Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Dr. Ceuracle Vegan Kombucha Tea Essence 150 ml

Dr. Ceuracle Vegan Kombucha Tea Essence är en återfuktande essence som kan användas som toner, essence och fuktmask. Den innehåller kombucha, rikt på B-vitaminer, som hjälper huden med återfuktning och lyster.

499 kr

Hudvård
Essenser
Ansiktsvatten
ElevenKöp produkten hos Eleven
Liknande produkter
Dr. Ceuracle Hyal Reyouth Oil Drop Mist 125 ml
348 kr
Nordic Feel
En lystergivande oljemist med 10 olika typer av hyaluronsyror.Innehåller även vegansk skvalen och fruktan, som är en välkända och intensivt återfuktande ingredienser.Detta är som ett serum i mistform - som en dimma som återfuktar och ger näring på samma gång och bistår med långvarig återfuktning.Förhindrar fuktförlust och bistår huden med en glowig finish utan att kännas klibbig.Denna produkt rekommenderas för alla hudtyper.
Elizabeth Arden Ceramide Micro Capsule Skin Replenishing Essence 90 ml
700 kr
Eleven
Elizabeth Arden Ceramide Micro Capsule Skin Replenishing Essence fungerar som en primer för din fuktkräm eller annan återfuktande ansiktskräm, samtidigt som den vårdar och stärker huden. Denna essence har en skonsam formula som återfuktar och förbereder hudens lager för din efterföljande hudvårdsrutin. Ceramide Micro Capsule Skin Replenishing Essence har en flytande, fjäderlätt, snabbabsorberande textur med mikrofluidisk teknologi och är fri från tillsatt doft och uttorkande alkohol. Den innehåller en utsökt blandning av sällsynta orkidéstamceller, extrakt från rödalg och tsubakiolja som hjälper till att förbättra hudens naturliga produktion av fuktgivande ceramider - en viktig ungdomsfaktor för huden. Funkar i varje hudrutin, för känslig och normal hud som för torr hy. Resultatet? Du kommer uppleva en omedelbart återfuktad hud som ser friskare- och mer strålande ut. Detta är det perfekta närande förberedelsesteget för en klarare och mer ungdomlig hud. • Icke-komedogen och dermatologiskt testad.• Ger huden ett återfuktat utseende• Fri från tillsatt doft och uttorkande alkohol som torkar ut huden.• Passar alla hudtyper - även torrare och känsligare hud
Dr. Ceuracle Hyal Reyouth Ampoule 50 ml
345 kr
Nordic Feel
Dr. Ceuracles Hyal Reyouth Ampoule är en multitaskande ampoule som med hjälp av sex olika typer av hyaluronsyra, återfuktar torr hud på djupet. Den geléliknande konsistensen sjunker lätt in i huden och ger intensiv återfuktning och näring till huden samtidigt som Vitamin B5 och B3 formar och stärker hudens fuktbarriär och ser till att huden håller sig återfuktad under lång tid. Den innehåller även Fructan (en typ av fruktos) som främjar hudcellernas reproduktion och stärker hudens elasticitet.
Dr. Ceuracle Pro-Balance Creamy Deep Cleansing Foam 150 ml
254 kr
Nordic Feel
Pro Balance Creamy Deep Cleansing Foam är en mild skumrengöring som tar bort smink och orenheter och lämnar huden mjuk och återfuktad tack vare naturliga fuktgivande ingredienser vilket förebygger känslan av irritation och torrhet efter rengöring.Den innehåller bland annat Phyto G.Fer-kefir (en hudvänlig jäst) som lindrar inflammation, samt ett 5 Probiotics Complex, vilket består av fem stycken goda bakteriearter (probiotika) som hjälper till att boosta hudens immunförsvar och balansera huden genom att bygga upp ett hälsosamt bakteriesystem. Den innehåller även vitamin E som förebygger oxidation i huden och ger huden liv och vitalitet samt återfuktande hyaluronsyra och havtornsextrakt som ger en klar hudton. Bland ingredienserna finns också apelsinskalsolja och Sopholiance (ett antibakteriellt medel) som lindrar känslig hud, kontrollerar överflödig olja och förebygger glansig hud.
Mixsoon Bean Essence Essence - 50 ml
419 kr
Eleven
Mixsoon Bean Essence kombinerar kraften i naturens jäsning med en unik blandning av naturliga extrakt. Utmärkt av sin tjockare konsistens erbjuder denna essens en mångfacetterad upplevelse som går utöver traditionell hudvård, med fokus på återfuktande, exfolierande och texturförbättrande.Berikad med Lactobacillus/Soybean Ferment Extract, en nyckelingrediens för att förstärka hudens naturliga lyster. Fermenterat granatäppleextrakt ger också essensen en skonsam peeling som hjälper till att jämna ut hudens struktur.
Benton Fermentation Essence 100 ml
336 kr
Nordic Feel
Fermentation Essence är en sk. "first essence" (en tunnare essence som används innan vanlig essence och/eller serum) och verkar för att klarna upp huden och förbättra dess textur samtidigt som den verkar anti-aging. Den verkar rogivande på en irriterad och stressad hud samtidigt som den förebygger skador som uppstår vid bl. a solexponering, extern miljöpåverkan samt generell livsstil.Stjärnan i Fermentation Essence är galactomyces - en fermenterad jästsvamp som är en biprodukt från fermenteringen av ris när man brygger sake och en av de mest populära ingredienserna inom asiatisk hudvård när det kommer till anti-age.Anti-ageFörbättrar hudtexturVårdandeInnehåll: 100 mlNyckelingredienserGalactomyces - Fermentation Essence innehåller hela 80% av detta jästfiltrat som är rik på vitaminer, mineraler och aminosyror som verkar anti-age och verkar återhämtande på hudcellerna för en klarare och slätare hud med lyster förbättrad spänstighet. Filtratet har även en uppljusande effekt, främjar en ökad elasticitet, förebygger uppkomsten av linjer/rynkor samt verkar strukturförbättrande.Bifida ferment lysate: En typ av probiotika som stärker hudens skyddsbarriär och aktiverar cellförnyelsen, främjar på så sätt hudens naturliga återhämtningsprocess. Rik på proteiner, mjölksyror, vitaminer, mineraler. Reducerar hudkänslighet och inflammation.EGF (oligopeptid) - En plantbaserad tillväxtfaktor som verkar anti-age genom att stimulera cellförnyelsen.Allantoin - Vårdar & mjukgör.Adenosine - Verkar anti-age, gör huden mjuk och smidig samt förebygger uppkomsten av linjer.AnvändningEfter rengöring och toner, pumpa 1-2 gånger och klappa försiktigt in produkten i hela ansiktet med båda händerna för att öka absorbtionsförmågan. Följ upp med annan essence/serum, ögonkräm och fuktkräm. Passar alla hudtyper, även väldigt känslig och problembenägen hud. Ingredienser Observera att ev. innehållsförteckning är hämtad från produkten eller levererad av tillverkaren vid produktinläggning. Produktens innehåll kan i sällsynta fall uppdateras i efterhand. Vid allergier eller överkänslighet, vänligen verifiera på produkten innan användning eller kontakta kundtjänst.Tänk på att alltid när du testar en ny produkt, applicera på en mindre yta (exempelvis handleden) för att kontrollera eventuell överkänslighet innan användning.
KORA Organics Active Algae Lightweight Moisturizer 15 ml
299 kr
Eleven
En certifierad ekologisk lätt gel-kräm som återfuktar och förbättrar hudens klarhet och ger fukt för en hy som tenderar att kännas oljig. Allt detta tack vare Grönt te, alpinros, gröna alger och glaciärvatten från Schweiz.
Hyggee All-In-One Essence 110 ml
398 kr
Nordic Feel
Denna essens innehåller bland annat tre hyaluronsyror och björksav som återfuktar effektivt. Den innehåller också fyra typer av nyttiga bakterier (även kallat probiotika/fermenterad hudvård) som exfolierar, mjukgör och ökar vitaliteten i huden. Denna essence hjälper även till att kontrollera talgproduktionen.Essensen gör följande:- Återfuktar- Ger klar hudton- Exfolierar- Jobbar anti-aging- Ger näring åt huden.Hur fungerar det?Hyaluronsyror och björksav återfuktar medan probiotika (god bakteriekultur) såsom lactobaciller och bifida vilket ökar vitaliteten och exfolierar huden. Probiotika innehåller bland annat B-vitamin och enzymer som bevarar fuktnivån i huden och ökar på cellförnyelsen och hjälper till att håller ålderstecken borta.
Erborian Bamboo Super Serum 30 ml
549 kr
Nordic Feel
På Erborian tror vi på superkrafterna i våra koreanska ingredienser så pass mycket att i detta serum representerar BAMBOO 80% av formulan.BAMBOO SUPER SERUM är ett fuktgivande ansiktsserum som intensivt fyller på huden med fukt. Detta superserum förvandlas omedelbart till en fantastisk vattenliknande konsistens vid kontakt med huden och håller den återfuktad och fräsch hela dagen.BAMBU en nyckelingrediens som används i traditionell koreansk medicin, känd för sina fuktgivande egenskaper och förmåga att förbättra hudens naturliga återfuktande process. Bambu böjer sig men går inte sönder tack vare sitt höga mineralinnehåll.Huvudingredienser:- BAMBOO WATERLOCK Hjälper till att förbättra hudens naturliga återfuktande process- VATTENEXTRAKT FRÅN BAMBU framställs genom ångdestillation av bambu och innehåller mineraler som är nödvändiga för hudens balans och återfuktning- HYALURONSYRA i två olika former som verkar tillsammans. Lågmolekylära partiklar arbetar för att penetrera epidermis djupare, och högmolekylära partiklar arbetar för att plumpa genom att återfukta hudens yta och förhindra uttorkning.- INULIN ett prebiotikum som upprätthåller hudens balans.80% bambuextrakt, 90% naturliga ingredienser. Vegansk. Formulerad utan silikoner.
Kocostar Camellia Happy Mask 23 ml
45 kr
Nordic Feel
Camillia Happy Mask är en effektivt återfuktande ansiktsmask. Ansiktsmasken är tillverkad av viskos för att hållas fuktig längre. Innehåller till exempel fröolja från den japanska camellia blomman, arganolja och sheasmör som gör huden återfuktad och len. Instruktioner för användning: Sätt masken på ren och torr hud och låt verka i 20–30 minuter. Massera det resterande serumet på huden. Behöver inte sköljas bort.
Make Prem Safe Me Relief Essence Toner 400 ml
352 kr
Nordic Feel
Denna toner / essence har ett pH värde på 5,5 som lugnar och återfuktar huden samtidigt som den återställer fukt och pH-balansen. Innehåller växtextrakt och andra fuktgivande ingredienser för att säkerställa att huden håller sig smidig och plumpad hela dagen. Bevara fukt i huden i upp till 24 timmar.Innehåller Dill Extrakt, Panthenol, Ceramider, Fructan och Sodium Hyaluronate.Denna produkt är helt vegansk och fri från syntetiska dofter.
Kocostar Camellia Happy Mask 23 ml
45 kr
Eleven
Camillia Happy Mask är en effektivt återfuktande ansiktsmask. Ansiktsmasken är tillverkad av viskos för att hållas fuktig längre. Innehåller till exempel fröolja från den japanska camellia blomman, arganolja och sheasmör som gör huden återfuktad och len. Instruktioner för användning: Sätt masken på ren och torr hud och låt verka i 20–30 minuter. Massera det resterande serumet på huden. Behöver inte sköljas bort.
KORA Organics Active Algae Lightweight Moisturizer 50 ml
585 kr
Nordic Feel
En certifierad ekologisk lätt gel-kräm som återfuktar och förbättrar hudens klarhet och ger fukt för en hy som tenderar att kännas oljig. Allt detta tack vare Grönt te, alpinros, gröna alger och glaciärvatten från Schweiz.Användning:Värm upp i händerna och massera in på ett rengjort ansikte, hals och dekolletage morgon och kväll efter ditt serum.
Origins Clear Improvement Rich Purifying Mask 75 ml
449 kr
Eleven
En vegansk*, härligt smörig och renande ansiktsmask som skonsamt och naturligt ger en detox för alla hudtyper – även torr hud.*Enligt ISO 16128-standarden, från växt-, mineral- utan petroleum och/eller vattenkällor.Så fungerar den:Bambukol fungerar som en ”magnet” som hjälper till att avlägsna smuts och rester på huden, leran absorberar överflödigt fett och vårt unika chia-komplex med chiafröolja och sheasmör ger vår formula en lyxig konsistens som gör den lätt att ta bort – så att huden känns behagligt ren utan att strama eller kännas torr.Bra att veta:Formula av 93 % naturligt ursprung*Gör din hud behagligt ren utan någon torr eller stram känsla.Vad är nytt? Vi ersatte tre cruelty-free honungstyper med vårt nya chia-komplex för att skapa en vegansk*, härligt smörig formula som passar alla hudtyper.*Enligt ISO 16128-standarden, från växt-, mineral- utan petroleum och/eller vattenkällor.Huvudingredienser:Bambukol Förkolnat för att hjälpa till att aktivera dess renande effekt, hjälper till att rengöra porerna från djupliggande smuts och resterLera: Denna mineralrika ingrediens hjälper till att absorbera oljor, föroreningar och miljögifter.chia-komplex: Innehåller chiafröolja och återfuktande sheasmör som hjälper till att skapa den härligt smöriga konsistensen som gör produkten lätt att ta bort.- Vegansk (utan animaliska ingredienser)
Hyggee All-In-One Essence 110 ml
449 kr
Eleven
Denna essens innehåller bland annat tre hyaluronsyror och björksav som återfuktar effektivt. Den innehåller också fyra typer av nyttiga bakterier (även kallat probiotika/fermenterad hudvård) som exfolierar, mjukgör och ökar vitaliteten i huden. Denna essence hjälper även till att kontrollera talgproduktionen.Essensen gör följande:- Återfuktar- Ger klar hudton- Exfolierar- Jobbar anti-aging- Ger näring åt huden.Hur fungerar det?Hyaluronsyror och björksav återfuktar medan probiotika (god bakteriekultur) såsom lactobaciller och bifida vilket ökar vitaliteten och exfolierar huden. Probiotika innehåller bland annat B-vitamin och enzymer som bevarar fuktnivån i huden och ökar på cellförnyelsen och hjälper till att håller ålderstecken borta.
Dr. Ceuracle Vegan Kombucha Bb Cream 30 ml
349 kr
Eleven
Detta är en icke irriterande helt vegans BB cream. Med en lätt och återfuktande textur smälter den lätt in i huden utan att kännas tung eller klibbig. Den har en lätt täckning och kan bäras som en färgad dagkräm eller lättare make-up. Formulan är en hybrid av BB Cream och Essence vilket gör att den återfuktar, andas och blir ett med huden. Ger ett hälsosamt, naturligt glow utan att kännas oljig på huden. Den bistår även huden med vårdande ingredienser och ett fysikaliskt UV skydd med SPF 30, PA++. Innehåller 20% Kombucha Tea extrakt som bistår huden med bland annat probiotika, vitamin B och många andra näringsämnen som hjälper till att frigöra gifter och stärka hudens immunitet. 12% Camelia Sinensis Leaf Water innehåller också en mäng näringsämnen, taniner, amino syror och proteiner som har en detoxande effekt och hjälper även till att motverka ålderstecken. Andra huvudingredienser är Schidandra Chinensis Fruit Extrakt som verkar por-rengörande och bidrar till en finare och hälsosammare hudtsruktur. Vegan Panthenol och Hyaluronic Acid som innehåller bland annats Vitamin D och Beta Glucan återfuktar huden på djupet och stärker hudbarriären. Förpackningen består av både återvunnen plast (tub) och papper (ytterförpackning) som är FSC märkt och återvinningsbart.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.