Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Shiseido Ginza Night Eau de Parfum - 50 ml

Ginza Night Eau de Parfum Intense från Shiseido är en doft för den mystiska kvinnan. Den kombinerar vita blommor med varma vaniljnoter och fruktiga inslag av mandarin och svarta vinbär. Doften är inspirerad av Tokyos nattliv och dess förföriska energi.

1335 kr

Parfymer
Damparfym
Eau de Parfum
ElevenKöp produkten hos Eleven
Liknande produkter
Karl Lagerfeld Tokyo Eau de Parfum - 60 ml
529 kr
Eleven
Tokyo Shibuya EdP – en hyllning till en av Karl Lagerfelds favoritplatser – är en grön, träig och blommig parfym som representerar körsbörsblomningens naturliga skönhet. Doften öppnar med sudachi, en liten japansk citrusfrukt, ger ljus och fräschör till noter av rabarber. I doftens hjärta finns körsbärsblommor som omedelbart för tankarna till Japan, och de får en sofistikerad touch tack vare strålande pion och magnolia. I basen blandas omslutande noter av vit mysk med amber som dröjer sig kvar.• Feminin doft från Karl Lagerfeld• Noter av sudachi, körsbärsblomma och vit mysk• Doftfamilj: Woody Green Floral• Eau de ParfumTopp: Sudachi, rabarberHjärta: Körsbärsblomma, pion, magnoliaBas: Vit mysk, amber
Shiseido Ginza Eau de Parfum - 30 ml
665 kr
Nordic Feel
Ginza Eau de parfum, den nya parfymen för kvinnor som lyfter fram de mest livfulla och kraftfulla aspekterna av kvinnlighet. En blommig parfym, en blommig bukett som skärps av skog, den perfekta balansen mellan styrka och kvinnlighet. INSPIRATIONEN Jag har ingen magisk kraft: jag gör personligheten till min magiska kraft (Bushido, Samurai Faith). HISTORIEN Upptäck andan i Ginza, Japans mest kosmopolitiska distrikt, där Shiseido har sitt ursprung. Ginza, doften av en oemotståndlig kvinna som uttrycker sin kvinnlighet i alla dess kontraster. En helig syntes av motsatser: subtilt men intensivt, känsligt men starkt, klokt men passionerat. Ginza uppmuntrar kvinnor att återerövra sin kvinnlighet, bygga upp sitt självförtroende och släppa loss sin oändliga kraft. FLASKEN En svart dolk sticker rakt in i flaskan som en symbolisk påminnelse om den inre styrka som finns gömd i varje kvinna. Avrundade kurvor balanserar designen när den lysande rosa parfymen lyser genom det genomskinliga glaset. DOFTEN Ginza-parfymen är en blommig bukett som skärps av skog. Den naturliga elegansen hos blommiga dofter kombineras med intensiteten hos heliga tränoter för att skapa en perfekt balanserad blandning. I hjärtat av buketten är det jasminen som delikat utvecklar sina mest överdådiga aspekter. Magnolia och japanska orkidéblad deltar i dansen, som skärps av hinokiträdet. Doften av denna heliga japanska cypress är på samma gång stark och mild och påminner om intensiteten hos patchouli och djupet hos sandelträ. På huden är den här träiga blomdoften lika feminin som den är livlig: helt unik.
Ferragamo Ferragamo Signorina Misteriosa Eau de Parfum - 50 ml
819 kr
Nordic Feel
En innovativ dofttolkning av svarta nyanser och ett uttryck för elegant djärvhet. En damparfym som speglar kvinnans mystiska sida, platsen för hemligheter, frestelser och önskningar. Doften öppnar med en fångande och distinkt topp av vilda björnbär som leder till silkeslena nyanser av apelsinblomma och sensuell tuberos. Oemotståndlig vanilj omsluter huden som tillsammans med patchouli ger en elegant och stilig touch.· Orientalisk och fruktig damparfym från Ferragamo· Passar den ungdomliga men eleganta kvinnan · Perfekt på kvällen du vill ge uttryck för din mer mystiska sida DoftnoterTopp: Vilda Björnbär, neroliHjärta: Apelsinblomma, tuberosBas: Svart vaniljmousse, patchouli
NISHANE Favonious Eau de Parfum - 100 ml
4325 kr
Eleven
I sötman av en blommande trädgård, ljusgrön och översållad med genomskinliga blad, sover blommornas gudinna. Under gryningens första strålar skiner bergamott som morgondagg. Upplyft av svala trillium av rosépeppar och en citronaktig antydan av frankincense, antar rosen sina första färger och släpper långsamt ut flyktiga antydningar av te, viol och honung. När Flora öppnar ögonen vaknar hon av den vegetativa utstrålningen från geranium, den fruktiga sötman från artemisia och en aromatisk doft, överraskad av en favonisk bris som bär med sig dofter från fjärran länder. Deras pudriga, bukoliska nyanser överlagras av den robusta animaliteten hos Oud, förstärkt av den jordiga ambern hos Cypriol och de chokladiga tonerna av en intensiv indonesisk Patchouli, allt sträckt ut av en duo av Cederträ och Sandelträ. De gynnsamma vindarnas gud har återvänt till sin älskade.
Kenzo Flower by Kenzo la Recolte Parisienne Eau de Parfum - 40 ml
1270 kr
Eleven
FLOWER BY KENZO LA RÉCOLTE PARISIENNE EDPParfym Dam - FLOWER BY KENZO La Récolte Parisienne är en strålande Eau de Parfum som blandar ikonisk urban vallmo med de fritt odlade blommorna på ett parisiskt fält.En Eau de Parfum för kvinnor med en poetisk syn på naturskydd genom att skörda doften, inte blomman.EN DAM PARFYM AV NATURLIGA DOFTÄMNENHistorien börjar på Masami Charlotte Lavaults fält i Paris, ambassadör för FLOWER BY KENZO och aktivistisk blomsterodlare. En sommarmorgon besökte parfymörerna Alberto Morillas och Dora Baghriche Masamis fält för att fånga doftnoterna från Dahlian, fältets symboliska blomma. Med hjälp av headspace-teknik, som kan fånga de naturliga doftämnena som blommor andas ut under en glaskupol, levererade Dahliorna sina dofter i sin ursprungliga form - intakta och vilda, för att sedan återskapas av parfymörer med en naturlig och spontan doftidentitet.EN LIVFULL VERSION AV FLOWER BY KENZOFLOWER BY KENZO La Récolte Parisienne ger ny livfullhet till Kenzos ikoniska FLOWER Eau de Parfum. Dess historiska signatur, en subtil blandning av Damascena Rose och vit mysk, öppnas upp för nya fräscha, sensuella aspekter: smaken av ljusgul mandarin, kryddan av ett rosenrött Dahlia-ackord och sötman av en mjuk Tonka Bean. Denna fräscha damparfym är som en nyklippt blombukett, mer sann än naturen, sammansatt av 93% ingredienser av naturligt ursprung*.På den oersättliga FLOWER BY KENZO-flaskan får vallmon en bukolisk utstrålning och bjuder in en nyckelpiga att fladdra omkring. På ytterförpackningen blommar en Dahlia tillsammans med en vallmo mot den texturerade parisiska skylinen, som påminner om ett fält i hjärtat av staden.DOFTEN SOM FÖDDES UR MILJÖANSVARKENZO Parfums innoverar med ett värdefullt återvinningsbart glaslock**. Den här doften föddes ur en miljöansvarsfilosofi: den tillverkas uteslutande i Frankrike och flaskan är skapad av 15% återvunnet glas*** Papperet i kartongen kommer från välskötta FSC-certifierade skogar och andra kontrollerade källor, bläcket är biologiskt.*Beräknad enligt standarderna ISO 16128-1 och ISO 16128-2.**Selektiv insamling för eventuell återvinning i Frankrike. Kan variera beroende på lokala sorteringsinstruktioner och tillgång till avfallshanteringssystem i andra länder.***Postkonsumentåtervunnet enligt standard 14021.DOFTFAMILJ:Blommig fräsch citrus parfymDOFTNOTER:Toppnoter: Ljusgul mandarin - En fräsch och sprudlande citrusdoft som ger en livlig inledning på parfymen.Hjärtnoter: Rosenröd Dahlia - Ett blomsterackord som tillför en kryddig och sofistikerad blommig ton, som hedrar Dahlians komplexitet.Basnoter: Tonka Bean - En söt och mjuk ton som ger en varm och inbjudande avslutning på doften.Parfymen kombinerar dessa element för att skapa en modern och uppfriskande tolkning av den klassiska FLOWER by KENZO, med en tydlig betoning på naturliga och fräscha komponenter.
Gucci Bloom Intense Eau de Parfum - 100 ml
2295 kr
Eleven
Denna eau de parfum intense vecklar ut sig som en underbar blomma – precis likt personen som bär doften. Nattens magi, som väcker den inre skönheten till liv. Denna Gucci-doft rymmer själva essensen av kvinnlig kreativitet och är den hittills mest hypnotiska parfymen i GUCCI Bloom-serien. GUCCI Blooms karaktäristiska noter av vita blommor intensifieras här och gör doften ännu mer sensuell – perfekt till alla tillfällen. Strålande toppnoter av apelsinblomma som glider över i ett hjärta av tempeljasmin, tuberos och nattblommande jasmin. Basnoternas patchouli och kristallmossa rundar av doften på vackraste möjliga vis och skapar den ultimata doftharmonin.
Issey Miyake L'Eau D'Issey Solar Violet Intense Eau de Toilette - 50 ml
1150 kr
Eleven
L'Eau d'Issey Solar Violet Eau de Toilette Intense - en ljus parfym för kvinnor. L'Eau d'Issey Solar Violet är den nya parfymen för kvinnor från Issey Miyake - en doft där vatten möter materia i vårens ljus. Skapad under solen, kombinerar den värme med friskhet och delikatessen med passion för att skapa en modern violparfym full av kontraster.
Gucci Guilty Woman Eau de Parfum - 50 ml
1490 kr
Eleven
Det nya kapitlet i berättelsen om signaturdoften Gucci Guilty definierar begreppet frisinnade njutningsmänniskor. En modern form av självuttryck och djärvhet framträder klart och tydligt i det nya kraftfulla ställningstagandet #ForeverGuilty.Gucci Guilty Pour Femme är skapad för kvinnor som känner sig fullständigt fria. Det är en fyllig och elegant orientalisk blomdoft med citrusnoter av mandora i kombination med syren och två olika patchoulioljor.Toppnoter: Mandora, bergamott och rosépepparHjärtnoter: Syrén, ros, geraniumolja och violBasnoter: Patchouli coeur, mikrodestillerad patchouliolja och amber blend
NISHANE Favonious Eau de Parfum - 100 ml
4325 kr
Nordic Feel
I sötman av en blommande trädgård, ljusgrön och översållad med genomskinliga blad, sover blommornas gudinna. Under gryningens första strålar skiner bergamott som morgondagg. Upplyft av svala trillium av rosépeppar och en citronaktig antydan av frankincense, antar rosen sina första färger och släpper långsamt ut flyktiga antydningar av te, viol och honung. När Flora öppnar ögonen vaknar hon av den vegetativa utstrålningen från geranium, den fruktiga sötman från artemisia och en aromatisk doft, överraskad av en favonisk bris som bär med sig dofter från fjärran länder. Deras pudriga, bukoliska nyanser överlagras av den robusta animaliteten hos Oud, förstärkt av den jordiga ambern hos Cypriol och de chokladiga tonerna av en intensiv indonesisk Patchouli, allt sträckt ut av en duo av Cederträ och Sandelträ. De gynnsamma vindarnas gud har återvänt till sin älskade.
NISHANE Favonious Eau de Parfum - 50 ml
3055 kr
Nordic Feel
I sötman av en blommande trädgård, ljusgrön och översållad med genomskinliga blad, sover blommornas gudinna. Under gryningens första strålar skiner bergamott som morgondagg. Upplyft av svala trillium av rosépeppar och en citronaktig antydan av frankincense, antar rosen sina första färger och släpper långsamt ut flyktiga antydningar av te, viol och honung. När Flora öppnar ögonen vaknar hon av den vegetativa utstrålningen från geranium, den fruktiga sötman från artemisia och en aromatisk doft, överraskad av en favonisk bris som bär med sig dofter från fjärran länder. Deras pudriga, bukoliska nyanser överlagras av den robusta animaliteten hos Oud, förstärkt av den jordiga ambern hos Cypriol och de chokladiga tonerna av en intensiv indonesisk Patchouli, allt sträckt ut av en duo av Cederträ och Sandelträ. De gynnsamma vindarnas gud har återvänt till sin älskade.
Shiseido Ginza Eau de Parfum - 50 ml
1235 kr
Eleven
Ginza Eau de parfum, den nya parfymen för kvinnor som lyfter fram de mest livfulla och kraftfulla aspekterna av kvinnlighet. En blommig parfym, en blommig bukett som skärps av skog, den perfekta balansen mellan styrka och kvinnlighet. INSPIRATIONEN Jag har ingen magisk kraft: jag gör personligheten till min magiska kraft (Bushido, Samurai Faith). HISTORIEN Upptäck andan i Ginza, Japans mest kosmopolitiska distrikt, där Shiseido har sitt ursprung. Ginza, doften av en oemotståndlig kvinna som uttrycker sin kvinnlighet i alla dess kontraster. En helig syntes av motsatser: subtilt men intensivt, känsligt men starkt, klokt men passionerat. Ginza uppmuntrar kvinnor att återerövra sin kvinnlighet, bygga upp sitt självförtroende och släppa loss sin oändliga kraft. FLASKEN En svart dolk sticker rakt in i flaskan som en symbolisk påminnelse om den inre styrka som finns gömd i varje kvinna. Avrundade kurvor balanserar designen när den lysande rosa parfymen lyser genom det genomskinliga glaset. DOFTEN Ginza-parfymen är en blommig bukett som skärps av skog. Den naturliga elegansen hos blommiga dofter kombineras med intensiteten hos heliga tränoter för att skapa en perfekt balanserad blandning. I hjärtat av buketten är det jasminen som delikat utvecklar sina mest överdådiga aspekter. Magnolia och japanska orkidéblad deltar i dansen, som skärps av hinokiträdet. Doften av denna heliga japanska cypress är på samma gång stark och mild och påminner om intensiteten hos patchouli och djupet hos sandelträ. På huden är den här träiga blomdoften lika feminin som den är livlig: helt unik.
Zadig & Voltaire ZADIG Eau de Parfum - 50 ml
1295 kr
Nordic Feel
ZADIG EdP är en magnetisk och rebellisk doft som utstrålar frihet och självständighet – för den självsäkra kvinnan som lever livet fullt ut. Doften är både överraskande och modern, svarta och vita sesamfrön skapar en beroendeframkallande öppning, och det feminina hjärtat strålar av fyllig apelsinblomma. Basens sensuella, rostade vanilj blandas med krämigt sandelträ för en oemotståndlig värme som dröjer sig kvar. Den unika, vingformade flaskan symboliserar frihet, och dess metalliska finish gör den till en unik accessoar eller inredningsdetalj. ZADIG EdP är vegancertifierad och innehåller 89 % ingredienser av naturligt ursprung. Refill finns tillgänglig.• Modern, gnistrande och magnetisk• Doftfamilj: Floriental Woody• Eau de Parfum• Refill tillgängligTopp: Svarta och vita sesamfrönHjärta: ApelsinblommaBas: Rostad vanilj, sandelträ
Shiseido Ginza Eau de Parfum - 50 ml
939 kr
Nordic Feel
Ginza Eau de parfum, den nya parfymen för kvinnor som lyfter fram de mest livfulla och kraftfulla aspekterna av kvinnlighet. En blommig parfym, en blommig bukett som skärps av skog, den perfekta balansen mellan styrka och kvinnlighet. INSPIRATIONEN Jag har ingen magisk kraft: jag gör personligheten till min magiska kraft (Bushido, Samurai Faith). HISTORIEN Upptäck andan i Ginza, Japans mest kosmopolitiska distrikt, där Shiseido har sitt ursprung. Ginza, doften av en oemotståndlig kvinna som uttrycker sin kvinnlighet i alla dess kontraster. En helig syntes av motsatser: subtilt men intensivt, känsligt men starkt, klokt men passionerat. Ginza uppmuntrar kvinnor att återerövra sin kvinnlighet, bygga upp sitt självförtroende och släppa loss sin oändliga kraft. FLASKEN En svart dolk sticker rakt in i flaskan som en symbolisk påminnelse om den inre styrka som finns gömd i varje kvinna. Avrundade kurvor balanserar designen när den lysande rosa parfymen lyser genom det genomskinliga glaset. DOFTEN Ginza-parfymen är en blommig bukett som skärps av skog. Den naturliga elegansen hos blommiga dofter kombineras med intensiteten hos heliga tränoter för att skapa en perfekt balanserad blandning. I hjärtat av buketten är det jasminen som delikat utvecklar sina mest överdådiga aspekter. Magnolia och japanska orkidéblad deltar i dansen, som skärps av hinokiträdet. Doften av denna heliga japanska cypress är på samma gång stark och mild och påminner om intensiteten hos patchouli och djupet hos sandelträ. På huden är den här träiga blomdoften lika feminin som den är livlig: helt unik.
Gucci Bloom Intense Eau de Parfum - 50 ml
1170 kr
Nordic Feel
Denna eau de parfum intense vecklar ut sig som en underbar blomma – precis likt personen som bär doften. Nattens magi, som väcker den inre skönheten till liv. Denna Gucci-doft rymmer själva essensen av kvinnlig kreativitet och är den hittills mest hypnotiska parfymen i GUCCI Bloom-serien. GUCCI Blooms karaktäristiska noter av vita blommor intensifieras här och gör doften ännu mer sensuell – perfekt till alla tillfällen. Strålande toppnoter av apelsinblomma som glider över i ett hjärta av tempeljasmin, tuberos och nattblommande jasmin. Basnoternas patchouli och kristallmossa rundar av doften på vackraste möjliga vis och skapar den ultimata doftharmonin.
Shiseido Ginza Intense Eau de Parfum - 30 ml
811 kr
Nordic Feel
Ginza Eau de Parfum Intense från SHISEIDO är för kvinnan som behärskar känslornas dualitet. Denna Eau de Parfum består av en fascinerande komposition av sensuella rosor, som är den perfekta balansen mellan rosens djupa, sammetslena sidor och en oemotståndlig vaniljenot. Den intensiva röda färgen i doften, som symboliserar styrka och passion, har ett historiskt värde eftersom rött är djupt rotad i den japanska kulturen och har varit SHISEIDO:s ikoniska färg i 150 år. Den illustrerar perfekt den dualitet mellan passion, känslor och lugn som är en del av Ginzas anda. Doften öppnar upp med fruktiga noter av svarta vinbärsblad innan den avslöjar ett sensuellt och berusande blommigt hjärta som hyllar Rose Absolute, en förförisk och ikonisk blomma. Den oemotståndliga värmen från basnoten vanilj smälter in i intensiteten från patchouli. Med en sensuell röd blombukett och livliga träslag som fokuspunkt, skapar doften en perfekt balans mellan styrka och sensualitet. Constance Guisset har omdesignat Ginzas ikoniska flaska. I den nya flaskan är det den röda dolken som genomborrar flaskan och passionerat dyker in i hjärtat av doften för att utvinna all sensualitet ur den. Denna doft är vegansk och tillverkad av alkohol av naturligt ursprung. Toppnoter: svarta vinbärsblad Hjärtnoter: Rose Absolute Basnoter: vanilj, livliga träslag och patchouli.
Karl Lagerfeld Tokyo Shibuya Eau de Parfum - 100 ml
521 kr
Nordic Feel
Tokyo Shibuya EdP – en hyllning till en av Karl Lagerfelds favoritplatser – är en grön, träig och blommig parfym som representerar körsbörsblomningens naturliga skönhet. Doften öppnar med sudachi, en liten japansk citrusfrukt, ger ljus och fräschör till noter av rabarber. I doftens hjärta finns körsbärsblommor som omedelbart för tankarna till Japan, och de får en sofistikerad touch tack vare strålande pion och magnolia. I basen blandas omslutande noter av vit mysk med amber som dröjer sig kvar.• Feminin doft från Karl Lagerfeld• Noter av sudachi, körsbärsblomma och vit mysk• Doftfamilj: Woody Green Floral• Eau de ParfumTopp: Sudachi, rabarberHjärta: Körsbärsblomma, pion, magnoliaBas: Vit mysk, amber

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.