Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Maria Åkerberg Baby Oil 125 ml

Denna babyolja från Maria Åkerberg är speciellt framtagen för känslig och torr hud, och passar alla åldrar. Den innehåller vegetabiliska oljor som hjälper till att bevara hudens naturliga funktioner. Oljan är fri från eteriska oljor för att inte störa barnets igenkänning av föräldrarnas doft.

90 kr

Kroppsoljor
Babyoljor
Hudvård för gravida
ElevenKöp produkten hos Eleven
Liknande produkter
Maria Åkerberg Coldpressed Jojoba Oil 30 ml
149 kr
Eleven
Cold Pressed Jojoba Oil är en universalprodukt för hela familjen. Den återfuktar, mjukgör, balanserar och skyddar huden, till exempel mot kyla. Passar alla hudtyper. Jojobaoljans unika sammansättning av fettsyror gör att den snabbt går in i huden där den binder fukt, stärker skyddsbarriären och gör huden sammetslen. Vår Jojobaolja har en tunn konsistens och är av en unik kvalitet. Den gyllengula, lätta oljan är framtagen genom varsam kallpressning av frön från Jojobabusken. Oljan är mycket hållbar, något konserverande ämne behöver inte adderas. Flaskan har en hygienisk droppinsats. Produkten är naturligt självkonserverande.
Weleda Baby Calendula Body Lotion - 200 ml
159 kr
Nordic Feel
Baby Calendula Body Lotion från Weleda är en mild kroppslotion som ger ett effektivt skydd mot torr hud. Denna vårdande kräm skyddar din babys ömtåliga hud samtidigt som den håller den mjuk och len. Motverkar uttorkning. Ekologiska ingredienser vårdar och ger näring. Sötmandelolja och sesamolja är idealiska oljor för känslig och torr babyhud. De är rika på omättade fettoljor som linolensyra som mjukgör och skapar ett naturligt skydd för den ömtåliga huden. Innehåller även lugnande ringblomsextrakt och bivax som hjälper till att bevara den naturliga fuktbalansen i huden. Din babys hud blir återfuktad, smidig och silkeslen.Absorberas snabbt.Passar även vuxna med känslig hud.
Maria Åkerberg Shea Oil 250 ml
160 kr
Eleven
Shea Oil är naturlig, mjukgörande och doftfri sheasmörolja för torra hudpartier. Den är välgörande för hudsprickor, hudbristningar och hudirritationer orsakade av kemikalier. Sheasmörolja utvinns ur sheaträdets frukt. Oljan absorberas långsamt av huden, vilket gör den utmärkt för massage. Huden blir underbart mjuk och skyddas mot uttorkning. Shea Oil är även bra för behandling av torrt hår och känslig hårbotten. Produkten är naturligt självkonserverande.
Maria Åkerberg Olive Cleansing 250 ml
295 kr
Nordic Feel
Olive Cleansing är en rengöringscreme med Olivolja för torr, känslig och mogen hud. Produkten rengör huden och avlägsnar makeup.Olive Cleansing innehåller kallpressad Olivolja, som långsamt penetrerar huden och tar upp smuts och orenheter innan den sköljs bort. Oljan kommer från den första kallpressningen (olivolja extra virgin) vilket gör att den innehåller E-vitamin. Pomeransoljan i Olive Cleansing är balanserande och antiseptisk.Produkten är naturligt självkonserverande.
Björk VÄXA Baby Hair & Body Oil - 125 ml
159 kr
Eleven
Vårdande, fuktgivande och mjukgörande olja, för baby och barn. Med en ren och skonsam formula av havre och solrosolja är den fint spridbar och lätt att applicera. Parfymfri och dermatologiskt testad. Tips! Om din baby har torr hårbotten. Smörj in hårbotten rikligt på kvällen och låt oljan verka under natten. Tvätta alternativt gnugga försiktigt med en frottéhandduk i lätta rörelser. Upprepa proceduren under några dagar vid behov.
Natusan by Johnson's Oil Aloe Vera 300 ml
55 kr
DOZ Apotek
Natusan® by Johnson's® Oil Aloe Vera med en touch av aloe vera återfuktar och ger näring till ömtålig hud så att huden upplevs mjuk och hälsosam. Anknyt till din bebis via beröring. Använd babyolja för att massera din bebis för en mysig och avkopplande stund för er båda två. Perfekt för vuxna och barn också!
Burt's Bees Baby Bee Nourishing Lotion - Original - 170 g
139 kr
Eleven
Baby Bee Nourishing Lotion - Original är en rik och återfuktande body lotion speciellt framtagen för småbarn. Dess rika formula består av kärnmjölk, sheasmör och solrosolja. Tack vare de fuktbevarande ingredienserna återfuktas huden på djupet och håller sig återfuktad under hela dagen!Applicera generöst efter behov.Ej djurtestat.
Weleda Calendula Baby Oil 200 ml
125 kr
DOZ Apotek
En parfymfri barnolja som vårdar och skyddar känslig barnhud på ett naturligt sätt. Oljan är idealisk för daglig hudvård, babymassage och för rengöring i blöjområdet. Ekologisk sesamolja håller huden mjuk och smidig och hjälper till att skydda huden mot uttorkning och förebygga hudirritationer. Babyolja är ett bättre alternativ än bodylotion som innehåller vatten och kan ha en kylande eff ekt för bebisar upp till 6 månader. Dermatologiskt testad. Perfekt för alla bebisar och barn. Från nyfödd och uppåt.
Maria Åkerberg Face Lotion More & Night Cream More Day Cream 100 ml & Night Cream 100 ml - 200 ml
848 kr
Eleven
Maria Åkerberg Face Lotion More 100 mlVinnare, Årets produkt – Organic Beauty Awards 2016 Motivering: ”Konsumenterna röstade fram denna svensktillverkade och omedelbart uppstramande ansiktskräm” Face Lotion More är en återfuktande lotion för mogen hud (cirka 40+). Extrakt från Rödklöver och eteriska oljor av Ros, Patschuli och Bergamott återger huden dess elasticitet och spänst. I Rödklöver finns isoflavoner, som återger åldrande hud dess elasticitet och spänst samt normaliserar fuktbalansen. Studier har visat att när rödklöverextrakt används på huden stimuleras cellförnyelsen. Huden blir friskare och slätare. Rödklöverextraktet gör Face Lotion More lite mörkare i färgen än andra cremer. Gurkörtsolja, Nyponfröolja samt de eteriska oljorna Ros Otto, Patschuli och Bergamott medverkar till den regenererande effekten. Gurkörtsolja ökar cellernas syreupptagning och motståndskraft samt förebygger torr hud. Nyponfröolja hjälper huden att nyskapas. Patschulioljan utvinns av torkade blad från växten Patschuli, en buske som växer i Indien, Kina och Indonesien. Oljan har en exotisk, orientalisk doft och stimulerar hudens celldelning. Bergamottolja utvinns ur citrusfrukten Bergamott. Oljan är balanserande och renande. Den olja vi använder är fri från bergapten som annars kan göra huden ljuskänslig. Rose Otto är olja destillerad från rosblommor. Den hjälper hudcellerna att nyskapas och ökar den fuktbevarande effekten. Produkten är naturligt självkonserverande.Maria Åkerberg Night Cream More 100 mlVinnare, Årets Produkt – Organic Beauty Awards 2020 Night Cream More är en näringsrik nattcreme för mogen hud. Cremen hjälper synliga ålderstecken och verkar återfuktande på torr hud. Innehåller Rapsolja och Havtornsolja ger Night Cream More en lyxig konsistens och en uppbyggande formula. Havtornsolja är rik på antioxidanter, fettsyror och C-vitamin, och är speciellt bra för att stärka skyddsbarriären i huden under natten. Eteriska oljor av Apelsin, Ros och Mynta har fräsch doft och utslätande effekt. Apelsinolja har en lugnande effekt på huden. Rosenolja/Rose Otto, destillerad från rosblommor, ökar den återfuktande effekten. Rosenoljan är även lugnande och gör cremen till ett lämpligt val för känslig, mogen hud. Mynta är uppfriskande och kylande. Den förstärker effekterna av Apelsin- och Rosenoljan. Produkten är naturligt självkonserverande.Det här är ett PaketerbjudandePaketerbjudande innebär att vi erbjuder mängdrabatt på populära kombinationer av produkter.
Gunry Baby olja 500 ml
48 kr
DOZ Apotek

Gunry Baby Olja är en mild och skön olja för alla barn, även de riktigt små. Den har en skonsam och mild formula anpassad för dagligt bruk. Använd några droppar i badvattnet eller massera lätt in direkt på huden efter bad eller dusch. Vid skorv kan oljan masseras in i barnets hårbotten och tvättas sedan ur. Gunry Baby Olja passar att användas av alla, både barn och vuxna, med torr och känslig hud. Oljan kan även användas för att ta bort all slags smink. 

Bluemax-II Roll/refill beige 5 cm x 200 cm 1 st
69 kr
DOZ Apotek

BlueMax-II Dispenser Limfritt Akutplåster är ett blodabsorberande och självhäftande plåster. Plåstret är elastiskt och fastnar inte i hår, på hud eller i sår. Plåstret är andningsbart och vattentåligt. Levereras i en hållare, där en så lång bit som behövs rivs av. Kan även användas på hundar, katter, hästar och andra djur. Färg beige. 5 x 200 cm.

Maria Åkerberg Baby Cream 100 ml
139 kr
Eleven
Baby Cream är en rik och mjukgörande creme som ger näring till barns ömtåliga hud, men passar alla i familjen. Det naturliga innehållet lugnar irriterad hud och minskar rodnad. En perfekt SOS-creme till alla åldrar och hudtillstånd! Med ett naturligt innehåll av Jojobaolja, Sheasmör och Ringblomma binder cremen fukt i huden samtidigt som den ökar hudens skyddsbarriär och gör den sammetslen. Produkten är naturligt självkonserverande.
Weleda Calendula Baby Oil - 200 ml
118 kr
Eleven
Calendula Baby Oil från Weleda är en mild, ekologisk babyolja. Oljan vårdar och ger ett effektivt skydd mot torr hud. Perfekt för daglig hudvård, babymassage och för rengöring i blöjområdet.Denna närande olja skyddar din babys ömtåliga hud samtidigt som den håller den mjuk och len. Berikad med sesamolja som är bra för känslig och torr babyhud. Oljan är rik på omättade fettoljor som linolensyra som mjukgör och skapar ett naturligt skydd för den ömtåliga huden. Innehåller även lugnande ringblomsextrakt som hjälper till att lugna och behandla torr, skavd eller irriterad hud. Din babys hud blir återfuktad, smidig och silkeslen.Använd som mild rengöring på fuktad bomullspad eller en mjuk tvättlapp. Massera in hela kroppen eller använd på partier av torr hud. För daglig kroppsvård, efter bad eller som massageolja.Parfymfri.
Maria Åkerberg Shea Oil 250 ml
170 kr
Nordic Feel
Shea Oil är naturlig, mjukgörande och doftfri sheasmörolja för torra hudpartier. Den är välgörande för hudsprickor, hudbristningar och hudirritationer orsakade av kemikalier. Sheasmörolja utvinns ur sheaträdets frukt. Oljan absorberas långsamt av huden, vilket gör den utmärkt för massage. Huden blir underbart mjuk och skyddas mot uttorkning. Shea Oil är även bra för behandling av torrt hår och känslig hårbotten. Produkten är naturligt självkonserverande.
Maria Åkerberg Baby Care 10 ml
75 kr
Nordic Feel
Baby Care är en mjukgörande och skyddande salva för hela familjen. Fungerar lika bra på röda barnrumpor som skydd mot kyla och vind. Kallpressad Jojobaolja utgör produktens bas. Denna har en unik sammansättning av fettsyror som binder fukten i huden och ökar hudens skyddsbarriär. Bivaxet kommer från svenska odlare, innehåller Propolis och är antiseptiskt. Sheasmör skyddar huden mot uttorkning. Sheasmöret gör salvan kornig till utseende och konsistens, men de små kornen smälter snabbt av kroppsvärmen.   Produkten är naturligt självkonserverande.
Maria Åkerberg Body Lotion 250 ml
160 kr
Eleven
Body Lotion är en uppmjukande och välgörande lotion som motverkar torr hud. Den svaga doften tilltalar både män och kvinnor. Kombinationen av växtoljor, vitaminer, Mjölksyra (AHA) och eteriska oljor av Bergamott och Sandelträ hjälper huden att hålla en bra fukt- och fettbalans. Bergamottoljan sägs lindra eksem och är mycket bra vid psoriasis. Sandelträoljan kan lindra bland annat irritation från solsveda, insektsbett, psoriasis och torra eksem. Mjölksyra från sockerbetor och Sheasmör från vildväxande sheaträd bevarar fukt och är bra mot hudbristningar. Eftersom ingrediensernas skördar varierar, kan doft och konsistens variera. Produkten är naturligt självkonserverande.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.