
Snackline Jordnötter med Skal är ett gott och enkelt snacks. De rostade jordnötterna i sitt skal ger en naturlig och knaprig smakupplevelse. Perfekt som tilltugg till festen, filmkvällen eller som ett enkelt mellanmål.





Marmellata Di Arancia Rossa Orange från det italienska märket Gridelli är en ekologisk marmelad gjord av solmogna blodapelsiner från Sicilien. Denna marmelad erbjuder en smakupplevelse utan like, där den intensiva och friska smaken av blodapelsiner framträder tydligt. Gridelli använder endast de finaste ekologiska blodapelsinerna för att skapa denna marmelad, vilket säkerställer hög kvalitet och en autentisk italiensk smakupplevelse. Blodapelsinerna, kända för sin djupa röda färg och unika smak, ger marmeladen en härlig balans mellan sötma och syrlighet.
Marmeladen är perfekt till frukostbordet, där den kan avnjutas på en skiva nybakat bröd eller som en läcker twist i yoghurt och smoothies. Den kan också användas som en delikat topping på desserter eller i bakverk, där den tillför en extra dimension av smak. Eller varför inte prova något helt nytt och använda marmeladen för att blanda en god Gin & jam – en variant av den klassiska Gin & Tonic.
Förvaras svalt och mörkt, inte över rumstemperatur och med locket på. När marmeladen är öppnad, ska den förvaras i kylskåp vid en temperatur på 0-4 °C och konsumeras inom 15 dagar. Färgen kan ändras med tiden på grund av naturlig oxidering.

Med Sweet Orange marmelad från Nicolas Vahé kan du addera den friska och söta smaken av solmogna apelsiner till varje smörgås. Med sin livliga citrusprofil passar marmeladen perfekt på rostat bröd, nybakade croissanter eller som en del av en frestande dessert.
Den delikata balansen mellan sötma och syrlighet gör marmeladen till ett mångsidigt val – använd den som topping på glass, till pannkakor eller som en smakrik ingrediens i bakverk. Marmeladen innehåller 46% apelsiner och naturlig apelsinarom, vilket ger varje sked känslan av en solig apelsinlund.
Ge vardagen en fräsch citrusboost med Nicolas Vahé Sweet Orange marmelad – en smakupplevelse som gör frukost och dessert lite extra speciella.
Ingredienser: Rörsocker, söta apelsiner 46%, apelsinblomma-arom, förtjockningsmedel: fruktpektin, koncentrerad citronsaft.
Innehåller 46 gram frukt per 100 gram. Totalt sockerinnehåll: 55 gram per 100 gram.
Näringsvärde per 100 gram:
Energi: 959 kJ/226 kcal
Fett: <0,5 g
– varav mättat fett: <0,01 g
Kolhydrater: 55 g
– varav sockerarter: 55 g
Protein: <0,5 g
Salt: 0,03 g




Bubliq Italian Blood Orange är en delikat smaksättare till ditt bubbelvatten, som innehåller hela 88% blodapelsinjuice direkt från Medelhavets pärla Sicilien. En smaksättare som förvandlar vanligt kolsyrat vatten till en uppfriskande sommardrink att njuta av året om. Den harmoniska balansen mellan sötma och syrlighet tar dina sinnen på en smakresa till Sicilien, som är känt just för sina blodapelsiner. Du rekommenderas att späda smaksättaren 1:13,5, vilket ger hela 7,25 färdigblandad dryck. Självklart kan du experimentera efter dina preferenser om du vill ha en rikare eller lättare smak. Passar att avnjutas både med och utan kolsyra.




Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.