Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
12V Noco laddare 4 x 2A 4-40Ah (AGM, EFB, SMF, Li-ion)

Denna kraftfulla och kompakta batteriladdare från Noco är designad för att ladda och underhålla 6V och 12V batterier. Med en laddningsström på 2 ampere per bank kan den hantera alla typer av blysyra- och litiumbatterier. Den har även funktioner för att återställa sulfaterade batterier och ladda batterier med låg spänning.

3299 kr

Batteriladdare
Laddare
BatteriexpertenKöp produkten hos Batteriexperten
Liknande produkter
Noco Startbooster  GBX55 12V / 1750A
2339 kr
Batteriexperten
Noco GBX55 Noco Boost X starthjälp är en bärbar och kompakt starthjälp för 12-voltsbatterier i fordon upp till 7,5-liters bensin- och 5,0-liters dieselmotorer, inklusive bilar, motorcyklar, lastbilar, terränghjulingar, båtar,
husbilar, skåpbilar, stadsjeepar, traktorer och mer.
En helt ny design med extrem startkraft för kraftfulla motorstart.
Med en hastighet på 1750 ampere släpper denna bärbara starthjälp maximal energi vid varje start. Det här är ingen uppgradering. Det är en helt ny serie - Extreme Series.
Utrustad med USB-C-teknik som i kombination med kraftleverans ger dig blixtsnabba laddningar. Ladda helt på bara 1,2 timmar, eller gå från 0% till start på bara 5 minuters laddning.
Ladda allt med USB-C Power Delivery. Den interna powerbanken ger 60 watt ström - både in och ut - för att enkelt driva dina favorit USB -C -enheter, som telefoner, surfplattor, bärbara datorer, bärbara enheter och mer.
Vi tog vår UltraSafe -teknik och gjorde den bättre. Det är fortfarande vår enkla, felfria design med gnistfri teknik och skydd mot omvänd polaritet, men med förbättrad termisk effektivitet och energihantering för att ge bättre prestanda och längre batteritid.
Det är en av de mest mångsidiga litiumhoppstartarna någonsin.


Vad finns i boxen

GBX55 Lithium Jump Starter
HD Precision batteriklämmor
24-tums USB-A till USB-C-kabel
Förvaringspåse i mikrofiber
Användarhandbok och garantiinformation

Startström 1750 Ampere (topp)
Batterityper 12 volts blybatterier
Internt batteri 46 Watt-timme litiumjon
USB -ingång USB-C: 5V 1.5A/9V 3A/12V 3A/15V 3A/20V 3A
USB -utgång
USB-A: 5VDC 2.1A Max / 10W Max
USB-C: 5V 3A/9V 3A/12V 3A/15V 3A/20V 3A
Gasmotorbetyg 7,5 liter
Dieselmotorbetyg 5,0 liter
LED ficklampa200 Lumen
Internt batteri 46Wh Lithium Ion
Produktstorlek

Höjd: 7,7 tum (195 mm)
Bredd: 4,9 tum (124,46 mm)
Djup: 2,5 tum (63,50 mm)
Vikt: 1,17 kg

Skydd IP -betyg: IP65 (med portar stängda)
Noco Startbooster GBX155 12V / 4250A
4999 kr
Batteriexperten
NOCO lanserar med Boost X serien sin senaste PX-Litiumteknologi med blixtsnabb laddning och extrem start kraft.
12V CTEK CS FREE 20A laddare 10-130Ah
2399 kr
Batteriexperten
CS FREE ger dig friheten att ladda och underhållsladda alla typer av 12 V-bly- eller litiumbatterier var du än är – även om du inte har tillgång till ett eluttag.Använd den som en bärbar laddare för att fylla på ditt batteri med nätström, eller anslut det till en solpanel eller ett 12 V-batteri för fullständig laddningsfrihet vart
du än är på väg.

CS FREE är också försedd med vår revolutionerande Adaptive Boost-teknik, så om ditt fordon inte startar är det bara att koppla in det för att låta CS FREE
automatiskt analysera batteriets tillstånd. Den kommer då att fungera på det säkraste och snabbaste sättet att ge batteriet den kraft det behöver för att starta ditt
fordon inom 15 minuter.Till skillnad från de flesta starthjälpare är CS FREE känslig och säker, den undviker att skada ditt batteri eller bilens elektronik genom att bara ge batteriet den laddning som behövs för att få dig att komma igång. CS FREE är också en smart underhållsladdare och avancerad powerbank för att hålla batteriet och tekniken igång så att de alltid är redo att användas.Fyra avancerade produkter i en bärbar enhet
– Adaptive Booster, batteriladdare, smart
underhållsladdare och avancerad powerbank.• Multifunktionell bärbar laddning och
underhållsladdare som du kan använda var som
helst utan att vara bunden till något eluttag• Ansluts till elnätet eller kopplas till en solpanel eller
ett 12 V-batteri för fullständig laddningsfrihet
• Adaptive Boost är det säkraste sättet att sätta
igång ett urladdat batteri så att du kommer igång
inom 15 minuter• Smart underhållarsladdare och avancerad
powerbank för att hålla batteriet och tekniken i
toppskick
Noco Startbooster GB20 12V 400A
1199 kr
Batteriexperten
GB20 är en ultrakompakt och robust 12 V booster som tål tuffa miljöer. Boostern kan starta fordon upp till 20 gånger på en laddning med det inbyggda Li-ion-batteriet.
Boostern har USB-laddning för mobiltelefon, läsplatta m.m samt inbyggd LED-belysning med 7 valbara lägen inkl. SOS och blinkande nödljus.
GB20 används med fördel till start av mindre fordon, MC eller vattenskoter.

Finns i lådan:
GB20 Starbooster
12V Powersport Boost Battery Clamps 
Micro USB kabel
Microfiber förvaringspåse
Användarmanual och garantivillkor

Arbetstemperatur från -30 °C
Arbetstemperatur till 40 °C
Bredd 80 mm
Gnistskydd Ja
Godkännanden CE, FCC, RoHS
Höjd 44 mm
Ingångar 1 x Micro-USB, 5 V / 2,1 A
Internt batteri Lithium Ion
IP-klass IP65
Joule 3S 4650 J
Kortslutningsskydd Ja
Kylning Fläkt
Laddningstemperatur från 0 °C
Laddningstemperatur till 40 °C
Ljusflöde (LED) 100 lm
Längd 196 mm
Polaritetsskydd Ja
Spänning 12 V
Startström max 400 A
Utgångar 1 x USB, 5 V / 2,1 A
Vikt 0,95 kg
Övertemperaturskydd Ja
24V CTEK MXT4.0 4A laddare 8-100Ah
1699 kr
Batteriexperten
CTEK MXT4.0 laddare
är en effektiv laddare för mindre 24V-batterier.Den passar utmärkt till att underhållsladda större vagnparker med 24V-fordon, reservsystem, pistmaskiner och rullstolar m.m. MXT 4.0 har alla egenskaper och funktioner för att lösa många olika batterirelaterade problem. Den har funktioner som bland annat undersöker och visar om batteriet kan laddas och bibehålla laddning, en speciell rekonditioneringsfunktion som återställer skiktade och djupt urladdade batterier, en unik underhållsladdningsfunktion och ett läge för optimerad laddning under kalla vinterdagar. Dessutom klarar MXT 4.0 laddning av krävande batterier (t.ex. Optima).

MXT 4.0 är en helautomatisk 8-stegsladdare som ger 4A för 24V-batterier mellan 8 och 100Ah och den lämpar sig för underhållsladdning upp till 250Ah. Laddaren är IP 65-klassad (stänk- och dammtät) och kompatibel med fordonselektroniken. Den är gnistsäker, polaritetsskyddad och kortslutningssäker. MXT 4.0 levereras med 2 års garanti.
12V Mastervolt laddare 6A 2-120Ah
1399 kr
Batteriexperten
Mastervolt EasyCharge vattentäta batteriladdare för fast montage är utvecklade för
absolut bästa laddning till dina batterier även i tuffa miljöer. Med helt isolerade
utgångar och epoxy-fyllt chassi, klarar EasyCharge salta miljöer, vibrationer och
stöttester med bravur. Självklart är laddarna klassade enligt CE, CSA, CEC och ABYC.
Startbooster Noco GB40 12V 1000A
1399 kr
Batteriexperten
Kompakt starthjälp som kan starta bilar och andra fordon med 12 V-elsystem. Ansluts med kraftiga klämmor och är skyddad mot kortslutning och felpolarisering. 24 Wh kapacitet som räcker upp till 20 startförsök. USB-utgång (2,1 A) för laddning av mobil eller surfplatta. Kan ladda en mobil upp till 2 gånger. Inbyggd ficklampa (100 lm) med SOS- och strobfunktion. Kappslingsklass: IP65 (stänk och dammsäker). Max. startström: 1000 A. Max. motorstorlek: bensin 6 liter, diesel 3 liter.
GB40 används med fördel till start av standardfordon, lätt lastbil eller båt.
Levereras med billaddare, Micro-USB-kabel samt förvaringspåse. Mått: 167x80x43 mm.
12V CTEK LITHIUM XS laddare 5-60Ah
1299 kr
Batteriexperten
CTEK LITHIUM XS laddare
är en batteriladdare som styrs av en avancerad mikroprocessor och som är speciellt konstruerad för att ladda och underhålla litiumjärnfosfatbatterier (LiFePO4) — och maximera deras prestanda och livslängd. Med tillgång till upp till 5 A laddström är LITHIUM XS extremt flexibel och kan ladda LiFePO4-batterier på från 5 Ah till 60 Ah och underhålla upp till 120 Ah.

Användningen är enkel och laddningen startar direkt vid anslutning. Batteriet behöver inte kopplas bort från fordonet. När laddningen börjar, återställer LITHIUM XS automatiskt eventuella elektroniska lågspänningsskydd (Battery Management System). Laddningen kan alltid manuellt startas om med knappen "Reset".

LITHIUM XS är en helautomatisk "connect and forget"-laddare med 8 laddningssteg, inklusive en testsekvens som visar om LiFePO4-batteriet kan ta emot och behålla laddning, ett unikt maximeringssteg för att återställa den fulla kapaciteten och patenterad underhållsladdning för att garantera maximala egenskaper även efter flera månader utan att batteriet använts. LITHIUM XS är stänk- och dammtålig (IP65), är lätt och säker att använda, skyddar fordonselektroniken, är gnistfri, erbjuder skydd mot inkoppling med fel polaritet och är kortslutningssäker. LITHIUM XS levereras med en 5-årsgaranti.
12V CTEK MXS10 10A laddare 20-200Ah
1899 kr
Batteriexperten
CTEK MXS10 laddare
innehåller den allra senaste tekniken.Den passar utmärkt för proffsbruk och är idealisk för verkstäder och i husvagnar, husbilar, båtar och bilar. Med CTEK MXS 10 löser du många olika batteriproblem. Den har funktioner som undersöker och visar om batteriet kan laddas och bibehålla laddning, en speciell rekonditioneringsfunktion som återställer skiktade och djupt urladdade batterier, unik underhållsladdning samt en temperaturgivare för optimerad laddning oavsett väderförhållandena. CTEK MXS 10 har också en matningsfunktion så att batteriet kan kopplas bort från fordonet utan att viktiga inställningar går förlorade. Hela laddningsprocessen går att följa på den unika displayen.

MXS 10 är en helautomatisk 8-stegsladdare som ger 10A för 12V-batterier mellan 20 och 200Ah och den lämpar sig för underhållsladdning upp till 300Ah. Laddaren är IP 65-klassad (stänk- och dammtät), skyddar fordonselektroniken, skapar inga gnistor och är polaritetsskyddad och kortslutningssäker. Den levereras med 2 års garanti.
12V CTEK CS ONE 8A laddare 3-180Ah
1899 kr
Batteriexperten
Med CTEK CS ONE är det nu mycket enklare att ladda
vilket batteri som helst. Den revolutionerande APTO™-
tekniken (adaptiv laddning) gör allt åt dig – du behöver
inte ens oroa dig för vilken klämma som ska sitta var!
Det är den enklaste laddaren du någonsin kommer
att använda. Lägg till dedikerad appkontroll och få
tillgång till ytterligare funktioner – då får du den mest
avancerade laddaren på marknaden idag.
Väldigt enkelt. Väldigt smart. Helt enkelt CS ONE.

APTO™-tekniken känner automatiskt igen vilken typ av
batteri du använder och levererar sedan automatiskt ett
anpassat laddningsprogram som visar hur lång tid det
är kvar tills batteriet är laddat och redo att användas.
Det finns inga knappar att trycka på eller lägen att välja
– det är bara att ansluta CS ONE till valfritt 12 V-batteri
och ladda.
Tack vare de polaritetsfria klämmorna behöver du inte
ens oroa dig för vilken klämma som ska sitta var – du
kommer aldrig att koppla fel igen. Klämmorna är även
gnistfria, så oroa dig inte om du av misstag gör så att de
nuddar varandra.
Få tillgång till ytterligare funktioner med hjälp av den
Bluetooth®-aktiverade CTEK-appen. Välj ”RECOND” för
att återställa och rekonditionera ditt batteri. Välj ”WAKE
UP” för litiumbatterier med underspänningsskydd eller
för att återuppliva mycket urladdade blysyrabatterier.
Välj ”SUPPLY” för att göra CS ONE till en användbar
12 V-strömförsörjning. Du kan också övervaka
spänningen och amperen som laddaren levererar.• Helautomatisk APTO™-teknik (adaptiv laddning) för alla
typer av 12 V-blysyrabatteri eller litiumbatteri
(12 V LiFePO4).
• Nya polaritetsfria klämmor som kan anslutas säkert till
valfri laddningspunkt.
• Lätt att använda, lätt att hantera – inga knappar att trycka
på eller lägen att välja.
• Tydlig, ljus skärm visar hur lång tid det är kvar tills batteriet
är laddat och redo att användas.
• Ytterligare funktioner (RECOND, WAKE UP, SUPPLY och
ADVANCED SETTINGS) finns tillgängliga i CTEK-appen.
12V Mastervolt laddare 4.3A 14-90Ah
1099 kr
Batteriexperten
Mastervolt EasyCharge Portable vattentäta batteriladdare ger dig flexibiliteten du behöver.
Med möjligheten att ladda både 6V och 12V batterier är laddaren det perfekta valet till dina batterier.
Med laddaren följer kvalitativa krokodilklämmor och ringkabelskor.
Dessa kan du enkelt byta mellan tack vare den vattentäta “quick-connect” kontakten.
Laddaren är även utrustad med temperaturkompensation och ett färdigt vinter-läge,
perfekt för användning under tuffa förhållanden i kallt klimat.
EasyCharge Portable har självklart stötsäkert hölje med gummivaddering för optimalt skydd vid tuff användning.
12V EXIDE LADDARE 7A 1-150Ah
1695 kr
Batteriexperten
Exide 7A är den perfekta laddaren för dig som vill ha en laddare till alla dina fordon. Laddaren motsvarar dig som har krav på en snabb och kraftfull laddning och är en kostnadseffektiv laddare för alla batterier upp till 150Ah.
Laddarens olika unika program gör att den laddar AGM, Gel eller vanliga blöta batterier på ett snabbt och effektivt sätt. Med sina olika laddningsprogram tillsammans med temperaturskompensatorn så laddar alltid Exide 12/7 dina batterier till 100%.
I kalla temperaturer kompenserar den för batteriets ovilja att ta emot laddning och i varma temperaturer så skonar den batteriet under laddning. I Power Supply-läget kan laddaren även användas för konstant strömförsörjning eller underhållsladdning.
Laddaren är gnistsäker och skyddad mot felmontering och eventuella batterifel. Skulle batteriet gå sönder under laddning eller inte laddas upp under den tid som laddaren behöver med hjälp av den inställning du har gjort så kommer laddaren att larma och inte forsätta ladda.


Tekniska specifikationer

* Spänning in 220-240VAC +/-10%
* Ström in max 1.5A
* Backström <> 1 mA
* Laddspänning 13,7-15,5V
* Laddström max. 7,0A
* Rippel spänning Max. 70mV
* Omgivningstemperatur -40...+50*C
* Kylning konvektion
* Typ av ladding 5 steg IUIU + pulsning Alt: 13,7 V (Underhållsladdning)
* Typ av batteri AGM,GEL, Standarbatteri
* Batterikapacitet 1-150Ah(Max.180Ah)
* Batterikablage 1700mm. Nätsladd 1800mm
* Mått lxbxh= 225x50x50
* IP54
* Vikt 0,5kg
12V Noco laddare 2A 4-40Ah (AGM, EFB, SMF, Li-ion)
749 kr
Batteriexperten
Noco Genius 2 är en smart, ultrakompakt och robust multiladdare för alla typer av bly- och Li-ion-batterier. För 6 eller 12 V från 4 upp till 40 Ah.
Anslut laddaren och välj batterityp så laddas batteriet automatiskt och problemfritt.
Laddaren har LED-indikering för laddningsstatus samt för felindikering samt inbyggd temperatursensor som automatiskt justerar laddning beroende på omgivningstemperatur.
Används med fördel till alla typer av startbatterier, förbrukningsbatterier samt batterier för cyklisk drift.
12V Yuasa YCX Smart 1A-6A laddare 3-120ah
1299 kr
Batteriexperten
Yuasa Smart laddare med ställbar laddström. Välj enkelt mellan 1A, 4A och 6A som är lämpligt för ditt batteris storlek i amperetimmar. (Se manual). Yuasa YCX Smarta laddare är utvecklade med hjälp av GS Yuasas världsledande expertis inom batteritillverkning för att förlänga batteriets livslängd, bibehålla prestanda och ge ultimat tillförlitlighet.
  • Automatisk batteridiagnos med patenterad fas för att bryta ner sulfateringen långsammare.
  • Upptäcker och kommunicerar laddningsfel orsakade av batteriproblem.
  • Förbättrade säkerhetsfunktioner, inklusive kortslutning, överladdning och omvänd polaritetsskydd för ultimat säkerhet.
  • Hållbar stänksäker (IP44) konstruktion* med robusta integrerade klämmor och öglor.
  • Självaktiverande underhållsläge upprätthåller optimal laddning under batterilagring.
  • En laddare för flera användningsområden med valbara effektnivåer för att täcka det bredaste utbudet av batterikapacitet.
  • Lätt att använda med enkla navigeringsknappar och tydliga LED-indikatorer.
    Manual
12V Lemania GX5 laddare 5A 1.2-110Ah (AGM, EFB, SMF, Li-ion)
1099 kr
Batteriexperten
Lemania Energy är utvecklade i Schweiz och GX5 har en avancerad batteriladdare som laddar och även erbjuder support och diagnostik för ditt batteri.
GX5 har 10 laddningssteg tillgängliga för kontrollerad laddning av batteriet och den är kompatibel med blysyra- och litiumbatterier.
Lämplig för användning med blysyra AGM, WET, GEL och EFB och även litiumjonbatterier på fyrhjulingar, cyklar, bilar. båtar och skåpbilar.
Noco Startbooster GB70 12V 2000A
2489 kr
Batteriexperten
GB70 är en bärbar litium-jon startbooster som klarar av att leverera 2000 ampere i startström (15 700 J3S) för att kunna ge starthjälp till ett dött batteri inom sekunder.
Patenterad säkerhetsteknik som ger gnistskyddade anslutningar och felkopplingsskydd som gör det säkert och enkelt för alla att använda.

Det är en kraftfull starthjälp som även funkar som en bärbar strömkälla för laddning av USB-enheter, till exempel telefoner, surfplattor.
GB70 används med fördel till start av tyngre fordon, lastbil eller större båtar men kan även användas som bärbar reservkraft för däckpump, inverter eller andra 12 V utrustningar via separat utgång.

GB70 är 4 gånger så liten som konventionell startbooster. Den kompakta storleken gör att den lätt får plats i handskfacket.
Inbyggda batteriklämmor gör att batteriklämmorna alltid finns nära till hands.

Finns i lådan:
GB70 Starbooster
XGC 12V Hane adapter
XGC 12V Hona adapter
XGC Förlängningskabel
Micro USB kabel
Microfiber förvaringspåse
Datasäkerhetsblad (manual går att få via scanning av QR-kod)

Startström: 2000 A
Joules 3S: 15 700 J3S
Batterityper: 12 volts blysyra batterier
Internt batteri: 55 Wh litium-jon
USB Ingång: 2.1 A
USB Utgång: 2.1 A
XGC Ingång: 12v, 5 A snabbladdning (3 timmars laddning)
XGC Utgång: 12v, 15 A
LED lampa: 400 Lumen
Antal Starter: 40 St
Längd: 222mm
Bredd: 152mm
Höjd: 70mm
Klarar av att starta
Bensinmotorer: upp till ca 8 L
Dieselmotorer: upp till ca 6 L

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.