Dessa solglasögon från Haga Eyewear har en klassisk havana-färg med bruna linser och eleganta gulddetaljer på skalmarna. De polariserande linserna minskar reflexer och ökar kontrasterna för en behagligare synupplevelse.
<p>Haga Optiks solglasögonmodell ’Marbella Havana’ är en trendig dambåge i färgen havana på både fronten och skalmarna med en brun lins. Alla våra solglasögon är CE-märkta, har 100% UV A/ B-skydd med ett UV 400 filter och självfallet med antinickelbehandlade metalldelar. Haga Optik startades år 1957 och står för kvalitet, trend och nordisk design. Sedan starten är vi en av de ledande aktörerna på marknaden inom sol- och läsglasögon (varav några modeller med blåljusfilter) samt tillbehör. </p>
Solglasögon med högkvalitativa linser, 100% UVA+B-skydd (UV400), CE-märkta och antinickelbehandlade. Polariserande glas tar bort störande reflexer som exempelvis blänk från vatten.