
Sorbact Absorption är ett förband som hjälper till att förebygga och behandla sårinfektioner. Dess unika yta binder bakterier från såret, vilket minskar risken för infektion och underlättar läkningen. Förbandet är lämpligt för vätskande och ytliga sår.



Allevyn Adhesive är ett allt-i-ett förband anpassat till torra till kraftigt vätskande sår. Den avancerade konstruktionen i tre lager med ett perforerat sårkontaktlager och en absorbetande sårdyna skapar optimala förutsättningar för sårläkning. Kan användas på samma sårtyper som Allevyn Gentle Border men har ett effektivare häftskikt.


Hypoallergen fixeringshäfta av non-woven med syntetisk häftmassa. Mycket mjuk och anpassningsbar. Elastisk åt ena hållet. Mycket genomsläpplig för luft och vattenånga, vilket förhindrar maceration. Sitter säkert och är enkel att ta bort utan att lämna några klisterrester. Absorberar inte röntgenstrålar.



Mepilex Ag är ett antimikrobiellt skumförband med mjuk silikon som absorberar sårsekret och bibehåller fuktig sårmiljö. Mepilex Ag inaktiverar patogena mikroorganismer inom 30 minuter med uthållen effekt i upp till 7 dagar. Genom att minska mängden mikroorganismer kan Mepilex Ag även minska odören.
Mepilex Ag kan användas på olika typer av lågt till måttligt vätskande sår så som ben- och fotsår, trycksår och delhudsbrännskador. Mepilex Ag kan även användas under kompression.
Om bakteriehalten i ett sår är för hög behöver den minskas för att inte fördröja sårläkningen. Mepilex Ag rekommenderas för att snabbt minska bakteriehalten. Använd Mepilex Ag till sår som inte läker normalt och som visar ökade tecken på bakteriell påverkan.
Snabb och ihållande antimikrobiell effekt
Minskar smärta och vävnadsskada i såret och på omkringliggande hud
Absorberar effektivt








Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.