Denna runda betongkruka från Granit är perfekt för att ge dina växter ett stilrent hem. Med sin enkla form passar den väl in i olika inredningsstilar och lyfter fram växternas färger. Krukan är avsedd för inomhusbruk, men kan även användas utomhus, där den med tiden får en vacker patina.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper betongkruka rund 19,5cm?
En tidlös vit kruka i glaserat stengods. Den passar perfekt till krukväxter i olika färger och blir en snygg inredningsdetalj i ditt hem. Krukan har inget dräneringshål och kan därför enkelt användas inomhus. Den är snygg som den är eller i kombination med matchande krukor i andra storlekar och färger.
Denna betongkruka är perfekt för arrangemang eller större växter som vill ha mycket plats i krukan. Krukan har en stilren design och är klarar -18℃ till 60℃. Krukan är frosttålig om den töms på jord. Notera att varje kruka får sitt unika uttryck då betongen gjuts och mönster bildas i ytan vilket ger varje kruka en unik färgnyans och mönster.
Kruka med fat i 100% betong. Fatet och krukan skapar tillsammans en snygg design som kombinerar funktion med stil. Den enkla formen och färgen gör att betongkrukan passar perfekt till flera olika typer av växter i olika färger. Krukan kan användas både utomhus och inomhus. Används krukan utomhus kan den påverkas av väder och vind och får en fin patina. Om krukan förvaras ute under vintern bör den tömmas på jord för att inte spricka.
Snygg kruka i stengods med tillhörande fat. Krukan har ett dräneringshål och kommer väl till användning både ute och inne. Snygg att ha flera ihop eller stående för sig själv.
Kruka i lättbetong och glasfiber för plantering både inom- och utomhus. Krukan är frosttålig om den töms på jord, finns i flera storlekar!Notera att varje kruka får sitt unika uttryck då betongen gjuts och mönster bildas i ytan vilket ger varje kruka en unik färgnyans och mönster.
Frosttåligt krukfat i praktisk lättbetong. Fatet är främst avsett för utomhusbruk. Fatet kan färga av sig, skydda därför underlaget med t ex möbeltassar. Vi rekommenderar att inte ställa fatet direkt på känsligt underlag.
Kruka i lättbetong och glasfiber för plantering både inom- och utomhus. Krukan är frosttålig om den töms på jord, finns i flera storlekar!Notera att varje kruka får sitt unika uttryck då betongen gjuts och mönster bildas i ytan vilket ger varje kruka en unik färgnyans och mönster.