsla. Mattan passar bra i köket eller andra rum i hemmet.

865 kr

Mattor
Inredningsdetaljer
Dörrmattor
Kilands mattorKöp produkten hos Kilands mattor
Liknande produkter
Aruba natural grey - jutematta
3025 kr
Kilands mattor
Aruba är en handvävd matta i jute. Aruba görs i flera sköna jordnära färger, och naturmaterialet jute inger en rustik känsla. Här är Aruba i färgen natural grey.
Mono plastmatta 85 x 260 cm, leaf
3475 kr
Bagaren och Kocken

Mono Leaf är en stilren plastmatta från Pappelina, lämplig för både inom- och utomhusbruk. Den passar alltså lika bra i köket eller hallen som ute på terrassen, eftersom den inte tar skada av att bli blöt. Pappelinas mattor kännetecknas av sin dämpade skandinaviska färgpalett, vilket gör dem till ett bra val i alla typer av inredning. De är dessutom enkla att underhålla och rengöra och kan tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifugering. Alla mattor från Pappelina tillverkas i Sverige på väveriet i Dalarna.

Pappelina grundades 1999 av Lina Rickardsson, som 24 år gammal kom hem från USA och bestämde sig för att satsa på vävkonsten i sin hemort Falun. Hon tog sina egenvävda alster under armen och presenterade dem för återförsäljare, vilket ledde till beställningar från butiker i både Göteborg, Malmö och Stockholm. När hon insåg att hon inte skulle hinna med att väva allt på egen hand hittade hon ett familjeägt väveri i Dalarna, då med tre anställda, som gärna ville inleda ett samarbete. Resten är historia. Idag väver Pappelina cirka 100 000 mattor om året, sysselsätter ett 40-tal personer och har försäljning i hela 26 länder.

Florian marin - plastmatta
360 kr
Kilands mattor
Florian är en svensktillverkad plastmatta från Horredsmattan. Mattan är formgiven av Ulla Gustavsson och har en läcker design med ett blommigt mönster. Plastmattor är tidlösa, och med den vackra Florian kommer ditt hem att få en livfull känsla i många år. Här är Florian i färgen marin.
Poppy plastmatta 70 x 250 cm, oregano
1749 kr
Bagaren och Kocken

Pappelina Poppy är en stilren plastmatta som passar lika bra inne som ute. Den tål nämligen att bli blöt, vilket gör att du kan placera den både i hallen, köket eller barnrummet och ute på balkongen eller terrassen. Tack vare den dämpade skandinaviska färgpaletten är Poppy-mattan ett utmärkt val när du vill tillföra färg i hemmet men samtidigt strävar efter en klassisk och tidlös känsla i din inredning. Mattan är dessutom enkel att rengöra och kan tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifugering. Samtliga mattor från Pappelina tillverkas i Sverige på företagets väveri i Dalarna. Tjocklek cirka 5 millimeter.

Mattföretaget Pappelina startades år 1999 av Lina Rickardsson, som 24 år gammal kom tillbaka från USA till hemstaden Falun och bestämde sig för att satsa hundra procent på vävkonsten. Hon presenterade sina hemvävda alster för olika leverantörer, vilket ledde till att hon fick beställningar från butiker i både Göteborg, Malmö och Stockholm. Det fick henne att inse att hon omöjligt skulle hinna med att väva allting själv. Hon inledde ett samarbete med ett litet familjeägt väveri i Dalarna, som då hade tre anställda. Resten är historia. Idag väver Pappelina ungefär 100 000 mattor om året, sysselsätter ett 40-tal personer och säljer sina mattor i hela 26 av världens länder.

Matta Fred, 70 x 180 cm, linen/vanilla
1775 kr
Bagaren och Kocken

Här får du en fin och dekorativ matta som både kan användas inne och ute. Svenska Pappelina ger dig är en matta i vävd plast som är både praktisk och slittålig. Använd den i hallen eller på terrassen, inne som ute då den inte tar skada av att bli blöt. Med en dämpad, skandinavisk färgpalett passar mattan vackert in i alla hem. Den är dessutom mycket behaglig att gå på den den är 0,5 cm tjock.

Tillverkad i Dalarna i Sverige så du får en helt svensk produkt. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare, som är vävda på traditionellt vis, vilket även ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkande tejp gör mattan slittålig samt att den ligger fint på golvet. Loggan är ingraverad i båda ändar. Den är dessutom lätt att ta hand om och rengöra, då den tål att dammsugas samt att handtvättas eller fintvättas vid 30°C utan centrifugering. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.

Matta Peg, 70 x 200 cm, haze/vanilla
1636 kr
Bagaren och Kocken

Matta i vävd plast från svenska Pappelina. Mattan är både praktisk och slittålig. Använd den i hallen eller på terrassen, inomhus eller utomhus spelar ingen roll då den tål väta. Tjockleken på 0,5 cm gör den skön att gå på.

Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare som är vävda på traditionellt sätt, vilket ger mattan en vacker textur. Svetsade kanter med förstärkningstejp garanterar att mattan är slitstark och ligger vackert på golvet. Loggan är ingraverad i båda ändar. Den är dessutom mycket lätt att ta hand om och rengöra då den tål att dammsugas samt tvättas för hand eller i fintvätt vid 30°C, dock utan centrifugering. Låt sedan mattan torka platt. Storleksavvikelse på ±4% kan förekomma på grund av vävtekniken. Kommer med 3 års garanti för produktionsfel.

Myra grafit - plast- och garnmatta
1165 kr
Kilands mattor
Myra är en svensktillverkad plast- och garnmatta från Horredsmattan. Mattan pryds av bredrandiga fält, vackert sammanvävda med en blandning av plast och garn. Myra är en tålig matta som lämpar sig för såväl köket som tvättstugan, eller varför inte under matbordet? Här är Myra i färgen grafit.
Florian gul - plastmatta
360 kr
Kilands mattor
Florian är en svensktillverkad plastmatta från Horredsmattan. Mattan är formgiven av Ulla Gustavsson och har en läcker design med ett blommigt mönster. Plastmattor är tidlösa, och med den vackra Florian kommer ditt hem att få en livfull känsla i många år. Här är Florian i färgen gul.
Myra brun - plast- och garnmatta
1165 kr
Kilands mattor
Myra är en svensktillverkad plast- och garnmatta från Horredsmattan. Mattan pryds av bredrandiga fält, vackert sammanvävda med en blandning av plast och garn. Myra är en tålig matta som lämpar sig för såväl köket som tvättstugan, eller varför inte under matbordet? Här är Myra i färgen brun.
Matta Vera, 70 x 225 cm, army/vanilla
2190 kr
Bagaren och Kocken

Matta i vävd plast från svenska Pappelina. Mattan är både praktisk och slitstark. Använd den i hallen eller på terrassen, inne eller ute då den inte tar skada av att bli blöt. Med en dämpad, skandinavisk färgpalett passar mattan vackert in i alla hem. Den är dessutom skön att gå på då den är 0,5 cm tjock.

Tillverkad i Dalarna i Sverige vilket ger en produkt helt från Sverige. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare som är vävt i traditionella vävstolar vilket ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkningstejp säkerställer att mattan är slitstark samt ligger snyggt på golvet. Loggan är graverad i båda ändar. Dessutom är den lätt att hantera och rengöra då den kan dammsugas samt tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifug. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.

Matta Sten, 70 x 200 cm, light nougat/vanilla
2045 kr
Bagaren och Kocken

En vacker och hållbar matta som både går att använda ute och inne låter nästa för bra för att vara sant, men det är det inte. Svenska Pappelina har här en vacker matta från seren Sten i vävd plast som både är praktisk och slittålig. Mattan kan användas både inomhus och utomhus då den inte tar skada av att bli blöt. Med en tjocklek på 0,5 cm är det dessutom mycket behaglig att gå på.

Tillverkad i Dalarna i Sverige så du får en helt svensk produkt. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare, som är vävda på traditionellt vis, vilket även ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkande tejp gör mattan slittålig samt att den ligger fint på golvet. Loggan är ingraverad i båda ändar. Den är dessutom lätt att ta hand om och rengöra, då den tål att dammsugas samt att handtvättas eller fintvättas vid 30°C utan centrifugering. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.

Otto plastmatta 70 x 280 cm, berry
2599 kr
Bagaren och Kocken

Otto Berry från Pappelina är en stilren plastmatta som passar lika bra ute som inne. Den tar nämligen inte skada av att bli blöt, vilket gör att den passar lika bra i hallen och på köksgolvet som ute på terrassen eller balkongen. Ett utmärkt tillskott när du letar efter en färgklick till hemmet, samtidigt som du vill bibehålla en dämpad skandinavisk färgpalett. Mattan är dessutom enkel att rengöra och kan tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifugering. Precis som alla mattor från Pappelina är mattan tillverkad i Sverige på väveriet i Dalarna. Tjocklek cirka 5 millimeter.

Pappelina grundades 1999 av Lina Rickardsson, som då var 24 år gammal och precis hade återvänt från USA till sin hemort Falun och bestämde sig för att satsa på vävkonsten. Hon tog sina vävda alster under armen, presenterade dem för återförsäljare och fick beställningar från både Malmö, Stockholm och Göteborg. Hon insåg då att hon inte skulle hinna väva allting själv och inledde ett samarbete med ett familjeägt väveri i Dalarna. Resten är historia. Idag väver Pappelina cirka 100 000 mattor om året, sysselsätter ett 40-tal personer och säljer sina mattor i hela 26 länder.

Matta Vera, 70 x 150 cm, army/vanilla
1550 kr
Bagaren och Kocken

Matta i vävd plast från svenska Pappelina. Mattan är både praktisk och slitstark. Använd den i hallen eller på terrassen, inne eller ute då den inte tar skada av att bli blöt. Med en dämpad, skandinavisk färgpalett passar mattan vackert in i alla hem. Den är dessutom skön att gå på då den är 0,5 cm tjock.

Tillverkad i Dalarna i Sverige vilket ger en produkt helt från Sverige. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare som är vävt i traditionella vävstolar vilket ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkningstejp säkerställer att mattan är slitstark samt ligger snyggt på golvet. Loggan är graverad i båda ändar. Dessutom är den lätt att hantera och rengöra då den kan dammsugas samt tvättas för hand eller i maskin vid 30°C utan centrifug. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.

Matta Kotte, 70 x 225 cm, army/sage
2190 kr
Bagaren och Kocken

Matta i vävd plast från svenska Pappelina. En praktisk och slittålig plastmatta för användning både inom- och utomhus då den inte tar skada av vatten. Med en tjocklek på 0,5 cm är den även mycket skön att gå på.

Materialet är svenskproducerad ftalatfria plastband som är vävda i traditionella vävstolar. Svetsade kanter med förstärkningstejp garanterar att mattan är slitstark. Loggan är ingraverad i båda ändar. Den är dessutom mycket lätt att ta hand om och rengöra då den tål att dammsugas samt tvättas för hand eller i fintvätt vid 30°C, dock utan centrifugering. Låt sedan mattan torka platt. Storleksavvikelse på ±4% kan förekomma på grund av vävtekniken. Kommer med 3 års garanti för produktionsfel.

Poppy plastmatta 70 x 150 cm, black
1905 kr
Bagaren och Kocken

Poppy plastmatta från Pappelina passar lika bra inomhus som utomhus. Den tar nämligen inte skada av att bli blöt, vilket gör att den passar lika bra i hallen, köket eller barnrummet som ute på terrassen eller balkongen. Mattan finns i flera olika färgval som alla kännetecknas av sin dämpade skandinaviska färgpalett, vilket gör den till ett utmärkt val när du strävar efter en klassisk och tidlös känsla i hemmet. Den är dessutom enkel att rengöra och kan både handtvättas eller tvättas i maskin vid 30°C utan centrifugering. Alla mattor från Pappelina tillverkas i Sverige på företagets väveri i Dalarna. Tjocklek cirka 5 millimeter. Mattföretaget

Pappelina grundades 1999 av Lina Rickardsson, som 24 år gammal kom tillbaka från USA till hemstaden Falun och bestämde sig för att satsa fullt ut på vävkonsten. Hon tog med sig sina egenvävda alster och presenterade dem för olika återförsäljare, något som visade sig ge resultat. Hon fick beställningar från butiker i Malmö, Stockholm och Göteborg, något som fick henne att inse att hon inte skulle hinna med att väva allting själv. Hon inledde då ett samarbete med ett litet familjeägt väveri i Dalarna och resten är historia. Idag väver Pappelina ungefär 100 000 mattor om året, sysselsätter ett 40-tal personer och säljer sina mattor i 26 länder.

Matta Sten, 70 x 300 cm, ochre/vanilla
2940 kr
Bagaren och Kocken

En vacker och hållbar matta som både går att använda ute och inne låter nästa för bra för att vara sant, men det är det inte. Svenska Pappelina har här en vacker matta från seren Sten i vävd plast som både är praktisk och slittålig. Mattan kan användas både inomhus och utomhus då den inte tar skada av att bli blöt. Med en tjocklek på 0,5 cm är det dessutom mycket behaglig att gå på.

Tillverkad i Dalarna i Sverige så du får en helt svensk produkt. Materialet är svensktillverkade plastband utan mjukgörare, som är vävda på traditionellt vis, vilket även ger mattan en fin struktur. Svetsade kanter med förstärkande tejp gör mattan slittålig samt att den ligger fint på golvet. Loggan är ingraverad i båda ändar. Den är dessutom lätt att ta hand om och rengöra, då den tål att dammsugas samt att handtvättas eller fintvättas vid 30°C utan centrifugering. Låt den sedan torka platt. Storleksavvikelse på ± 4 % kan förekomma på grund av vävtekniken. Levereras med 3 års garanti för tillverkningsfel.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.