The Hydra Pads från Mantle är exfolierande pads som återfuktar huden och ger den en ny lyster. Padsen innehåller bland annat manetmucin och djuphavsalger som återfuktar huden på djupet. Laktobionsyra ger en mild exfoliering och mynta ger en svalkande effekt.
The Dream Mask är en prisbelönt nattmask som fyller ut, återfuktar och lugnar huden. Med en innovativ blandning av bakuchiol, E-vitamin, niacinamid och havtornsextrakt, minimerar den porer, ökar kollagenproduktionen, förfinar texturen och ger djup återfuktning medan du sover.
The Skin Drink är en multifunktionell toner som återfuktar, lugnar och fräschar upp huden, förfinar porerna, optimerar absorptionen av andra produkter och skyddar mot skadligt blått skärmljus. Den exceptionella formulan innehåller aloe vera, hyaluronsyra, niacinamid och B-Circadin, vilket ger långvarig återfuktning och skydd under hela dagen.
The Nourishing Body Wash är en vårdande duschtvål som skonsamt rengör huden utan att störa hudbarriären. Formulan innehåller lugnande aloe vera, barriärstärkande panthenol, antioxidantrik havtornextrakt och mikrobiombalanserande inulin och har MANTLEs naturliga signaturcitrusdoft. Den återfuktar och vårdar din hud, och lämnar den mjuk och ren.
The Face Jelly är en lätt, vattenbaserad gelkräm som ger huden djupt penetrerande fukt utan att täppa till porerna. Med en vitaminrik blandning av klorofyll, hyaluronsyra, centella och peptider ger den huden omedelbar fyllighet, fukt och lyster.
The Shroom Essence återfuktar huden på djupet och motverkar yttorrhet. Med en antioxidantrik blandning av fermenterade svampar, PHA och hyaluronsyra stärker den hudbarriären och hjälper huden att behålla fukten, vilket ger en fyllig, plumpad och djupt återfuktad hy.
Med en kombination av av tre kraftfulla peptider och återfuktande hyaluronsyra stimulerar The Smoothing Serum kollagenproduktionen, ökar den horisontella och vertikala elasticiteten och plumpar ut linjer och veck för en slätare, stramare hud och en jämnare hudton.
The Rich Cream är en djupt närande + skyddande ansiktsfuktkräm som skyddar huden mot kallt och torrt väder. Med en rik blandning av magnesium, ceramider och sheasmör ger den intensiv näring, främjar cellförnyelsen och låser in fukten.
The Magic Milk är en mild och återfuktande krämrengöring med mikrobiombalanserande egenskaper, utformad för daglig användning. Den effektiva formulan innehåller mandelolja, squalane, prebiotiskt havreextrakt, papaya- och mangoenzymer, och E-vitamin, som tillsammans avlägsnar makeup och orenheter utan att torka ut huden. Efter användning känns huden ren, mjuk och balanserad.