Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Sorrento glassugrör, 23 cm, böjd

Dessa eleganta, böjda sugrör från Zwilling Sorrento är tillverkade av tåligt borosilikatglas. De är lämpliga för både varma och kalla drycker och är enkla att rengöra, antingen i diskmaskinen eller med den medföljande borsten. Setet innehåller fyra sugrör och en rengöringsborste.

119 kr

Sugrör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Sorrento tapasskål 3 st
249 kr
Bagaren och Kocken

Presentera ett läckert tapasbord för dina gäster med hjälp av detta set från Zwilling, bestående av tre tapasskålarna. De små skålarna mäter 9,5 c i diameter, 6,3 cm på höjden och har en kapacitet på 133 ml. Skålarna är munblåsta i borosilikatglas och dubbelväggade, vilket innebär att håller värmen längre.

Sorrento tapasskålar är perfekta till t.ex. dipp, tapenade, oliver, mandlar m.m. Det är den erkända, italienska designern Matteo Thun som står bakom designen. Det ingår tre skålar i setet och de tål både maskindisk och mikrovågsugn. 

 

Sugrör i Glas med Borste - 4-pack
49 kr
Partykungen
Det är både lyxigt och miljövänligt att använda sugrör i glas. Så vad väntar du på? Sug i dej!

Sugrör i Glas med Borste kommer med 4 stycken transparenta raka sugrör i glas. Det ingår även en piprensare för rengöring. Trevligt och miljövänligt. 

  • Material: Glas
  • Mått: 20 cm
  • Färg: Transparent
  • Piprensare ingår för rengöring 
  • Antal: 4-pack
Sorrento dessertglas 2 st
259 kr
Bagaren och Kocken

Servera elegant dessert i de dubbelväggade dessertskålarna från Zwilling och imponera på dina gäster. Dessertskålen är en del av Sorrento-serien och det kraftiga glaset ser till att bevara både värme och kyla, vilket gör skålen perfekt till servering av både varma och kalla desserter. Du kan t.ex. servera kall tiramisu eller kanske en varm crumble-paj. Det dubbla glaset gör också att du inte bränner dig, om du serverar ett varmt innehåll.

Sorrento dessertskålar rymmer 280 ml och är designade av den erkända, italienska designern Matteo Thun. Därutöver är skålen munblåst i borosilikatglas och tål både maskindisk samt mikrovågsugn. Här ingår 2 st skålar.

 

Sorrento longdrink glas 2 st 30 cl
229 kr
Bagaren och Kocken

Njut av allt från en varm kopp kaffe till en iskall cocktail i de smarta dricksglasen från Zwilling. Glasen är munblåsta i borosilikatglas och har dubbla väggar, vilket ser till att hålla drycker antingen kalla eller varma. Du riskerar inte häller att bränna fingrarna om innehållet är varmt. Glasen är otroligt praktiska och mångsidiga.

De stilrena glasen är perfekta när du ska servera en longdrink, t.ex. en härlig mojito eller en iskall gin och tonic. De har en kapacitet på 296 ml och är en mindre version av longdrink-glasen från Sorrento-serien. Glasen tål både maskindisk och mikrovågsugn.

 

Sugrör i Glas Färgmix med Borste - 6-pack
79 kr
Partykungen
Får tanken på papperssugrör som löses upp i munnen dig att rysa i hela kroppen? Då borde du prova sugrör i glas istället!

Sugrör i Glas Färgmix med Borste kommer med 6 stycken raka sugrör i glas i olika färger. Det ingår även en piprensare för rengöring. Trevligt och miljövänligt. 

  • Material: Glas
  • Mått: 20 cm
  • Piprensare ingår för rengöring 
  • Antal: 6-pack
Sorrento Kaffeglas 2- pack, 200 ml
189 kr
Bagaren och Kocken
Kaffeglas från Zwilling som är munblåsta och tillverkade av borosilikaglas. Glasen är värmebeständiga så drycken håller sig varmare längre. 
Sorrento Cappuccinoglas med handtag, 2- pack, 450 ml
299 kr
Bagaren och Kocken
Dubbelväggade glas med handtag från Zwilling. Dessa cappuccinoglas håller drycken varmare längre och är tillverkade i borosilkaglas vilket är värmebeständigt, hårdfört och lätt. 
Sugrör 14,5 cm 6 st
99 kr
Bagaren och Kocken

Det återanvändbara sugröret i glas från Lyngby Glas är ett hållbart val. Då det är tillverkat i glas kan det användas igen och igen, och minskar din användning av plast. Sugröret har en diameter på 8 mm och en längd på 14,5 cm.

Tillverkat i Borosilikatglas är sugröret tåligt och kan användas till både varma och kalla drycker. Detta är ett miljövänligt sugrör som passar perfekt till allt från drinkar och smoothies till saft och varm choklad.

 

Pro Glasskopa 21 cm
217 kr
Bagaren och Kocken

Glasskopa från Zwilling tillverkad av rostfritt stål i stilren minimalistisk design. 

Rostfritt stål är ett pålitligt material som är stabilt och håller länge. Det runda handtaget och kupans skarpa kanter gör det enkelt att skopa glass. Fungerar bra på all glass, oavsett hur kall den är. Skopan kan hängas på en krok när den inte används. 

Material: Rostfritt stål
Längd: 21 cm

Skopan kan diskas i diskmaskin. 

Sip Swirl sugrör, 4 st
329 kr
Bagaren och Kocken

Sip är en serie återanvändbara sugrör av borosilikatglas som kan användas med varma eller kalla drycker. Sugrören finns i olika utföranden och kommer i förpackningar om fyra samt en praktisk rengöringsborste.

Sorrento, Glassugrör 23 cm, 4-färger, rak
112 kr
Bagaren och Kocken

De färgglada glassugrören från Zwillings Sorrento-serie är gjorda av robust borosilikatglas, vilket gör dem tåliga, hygieniska och smaklösa. Sugrören kan användas för både kalla och varma drycker. Den fyra glassugrören finns i ljusrosa, orange, grön och blå färg.

Setet består av fyra raka sugrör samt en praktisk rengöringsborste. Glasrören kan enkelt rengöras i diskmaskinen eller för hand med den medföljande borsten.

  • Längd: 23 cm
Böjda Sugrör i Rostfritt med Borste - 10-pack
149 kr
Partykungen
Var med i kampen – använd sugrör i rostfritt stål!

Böjda Sugrör i Rostfritt med Borste levereras som ett 10-pack och innehåller färdigböjda sugrör i rostfritt inklusive borste. Med denna borste rensar du enkelt ur sugrören för att du skall kunna använda dem gång, på gång på gång! Sugrören är ett mer miljövänligt alternativ till plastsugrör och fungerar lika bra som drinkpinnar.

  • Material: Rostfritt stål
  • Antal: 10-pack + nylonborste
  • Mått sugrör: 0,6 x 21 cm
  • Mått borste: 1 x 24,3 cm
  • Eco-vänliga
  • Endast handtvätt
Sorrento glassugrör, 23 cm, rak
119 kr
Bagaren och Kocken

Glassugrören från Zwillings Sorrento-serie är gjorda av robust borosilikatglas, vilket gör dem tåliga, hygieniska och smaklösa. Sugrören kan användas för både kalla och varma drycker. Den böjda, transparenta designen låter drycken synas och är en stilren detalj.

Setet består av fyra sugrör samt en praktisk rengöringsborste. Glasrören kan enkelt rengöras i diskmaskinen eller för hand med den medföljande borsten.

  • Längd: 23 cm
Sorrento longdrink glas 2 st 47 cl
230 kr
Bagaren och Kocken

Det perfekta glaset till longdrinks tack vare den höga, smala designen samt dubbelväggade termosglaset, som ser till att hålla drycken kyld under längre tid. Glaset kan även användas till varma drycker samtidigt som du inte riskerar att bränna fingrarna på utsidan. Här ingår 2 st longdrinkglas i ett set och varje glas rymmer 47,4 cl.

Det mångsidiga glaset är en del av Sorrento-serien och munblåst i borosilikatglas, liksom seriens andra dubbelväggade glas. Du kan med fördel kombinera de olika storlekarna med varandra. Därutöver kan det hållbara glaset användas i mikrovågsugn och diskmaskin.

 

Sorrento Espresso glas med handtag, 2 pack, 80 ml
217 kr
Bagaren och Kocken
Munblåsta dubbelväggade espresso glas med handtag från Zwilling. Glasen är tillverkade i borosilikaglas som är värmebeständigt, hårdfört och lätt. 
Snoppsugrör i Glas med Rengöringsborste - 4-pack
79 kr
Partykungen
Hur kul är det egentligen att dricka ur vanliga, hederliga sugrör? Inte alls, säger vi! Men med ett snoppsugrör i glaset däremot, då snackar vi!

Snoppsugrör i Glas med Rengöringsborste inkluderar fyra stycken sugrör formade som snoppar. I förpackningen finns också en rensare för enkel rengöring av sugrören. Sugrören är tillverkade i glas och är ömtåliga. Diska dem därför inte i maskin.

  • Material: Glas
  • Mått: 20 cm (bättre än den genomsnittliga längden)
  • Antal: 4-pack

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.