Elemis Pro-Collagen Rose Cleansing Balm är en djuprengörande balm med en delikat doft av engelsk ros. Den löser effektivt upp makeup, smuts och föroreningar och lämnar huden mjuk och strålande.
En effektiv ansiktskräm med anti-aging egenskaper. Stramar upp, slätar ut och återfuktar mogen hy. Reducerar rynkornas djup och förebygger uppkomsten av nya. Stärker hudens elasticitet, förbättrar fasthet och smidighet. Bevarar fukten i huden, ökar cellförnyelsen och minskar synliga tecken på rynkor. En ultimat anti-rynkkräm från Elemis.Användning: Applicera en ärtas storlek i händerna och värm upp. Applicera krämen försiktigt på ansikte, hals och dekolletage. För bästa resultat, använd Pro-Collagen Marine Cream efter Pro-Collagen Quartz Lift Serum.
Denna lysterhöjande ansiktsskrubb består av samma blandning oljor, vaxer och doft som bästsäljande Pro-Collagen Cleansing Balm. Med sfäriska exfolierande cellulosapärlor, hämtade från granar som är ett alternativ till mikropärlor fritt från plats, och en mjukgörande trio av stjärnblomma-, fläderbärs- och optimegaoljor tas den döda huden bort för en djuprengörande boost. Huden lämnas renare, fräschare, mindre tilltäpptheter och slätare. Perfekt för att förbereda och ge huden närig med nästkommande ansiktsprodukter och smink.
Unna din hud denna aromatiska rengörings- och fuktgivande trio som skämmer bort sinnena samtidigt som den ger bevisade resultat för att mjuka upp och återfukta.Pro-Collagen Rose Cleansing Balm (20g) är perfekt för känsliga hudtyper och innehåller Oleo-extrakt från engelsk ros som gör att huden känns silkeslen och kronbladsmjuk.Pro-Collagen Rose Micro Serum (30ml) är ett avancerat, lättviktigt, fylligt och återfuktande serum som kliniskt bevisat ger 72 timmars återfuktning samtidigt som det stödjer och stärker hudens barriär*.*Oberoende kliniska tester december 2022. Resultat baserade på 38 personer under 4 veckor. Avläsning 15 minuter, 1 timme, 12 timmar, 24 timmar, 48 timmar och 72 timmar. Ex vivo-test i 9 dagar.Pro-Collagen Rose Marine Cream (15ml) har samma ikoniska konsistens, anti-ageing-fördelar och hjältextrakt av Padina Pavonica som vår ursprungliga Marine Cream, nu formulerad med lugnande ekologisk engelsk roshydrolat för en återfuktad och lugnadhudton.Fördelar✔ Rengör✔ Stramar upp✔ Återfukta
Från Nighttime Skincare Expert kommer en unik rengöringsupplevelse framtagen för att vara det första steget i din hudvårdsrutin.Njutningen och kraften hos 3 texturer i 1: Den smöriga balmen förvandlas till en utsökt rengöringsolja när du masserar in den i huden. Tillsätt vatten för att skölja så förvandlas den ännu en gång till en mjuk mjölk som enkelt kan tvättas bort utan att lämna rester.Omedelbara resultat:• 99 % ansåg att huden kändes mjuk, len och vårdad*• 98 % ansåg att huden kändes behaglig*• 98 % ansåg att den fick huden att kännas och se frisk ut*• 97 % ansåg att huden fick en hälsosam och strålande lyster*Den lugnande, kokongliknande formulan innehåller en lipidrik oljeinfusion med 25 % safflorfröolja. Denna härligt näringsrika olja är känd för att hjälpa till att tillföra näring, friska upp huden och hålla den mjuk och smidig.Avlägsnar milt men effektivt även extra hållbar och vattenfast ansikts-, ögon- och läppmakeup, solskydd samt orenheter. Denna oljebaserade makeupremover avlägsnar olja utan att torka ut huden eller störa fuktbarriären och syramanteln.Gör att huden känns mjuk, len och återfuktad.Njut av samma omtyckta formula, doft och textur som i vår tidigare Advanced Night Cleansing Balm i en nydesignad burk.*Konsumenttest med 104 kvinnor.
Denna närande rengöringsolja lugnar, mjukar upp och avlägsnar orenheter utan att torka ut huden. En blandning av vinterrosolja, rik på Omega-9, med mjukgörande chiafröolja tar effektivt bort make-up samtidigt som hudens naturliga barriär skyddas. Vitaminrikt granatäpple ser till att huden lämnas frisk och strålande. Huden efterlämnas ren och näringsfylld.
Detta rengöringsbalm smälter på huden och tar försiktigt men effektivt bort även ansikts- och ögonmakeup. Balmet sköljs enkelt bort utan att lämna en fet känsla. Det lämnar en skön känsla i huden och får den att se strålande ut. Formulerad med kärnolja från nordiska hjortron, den silkeslena texturen innehåller också vårt unika lystergivande Nordic C-komplex med C-vitamin och bärextrakt för en hud som direkt känns fräsch och mjuk och får en vacker lyster.Användning:Massera in på fuktad hud. Skölj väl med ljummet vatten eller torka bort med en fuktad handduk.