
Detta tårtunderlag i aluminium är perfekt för att presentera och servera dina hembakade tårtor. Med en diameter på 32 cm passar det de flesta standardstorlekar på tårtor.

Upptäck den mångsidiga användningen av Städters professionella degskrapa. Skrapan är tillverkad av rostfritt stål och är rostbeständig. Med en storlek på 15 centimeter x 12 centimeter och en satinfinish är den ett pålitligt verktyg för alla bakprojekt.
Skrapan kan användas för att skära och portionera deg, släta ut kakor med grädde, samt applicera och sprida ut fyllningar eller glasyr. Degskrapan är utformad med komfort i åtanke och ligger bekvämt i handen. Produkten är gjuten i ett enda stycke, vilket gör den lätt att rengöra och säker att använda i diskmaskinen.

Förverkliga dina tårtdrömmar med Städters tårtfolie. Tårtfolien är tillverkad av livsmedelssäker plast, levereras i en rulle på 10 cm x 20 m och är 160 µm tjock för extra styrka.
Tårtfolien är idealisk när du använder justerbara tårtringar. Den ger en professionell finish på tårtans kanter och hjälper dig att skapa fina, definierade lager av fyllning. Du kan även använda den för att applicera glasyr jämnt och snyggt.


Lékué Macaron bakset innehåller en Decomax och en macaron silikonmatta.
Decomaxen har sex olika munstycken
Tre släta runda och tre stjärn tyllar i olika storlekar
Tyllerna är i hårdplast och genomskinliga, Locket och tyllarna har en enkel låsanorning så de tål trycket.
Macaronmattan har färdiga mallar med upphöjningar i det lättarbetade materialet silikon.
Delarna är enkla att rengöra, silikondelarna går att diska i maskin
Produkter som tillverkas av silikon tål höga temperaturer: -60 º C till + 220 º C.
Mattans mått: 3 x 30 x 40 cm
Antal rundlar 48 st.



Multifunktionell degskrapa från Dr Oetker – perfekt för att portionera och breda ut kaksmet, släta ut smörkräm och grädde på tårtor, skrapa ut deg ur skålar och mycket mer. Degskrapan är tillverkad av formstabil men elastisk plast som är temperaturbeständig upp till 100°C. Tål maskindisk.



Tårtring av rostfritt stål.
Diameter 16 cm.
Höjd 6 cm.
En tårtring är mycket bra att använda om man vill bygga snygga tårtor med fyllningar och få fina, jämna kanter.
Passar bra till moussetårtor och tårtor med t.ex pannacotta.
Hur använder man en tårtring?
Bygg din tårta direkt i ringen; t ex tårtbotten, ett lager pannacotta, ett lager mousse. Eller botten-mousse-mousse. Eller botten-fyllning-botten-fyllning-botten, om du hellre vill det. Ringen håller ihop fyllningarna så att fyllningarna inte har någonstans att ta vägen, och släpper att bli ihjälklämda av bottnar.
Sen sätter du hela brickan antingen i kylen eller i frysen och låter tårtan stå till sig så att fyllningarna stelnar. Sen tar du bort ringen och får en fin, hög tårta med fina lager och jämna sidor. Innan du avlägsnar ringen kan det vara bra att köra runt med en kniv runt sidorna så att tårtan släpper ringen.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.