
Denna kolgrill från Weber är en klassiker som uppdaterats med smarta funktioner för en bättre grillupplevelse. Med en generös grillyta och praktiska detaljer som locktermometer och askfångare blir varje grillkväll en succé.

Ett klassiskt bestickset ur Zwillings serie Jessica. Setet innehåller 24 delar: 6 gafflar, 6 knivar, 6 matskedar och 6 teskedar. Alla delar är tillverkade av glanspolerat rostfritt stål och tål diskmaskin.
Märket Zwilling J.A. Henckels är ett av de äldsta varumärkena i världen och har varit synonymt med högkvalitativa produkter sedan 1731. För Zwilling har det alltid varit viktigt att använda innovativa tekniker för att producera produkter av högsta kvalitet i en tilltalande design för att på så vis kunna erbjuda de bästa produkterna för köket.


Georg Jensen Cobra Bestickset är ett elegant och modernt bestickset som består av en bordskniv, en bordsgaffel, en matsked och en tesked. Besticken är tillverkade av rostfritt stål med en spegelblank finish och har en distinkt kurvig form som ger dem ett unikt uttryck. Besticken är designade av Constantin Wortmann, som ville skapa en lekfull och dynamisk kollektion som inte tar design för allvarligt. Besticken är en del av Cobra-serien, som också innehåller porslin, glas och serveringsfat med samma vågiga stil. Besticken är inte diskmaskinssäkra.

Ät en middag på kungligt vis med Georg Jensens bestickset. Setet innehåller matskedar L 19,7 cm, gafflar L 19,2 cm, knivar L 21,8 cm och större teskedar L 12,5 cm. Välj set om 4, 16 eller 24 delar.
Prins Sigvard Bernadotte utbildade sig vid Stockholms Kungliga Konstakademi 1929. Året efter såg han en utställning av Gunnar Asplund i Stockholm som markerade funktionalismens genombrott. Den påverkade Bernadottes egen stil, och han började införliva de funktionalistiska idealens elegans i sin egen design. Kort därefter inledde Prins Sigvard Bernadotte och Georg Jensen ett långt och givande samarbete där den nya funktionalismen blev centrum för en modern tolkning av silversmedsarbetet. Prinsens långa anknytning till Georg Jensen representerar ett annat kapitel i de skandinaviska formgivarnas rika historia. Bernadotte-kollektionen har i generationer varit och är fortfarande en favorit.


Sedan lanseringen 1957 har Arne Jacobsens eleganta bestickserie blivit en uppskattad detalj till det dukade bordet. Serien togs fram tillsammans med och tillverkas av danska Georg Jensen, och är med sin minimalistiska design ett strålande exempel på Jacobsens tidlösa och moderna formspråk. De enkla och vågade linjer ger besticken ett lyxigt uttryck, även om bestickens funktionella egenskaper alltid varit i fokus. Ett imponerade bestickset som får en naturlig roll på både det vardagliga som det festligare middagsbordet!
I detta set kommer 1 gaffel, 1 kniv, 1 sked och 1 tesked. Perfekt för dig som vill utöka din redan existerande samling för att rymma fler gäster. Serien finns även tillgänglig i set om 16- och 24-delar.
Specifikationer
Färg: Stål
Material: Matt rostfritt stål
Ståltyp: 18/8
Designer: Arne Jacobsen
Designår: 1957
Antal delar: 4
Produkten tål maskindisk

Är det fest så är det fest. Till ett vackert bord hör ett vackert bestickset till, och denna såssked från Georg Jensen, designad av Sigvard Bernadotte, passar utmärkt till allt. Skeden är tillverkad i blankpolerat rostfritt stål och den har kollektionens klassiska mönster och art deco-look. En solklar vinnare på matbordet.

Denna stilfulla bestickuppsättning från Georg Jensens berömda Cobra-kollektion representerar ett spännande nytt tillägg. Varje bit bär prägel av Constantin Wortmanns unika designfilosofi, vilket betonar att design aldrig ska tas för allvarligt. Hans nyaste bidrag till Cobra-serien upprätthåller samma vågformade estetik, vilket skapar en konsekvent design i hela setet. De lättviktiga och ergonomiskt utformade besticken ger dig en komfortabel känsla.
Denna lyxiga uppsättning innehåller fyra gafflar, fyra knivar, fyra matskedar och fyra teskedar, alla tillverkade av glänsande rostfritt stål. Varje bestick har en snygg, polerad finish som står emot tidens tand och ger ett elegant intryck vid varje måltid. Det här besticksetet tål maskindisk.

Det är något speciellt med stämningen som skapas när matbordet dukas med omsorg, när ett stearinljus tänds och du och dina gäster slår er ner framför måltiden. Och under sådana kvällar, när middagen ska vara på topp, ska givetvis också serveringen vara perfekt. Arne Jacobsen designade detta eleganta, stilrena och än i dag moderna serveringsset åt Georg Jensen 1957, och som många andra av hans designer är besticken tidlösa och fortfarande, över 60 år efter skapandet, helt unika.

Arne Jacobsens bestickserie för George Jensen har sedan sitt lansering 1957 tagit världen med storm. Den för tiden revolutionerade designen utmärktes av sina extremt enkla och vågade linjer, samtidigt som bestickens funktionella egenskaper låg i fokus. Än idag är bestickens skandinaviska design en tidlös detalj till din bordsdukning. Det matta stålet passar enkelt ihop med din övriga servis och gör både det vardagliga och festliga bordet lite lyxigare.
Arne Jacobsen enorma inverkan på designvärlden är fortfarande tydlig i dagens skandinaviska design och han anses vara en av 1900-talets ledande arkitekter och industridesigner. Bland annat ligger han bakom de populära designstolarna Ägget och Svanen.
I setet ingår:
4 x Gaffel
4 x Kniv
4 x Sked
4 x Tesked
Specifikationer
Färg: Stål
Material: Matt rostfritt stål
Ståltyp: 18/8
Designer: Arne Jacobsen
Designår: 1957
Antal delar: 16
Produkten tål maskindisk

Uppgradera din dukning med Georg Jensen Bernadotte bestickset i 32 delar – en tidlös kombination av elegant design och funktionalitet. Inspirerad av den ikoniska skandinaviska designen från 1930-talet erbjuder detta set en sofistikerad touch till alla tillfällen, från vardagsmiddagar till festliga sammankomster.
Tillverkat i högkvalitativt rostfritt stål, kombinerar Bernadotte besticken stil med hållbarhet. Setet innehåller 32 delar, perfekt för att komplettera en dukning för upp till åtta personer. Med sina karakteristiska räfflade linjer och en spegelblank finish ger dessa bestick en exklusiv känsla till din matupplevelse.
Oavsett om du vill lyfta din vardagsdukning eller skapa en elegant bordsuppsättning för speciella tillfällen, är Georg Jensen Bernadotte besticksetet det perfekta valet. Kombinera med andra delar ur Bernadotte-serien för en komplett och enhetlig dukning.
Setet innehåller matskedar L 19,7 cm, gafflar L 19,2 cm, knivar L 21,8 cm och större teskedar L 12,5 cm.

Ett gåvoset från Georg Jensen bestående av fyra delar bestick; gaffel, kniv, matsked och tesked. Med matt guld ger besticken dukningen en en exklusiv touch. En presentidé som kommer bli uppskattad!
Besticken är även slitstarka tack vare PVD-beläggningen som skyddar mot repor. Därför kan besticken diskas i diskmaskin men vi rekommenderar handdisk.

Dessa salladsbestick från Georg Jensen Bernadotte serien kommer att ge salladen ett extravagant utseende. Serveringssetet är en del av Bernadotte kollektionen som är präglade med den räfflade designen som ger produkterna ett minimalistiskt utseende.
Salladsbesticken är tillverkade av rostfritt stål och trä som ger en enkel och skandinavisk design.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.