
Denna ljuslykta från Kähler är formad som en liten stad och skapar ett vackert skuggspel när ljuset skiner igenom fönstren. Den vita färgen gör att den passar in i de flesta hem och stilar. Perfekt för att skapa en mysig och stämningsfull atmosfär.

Ett modernt pepparkakshus från Kähler som kombinerar ett charmigt uttryck och traditioner av handgjord design med värmen från värmeljusen. Här får du en rejäl mysfaktor som skapar ett personligt utseende under de mörka decemberkvällarna. Att baka kakor är inte alltid det lättaste, men med Kähler Gingerbread blir det en säker succé plus en extra julstämning i ditt hem tack vare ljuset som flödar ut ur ljuslyktans handsnidade fönster. Med klassiska julfärger är den här lyktan ett måste vid julpyntet.
Pepparkakshuset finns i storlekarna small och medium.


Set om två ljuslyktor i den nya serien Luna från danska Stelton. Serien är formgiven av designduon Christina Halskov och Hanne Dalsgaard, som arbetat med utskärningar och kombinerat flera material för att skapa en spännande men stilren look. Fina till exempel på fönsterbrädet, i vardagsrummet eller på köksbordet.
Botten på ljuslyktornas metalldel är rundad, vilket ger dem ett mjukt och organiskt utseende. Utskärningarna ger fin insyn till det fladdrande ljuset. Ett bra val för dig som gärna tänder ljus för att skapa stämning och ge ett varmt sken åt rummet. Rengör lyktorna genom att torka av dem med en mjuk trasa. Tål ej diskmaskin.


Ljuslyktan Orangery från danska Kähler är glaserad i en vacker färg kallad Spring Leaf - och är faktiskt lika fin tom (utan ljus i) som en inredningsdetalj att dekorera hemmet med. Ljuslyktan är inspirerad av orangeriets ljus, arkitektur, atmosfär och struktur, och de många små fönstren som utgör ett orangeri återges som handskurna dekorationer i klassiska former. Värmeljusens sken flödar genom fönstren och skapar vackra skuggor på bord eller vägg. Eftersom den är handgjord har den en känsla av autentiskt hantverk. Varje litet snitt görs nämligen för hand. Helt enkelt den bästa form av heminredning från Kähler när färg, form & design är i harmoni.
Kähler är en dansk keramiktillverkare som startade 1839 och har idag breddat sitt utbud och blivit kända världen över för sin unika design och känsla för hantverk.

Med sin enkla och klassiska design kommer denna värmeljushållare från Kähler som representerar Glassalen i Tivoli, och kommer ge en mysig atmosfär i hemmet. Ljushuset är en del av den välkända och karakteristiska Urbania-serien, som är inspirerad av klassiskt julpynt, men ljushusen sprider en bra stämning året om. Glasslaen är en historisk, åttkantig byggnad i Tivoli i Köpenhamn, där kändisar från hela världen har uppträtt under åren.
Ljushuset är tillverkade av glaserad keramik, vilket ger ett blankt och elegant utseende. Dessutom är den keramiska värmeljushållaren en modern tolkning av stadsrummet i kombination med nordisk design. Glassalen mäter 14,5 x 12 x12 cm. och är designad av designduon R7B.

Ställ fram den här eleganta ljuslyktan till jul och fascineras av hur ljuset strömmar ut ur de handskurna hålen och kommer till live när silhuetter dansar över väggarna. Formgivarna Mette Bache och Barbara Bendix Becker ville med sin design föra in ett lekfullt uttryck för julmånadens heminredning, med handgjorda keramiska representationer av våra jultraditioner. Designen leker med den glansiga, taktila glaseringen, som kontrasteras av den råa, oglaserade keramiken i både ljushållarna och dekorationerna. Lyktan passar utmärkt på mängder av olika platser, på matbordet, i fönstret eller på soffbordet - fantasin sätter gränserna.
Ljuslyktan finns i tre olika storlekar.

Ställ fram den här eleganta ljuslyktan till jul och fascineras av hur ljuset strömmar ut ur de handskurna hålen och kommer till live när silhuetter dansar över väggarna. Formgivarna Mette Bache och Barbara Bendix Becker ville med sin design föra in ett lekfullt uttryck för julmånadens heminredning, med handgjorda keramiska representationer av våra jultraditioner. Designen leker med den glansiga, taktila glaseringen, som kontrasteras av den råa, oglaserade keramiken i både ljushållarna och dekorationerna. Lyktan passar utmärkt på mängder av olika platser, på matbordet, i fönstret eller på soffbordet - fantasin sätter gränserna.
Ljuslyktan finns i tre olika storlekar.


De klassiska och välkända Urbania fyrarna från Kähler är de perfekta föremålen för att sprida mys och värme i hemmet, vilket är särskilt nödvändig under vintermånaderna. Seriens fyrarär inspirerad av traditionellt julpynt, men kan även sprida en mysig atmosfär under årets alla tider. Fyren har ett enkelt och modern utseende och är tillverkad av glaserad keramik.
Tall Tower är en fyr som har formen av en spiral med hål i olika storlekar som representerar fönster. När ljuset tänds kommer hålen att se ut som små fönster där ljus tänds mitt i natten. Dessutom symboliserar tornet synlighet och överblick, vilket samtidigt ger ett vackert visuellt utseende.




ERNST värmeljuslykta har en fin design i strukturerat glas som ger ett varmt och mjukt sken i rummet. Låt den sprida sin rofyllda atmosfär i sig själv, eller kombinera den med fler lyktor ur samma serie för att skapa en harmonisk helhet. En enkel men kraftfull detalj som skapar stämning och ger liv och värme till ditt hem.

Elegant ljuslykta i serien Chrome Contours från Georg Jensen, som är designad av Maria Berntsen. Ljuslyktan har en minimalistisk look med mycket karaktär, som gör designen både tidlös och unik. Perfekt för att skapa ett vackert ljusspel utomhus och skapa varm och mysig stämning under bar himmel. Ljuslyktan finns tillgänglig i flera storlekar, så att du kan kombinera flera för att skapa vackra arrangemang. Den praktiska botten går att ta bort för enkel rengöring.
Storleksguide:
Liten – höjd 22 cm, diameter 10,5 cm. Passar ljus upp till Ø6 cm.
Mellan – höjd 27,5 cm, diameter 12,5 cm. Passar ljus upp till Ø6 cm.
Hög – höjd 33 cm, diameter 15,5 cm. Passar ljus upp till Ø7 cm.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.