Clarins Hydrating Toning Lotion är ett uppfriskande ansiktsvatten som passar normal till torr hud. Den tar bort sminkrester, återfuktar och mjukgör huden samtidigt som den hjälper till att bevara hudens naturliga balans. Med ekologiska fikon- och aloe vera-extrakt får huden extra fukt.
Berikad med alpina örtextrakt från Domaine Clarins, avlägsnar denna skummande rengöring smink, återfuktar och eliminerar orenheter samtidigt som den bevarar en balanserad hudton.Rik på ekologiskt aloe vera-extrakt för att återfukta huden och göra den smidig och bekväm, är denna rengöring idealisk för att balansera normal till torr hud.Dess formula är också rik på Clarins [Gentle Complex] med ekologiska gula gentiana- och citronmelissextrakt som lugnar och mjukgör huden.Slutligen förhindrar moringaextrakt att orenheter fastnar på huden.En krämig textur som förvandlas till ett mjukt, lätt skum.För att minimera sitt ekologiska fotavtryck har Clarins omdesignat denna produkt i en ännu mer miljövänlig tub med en lättare kapsel.Studie:98%* av deltagarna säger att deras hud är perfekt rengjord.*Konsumenttest, 102 kvinnor, efter rengöring, testad i 14 dagar
Clinique Clarifying Lotion 2 är en exfolierande, flytande lotion. Den ska användas som steg 2 i Cliniques 3-stegs hudvårdssystem, efter rengöring. Den ger huden en mild peeling som avlägsnar smuts, föroreningar och döda hudceller samtidigt som den stimulerar hudens cellförnyelse. Huden blir mjukare, jämnare och får en klarare lyster.Utöver det förbereder Clinique Clarifying Lotion 2 även huden för efterföljande hudvård så att den kan absorbera fukt och andra aktiva ingredienser bättre, vilket ger optimal effekt av de använda produkterna.Vem passar produkten för?Passar för torr, kombinerad hud.Det gör produkten:Den milda exfolierande lotionen, utvecklad av Cliniques hudläkare, tar försiktigt bort döda hudceller och ger en mjukare och mer strålande hud. Förbereder huden så att den lättare kan binda fukt i huden.Dokumenterade resultatGer omedelbart kliniskt dokumenterade fördelar för en hud som:- Ser jämnare ut.- Ser mer strålande ut.- Har mindre synliga porer.*Kliniskt testat på 20 kvinnor efter användning av produkten en gång.Dermatologiskt guidade lösningar.Allergitestad.100% parfymfri.
Clarifying Lotion 2 Dry to Combination Skin är en mild, effektiv och exfolierande lotion utvecklad av Cliniques hudläkare och den passar Cliniques hudtyp 2: torr till kombinerad hud. Den används som steg 2 i Cliniques 3-stegs hudvårdssystem, efter att huden har rengjorts.Den varsamt avlägsnar döda hudceller och ger en mjukare och mer strålande hud. Huden lämnas underbart len, jämnare och med en klarare lyster.Vem passar produkten för?Passar för torr till kombinerad hud.Det gör produkten:Clarifying Lotion ger huden en mild peeling som tar bort smuts, föroreningar och döda hudceller samtidigt som den stimulerar hudens cellförnyelse.Dokumenterade resultatGer omedelbart kliniskt dokumenterade fördelar* för en hud som:- Ser jämnare ut.- Har en mer strålande lyster.- Har mindre synliga porer.*Klinisk test på 20 kvinnor efter en användning av produkten.Dermatologiskt guidade lösningar.Allergitestad.100% parfymfri.
Soothing Toning Lotion är ett ansiktsvatten som är speciellt framtaget för en väldigt torr eller känslig hud. Det avlägsnar makeup, samt lugnar huden och hjälper den att bibehålla sin balans. Formulan är rik på kamomillextrakt som lugnar och mjukgör en torr hud. Formulan är även berikad med Clarins Microbiota Complex, en kombination av polyfenoler från saffransblommor och marinbaserat prebiom som hjälper till att bevara balansen i hudens mikrobiom. Ny design med en ännu miljövänligare flaska.• Lugnar, mjukgör och tar bort smink• För en fräsch och behaglig hud• Passar en väldigt torr eller känslig hud94%* av kvinnorna upplevde att huden blev lugnad.*Konsumenttest – 114 kvinnor – efter 14 dagar.
Förälska dig i mjukheten hos Light Cleansing Foam som effektivt rengör och lugnar din hud.Detta lätta skum rengör varsamt och avlägsnar orenheter utan att ge en känsla av torrhet. Formulerad för alla hudtyper, även känslig, och lämnar huden mjuk, behaglig och lugnad.Huden rengörs varsamt och känns behaglig. Huden är fräsch, mjuk och strålande.Den är berikad med rosextrakt och består till 95% av ingredienser av naturligt ursprung.Dess delikata rosendoft och ultralätta konsistens omsluter din hud i ett moln av mjukhet.
Steg 2 i Cliniques 3-Stegs System. Exfoliering gör skillnad för din hud. Den milda, exfolierande lotionen, som är utvecklad av Cliniques hudläkare, tar skonsamt bort döda hudceller och ger en mjukare och mer strålande hud. Förbereder huden så att den lättar tar emot fukt.Bevisade resultatGer omedelbart kliniskt bevisade fördelar* för din hud som:• Ser slätare ut.• Ser mer strålande ut.• Får mindre synliga porer.*Kliniskt test med 22 kvinnor efter en användning av produkten.
Purifying Toning Lotion är ett ansiktsvatten som är speciellt framtaget för en kombinerad till oljig hudtyp. Det avlägsnar makeup, rengör, verkar porsammandragande och hjälper till att bevara hudens balans. Formulan är rik på aktiva ingredienser för att balansera en kombinerad eller oljig hudtyp: älggräsextrakt hjälper till att begränsa talgproduktionen, och trollhasselextrakt har porsammandragande egenskaper. Innehåller även Clarins Microbiota Complex, en kombination av polyfenoler från saffransblommor och marinbaserat prebiom som hjälper till att bevara balansen i hudens mikrobiom. Ny design med en ännu miljövänligare flaska.• Rengör och tar bort smink• Reducerar talgproduktionen• Gör porer mindre framträdande• Passar en kombinerad till oljig hud94* av kvinnorna upplevde att huden blev renad.*Konsumenttest – 107 kvinnor – efter 14 dagar.