
Denna vackra kanna från PotteryJo är tillverkad i Portugal och har ett unikt reliefmönster. Den rymmer 1,8 liter och passar perfekt för att servera drycker till middagsgäster. Kannan är tillverkad i stengods och tål maskindisk.

HAY Indian Steel Kanna i storlek x-small (250 ml) kombinerar tidlös design med praktisk funktion. Den är tillverkad av rostfritt stål med en elegant, högblank finish som fångar ljuset och lyfter dukningen. Det smala handtaget och den breda pipen gör det enkelt att hälla upp dryck med precision, oavsett om du serverar mjölk till kaffet eller vin till middagen.
Med sin nätta storlek passar kannan utmärkt till frukostbrickan, som detalj i en finare bordsdukning eller som vas för små kvistar och blommor. Den är en del av en serie där även en högre variant på 900 ml ingår – perfekt för vatten, lemonad eller vin. Båda storlekarna är lika delar funktionella som dekorativa och ett subtilt sätt att uttrycka stil i vardagen.

Jenna-kannan från Broste Copenhagen är tillverkad i stengods och har en matt, reaktiv glasyr i färgen antique brown – en varm och naturlig ton som ger kannan ett levande uttryck. Varje exemplar är handgjort, vilket innebär små variationer i form och glasyr. Det är just dessa subtila skillnader som gör varje kanna unik och tillför en personlig känsla till dukningen.
Med en höjd på 24,5 centimeter och en generös volym på 1,95 liter rymmer Jenna gott om dryck, oavsett om det gäller vardagens frukost eller en festlig bjudning. Kannan är lika fin till vatten, juice och iste som den är praktisk vid större serveringar.
Den fungerar också utmärkt som vas – fylld med säsongens blommor eller några enkla grenar från trädgården – och blir då ett stämningsfullt inslag i inredningen. Tack vare att Jenna tål diskmaskin är den enkel att använda i vardagen, och dess mångsidighet gör att den snabbt blir en favorit att återkomma till – både som serveringskärl och som dekoration.


Den här eleganta kannan från Rörstrand har inte bara en läcker design, den är också otroligt lätt att rengöra tack vare att den tål maskindisk. Det härliga reliefmönstret på kannans utsida bidrar med en klassisk touch och gör att du alltid vill ha den framme. Genom sin isblå färg är den enkel att kombinera med mängder av andra serviser och du skapar snabbt en elegant och vacker dukning. Designen skrivs under av Louise Adelborg som hjälpt till att göra Swedish Grace till en tidlös ikon.

Kosta Boda Kanna Viva 200 cl är en stilren och generös kanna ur den mångsidiga serien Viva, formgiven av Matti Klenell. Serien är skapad för att föra människor samman och erbjuder funktionella produkter med ett formspråk som passar lika bra till vardag som till fest.
Med sin luftiga, eleganta form och en kapacitet på 2 liter är kannan ett dekorativt och funktionellt tillskott till serveringen av allt från vatten och iste till vin och cocktails. Den passar perfekt ihop med övriga delar i Viva-serien, men är också ett starkt designobjekt på egen hand.

Sky-kannan från Georg Jensen har en originell design med en elegant siluett, designad för att förhöja varje miljö. Tack vare sin skulpturala form är den både praktisk och dekorativ – fin en del av dukningen, i fönstret eller på en hylla i köket. Kannan är tillverkad av rostfritt och bör därför inte användas för att servera drycker med surt ph-värde eftersom det kan skada ytan.

Momento kanna från &Tradition är resultatet av noggrann designutveckling där funktionalitet och estetik går hand i hand. Flera års arbete ligger bakom den balanserade konstruktionen som ger en kontrollerad hällning – för servering utan spill. Den högblanka ytan i färgvarianten ivory ger ett raffinerat intryck, medan det polerade rostfria stålet på insidan tillför en lyxig känsla i varje detalj.
Det ergonomiskt utformade handtaget gör kannan bekväm att använda, oavsett om den fylls med vatten, juice eller andra drycker. Färgtonen är tidlös och lätt att kombinera med olika serviser och dukningar – från det minimalistiska till det klassiskt eleganta.
Med en kapacitet på 1 liter rymmer Momento det du behöver vid både vardagsmåltider och festliga tillfällen. Den är dessutom diskmaskinssäker, vilket gör den lika praktisk som stilfull. Kannan blir snabbt en självklar del av köket eller matbordet – ett harmoniskt möte mellan design och funktion.

Addera det där lilla extra till din dukning med den här kannan i serien RAW Unique Swirl från danska Aida. Den vackra kannan kommer väl till pass för att servera allt från färskpressad juice till frukosten, till svalkande drinkar på härliga sommarfester. Kannan rymmer 1,3 liter och har ett tidlöst virvlande glasmönster som ger bordet en unik touch. Tål diskmaskin och frys.

En klassisk kanna, med ett elegant blomstermönster som är inspirerat från 1970-talet. Kannan får dukningen att sticka ut och skapar en retrokänsla. Esteri kannan rymmer 1 liter och tål även diskmaskin. Du kan hitta muggar, skålar, tallrikar och serveringsbrädor i samma serie.

Den här serveringskannan från Eva Solo rymmer hela 1,4 liter, men har en kompakt och stilren design som ger den ett nätt uttryck. Kannan är tillverkad av rostfritt stål, med en praktisk hällpip och ett ergonomiskt handtag i oljat ekträ som förstärker den eleganta, nordiska looken. Snygg på bordet och enkel att servera ur – pricken över i:et i varje dukning.
Kannan är tillverkad av rostfritt stål och passar för servering av både varma och kalla drycker. Tack vare den blanka ytan är den mycket enkel att rengöra. Bör diskas för hand. Om du vill kan du då och då olja in handtaget, för att bibehålla ekträets egenskaper på bästa sätt.

Addera det där lilla extra till din dukning med den här kannan i serien RAW Unique Swirl från danska Aida. Den vackra kannan kommer väl till pass för att servera allt från färskpressad juice till frukosten, till svalkande drinkar på härliga sommarfester. Kannan rymmer 1,3 liter och har ett tidlöst virvlande glasmönster som ger bordet en unik touch. Tål diskmaskin och frys.

Rörstrand Ostindia kanna 0,45 liter - En tidlös skönhet som bär med sig historiens vingslag. Ostindia-serien gjorde sin debut redan 1932 och har sedan dess varit en älskad klassiker. Denna kanna, med en kapacitet på 0,45 liter, är en elegant present och ett måste för samlaren. Den ger dukningen en extra touch av lyx och elegans.
Mönstret på Ostindia-serien är lika tidlöst som det är vackert. Det består av ett blåvitt blommönster som sveper över porslinet som en poetisk berättelse. Varje blomma och blad är noggrant utformat och ger en känsla av historia och tradition. När du håller denna kanna i handen, känner du dig som en del av en lång rad av människor som har njutit av dess skönhet genom åren.
Kannan är tillverkad av högkvalitativt porslin och har en diskret glans. Den är både vacker att titta på och praktisk att använda. Med sitt generösa utrymme på 0,45 liter är den perfekt för servering av te, kaffe eller andra drycker. Handtaget är ergonomiskt utformat för en bekväm grepp och den breda hällpipen gör det enkelt att hälla utan spill.
Ostindia kanna 0,45 liter är inte bara ett föremål för dukningen, det är en del av en lång tradition av skönhet och elegans. Låt den pryda ditt bord och ge dina gäster en känsla av historia och stil. En kanna som bär med sig berättelser från förr och som kommer att fortsätta förtrolla även framöver.

Bernadotte-serien är en nytolkning av den klassiska designtraditionen som kombinerar funktionalitet med ett tidlöst uttryck. Georg Jensen har vidareutvecklat Sigvard Bernadottes ikoniska design, som har varit en del av sortimentet sedan 1930-talet. Kannan rymmer 1,2 liter och är idealisk för både kaffe och te, då den håller drycken varm – perfekt för mysiga morgonstunder, middagar med gäster eller när du vill njuta av en varm dryck under dagen.


Med den här lyxiga kannan från Zone Denmark blir det enkelt att servera drinkar, vatten eller måltidsdryck åt flera personer. Kannan är tillverkad av polerat stål och har en stilren och modern design som ser snygg ut på bordet. Den är dessutom utrustad med ett avtagbart isfilter, som hindrar isbitar och citrusklyftor från att hamna i glaset.
Kannan är tillverkad av 18/8-stål, ett tåligt material som håller länge men bör diskas för hand. Den finns i två olika storlekar, med kapacitet på antingen 1 liter eller 1,7 liter.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.