Bulldog Sensitive Moisturiser är en parfymfri fuktighetskräm för män med känslig hud. Den innehåller 96% naturliga ingredienser och är utvecklad för att återfukta och lugna huden utan att kännas fet. Krämen innehåller bland annat dunört, en växt från Kanada.
Bulldog Original Hand Cream är en handkräm för män, med 97 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att ge återfuktning hela dagen och få dina händer att kännas lena och berikade med näring. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper. Passar normal till torr hy. Absorberas lätt i huden utan att kännas fet eller klibbig.På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter för män som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.• Vår aloe vera kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön.• Vår originaldoft är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor. • Vegansk.• Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial. Applicera på rena händer efter behov.
Ett exklusivt paketerbjudande från Bulldog. Innehåller en face wash och en moisturiser Bulldog Sensitive.Sensitive Face Wash är en ansiktsrengöring speciellt utvecklad för män med extra känslig hud. Rengör huden skonsamt utan att torka ut. Verksamma naturliga ingredienser.Användning: Används morgon och kväll för rengöring av ansiktet.Bulldog Natural Grooming Sensitive Moisturizer är en mjukgörande fuktighetskräm speciellt utvecklad för känslig hud. Den innehåller verkningsfulla, aktiva ingredienser som vitaliserar och återfuktar huden. Absorberas snabbt utan att kännas fet eller kladdig. Två skonsamma essentiella oljor ger en fräsch och behaglig doft.Den innehåller extrakt från grönt te, fulladdat med antioxidanter som skyddar hudcellerna från fria radikaler. Konditionerar och lugnar känslig hud. Grönt algextrakt normaliserar hudens fuktinnehåll, hjälper till att bevara huden elastisk och reducerar uppkomsten av fina linjer. Konjac mannan är ett plantextrakt med återfuktande egenskaper. För känslig och normal hud.Användning: Används morgon och kväll efter rengöring och eventuell rakning. Tvätta först ansiktet med Bulldog Face Wash eventuellt efterföljt av rakning. Torka huden torr med mjuk handduk och massera in fuktighetskrämen.Det här är ett PaketerbjudandePaketerbjudande innebär att vi erbjuder mängdrabatt på populära kombinationer av produkter.
Bulldog Sensitive After Shave Balm är en parfymfri, after shave-balm, med 96 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att lugna och återfukta känslig hy efter rakning. Produkten innehåller bland annat dunört, en unik växt från de norra kanadensiska prärierna, som har utvecklat starka multifunktionella fytokemiska egenskaper för att överleva det hårda klimatet.På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.• Vegansk.• Parfymfri. Klappa huden torr med en handduk efter rakningen.Krama ut en mängd motsvarande en enkrona på rena fingertoppar.Massera in i den nyrakade huden i ansiktet och på halsen.
<p>Bulldog Original Beard Oil är en skäggolja med 99 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att tämja, mjukgöra och återfukta ditt skägg samtidigt som den tar hand om huden under skägget och motverkar klåda. Bulldogs originaldoft med subtila noter av bland annat citron, lime och patchouli. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper. </p>
<p> </p>
<p>• Aloe veran kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön.</p>
<p>• Vegansk.</p>
<p>• Originaldoften är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor.</p>
<p>Bulldog Original Face Wash är en ansiktstvätt för män, med 94 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att göra din hud ren och fräsch. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper. </p>
<p> </p>
<p>• Aloe veran kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön.</p>
<p>• Originaldoften är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor.</p>
<p>• Vegansk.</p>
<p>• Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial.</p>
Bulldog Sensitive Face Wash är en parfymfri ansiktstvätt för män som har känslig hy. Innehåller 94 % naturliga ingredienser och är speciellt utvecklad för att skonsamt rengöra och vara snäll mot känslig hud. Produkten innehåller bland annat dunört, en unik växt från de norra kanadensiska prärierna, som har utvecklat starka multifunktionella fytokemiska egenskaper för att överleva det hårda klimatet. På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung. • Parfymfri.• Vegansk.• Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial. Krama ut en mängd ansiktstvätt motsvarande ungefär en femkrona i handflatan, tillsätt en skvätt vatten och löddra upp.Massera in på huden i ansiktet och på halsen, var särskilt uppmärksam på "T-zonen" (pannan, näsan och hakan).Skölj av med varmt vatten och klappa huden torr med en handduk.Din hud är nu rengjord och förberedd för att du ska applicera exempelvis Sensitive Moisturiser.
Bulldog Original Face Wash är en ansiktstvätt för män, med 94 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att göra din hud ren och fräsch. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper. Passar normal till torr hy.På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.• Vår aloe vera kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön. • Vår originaldoft är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor. • Vegansk.• Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial. Krama ut en mängd ansiktstvätt motsvarande ungefär en femkrona i handflatan, tillsätt en skvätt vatten och löddra upp.Massera in på huden i ansiktet och på halsen, var särskilt uppmärksam på "T-zonen" (pannan, näsan och hakan)Skölj av med varmt vatten och klappa huden torr med en handdukDin hud är nu rengjord och förberedd för att du ska applicera exempelvis Original Moisturiser.Bulldog rekommenderar en hudvårdsrutin bestående av en ansiktstvätt, ansiktsskrubb och en fuktighetskräm.
Bulldog Original After Shave Balm är en after shave-balm, med 96 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att lugna och återfukta huden när den är extra känslig efter rakning. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper. Passar normal till torr hy.På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung. • Vår aloe vera kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön. • Vegansk.• Vår originaldoft är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor. Klappa huden torr med en handduk efter rakningen.Krama ut en mängd motsvarande en enkrona på rena fingertoppar.Massera in i den nyrakade huden i ansiktet och på halsen.