Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Degfat 2 liter, terracotta

Denna vackra degskål från Knabstrup är en klassisk produkt som passar perfekt för bakning och matlagning. Skålen är tillverkad i terracotta och tål både maskindisk och mikrovågsugn. Den är inte bara praktisk i köket, utan även fin att servera mat i.

429 kr

Skålar
Köksredskap
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Verda kopp 25 cl, grå
159 kr
Bagaren och Kocken

Verda-koppen från Knabstrup Keramik är en hyllning till färg och form, skapad för att ge energi och glädje i vardagen. Tillverkad av hållbart stengods kombinerar den tidlös design med funktionalitet och tål både diskmaskin och daglig användning. Med sin distinkta räfflade yta och eleganta form blir den en stilfull detalj vid varje fikastund eller frukostbord.

Den vackra glasyren och de noggrant utvalda färgtonerna gör det enkelt att mixa och matcha efter personlig smak. Vare sig du föredrar mjuka pasteller eller djärva, uttrycksfulla nyanser finns det en Verda-kopp för varje hem och tillfälle. Dess harmoniska färgpalett ger en livfull men balanserad känsla, vilket gör den till en uppskattad del av vardagens små stunder.

Oavsett om den används till morgonkaffet eller kvällsteet blir Verda-koppen en pålitlig följeslagare som förhöjer upplevelsen med sin skönhet och funktion. Ett stilfullt val för den som uppskattar dansk design och gediget hantverk.

Peep degskål, 35 cm, cotton white
599 kr
Bagaren och Kocken

Degskålen Peep från PotteryJo kommer garanterat förenkla både matlagning och bakning. Tack vare den tåliga designen i stengods kan du nämligen blanda ingredienserna i skålen och sedan köra in den direkt i ugnen. Perfekt till exempel för kalljäst bröd, men självklart även fin som serveringsskål för sallad eller tillbehör.

Skålen är omsorgsfullt tillverkad för hand i Portugal, ett land som är känt för sin hantverksskicklighet och känsla för keramik. Du kan välja mellan, eller kombinera, fyra olika färger på den vackra reaktiva glasyren. Skålen finns även i flera storlekar, så att du kan ha en skål för varje behov i köket. Ett fint tillskott i köksskåpet, men även en bra presentidé till någon du tycker om. Tål ugn, maskindisk och mikrovågsugn.

Peep degskål, 27 cm, linen
399 kr
Bagaren och Kocken
En rustik skål med moderna kvalitéer!

Knåda degen, blanda ingredienser eller hantera kryddor och örter - denna skål passar till det mesta. Svenska PotteryJo har sedan starten 2011 tillverkat mängder av vacker keramik som alltid kombinerar kvalité med design. Denna degskål var tänkt att lanserar redan 2011 men det dröjde till 2018 innan serien Peep såg dagens ljus. Med sin rustika design och matta färg passar den väl in i det moderna köket och kommer garanterat förenkla ditt arbete.

Skålens form hämtar inspiration från en klassisk svensk spillkum med hällpip, som gör det enkelt att hälla av överbliven vätska. Tillverkad i stengods tål skålen även användning i ugn och passar utmärkt till deg och bakning. Tillagar maträtter i skålen går det även bra att efter ugnen ställa skålen direkt på middagsbordet för servering. Ett perfekt tillskott i ditt moderna kök!
Specifikationer:
- Färg: Quiet Grey (grå).
- Material: Stengods.
- Diameter: 27 cm.
- Tål ugn.
Degfat 5 liter, terracotta
549 kr
Bagaren och Kocken

De vackra degskålarna är en av Knabstrups mest klassiska produkter, som de flesta känner igen. Historiskt sett har en degskål varit en fast beståndsdel i varje husmors kök – oumbärliga för dåtidens dagliga matlagning. Idag, när det återigen blivit populärt att baka sitt eget bröd och blanda sin egen färs, har de solida och praktiska skålarna fått ett nytt liv. De är inte bara vackra och praktiska i köket, utan passar även perfekt för att servera snacks, fräscha sallader, pastarätter, frukt och mycket mer. Tål maskindisk och mikrovågsugn. 

Skål Rostfritt Stål 30 cm/7L
829 kr
Bagaren och Kocken

Den perfekta skålen till vispning och kakdeg samt uppvärmning av choklad eller liknande. Skålen från franska De Buyer är tillverkad i rostfritt stål som gör den både robust och hållbar. Skålen är också idealisk för horisontell vispning tack vare den innovativa formen.

Den multifunktionella skålen tål användning i kyl, frys, diskmaskin och ugn, vilket betyder att det bara är fantasin som sätter gränserna. Den avrundade kanten är funktionell, ergonomisk och säkrar ett bekvämt grepp när du ska vispa eller röra om. Skålen kommer i 6 olika storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L, Ø30 cm/7L, Ø35/11,2L och Ø40 cm/16,8L. 

 

Peep Degskål 20 cm Cotton White
299 kr
Bagaren och Kocken
 Perfekt degskål för knådning, mixning och blandning!
 
Med en diameter på 20 cm har du utrymme och rörelsefrihet att knåda degen eller blanda ingredienser rakt ner i skålen. Tillverkad i stengods tål den det mesta och går att använda i ugn, vilket gör användningen både smidig och enkel. Svenska PotteryJo har tillverkat keramik av högsta klass sedan 2011 och har alltid haft som mål att kombinera kvalité med design. Degskålen hämtar inspiration från en klassisk svensk "spillkum" och blandar det rustika med det moderna. Ett perfekt tillskott i köket!

All keramik från PotteryJo tillverkas i Portugal, ett världsledande land inom hantverksskicklighet och design. Denna skål passar utmärkt för dig som spenderar mycket tid i köket, eller som present till en vän som älskar att baka!
 

Specifikationer:
- Färg: Cotton White (vit).
- Material: Stengods.
- Diameter: 20 cm.
- Tål ugn.        

Skål 16 cm, Blå
395 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Peep degskål, 35 cm, matt black
599 kr
Bagaren och Kocken

Degskålen Peep från PotteryJo kommer garanterat förenkla både matlagning och bakning. Tack vare den tåliga designen i stengods kan du nämligen blanda ingredienserna i skålen och sedan köra in den direkt i ugnen. Perfekt till exempel för kalljäst bröd, men självklart även fin som serveringsskål för sallad eller tillbehör.

Skålen är omsorgsfullt tillverkad för hand i Portugal, ett land som är känt för sin hantverksskicklighet och känsla för keramik. Du kan välja mellan, eller kombinera, fyra olika färger på den vackra reaktiva glasyren. Skålen finns även i flera storlekar, så att du kan ha en skål för varje behov i köket. Ett fint tillskott i köksskåpet, men även en bra presentidé till någon du tycker om. Tål ugn, maskindisk och mikrovågsugn.

Studio Blue Flingskål 17 cm, Flint
299 kr
Bagaren och Kocken
En vackrare frukostskål får man leta efter. Serien Studio Blue är det senaste från brittiska Denby och innehåller en mängd skickligt hantverk som är både användbart och tåligt. 
 
Denna skål passar perfekt till dygnets alla måltider. En italiensk pasta under sommaren eller en varm soppa under hösten. Den tål diskmaskin, mikro och ugn, vilket gör matlagningen och den efterföljande städningen snabb och lätt.
 
 
Specifikationer:
- Färg: Ljusblå.
- Material: Stengods.
- Diameter: 17 cm.  
- Kapacitet: 0,8 liter.  
Nordic Sea fat på fot
205 kr
Bagaren och Kocken

Det stilfulla kakfatet på fot från Broste Copenhagens Nordic Sea-serie är en harmonisk blandning av nordisk design och genuint hantverk. Tillverkat i stengods och glaserat i en mjuk blå ton med reaktiv finish, får varje fat sitt eget unika uttryck – där små variationer i färg, form och yta speglar det handgjorda arbetet bakom.

Fatets mått, 14,5 centimeter i diameter och 6 centimeter i höjd, gör det idealiskt för servering av små kakor, tårtbitar, muffins eller andra söta favoriter. Det förhöjda designen ger varje bakverk en central plats på bordet och skapar en inbjudande dukning – oavsett om det är en vardagseftermiddag eller en festlig kaffestund.

Den dämpade blå glasyren passar vackert tillsammans med både ljusa och mörka toner i porslinet och gör sig utmärkt i kombination med andra delar ur Nordic Sea-serien. Kakfatet tål maskindisk, vilket gör det lika användbart till vardags som vid högtidliga tillfällen.

PotteryJo Peep degskål, 35 cm, quiet
599 kr
Bagaren och Kocken
Degskålen Peep från PotteryJo kommer garanterat förenkla både matlagning och bakning. Tack vare den tåliga designen i stengods kan du nämligen blanda ingredienserna i skålen och sedan köra in den direkt i ugnen. Perfekt till exempel för kalljäst bröd, men självklart även fin som serveringsskål för sallad eller tillbehör. Skålen är omsorgsfullt tillverkad för hand i Portugal, ett land som är känt för sin hantverksskicklighet och känsla för keramik. Du kan välja mellan, eller kombinera, fyra olika färger på den vackra reaktiva glasyren. Skålen finns även i flera storlekar, så att du kan ha en skål för varje behov i köket. Ett fint tillskott i köksskåpet, men även en bra presentidé till någon du tycker om. Tål ugn, maskindisk och mikrovågsugn.
Peep Degskål 20 cm Quiet
299 kr
Bagaren och Kocken
Skål med plats för knådning och blandning!

Blanda ingredienserna och kör in skålen direkt i ugnen. Ett perfekt tillskott i ditt kök som garanterat kommer förenkla matlagningen och bakningen. PotteryJo har alltid strävat efter att tillverka keramik som kombinerar kvalité med skön estetik. Denna degskål är tillverkad i hållbart stengods och hämtar inspiration från en klassisk svensk spillkum. Utrustad med en klassisk hällpip är den smidig att använda och snygg som dekoration i köket.

Keramik från Sydeuropa är alltid den bästa. Därför har PotteryJo valt att tillverka sina produkter i Portugal, ett land som står för en gammal tradition av hantverksskicklighet och som blivit världskänt tack vare sin känsla för design. Denna skål är ett perfekt tillskott för dig som spenderar mycket tid i köket och som vill förenkla processen! 
 

Specifikationer:
- Färg: Quiet Grey (grå).
- Material: Stengods.
- Diameter: 20 cm.

- Tål ugn.          
Skål Rostfritt Stål 40 cm/16,8L
1095 kr
Bagaren och Kocken

Den perfekta skålen till vispning och kakdeg samt uppvärmning av choklad eller liknande. Skålen från franska De Buyer är tillverkad i rostfritt stål som gör den både robust och hållbar. Skålen är också idealisk för horisontell vispning tack vare den innovativa formen.

Den multifunktionella skålen tål användning i kyl, frys, diskmaskin och ugn, vilket betyder att det bara är fantasin som sätter gränserna. Den avrundade kanten är funktionell, ergonomisk och säkrar ett bekvämt grepp när du ska vispa eller röra om. Skålen kommer i 6 olika storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L, Ø30 cm/7L, Ø35/11,2L och Ø40 cm/16,8L. 

 

Verda kopp 25 cl, rose
159 kr
Bagaren och Kocken

Verda-koppen från Knabstrup Keramik är en hyllning till färg och form, skapad för att ge energi och glädje i vardagen. Tillverkad av hållbart stengods kombinerar den tidlös design med funktionalitet och tål både diskmaskin och daglig användning. Med sin distinkta räfflade yta och eleganta form blir den en stilfull detalj vid varje fikastund eller frukostbord.

Den vackra glasyren och de noggrant utvalda färgtonerna gör det enkelt att mixa och matcha efter personlig smak. Vare sig du föredrar mjuka pasteller eller djärva, uttrycksfulla nyanser finns det en Verda-kopp för varje hem och tillfälle. Dess harmoniska färgpalett ger en livfull men balanserad känsla, vilket gör den till en uppskattad del av vardagens små stunder.

Oavsett om den används till morgonkaffet eller kvällsteet blir Verda-koppen en pålitlig följeslagare som förhöjer upplevelsen med sin skönhet och funktion. Ett stilfullt val för den som uppskattar dansk design och gediget hantverk.

'Nordic Sea' kopp m. fat i stengods
159 kr
Bagaren och Kocken

Duka upp ett vackert fikabord med denna enkla och rustika kopp med fat från Broste Copenhagen. Detta set kommer i en vacker blågrå färg som har valts med inspiration från de nordiska haven. Då produkten är handgjord förekommer små variationer hos varje enskild produkt vilket gör varje kopp och fat unikt.

Båda delar tål maskindisk och mikrovågsugn.

Degfat 0,1 liter, terracotta
149 kr
Bagaren och Kocken

De vackra degskålarna är en av Knabstrups mest klassiska produkter, som de flesta känner igen. Historiskt sett har en degskål varit en fast beståndsdel i varje husmors kök – oumbärliga för dåtidens dagliga matlagning. Idag, när det återigen blivit populärt att baka sitt eget bröd och blanda sin egen färs, har de solida och praktiska skålarna fått ett nytt liv. De är inte bara vackra och praktiska i köket, utan passar även perfekt för att servera snacks, fräscha sallader, pastarätter, frukt och mycket mer. Tål maskindisk och mikrovågsugn. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.