En liten serveringsskål i stengods med ett dekorativt mönster. Skålen är tillverkad för att tåla både mikrovågsugn och diskmaskin, vilket gör den praktisk i vardagen. Perfekt för att servera nötter, snacks eller som en liten skål för soja.
Köpguide
Vad ska man tänka på när du köper serveringsskål lines 9cm stengods grön?
<p>Servera dina gäster en läcker efterrätt i denna rustika lilla skål från Bitz. Skålen är producerad i robust stengods och klarar av både maskindisk, mikrovågsugn, frys ner till -18 och ugn upp till 220 grader. Det betyder att du kan förbereda små portioner med desserter och tillaga dem direkt i ugnen. En matt svart utsida i kombination med en läcker grön glasyr på insidan ger ett rustikt och vackert uttryck. <br/></p><p> </p><p><strong>Specifikationer:</strong></p><p>- Material: Stengods</p><p>- Matt utsida och blank insida</p><p>- Färg: Svart utsida och grön insida</p><p>- Mått: H 5 x Ø 10 cm </p><p>- Tål maskindisk, mikrovågsugn, ugn upp till 220 grader och frys till -18 </p><br/>
Säg hej till Bruno - vår nya serie i schysst stengods! Skålen är tålig och kan användas till mycket. Tack vare stengodsets tåliga egenskaper klarar skålen av ugn, mikro och frys. Kan diskas i maskin. Mixa och matcha efter eget tycke med övriga delar i servisen.
En skål gjord av 100% stengods producerad i Portugal. Bruno är vår serie i schysst stengods och ingår i bassortimentet som du alltid hittar hos oss på Granit. Serien passar fint både för vardagsmiddagen och när du har vänner över och kommer i olika färger. Finns som tallrikar, assietter, skålar och muggar och kan med fördel mixas och matchas efter eget tycke med övriga delar i servisen. Varje produkt kan variera i färg och form eftersom produktionsprocessen innebär handarbete och arbete med reaktiva glasyrer, vilket gör varje skål, assiett och tallrik unik. Det tåliga stengodset gör att den klarar av att användas i mikro, frys och ugn. Om du använder skålen i ugnen är det däremot viktigt att inte ha för hög värme, max 100 grader. Den kan också diskas i maskin, men innan första användning rekommenderar vi att diska skålen i varmt vatten med diskmedel.
Serveringsskål tillverkad i stengods med ett dekorativt mönster. Mönstret är målat med en stämpelteknik som skapar en handmålad känsla. Fatet är fin att kombinera med flera skålar i olika storlekar med samma mönster och salladsbestick i akacia.
Denna vackra skål är tillverkad i robust stengods. Kombinationen av skålens utvändiga, matta reaktiva glasyr och den blanka glasyren på insidan, ger ett unikt och spännande uttryck som gör varje produkt unik och färgskiftningar förekommer. Skålen tål maskindisk, mikrovågsugn och ugn upp till 220°. Mixa och matcha med andra stengodsprodukter från Bitz så du får en uppsättning som passar just dig. Shoppa Serveringsskålar och mer Skålar & Uppläggningsfat hos Royal Design.
Liten handmålad snacksskål i vit lera med blyfria färger och ett dekorativt mönster. Tidlös design som passar i de flesta miljöer både till vardags och till fest. Kombinera gärna med andra delar i serien.
Serveringsskål tillverkad i stengods med ett dekorativt mönster. Mönstret är målat med en stämpelteknik som skapar en handmålad känsla. Fatet är fin att kombinera med flera skålar i olika storlekar med samma mönster och salladsbestick i akacia.
Serveringsskål tillverkad av stengods med ett dekorativt mönster. Den kan användas i både mikrovågsugn och diskmaskin, vilket underlättar vardagen. För en snygg dukning kan den kombineras med ovala fat i vitt stengods eller skålar i andra storlekar från samma serie.