Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Smoking Wood Chips Seafood Fisk & Skaldjur

Denna träblandning från Weber är speciellt utformad för att ge en mild och fruktig röksmak till fisk och skaldjur. Perfekt för att skapa en autentisk rökupplevelse hemma vid grillen. En liten mängd av flisen räcker för att ge maten en distinkt smak.

99 kr

Grilltillbehör
Rökspån
Röklådor
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Weber Rökplanka - Cederträ - Stor
399 kr
Bagaren och Kocken
I det här praktiska setet får du två stora rökplankor som gör matlagningen lite roligare! De är gjorda i härligt cederträ och finns i Webers sortiment. De används på grillen för rökning av olika slags ingredienser som lax, nötkött eller kyckling. Plankorna är hållbart utformade så att de kan återanvändas. Samla hela familjen och bjud på en middag som sent ska glömmas!    Specifikationer: - Storlek: Stor.- Kommer i set om 2. - Material: Cederträ. - Används vid rökning av mat.
Glasögon till Katt/Hund - Gul
49 kr
Partykungen
Det är inte bara vi människor som vill se lite coolt avslappnade ut i solen med ett par snygga glasögon. Det vill såklart också din katt eller din hund! De här glasögonen är anpassade till katter och hundar och kommer i fyra olika nyanser så att du kan färgmatcha glasögon med ditt husdjur. Nu kan sommaren komma!

Glasögon till Katt/Hund är ett par glasögon med tonade glas till din katt eller din hund. Glasögonen finns i fyra olika färger: blå, grön, gul och röd. De är tillverkade i plast.

  • Material: Plats
  • Observera att glasögonen ej är UV-skyddade
  • One size
  • Säljs styckvis
Smoking wood chips Blend - Fågel 0.7 kg
149 kr
Bagaren och Kocken

Weber har allt du behöver för att ta din grillning till nya höjder! Experimentera på ett spännande sätt genom att röka din mat på grillen. Du använder med fördel Webers Wood Chips Blend som är framtagna för att passa olika ingredienser. Den här varianten passar utmärkt när du vill tillaga fågel, exempelvis kyckling. Rökträblandningen är perfekt för nästa grillfest när du vill lyxa till det lite extra!

 

Specifikationer:

- Passar speciellt bra för rökning av fågelkött.
- Vikt: 0,7 kg.
 

Rökplanka Cederträ 4-pack
219 kr
Bagaren och Kocken

Placera din favoritfisk på plankan och lägg den direkt på grillen - rökning har aldrig varit lättare. Plankan i vackert cederträ kan användas till flera olika rätter och garanterar roligare matlagning med inslag av otroligt goda smaker. Rök en hel brieost och servera den direkt från plankan, tillsammans med marmelad och kex. Här är det bara fantasin som sätter gränserna för hur härliga sommarkvällar du vill ha. 

Weber Träpellets Universal 8 kg
359 kr
Bagaren och Kocken

Upplev perfekt balanserad röksmak med Weber Universal träpellets. Den genomtänkta blandningen av bok, körsbär och lönn ger dina grillrätter en mild, kryddig och aningen söt rökprofil som framhäver matens smaknyanser utan att ta över.

Universal träpellets är idealiska för en mängd olika rätter: nötkött, kyckling, fisk, grönsaker och till och med pizza – ett mångsidigt val för både kort och lång tillagningstid. Med en medelhög smakintensitet och 100% rent trä utan tillsatser kan du vara säker på att uppnå en ren och naturlig röksmak.

Prova Weber träpellets i din pelletsgrill och ge din grillupplevelse ett extra lyft – en autentisk och välbalanserad rökighet som sätter pricken över i:et på dina grillrätter.

Rökspån - Bok
179 kr
Bagaren och Kocken

Ta grillupplevelsen till nästa nivå med Webers rökspån i Bok som passar utmärkt för kallrökning av till exempelvis fågel och fläskkött. Rökspånet består av 100% bokträ som är FSC-certifierad. Förpackningen är utrustad med en smart låsmekanism, som säkerställer att spånet skyddas mot fukt. Brinntiden är 8-10 timmar.

Skärbräda till SmokeFire Trä
439 kr
Bagaren och Kocken

En mångsidig skärbräda som passar perfekt till Weber SmokeFire. Med en SmokeFire-grill får du den absolut bästa träiga smaken när du lagar mat, oavsett om du vill grilla eller röka. Den tillagar dina råvaror inom ett temperaturspann på 95-315°C och har en porslinsemaljerad yta som skyddar mot rost och sprickor.

Med seriens skärbräda kan du enkelt hacka, skära och snitta kött, grönsaker och bröd samtidigt som bordet skyddas. Skärbrädan är tillverkad i trä och mäter 45 cm i bredd och 27 i djup.

Träpellets – Bok, 8 kg
329 kr
Bagaren och Kocken

SmokeFire träpellets av bok är specialutvecklade för att bidra med riktigt god smak och höja dina grillrätter till nya nivåer. De är helt utan tillsatser.

Rökflis - Whisky
169 kr
Bagaren och Kocken

Rökflis av trä från whiskyfat i praktisk återförslutningsbar påse. Flisen ger en djup och lätt syrlig smak med mycket sötma. Utmärkt till rökning av i synnerhet fläskkött och fågel.

Smoke Chips 1 kg, cherry
209 kr
Bagaren och Kocken

Holy Smoke BBQ Smoke Chips är ett spännande och gott sätt att ta din grillning till nästa nivå, utveckla smakerna på dina favoriträtter och prova något nytt. De är enkla att använda och passar perfekt både för den som är ny i grill- och rökvärlden och för den som rör sig vant runt elden.

Du kan testa de olika träslagen för att få fram olika smaker och se vilken som är just din favorit. Körsbär ger en söt och aningen fruktig smak, som passar extra bra till fågel, fisk, nötkött och fläskkött. Äpple ger en mild och aromatisk smak som är bra till fisk, lamm och fläskkött. Valnöt och ek ger båda en intensiv och rik smak som passar bra till nötkött, oxbringa, fläskkött och ribs.

Rökflis - Äpple
159 kr
Bagaren och Kocken

Rökflis av äppelträ i praktisk återförslutningsbar påse. Flisen avger en söt, kompakt och fruktig smak. Utmärkt till rökning av i synnerhet fisk, fläskkött och fågel.

Träpellets – Al, 8 kg
319 kr
Bagaren och Kocken

SmokeFire träpellets av al är speciellt utvecklat för att bidra med en rik och god grillsmak. Dina grillrätter får förhöjd smak med läcker grillarom. Innehållet är tillverkat utan någon form av tillsatser.

Träkol 30% äppelträ - 5Kg
149 kr
Bagaren och Kocken

Ta din grillning till nästa nivå med spännande produkter från Weber! Här presenteras ett paket träkol, tillverkad av den perfekta lövträdsblandningen. Paketet innehåller 100% naturlig träkol (FSC) med inslag av äppelträ i hög kvalitet. Träkolen har en imponerande brinntid på 1,5+ timmar vid 180°C. 

100% naturlig träkol (FSC) med inslag av äppelträ (30%).

Ångrök-kit Searwood 600 & XL
546 kr
Bagaren och Kocken

Håll köttet saftigt och smakrikt under rökning med ångrök-kitet i rostfritt stål till din Searwood® träpelletsgrill. Den unika designen passar in över Flavorizer® Bar och under grillgallret. Fyll bara pannans båda sidor med vatten för att tillföra fukt till värmen för indirekt, långsam rökning av tillbehör.

Weber Träpellets Körsbär 8 kg
359 kr
Bagaren och Kocken

Ge dina grillrätter en subtil, fruktig rökarom med Weber träpellets i körsbärsträ. Träets aningen söta och rökiga smakprofil passar perfekt till fläsk, kyckling, fisk, lamm och vilt, där den tillför ett fruktigt djup utan att ta över.

Med en medelhög smakintensitet är körbärsträ ett mångsidigt träslag som fungerar bra både för långsam och snabb tillagning. Pelletsen är tillverkade av 100% rent trä utan tillsatser, vilket säkerställer en ren och naturlig röksmak.

Pelletsen är kompatibla både med Weber® träpelletsgrill och med andra alternativ – testa idag och upplev hur körbärsträets unika arom lyfter dina måltider till nya höjder.

Holy Smoke BBQ Wood Chunks 3 kg, cherry
300 kr
Bagaren och Kocken
Är du galen i amerikansk barbecue och doften av nygrillat? Med hjälp av Holy Smoke BBQ Wood Chunks kan du skapa äkta barbecuekänsla hemma i din egen trädgård. Att använda sig av rökspån i olika smaker är ett spännande och gott sätt att ta grillningen tillnästa nivå, utveckla smakerna på dina favoriträtter och prova någonting nytt. Ett bra val både för den som är ny i grill- och rökvärlden och för den som rör sig vant runt elden. Holy Smoke BBQ Wood Chunks finns i flera olika träslag, som du kan använda för att få fram olika smaker och hitta just dina favoriter. Körsbärsträ och alträ ger en söt och aningen fruktig smak som passar extra bra till fågel, fisk, nötkött och fläskkött. Äpple ger en mild och aromatisk smak som passar bäst till fisk, lamm och fläskkött. Valnöt och ek ger båda en intensiv och rik smak som passar mycket bra till nötkött, oxbringa, fläskkött och ribs.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.